Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Amenzi pentru conducere cu permis romanesc  (Citit de 22969 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline benu

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 87
  • Gen: Bărbat
    • benu
Amenzi pentru conducere cu permis romanesc
« : 07 Mai , 2006, 23:03:12 p.m. »

Offline georgefl

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Forumul romnilor din Spania
    • Adresa de email
Re: Amenzi pentru conducere cu permis romanesc
« Răspuns #1 : 14 Iunie , 2011, 16:33:22 p.m. »
Postul acesta este cam vechi si multe s-au schimbat din 2006 pana in 2011, deci intrebarea mea este: acum se poate conduce in Spania cu permis romanesc? Mai ales daca este modelul nou, European?

Offline mihaeka

• Plutonier
  • Mesaje postate: 27
    • Adresa de email
« Răspuns #2 : 15 Noiembrie , 2011, 13:12:46 p.m. »
DA, se poate.

Offline dy

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 81
« Răspuns #3 : 30 Martie , 2012, 11:38:37 a.m. »
Buna,
am si eu o intrebare va rog frumos,daca poate cineva sa ma ajute cu o informatie corecta.
Am permis de conducere romanesc ,scos in anul 2009,deci eram in UE,dar aveam si rezidenta aici in Spania,acum ca ne-am cumparat masina,am mers la trafic sa intreb daca trebuie schimbat permisul,adica sa scot cel spaniol,si a zis ca nu e nevoie pt ca e permis european,dar daca MA OPRESTE UN POLITIST,POATE PERFECT SA MA MULTEZE pt ca nu e permis spaniol.acum eu nu mai inteleg nimic!adica e valabil si nu e nevoie sa il schimb,dar ma poate amenda.de ce?au dreptul sa faca asa ceva?solutia ce mi-au dat-o e sa imi scot alt permis aici in spania ??? ???mai este o solutie a membrilor UE,SA SE INSCRIE CU RESIDENTA DE AICI LA TRAFIC,si nu e nevoie sa fie schimbat,dar cand am vrut sa fac si asta,a zis ca nu se poate deoarece am scos permisul dupa ce aveam rezidenta in spania.intrebarea mea e,e adevarat ce mi-au zis?erau bine informati?chiar nu pot conduce cu permisul romanesc european fara sa ma amendeze daca vreau politisti??cine are inf.va rog mult sa imi explice ce sa fac.va multumesc si astept rasp cat mai repede.

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #4 : 30 Martie , 2012, 14:59:11 p.m. »
  Din experinta proprie iti spun ca poti sa conduci fara probleme....Eu circul cu un permis destul de vechi si in 2 ani de zile de cand sunt  pe teritoriul spaniol m-a oprit politia de 2-3 ori. Nu am avut nici o problema;  cunosc destui romani care detin permise romanesti  si nu s-au plans de nici o multa ptr acest lucru.  Mai sunt si unii "fitzosi" care si-au declarat permisul romanesc pierdut si au scos altul, spaniol!

Offline samy

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
« Răspuns #5 : 03 Aprilie , 2012, 21:51:51 p.m. »
erofei nina..... DACA u ai avut norocul sa nu te amendeze  nu inseamna ca si e legal, amenda e de la 400 euro asa credm si eu am lucrat ca sofer perioada lunga desi m-au oprit de atitea ori  nu am avut probleme pina acum .DAR acum  mau trimis sal omologhez  ca nu pot conduce mai mult de 6 luni  ,,,,, am fost la trafic si mi sa spus ca  trebuie sa il schimb cu cel spaniol si ca am avut,, norocul,, ca nu m-au amendat ca nu pot conduce mai mult de 6 luni,,,,   cum isi da seama daca ai mai mult de 6 luni,, iti cere rezidenta , asa ca trebuie schimbat daca vrem sa conducem fara probleme ,,,

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
« Răspuns #6 : 04 Aprilie , 2012, 14:55:48 p.m. »
  Se poate Samy sa ai dreptate, nu ma contrazic...eu am relatat experienta mea si a multor romani din jurul meu. Am o curiozitate: cum poate sti politia daca am mai mult de 6 luni de cand am intrat in Spania? Acelasi lucru s-a intamplat si cu masinile inmatriculate in Romania; s-a spus ca nu se poate circula mai mult de 3 luni pe teritoriul spaniol insa cum nu se poate  demonstra data intrarii eu am circulat fara probleme. Intre timp numarul masinilor RO s-a inmultit ... trage tu concluzia!

