Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Spania a reintrodus permisul de munca pentru muncitorii romani la 01-08-2011  (Citit de 26860 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
Re: Spania a reintrodus permisul de munca pentru muncitorii romani la 01-08-2011
« Răspuns #30 : 18 Octombrie , 2011, 20:33:26 p.m. »
  Intrucat am fost  interesata de  acest subiect in mod deosebit am obtinut cateva informatii. Pana acum cateva saptamani nimeni nu stia sigur in ce mod se va aplica aceasta lege..nici angajatorii, nici contabilii lor si cu atat mai putin cei care vor sa munceasca.  Intre timp am aflat ca orice persoana care vrea sa se angajeze trebuie sa mearga impreuna cu angajatorul la estranjeria comunitatii de care apartine si sa depuna actele pentru obtinerea permisului de munca. Pe langa contractul de munca trebuie depusa si o suma de aproximativ de 200 de euro (cred ca era 170 mai exact - ca un fel de garantie). Problema este ca perioada de asteptare este intre 2-5 luni iar dupa aceasta perioada nimeni nu iti garanteaza ca raspunsul va fi pozitiv.

Offline gabriela

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 75
Re: Spania a reintrodus permisul de munca pentru muncitorii romani la 01-08-2011
« Răspuns #31 : 10 Noiembrie , 2011, 23:36:45 p.m. »
Buna vin si eu cu o intrebare..........Daca este sa te engajezi intr un spital sau intr o residenta de stat .........cum te duci cu angajatorul dupa tine?
Eu am lucry pina in feb....apoi m am inscris la inem dar nu cobrez paro........aveam de gind sa string mai multe luni de munca........in iunie.si pun viza la 2 luni.........sotul meu luc cu contract...........eu am drept de munca???????????????? ???

Offline mihaeka

• Plutonier
  • Mesaje postate: 27
    • Adresa de email
« Răspuns #32 : 11 Noiembrie , 2011, 21:42:11 p.m. »
conform legii, AI drept de munca

Offline gabriela

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 75
« Răspuns #33 : 14 Noiembrie , 2011, 14:58:09 p.m. »
Ok ..asa spune toti..dar cind ma duc la interviu si aud cas romanca....offfffffff.....fac o fata ...si zic ai drept de muna.......si incepe povestea.
Apoi spunca ma vor contacta........ ;D
Si a ..esperarrrrrrrr...........

Offline cornelia

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Adresa de email
« Răspuns #34 : 16 Noiembrie , 2011, 14:08:02 p.m. »
buna ziua.as dori sa supun atentiei d voasatra cazul meu referitor la introducerea moratoriei care reglementeaza dreptul la munca al cetatenilor romani.suntem rezidenti in spania si actualmente avem contracte de munca eu si sotul meu.de curind am adus in spania pe fica mea impreuna cu sotul ei deci dupa intrarea in vigoare a moratoriei.ei sunt impadronati au virsta peste 21 ani nu au venituri in tara si nici in spania si actualmente au primit audienta la politie in luna dec . pt a obtine certificatul de cetatean al U.E..intrebarea mea este :pot primi acest certificat cu drept de munca justificind dreptul la reintregirea familiei ?si daca da ce demersuri legale trebuiesc intreprinse de noi ca parinti pt . a beneficia de acest drept.multumesc anticipat si tuturor romanilor un salut cordial.

Offline camino

• Membru
  • *
« Răspuns #35 : 27 Ianuarie , 2012, 19:18:35 p.m. »
Salutare tuturor,

Am si eu o nelamurire in legatura cu aplicarea acestei restrictii.
Eu sunt in Spania din ianuarie 2011 si am ocupat pana in prezent un post de Becario. NIE il am inca de cand am ajuns aici iar la Seguridad Social apar din noiembrie 2011 de cand am inceput sa cotizez (s-a schimbat Real Decreto privind statutul bursierilor care fac practica in firme).
Managerul cu care am lucrat ar vrea sa ma angajeze in firma dar cei de la Resurse Umane spun ca nu se poate pentru ca mi-ar trebui contract pe minim un an de zile iar ei imi pot face doar pe 6 luni.

