Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Societate sau Autonoma?  (Citit de 448 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline SergiuD

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Adresa de email
Societate sau Autonoma?
« : 26 Iulie , 2017, 17:53:19 p.m. »
Buna ziua/Buna seara,

Ma numesc Sergiu, si impreuna cu familia mea sunt nevoit sa parasesc ROMANIA. De ce? Copilul meu este foarte bolnav (cancer), si in Romania il ingropam. L-am tratat prin alte tari, si acum as dori sa ne stabilim in Spania.
Problema este munca, dar...., se pare ca nu va fi chiar asa de greu, deoarece in Romania detin un companie de import-export in domeniul de IT, si as putea sa deschid acolo un punct de lucru si sa o fac multinationala. Doar ca......, exista peste tot CALCULE DIFERITE, si, niciodata nu iese calculul de acasa cu cel din piatza. Asadar va rog celor care cunosc sa ma ajute sa fac calculele mai bine.
Lista de intrebari:
  • Poate o societate in loc sa aiba angajati proprii, sa aiba contractanti autonome? (Aici ma refer la gestionarul unui depozit care va fi o persoana autonoma, cu care va fi un contract de prestari servicii pentru acel post, si la sfarsitul lunii el imi factureaza suma cu care ne-am inteles)
  • Care sunt darile la stat acele persoane autonome (am citit vreao 3 pareri si sunt total diferite): Darile la Asigurare, darile la stat (ipozit pe profit), TVA, etc.....
  • Care sunt darile unei societati comerciale acolo?
  • Care sunt cheltuielile unui angajator cu angajatul (un exemplu cu sume)

Va multumesc, si astept cu nerabdare raspunsul vostru.
P.S. Va rog sa nu va certati intre voi, sau sa va contraziceti!

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

Societate sau Autonoma?
« : 26 Iulie , 2017, 17:53:19 p.m. »