Spania Romaneasca on Facebook

Mesaje Recente

Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10
81
Forum Spania Romaneasca / Credite pentru venituri din strainatate
« Ultimul mesaj de CreditAccept 19 Ianuarie , 2016, 13:09:19 p.m. »
Doresti sa-ti cumperi o casa in Romania, dar nu ai banii necesari?Poti accesa un credit ipotecar,chiar daca lucrezi in strainatate!Primeste cea mai buna consultanta financiara, de la CREDIT ACCEPT!
Cu noi poti gestiona o buna parte a dosarului de credit, fara prezenta ta in tara!
Site:www.creditaccept.ro
Tel: +40341.103.344
Mail: office@creditaccept.ro
82
Echivalare diplome si competente profesionale / Re: asistenti medicali in spania
« Ultimul mesaj de Roxana C 15 Ianuarie , 2016, 19:57:38 p.m. »
buna tuturor..am tot citit mesajele voastre de aici si tot nelamurita sunt si de aceea as vrea sa ma lamuriti .de ceva timp ma chinui sa imi recunosc aici in spania diploma de asistenta .mi-am depus dosarul la subdelegacion del gobierno si dupa aproape un 1 an mi-au trimis una carta spunandu-mi ca nu e de competenta ministerului educatiei ci a sanatatii.pana aici totul ok mi-au lasat o adresa unde sa pot intra  si sa vad ce documente imi  trebuiesc.puteti sa imi spune-ti exact de unde trebuie sa scot acele certificate care sunt mentionate pe site-ul respectiv.am terminat in 2011 si nu am practicat deloc
83
Echivalare diplome si competente profesionale / Re: asistenti medicali in spania
« Ultimul mesaj de Roxana C 15 Ianuarie , 2016, 19:45:56 p.m. »
B
84
« Ultimul mesaj de gabriela 14 Ianuarie , 2016, 01:52:22 a.m. »
Buna ....nu este nimeni înscris la cursul de revalorizare București ...sau alte orașe pt a împărtăși informații ?Sau cineva care a făcut acest curs???
85
Caut de muncă în Spania / vreau sa cunosc o fata serioasa
« Ultimul mesaj de gigimadrid 05 Ianuarie , 2016, 17:21:56 p.m. »
buna   sunt Gigi am 35 de ani  1,70,66kg      locuesc in Madrid     sunt singur si vreau sa cunosc o fata      nu am obligati      rog si ofer seriozitate     telefon  0034642939318
86
Spania între mit si realitate... / Re: Convorbiri internationale ieftine - recomandare
« Ultimul mesaj de Andrei Ionascu 17 Decembrie , 2015, 20:54:13 p.m. »
In acest moment eu zic ca Lycamobile, se pare ca ar fi cel mai mare MVNO din UK, este cea mai buna optiune pentru convorbiri internationale ieftine din si in Romania.
Doar 1 eurocent pe minut pentru convorbiri internationale si  poate fi folosita si in roaming pentru toate tarile in care opereaza ca MVNO.
In plus creditul poate fi folosit pana la 12 luni fara reincarcare pentru convorbiri internationale iar convorbirile Lyca - Lyca in Romania sunt gratis,
pentru 12 luni cu o incarcare de numai 1 euro.
E adevarat ca pentru convorbiri Lyca - alte retele din interiorul Romaniei sunt cam scumpi dar banuiesc ca pe acest segment nu ar avea cum sa se bata cu
 operatorii consacrati din Romania. 

Din ce am vazut, sim-urile lor se ofera gratis in Romania si pot fi incarcate la toate retelele importante de  terminale Paypoint, Zebra, Qiwi. 