Are asta legatura cu mizeria de restrictie? Daca da, de ce s-ar aplica si in cazul meu cand eu sunt becario din ianurie, nu din august...e pentru ca am cotizat la Seguridad Social doar din noiembrie (asa era legea atunci, nu trebuia sa cotizam).

V-as multumi mult daca cineva stie sa ma lamureasca despre ce e vorba.
Salutare

Offline comy

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #36 : 01 Februarie , 2012, 20:11:21 p.m. »
Buna ziua.Sunt in spania din 28 aprilie 2011,am NIE din data de 5 mai 2011 si as vrea sa stiu daca am vre-o sansa sa m-i se faca contract de munca in spania tinand cont ca sunt rezident in spania dinainte de a fi promulgata legea privind dreptul de munca in spania.Idea e,ca am si oferta de munca cu contract la o firma spaniola si as vrea sa stiu daca este posibil sa mi se faca contract si care ar fi pasii de urmat.

Offline angicris

• Membru
  • *
« Răspuns #37 : 08 Februarie , 2012, 19:31:26 p.m. »

Offline dany28340

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
« Răspuns #38 : 16 Martie , 2012, 10:14:55 a.m. »
Buna ziua!Inca sunt nelamurit cu legea asta si rog pe cineva care stie exact sa-mi raspunda.Pe scurt va detaliez problema care ma intereseaza.Am locuit 8 ani in Spania dupa care in anul 2009 am intrat in somaj si am plecat acasa in Romania unde sunt si in prezent.Am celebra hartie verde de ciudadano europeo cu derecho de trabajo indefinido,daca vreau sa ma intorc acuma in Spania nu mai este valabila rezidenta si dreptul de lucru pe care l-am dobandit nu mai este valabila?Daca nu totusi este un act oficial dat de ei care imi acorda drept de lucru indefinit,pot avea probleme,se poate rezolva cu un avocat,sau ce se poate?
Va multumesc

Offline dina

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 88
« Răspuns #39 : 19 Martie , 2012, 22:49:31 p.m. »
Se pare ca data de 22iulie 2011 iti decide "soarta",dreptul de munca.Suna la consulat si o sa fii informat sigur si corect!

Offline gossa

• Plutonier
  • Mesaje postate: 34
  • Gen: Femeie
    • www.traduceri-traducciones.eu
    • Adresa de email
Se pare ca data de 22iulie 2011 iti decide "soarta",dreptul de munca.Suna la consulat si o sa fii informat sigur si corect!
https://www.facebook.com/events/420274444657310/

Pe scurt, asa stau lucrurile.
toate bune...
Ma gasiti in facebook: CABINETUL TRADUCATORULUI sau GABINETE DEL TRADUCTOR ANCA NITULESCU sau la adresa: traducator.es.ro@gmail.com. Telefon: 650028599.
www.traduceri-traducciones.eu

Offline gigi_gigi200766

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #41 : 03 Iunie , 2012, 22:44:01 p.m. »
[La momentul asta nici unul!Eu si sotia mea lucram aici din 2006.anul trecut un Jegos de patron JOSE BOLEA BAYOD din Calanda teruel ne-a dat de baja pe 20 iulie.motiv que tenemos mala cara!pentru ca noi aveam o casa inchiriata iar el cu Japca ne lua din nomina 200E/luna!Deci contracte de 6 ani,acte de rezidenta,nr de seguro si nu am putut scoate anul acesta permiso de trabajo!iar ca sa le puna capac:la cei ce le expira nie nu le mai fac altele!deci jegosu de Basescu si ambasada romana nu fac nimic pentru noi,,Capsunarii"care aduceam an de an zeci de milioane de Euro in tara.Speranta la anul poate se rascoala angajatorii spanioli ca nu au cu cine sa isi faca munca sau se abroga legea!

