Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in Spania  (Citit de 69689 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline ankutel

• Colonel
  • Mesaje postate: 170
Rspuns: Recunoasterea profesionala a titlului de asistent medical in Spania
« Răspuns #90 : 29 Martie , 2010, 18:44:01 p.m. »
buna fetelor nu am mai postat nimica in ultimul timp pt ca nu am nici o noutate astept si eu masurile compensatorii daca se vor da pt ca inca nu s stie ce tari intra la masuri compensatorii:(((

Offline Pequenita

• Plutonier
  • Mesaje postate: 39
  • Gen: Femeie
  • TOTUL VA FI BINE! TREBUIE!
    • Adresa de email
« Răspuns #91 : 29 Martie , 2010, 19:41:57 p.m. »
ptr. pequenita:in primul rind,cind ajungi intr-o tara straina,trebuie sa inveti limba respectiva,e ceva elemental;nu poti pretinde ca spaniolii sa stie engleza ptr a putea vorbi cu tine,asta e chiar culmea... :o Nu stiu cum te poti duce la un interviu fara sa sti sa vorbesti spaniola,cum iti inchipui ca,daca printr-o minune te-ar angaja,ai putea vorbi cu pacientii,tine cont ca e vorba de o munca dusa cu persoane ,nu e munca cimpului.Asa ca,in loc sa te tot vaiti si sa intrebi in stinga si-n dreapta,mai bine pune mina si invata limba,inti,apoi stringe acele necesare ptr.recunoastere,apoi invata ptr.examen,nu te dispersa in lucruri inutile.Cineva a postat ca se fac cursuri gratuite de spaniola la Cruz Roja,intereseaza-te.Pe forum te putem ajuta,orienta,dar nu putem sa-ti rezolvam problemele,trebuie sa pui tu umarul.

Iti doresc succes si...nu uita...in primul rind invata spaniola,e primul lucru pe care trebuie sa-l faci daca vrei sa obtii ceva in Spania,daca nu,sint posibilitati si in Anglia,Irlanda,etc. :)
Saru`mana! Ai dreptate! Asa am sa fac! Pupici!
" Mai bine imi pare rau pentru ce am facut, decat pentru ceea ce nu am facut!"

Offline Pequenita

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #92 : 29 Martie , 2010, 19:56:45 p.m. »
Buna fetelor! Mare dreptate aveti toate,vis a vis de cunoasterea limbii spaniole... Dar nu ma intelegi gresit... Eu ceva, ceva spaniola stiu. M`am inscris si la un curs sustinut de Casa de Cultura, asa ca sper sa evoluez cat mai mult, si mai sper ca pana ma voi prezenta la un interviu voi sti si mai multe.  Stiu ca munca noastra tine in mare masura de comunicarea cu pacientul ... uneori insa, necomunicand km cu nimeni in spaniola, am impresia ca nu mai stiu nimic. Imi place foarte mult meseria mea... si sincer atributiile exacte ale unei auxiliere de enfermera, aici, in Spania, nu le cunosc exact. Poate ma puteti ajuta voi...
 Va multumesc...

Offline ana_maria

• Locotenent
  • Mesaje postate: 111
    • Adresa de email
« Răspuns #93 : 30 Martie , 2010, 11:47:08 a.m. »
Buna ,
Sunt cam agitata zilele astea cu actele: traduceri, compulsari etc etc, dar vreau sa va intreb daca e necesara apostila de la haga ptr acte?

Pe recomandarile voastre de la ministerul roman scrie perioada in care ati lucrat? Pe a mea scrie ceva de genul: ......poate profesa pe ter romaniei ca asistent med generalist.S-a eliberat prezenta ptr a-i folosi la recunoasterea profesiei in strainatate. Cam asa ceva ,dar auzisem ca tr sa scrie si perioada in care ai lucrat.

Azi imi ridic certificatul de la oammr si adeverinta aceea despre care ele stiau ,ptr angajare in strainatate.