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #7 : 23 Aprilie , 2012, 14:04:46 p.m. »
salutare la toti
ma adresez in special la romanii aflati in situatia mea si care stiu unde sa ma indrume sau sa imi spuna ce au facut ei pt a li se rezolva problema.
Deci situatia e in felul urmator:
am rezidenta in spania din 2007 si cum a venit criza si nu am mai avut de lucru am plecat in Romania.Acolo am gasit de lucru si am muncit si locuit aproape 2ani,timp in care am facut si scoala de soferi si mi-am scos permisul.La sf lui 2010 am revenit in spania,unde locuiesc si muncesc legal si in prezent.
Tocmai mi-am cumparat masina,si am fost la trafic s ale arat permisul si s aii intreb daca trebuie schimbat sau pot circula asa cu el.Mi-au spus ca nu e nevoie s ail schimb,dar ar fii convenabil sa il inregistrez aici in spania cu domiciliul de aici.Bun,pana aici...dar cand merg sa il inregistrez imi zice ca nu se poate!!!! ???de ce?pai asa e legea,ca daca ti-ai scos permisul in tara ta,dupa ce ai rezidenta aici,nu e valabil!!!nu-l pot nici schimba,nici inregistra nici circula cu el!!!!permis european model nou,scos intr-o tara din UE!!!solutia ce mi-au dat-o:sa imi scot permis aici in spania :oMi-au zis ca daca ma prinde ca circul cu el ,nu ma amendeaza,fac inchisoare direct!!!acum intreb,e posibil asa ceva?la cine sa apelez sa intreb ,si s aimi zice ceva sigur?a-ti patit careva asa ceva?stie cineva unde as putea ,la ce institutie sa apelez ca sa ma informeze bine,aici la trafic depinde peste cine dau,unu zice ca se poate,altul ca nu e valabil,ca asa e legea si tapa mare am luat.Nu pot sa inteleg,cum un permis scos intr-o tara din UE nu poate fii acceptat si schimbat in alt atara Ue unde locuiesti¿la fel fac si cu francezii care merg in tara lor s aisi scoata permisul?si miile de romanii care au mers in tara sa faca scoala pt ca e mai ieftin si inteleg mai bine limba ce?nu e valabila scola ce au facut-o acolo?va rog s ama ajutati cu un rasp sigur si corect,nu doar pareri,daca stiti vreunul,sau daca cineva cu situatie asemanatoare  a stiut si a putut rezolva ceva.astept nerabdatoare rasp voastre cat mai repede.
va multumesc mult

Offline kalia.eu

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 52
« Răspuns #8 : 24 Aprilie , 2012, 23:03:21 p.m. »
si eu am o situatie asemanatoare, n-am aflat nici un raspuns la intrebarea asta si ca atare ma abtin sa conduc. Daca aflati ceva, sau trebuie sunat pe undeva....sunt si eu foarte interesata.
ramanem in contact !

Offline dy

• Sublocotonent
« Răspuns #9 : 06 Mai , 2012, 12:50:31 p.m. »
Buna,
vroiam doar sa spun ca de la ultima mea postare,m-am informat prin toate mediile de comunicatie in legatura cu permisele romanesti care nu ni le schimba aici in spania,si de la trafic ne zic ca nu e valabil permisul si ca trebuie sa ne scoatem altul spaniol...
raspunsul e ca nu AVEM OBLIGATIA sa ne schimbam permisul romanesc cu unul spaniol!!!e un act voluntar(bineinteles o pot face ce care le permite de la trafic sa si-l schimbe daca asta vor)dar nu e obligatoriu.Ar fii fost obligatoriu,doar daca permisul roman ar fii avut valabilitate indefinita(al nostru are 10 ani),atunci odata stabilit in spania,te-ar fii obligat prin lege sa il schimbi,deoarece permisele spaniole au perioada de vigencia determinata.sper ca a-ti inteles ceva si ca v-am fost de ajutor cu aceasta informatie.important e ca putem conduce cu permisele romanesti,fara a fi nevoie s ale schimbam.

Offline kalia.eu

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 52
« Răspuns #10 : 06 Mai , 2012, 19:31:53 p.m. »
am inteles...deci partea cu amenda e falsa.

Offline minerva

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
« Răspuns #11 : 16 Septembrie , 2012, 14:38:51 p.m. »
daca sa suspendat permisul si sa ajuns la proces,in cat timp se elibereaza permisul sau ce se poate face?
Permisul este suspendat dupa proces pina in martie 2013.se mai poate face ceva??

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #11 : 16 Septembrie , 2012, 14:38:51 p.m. »