Offline allana

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #42 : 16 Iunie , 2012, 20:08:36 p.m. »
buna seara ...am si eu o nelamurire..nemultumire..nici nu stiu cum sa ii spun. in octombrie anul trecut am facut toate actele..plus plata ptr permisul de munca....si suntem in iunie...iar eu nu am nici un raspuns. ma poate ajuta cineva sa imi spuna unde trebuie sa merg sa ma informez sau vreo adresa de net? precizez ca sunt in barcelona. multumesc frumos!

Offline AF

• Membru
  • *
« Răspuns #43 : 22 Iunie , 2012, 13:30:50 p.m. »
Salutare! Am o intrebare referitor la aceasta lege:
Sotia mea este intr-o situatie ciudata care oricum pare imposibila. A venit aici in mai anul trecut, a obtinut NIE normal (cu drept de munca) dar s-a angajat in septembrie, de cand are si contract neintrerupt. Luna aceasta, am fost sa isi schimbe NIE-le deoarece ne-am casatorit si vroiam sa schimbe numele pe NIE pentru a putea schimba si restul actelor. Dar surpriza, la NIE i-a zis ca nu are drept de munca deoarece nu avea contract in iunie. Lucru ce am inteles ca este adevarat, asa este legea se aplica retroactiv. DAR ea acum ARE contract de munca si de si ia zis lucratorului de acolo acesta totusi i-a dat NIE fara drept de munca si i la retinut pe cel vechi. Cum este posibil? Ea desi in iunie nu avea, acum are, renovat in aprilie cand era in vigoare legea. Intre timp si-a depus declaratia de venit, cei de acolo nu au zis nimic, la seguridad social de asemenea, a fost sa ia o adeverinta de cotizatie. Are contract pana in octombrie (lucreaza cu contract renovabil din 6 in 6 luni) Este posibil ca in octombrie sa nu il mai reinoiasca deoarece intre timp i-au luat dreptul? ESTE LEGAL sa ii i-a dreptul la munca in conditiile in care are contract? Ce ar trebui sa facem? sa mergem sa facem scandal? plangere, ceva?
Daca a mai avut cineva problema aceasta sau are cunostinte avocatesti as aprecia mult un raspuns!
Multumesc!

Offline dany28340

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #44 : 26 Iunie , 2012, 22:03:38 p.m. »
buna seara ...am si eu o nelamurire..nemultumire..nici nu stiu cum sa ii spun. in octombrie anul trecut am facut toate actele..plus plata ptr permisul de munca....si suntem in iunie...iar eu nu am nici un raspuns. ma poate ajuta cineva sa imi spuna unde trebuie sa merg sa ma informez sau vreo adresa de net? precizez ca sunt in barcelona. multumesc frumos!
Buna
Din cate stiu era ceva unde se poate vedea in pagina misterului de trabajo la partea de extranjerie,cel putin asa era in urma cu cativa ani cand eram si eu in situatia asta.Oricum cauta acolo si sigur gasesti,este o rubrica unde trebuie sa introduci nr. de expediente sau cam asa ceva,este un numar care este pe resguardo acela care dovedeste ca esti in asteptare,sper sa-l ai.Mult noroc iti doresc,eu dupa 8 ani de Spania am pierdut rezidenta fiind in tara.

Offline potarniche66

• Membru
  • *
« Răspuns #45 : 30 Iulie , 2014, 20:18:17 p.m. »
Vad ca informatii din post sunt destul de vechi. Insa aici am gasit cele mai bune informatii. Eu sunt atestat in sudura plastica. Adica am facut 2 cursuri de calificare in Romania si Italia. Am muncit 5 ani Italia la o firma care producea separatoare de grasimi dar intre timp firma a fost vanduta unor indieni care au distrus-o. Intrebarea mea este: In Spania calificarea si diplomele mele vor fi recunoascute?

Multumesc.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #45 : 30 Iulie , 2014, 20:18:17 p.m. »