Daca cineva vrea sa stie ce scrie exact in ea ,o pot copia aici.

Salutari!

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #94 : 30 Martie , 2010, 12:51:03 p.m. »
  Ana_Maria  si pe recomandarile noastre de la minister  scrie la fel deci nu te ingrijora! adeverinta cu perioada de lucru o iei  de la institutia la care ai lucrat sau depui cartea de munca.
Cred ca ar fi bine sa postezi ce scrie pe adeverinta de la OAMM; admin. a postat-o pe a doua pagina a acestui topic
 dar vad ca nu mai apare si ar fi util pentru fetele noi.
Cat despre apostila nu stiu ce sa-ti zic: unii spun ca nu e nevoie, altii spun ca ar prinde bine...tu hotarasti!

Offline anodyna

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 12
« Răspuns #95 : 30 Martie , 2010, 15:34:57 p.m. »
buna fetelor :)
Ana_maria, eu as fii bucuroasa dk ai posta cand mai intrii ceea ce scrie pe adeverintza de la OAMMR k si eu vreau sa mi-o scot (de fapt spuneati voi k numai 3 luni e valabila,nu??? asa k nu are rost sa o scot asa repede,nu?? ce ma sfatuiti cand sa o scot pt k eu inca nu am nici certificatul de conformitate scos?) oricum mi-ar placea sa vad cam ce scrie pe adeverintza de la OAMMR, si sigur o sa mai existe si alte persoane dornice sa vada...
 :-* :-* :-* Pupicei fetelor :-* :-* :-*
Nu-ti trai viatza prin vise ci... traieste-ti visele !!!

Offline ramona-elena

• VIP
  • Mesaje postate: 501
« Răspuns #96 : 30 Martie , 2010, 19:34:50 p.m. »
Madalina,intra aici http://www.auxiliar-enfermeria.com/ si da click la optiunea Funciones aux.enf.,cum zici ca intelegi ceva spaniola sper sa-ti fie de folos.Aici ai si "protocolos"=tehnici pe care le face un auxiliar de enfermerie,dictionar de termeni foarte interesant de citit,etc.etc.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #97 : 30 Martie , 2010, 19:37:31 p.m. »
Ana-Maria,pe recomandarea mea punea perioada lucrata,dar cum zice Nina,nu cred ca are importanta daca pe recomandarea ta nu apare experienta profesionala.Cred ca ar fi bine in acest caz sa prezinti cartea de munca tradusa sau adeverinta de la locul de munca cu perioada lucrata.
Bafta!

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #98 : 30 Martie , 2010, 19:41:00 p.m. »
Anodyna,eu as astepta sa am certificatul de la ministerul sanatatii si doar dupa aceea as face demersurile pentru adeverinta de la OAMR pentru ca am inteles ca aceea adeverinta se obtine foarte repede,si tinand cont ca este valabila doar 3 luni nu convine sa o scoti de pe acum.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #99 : 30 Martie , 2010, 19:46:54 p.m. »
Nina,adeverinta de la OAMR postata de admin la cererea Ancutei inca apare in pagina 2,nu stiu de ce tu nu o vizualizezi  ??? Dar nu ar fi rau ca altcineva sa posteze ce scrie pe adeverinta de la OAMR poate apare altfel..........

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #100 : 30 Martie , 2010, 20:21:08 p.m. »
Ramona, am intrat din nou sa vad adeverinta si nu imi mai apare...ciudat...inainte o vedeam! poate tu esti admin. si de aceea poti sa o vizualizezi sau poate am eu o problema;sa mai intre si altcineva si sa ne spuna...
 Cat despre ceea ce scrie pe recomandare fara sa vreau am informat-o gresit pe Ana-Maria. Pe hartia mea scrie la fel ca si pe a ei si de aceea am crezut ca are o formulare standard insa din cate vad pe recomandarea ta apare perioada in care ai lucrat! Scuze, Ana-Maria!