87
« Ultimul mesaj de Lya 30 Noiembrie , 2015, 20:58:09 p.m. »
Buna seara la toti/toate,vin si eu cu o noutate referitor la recunoasterea profesionala a asistentului medical in Spania.Am terminat scoala postliceala in 2012 in Romania si nu am profesat decat practica si putin voluntariat. Dupa care, abia recent am avut toate documentele necesare recunoasterii si va las aici ceva detalii:am fost personal la Ministerul Sanatatii din Madrid,am depus actele traduse  si legalizate la un notar, urmatoarele:buletin sau pasaport,DNI,diploma de BAC,Ceritificatul de competente profesionale de asistent medical,foaia matricola,planul de studii,certificatul de la Ministerul Sanatatii de la Bucuresti cu Directiva 2005/36/CE si cazierul care l-am scos in Spania.Dupa 2 saptamani am primit o scrisoare de la minister care imi cereau inca 3 acte:declaratie jurada  ca nu am facut grave erori in timpul practicii(declaratie facuta la notar),un nou cazier deoarece cel prezentat era aproape la termen de scadere si un empadronament .Le-am trimis cu carta urgente si mi-au trimis raspuns in felul urmator,citez:”Reconocer dicho titulo/certificado para ejercer en Espana la profesion regulada de Enfermera en Cuidados Generales con los mismos derechos que los nacionales espanoles.De acuerdo con la legislacion vigente,el beneficioario de este reconocimiento debera poseer los conocimientos linguisticos del idioma castellano y,en su caso de las otras lenguas oficiales de las Comunidades autonomas,necesarios para ejercicio de la profesion en Espana(articulo.71 1827/2008,de 8 de noviembre).As dori sa va las scris ca, daca cineva mai este cam in aceeasi pozitie ca si mine sa stie pasii si ..rezolvarea instantei prezentate.Nu am platit nimic la depunere,instanta se gaseste pe pagina ministerului de descarcat in dublu exemplar.As dori sa aflu daca aceasta recunoastere este ok din punctul de vedere al legilor spaniole,eu am intrebat pe cineva mai informat si mi-a raspuns ca da,pot lucra ca si enfermera.mult succes celor care vor sustine examenele!!!Va multumesc mult!
88
« Ultimul mesaj de VANESSA 20 Noiembrie , 2015, 12:09:42 p.m. »
buna fetelor---- cele care va veti prezenta la convocatoria urmatoare, S-a afisat lista provizionala cu cele care participam, dar inca nu avem data de examen, am sunat la minister si ei au zis ca probabil in ianuarie sau februarie. TREBUIE SA NE APUCAM DE INVATAT
89
« Ultimul mesaj de cris 16 Noiembrie , 2015, 16:48:19 p.m. »
Dupa cum vezi Dy, aici nu e nimeni care sa se fi prezentat la convocatoria EIR. Sau, cel putin, nu e nici un semn.... Tu ai omologat/recunoscut diploma de asistent medical in Spania? Lucrezi deja ?
90
"Spania Românească" / Avocat Român în Almería
« Ultimul mesaj de avocatromaninalmeria 14 Noiembrie , 2015, 17:04:15 p.m. »
•   AVOCAT  ROMÂN ÎN ALMERÍA LUNGEANU EUGEN  OFERA  SERVICII  DE  CONSULTANTA  GRATUITA. TEL. 950036503/662945120
•   Carrera Alhadra nº 52 local 2 Almería
Înscrierea în sistemul de asigurări sociale a angajaților constituie obligația angajatorului dar, în situația în care acesta nu o respectă, angajatul trebuie și poate să o solicite personal. De prestațiile de asigurare socială pot beneficia copiii și rudele soțului/soției titularului.
Asigurarea contra riscului producerii accidentelor de muncă și boală profesională se încheie cu Institutul Național de Securitate Socială (INSS) sau cu un fond de gestiune (Mutua de Accidentes de Trabajo y Enfermedades Profesionales de la Seguridad Social). Contribuția pentru asigurarea riscului se plătește de către angajator separat de celelalte contribuții de Asigurări Sociale, în condițiile prevăzute pentru o persoană care lucrează legal.
În urma producerii unui accident asigurat, se acordă prestații precum: 
- asistență medicală gratuită pe perioada de spitalizare și recuperare;
- medicamente gratuite sau compensate;
- indemnizație pe perioada de incapacitate temporară;
- indemnizație pentru incapacitate permanentă totală;
- în situația producerii unei vătămări corporale (pierderea unui organ, membru) se acordă, o singură dată, o indemnizație în bani;                           
- indemnizație de deces;
În cazul în care un accident de muncă s-a soldat cu decesul unei persoane pe teritoriul Spaniei, familia acestuia poate obține o pensie în valoare de 50% din valoarea ultimului salariu al lucrătorului, o indemnizație cu o valoare egală cu șase pensii și un ajutor de înmormântare.
Legislația spaniolă nu prevede obligația asigurării cheltuielilor aferente repatrierii corpului neînsuflețit.
Indemnizația specială, dacă moartea s-a datorat unui accident de muncă
Este o indemnizație care completează pensiile de văduvie și de orfan, în cazul în care moartea celui de pe urma căruia se solicită pensia s-a datorat unui accident de muncă sau unei boli profesionale. Această sumă este echivalentă cu șase plăți lunare din baza de reglementare a pensiei de văduvie pentru soțul supraviețuitor și o plată lunară pentru fiecare dintre orfanii beneficiari. În cazul în care pensia se acordă părinților, aceștia beneficiază de 12 plăți compensatorii, dacă trăiesc ambii părinți, și de 9 plăți compensatorii, dacă trăiește doar un părinte.
Creștere a sumei datorată lipsei măsurilor de siguranță:
Dacă Inspecția Muncii stabilește că decesul s-a produs din cauza lipsei măsurilor de siguranță obligatorii la locul de muncă, din cauza angajatorului, sumele menționate anterior pot crește cu 30-50%. Responsabilitatea acordării acestei sume cade direct asupra angajatorului care încalcă legea din cauza neîndeplinirii obligațiilor de protecție a muncii. Totuși, declarația privind responsabilitatea este de competența Institutului Național al Asigurărilor Sociale.
Pagini: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10