Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: cum pot sa trimit bani in Romania?  (Citit de 9875 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Maria

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
cum pot sa trimit bani in Romania?
« : 08 Noiembrie , 2006, 14:29:36 p.m. »
Sunt de 2 luni in Spania, in Castellon si vreau sa trimit bani la parinti in Romania. Nu am cont in banca si mie cam frica sa triimit bani in plic. Poate sa-mi dea cineva un sfat?

Offline diaconu

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: cum pot sa trimit bani in Romania?
« Răspuns #1 : 08 Noiembrie , 2006, 14:53:20 p.m. »
In plic in nici un caz!!!Pai....sunt atat de multe ofiicii ce se ocupa de asta.......... :o.....Ai mei...pe vremea cand inca eram in tara imi trimiteau fie prin MoneyGram fie prin Western.Cei de la MoneyGram au comisioane mai mici decat cei de la Western.Un astfel de oficiu cu siguranta exista in orice orasel fie el cat de mic.....ca de e unul mare nici nu se poate pune problema......De obicei astfel de ofiicii sunt la locutorii.
Sunt cele mai sigure servicii asa ca nici sa nu te gandesti la alte modalitati!

Offline Stefan

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #2 : 08 Noiembrie , 2006, 17:02:22 p.m. »
Daca vrei sa trimiti repede si cat mai simplu intrebi la orice Banco Santander in Spania de Transfer Rapid prin Latino Envios. E bine pentru ca lucreaza cu CEC in Romania si practic ai tai pot ridica banii de oriunde din tara.

Offline vasiliu

• Membru
  • *
« Răspuns #3 : 08 Noiembrie , 2006, 17:37:14 p.m. »
Cu Transfer Rapid am trimis eu saptamana trecuta niste bani in tara si a fost totul Ok.Mi-au luat comision super mic si banii au ajuns in jumatate de ora in Romania.

Offline benu

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 87
  • Gen: Bărbat
    • benu
« Răspuns #4 : 08 Noiembrie , 2006, 20:48:44 p.m. »
si Grupul Banco Popular are o oferta destul de tentanta acum si nu e nevoie de cont parca... si banii se pot ridica din tzara de la BCR care desemenea e banca serioasa.

Offline adrianX

• Membru
  • *
« Răspuns #5 : 09 Noiembrie , 2006, 15:32:12 p.m. »
E mult mai simplu cu Santander (TransferRapid) pentru ca iti trimit banii in Romania direct la CEC, iar CEC e practic peste tot in tara. Parerea mea e ca te complici cu alte banci.

Offline benu

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 87
  • Gen: Bărbat
    • benu
« Răspuns #6 : 11 Noiembrie , 2006, 11:48:57 a.m. »
o fi ok cu Santander dar iti cer cont ? mai e un sistem si cu La Caixa se numeste "CaixaGiros" si as putea spune ca avantajul acestuia este ca daca ai cont transferul il poti face tu singur de la un bancomat ("cajero"). Deci daca la 3 dimineata ai nevoie sa trimiti bani atunci ii trimiti, iar din tara pot fi ridicati banii de la BRD, BCR si Raiffesen Bank(fosta banca agricola). Pentru cei care au cont comisionul este de 12 euro iar pentru cei care nu au este de 15 euro. Daca esti clientul lor si ai "Tarjeta International Transfer" poti face transferuri si prin telefon sau sms :) Mai stiti alte solutii? 

Offline Maria

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
« Răspuns #7 : 13 Noiembrie , 2006, 13:49:51 p.m. »
Benu, am trimis pana la urma cu Santander pentru ca NU mi-au cerut nici un fel de cont. Pur si simplu m-am dus cu pasaportul si banii, iar in Romania ai mei au luat banii de la CEC cu buletinul. Nu am vrut sa ma complic cu banci si conturi pentru ca nu ma pricep. Plus ca a fost un comision de cativa euro.

Offline Abyss

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 9
  • Gen: Femeie
« Răspuns #8 : 28 Februarie , 2011, 21:54:57 p.m. »
eu am trimis intotdeauna cu Europhil. 6% comision

Offline donna

• Membru
  • *
« Răspuns #9 : 01 Martie , 2011, 13:40:28 p.m. »
Mie imi pare mai avantajos cu MoneyGram (ma rog, pe cat se poate... ;D)
http://verze.ro
simtul umorului nu a murit

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #9 : 01 Martie , 2011, 13:40:28 p.m. »