Offline erofei nina

• VIP
    • Adresa de email
« Răspuns #101 : 30 Martie , 2010, 20:36:25 p.m. »
acum vad adeverinta :D o fi netul meu slab ( care pica foarte des) vinovat? ma depaseste situatia!

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #102 : 31 Martie , 2010, 16:13:23 p.m. »
Servus,
Am scos adeverinta si este aproape identica cu cea de la pag 2 :
" Prin prezenta, OAMGMAMR ,filiala Brasov adevereste ca Dna ..... ,asistent medical generalist,este membru al OAMGMAMR ,filiala .....,are cotizatia achitata la zi si raspecta Codul de Etica si Deontologie Medicala.

Eu am avut o intrerupere de un an, am fost la oamg... cu actele necesare si mi-au facut de pe o zi pe alta si certificatul si adeverinta.Am platit 150 lei cotizatia pe per respectiva. Problema e mai complicata daca intreruperea e mai mare de 5 ani,asa mi-au zis.

Ce ziceti voi? Noi vrem sa trimitem actele si ptr sotul meu (pentru auxiliar),care a terminat doar liceul sanitar,apoi a facut facultatea si nu a mai facut cursul de echivalare. A lucrat cativa ani ca asistent,ma rog ,ca oficiant medical.Si ne intrebam daca e posibil sa aplice pentru auxiliar si unde ,la ministerul  educatiei sau la min sanatatii?

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #103 : 01 Aprilie , 2010, 19:00:14 p.m. »
Buna seara,

Legea care reglementeaza prof de asist med in Ro este 307/2004.
Va doresc numai bine.

danadinu

• Vizitator
« Răspuns #104 : 02 Aprilie , 2010, 08:54:21 a.m. »
buna.eu cred ca pentru sotul tau ai putea sa incerci ambele variante:omologarea diplomei ,prin ministerul invatamintului si recunoasterea profesionala,prin ministerul sanatatii.Daca tot traduci actele si umbli pentru tine,cere si pentru el-nu se stie niciodata.Cit timp a lucrat?ca poate intra la masuri compensatorii.Oricum,in ceea ce priveste actele-ce trebuie si ce nu-nici spaniolii nu stiu prea bine,ca asa cum cred ca ai observat ,de fiecare data cer altceva.Tu pregateste tot ce ai si trimite-eu am depus si diploma de principal,si niste diplome de pe la niste cursuri de transfuzii..tot ce aveam relationat cu meseria mea....adevarul e ca eram disperata.....toti imi spuneau ca liceul sanitar+echivalarea mi.le omologheaza ca auxiliar.......Dar nu m-am dat batuta :)
In ceea ce priveste limba engleza in Spania....puteti sa uitati....spaniolii sint complet paraleli cu orice limba straina,si ne privesc ca pe niste ciudati cind le spunem ca stim engleza,germana,franceza,rusa....si spaniola.MULT SUCCES!

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #105 : 02 Aprilie , 2010, 20:51:44 p.m. »
Multumesc.Vom incerca si asa si asa.Oricum am "capul mare " deja de la actele mele  >:(),m-am ocupat si de ale sotului,ieri am fost la ambasada si le-am compulsat.Marti o sa le trimitem.Intr-adevar,ne-au compulsat copiile dupa copiile legalizate ale actelor in limba romana si copiile dupa traducerile legalizate.(asta e ptr cine e in urma mea cu pregatirea actelor.... :P).
PASTE FERICIT!!

Offline negrila

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 74
« Răspuns #106 : 03 Aprilie , 2010, 10:55:39 a.m. »
Fetelor va doresc un Paste fericit si mult succes !

Offline anodyna

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 12
« Răspuns #107 : 04 Aprilie , 2010, 17:30:16 p.m. »
Hristos a inviat!!
   Fie ca Invierea Domnului sa va sporeasca sanatatea si belsugul, sa va implineasca gandurile si sperantzele iar Lumina Sfanta a Invierii sa coboare in sufletele si inimile voastre, iar vestitul iepuroi sa va aduca euroi 
                  Va doresc sa aveti parte de un PASTE FERICIT alaturi de cei dragi!!!
            :-* :-* :-*  Besos   :-* :-* :-*
Nu-ti trai viatza prin vise ci... traieste-ti visele !!!

Offline Pequenita

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #108 : 05 Aprilie , 2010, 18:40:02 p.m. »
HRISTOS A INVIAT! DUMNEZEU SA VA DEA UN CURCUBEU LA FIECARE FURTUNA, UN ZAMBET LA FIECARE LACRIMA, O BINECUVANTARE LA FIECARE PAS. FIE CA SARBATOAREA INVIERII DOMNULUI SA VA ADUCA IN CASA LUMINA, INTELEGERE, DRAGOSTE SI SANATATE! PASTE FERICIT!
                                          Un beso grande para todos!

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #109 : 06 Aprilie , 2010, 16:41:01 p.m. »
hristos a inviat fetelor multa sanatate si reusite .paste fericit

Offline Pequenita

• Plutonier
    • Adresa de email
« Răspuns #110 : 08 Aprilie , 2010, 10:41:20 a.m. »
Madalina,intra aici http://www.auxiliar-enfermeria.com/ si da click la optiunea Funciones aux.enf.,cum zici ca intelegi ceva spaniola sper sa-ti fie de folos.Aici ai si "protocolos"=tehnici pe care le face un auxiliar de enfermerie,dictionar de termeni foarte interesant de citit,etc.etc.
!Gracias, Ramoncita! Draguta tare, ca de obicei...
                     !Un beso grande!

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #111 : 19 Aprilie , 2010, 12:16:42 p.m. »
buna fetelor...ufff am un sfat pt cele care vor sa trimita procuri in tara sa pune-ti apostila de la hga pt ca in romania o cer mie mi-au ceruto pt a schimba certificatul de nastere ufff romania asta ........ciudati oameni nu iti cer aici pe la ministere pe la ambasada dar in schimb romania iti cere asat e .....

Offline ankutel

• Colonel
« Răspuns #112 : 07 Mai , 2010, 16:00:02 p.m. »
buna.. fetele care au depus dosarul la ministerul sanatatii nu au nici un semn???

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #113 : 07 Mai , 2010, 16:19:33 p.m. »
"Buna ziua,
Eu mi-am depus dosarul in aprilie,la inceputul lunii si nu am nici un raspuns,deocamdata.Cum am noutati,o sa postez!Si te rog si pe tine ,Ankutel,ca si pe toate de altfel care sunt in situatia asta sa posteze cand au ceva vesti!

Offline VANESSA

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 68
« Răspuns #114 : 08 Mai , 2010, 22:29:01 p.m. »
      Buna fetelor, foarte interesant subiectul si bine explicat.
      Sa ma prezint putin....eu am facut Colegiul de asistenti medicali din cadrul Universitatii de Medicina din Constanta ,am terminat in 2005 si imediat am inceput Facultatea de Psihologie pe care am terminat-o in 2008. Dar cum viata e plina de surprize am ajuns in Spania in 2008 si tot ma straduiesc de atunci sa-mi omologhez diploma de asistent med. si de aici incepe partea cea mai dificila...
      Am mers initial sa intreb tot ce-mi trebuie si am facut dosarul cu TOT ce mi-au cerut ....dupa 5 luni mi.au trimis o scrisoare ca trebuie sa trimit Programa Analitica, am mers in tara si am luat-o (cam 80 pag.) dar am avut un accident de masina si am fost spitalizata 3 luni asa ca am intarziat cateva luni ca sa o depun,dupa care in Madrid la MEC mi-au zis ca nu e nevoie sa o traduc, am lasat-o asa si dupa 4 luni mi.au zis ca imi lipseste traducerea programei ca sa fie dosarul complet. Am platit 450 euro si am tradus-o. Am lasat-o in Madrid la MEC si ieri dupa 3 luni mi-au trimis alta scrisoare in care imi cer un certificat de la OAMMR, trebuie sa merg iar in tara....
       Am plans vreo 2 ore nu-mi venea sa cred ..oare isi bat joc de mine? de ce nu-mi spun EXACT ce trebuie sa aduc, si imi trimit la fiecare 4-5 luni ca imi mai trebuie cate ceva.....am deja 2 ani si jumatate de cand am inceput tramitele.
       Stie cineva cam cat timp imi va lua sa fac rost de adeverinta aia?....ca eu lucrez si mai mult de 12 zile nu prea am cum sa stau in tara...           
     Referitor la cele car cautati un loc de munca macar ca auxiliar intre timp DA SE POATE ,eu am lucrat 6 luni  ca auxiliar iar apoi am lucrat ca asistenta dar cu contract de auxiliar, de asta sunt disperata sa rezolv cat mai repede pt mai multa stabilitate in locul de munca.
                                                                         MULTUMESC

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #115 : 09 Mai , 2010, 11:38:31 a.m. »
Draga Vanessa,
Certificatul de membru si adeverinta necesara ptr a lucra in strainatate se elibereaza a doua zi dupa ce ai depus actele cerute de ei.Daca intri pe site-ul oammr gasesti tot ce ai nevoie
Succes!

Offline ana_maria

• Locotenent
    • Adresa de email
« Răspuns #116 : 09 Mai , 2010, 11:43:10 a.m. »
Nu stiu exact dar ,avand in vedere ca n-ai lucrat in ultimii 5 ani,cred ca tr sa dai un test.Gasesti informatiile tot pe site-ul oammr.

Offline ramona-elena

• VIP
« Răspuns #117 : 09 Mai , 2010, 12:53:37 p.m. »
Buna Vanessa si bine ai venit printre noi!
Ana-Maria are dreptate cand spune ca daca nu ai lucrat deloc in ultimii 5 ani trebuie sa sustii un examen pentru a recapata dreptul de a profesa in Romania,respectiv sa obtii adeverinta necesara de la Oamr,dar inainte trebuie facuta ceva practica.Insa cum ai spus ca ai terminat in 2010,banuiesc in luna august,iti mai ramane ceva timp pana se implinesc cei 5 ani pentru a putea obtine aceea adeverinta,de aceea te sfatuiesc sa faci demersurile cat mai repede pentru a nu te intampina apoi cu acest obstacol de a fi necesar sa reobtii dreptul de a profesa in Romania.
Iti doresc multa bafta!

Offline VANESSA

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 68
« Răspuns #118 : 09 Mai , 2010, 14:08:59 p.m. »
  Va multumesc mult pt raspunsuri.....luna viitoare plec in tara....sa vedem ce reusesc sa fac.

Lunera

• Vizitator
« Răspuns #119 : 09 Mai , 2010, 15:43:57 p.m. »
Vanessa, in caz ca nu reusesti sa obtii certificatul de la OAMMR (cum ca ai lucrat 5 ani consecutiv in ultimii 7,nu?),poti scrie o scrisoare la minister explicind situatia ta, totul,accidentul,etc. Eu am facut asa,am scris o scrisoare explicind de ce nu pot aduce acest certificat si...m-au bagat la medidas compensatorias.Pierdusem dreptul de a profesa in Ro si ar fi trebuit sa fac acolo practica 2 luni,parca...apoi sa dau un examen si...mi-ar fi dat certificatul,dar eu nu aveam cum sa fac asa ceva si am cerut in scrisoare sa ma puna sa fac aici,in Spania,practica sau cursuri sau orice.

Sper sa rezolvi si...multa bafta!!! ;)  ;D ;D

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #119 : 09 Mai , 2010, 15:43:57 p.m. »