Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Certificat de naştere  (Citit de 8453 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

• Administrator
  • VIP
  • Mesaje postate: 1065
  • Gen: Bărbat
  • sa fii om e lucru mare
    • Spania Romaneasca
Certificat de naştere
« : 20 Septembrie , 2006, 11:34:53 a.m. »
declaraţia tatălui;
certificatul de naştere spaniol, care se solicită de la registrul civil unde s-a declarat naşterea;

Offline delia motoasca

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 7
Re: Certificat de naştere
« Răspuns #1 : 19 Octombrie , 2006, 17:49:21 p.m. »
Putem obtine pt dvs. transcrierea certificatelor de nastere romanesti a copiilor nascuti in Spania.
Cu o simpla procura consulara putem sa va obtinem transcrierea certificatului ! Obtinem acte de stare civila, sentinte, apostile, traducem, legalizam si supralegalizam orice!
E mai ieftin si mai comod.
Convingeti-va: 0721.22.66.35
traduceri@easynet.ro

Offline maxy

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
Rspuns: Certificat de natere
« Răspuns #2 : 02 Martie , 2010, 21:12:06 p.m. »
Buna seara,am si eu o intrebare?am o sora care nu a fost casatorita dar a facut un copil cu un cetatean spaniol,copilul adica fetita are cetatenie spniola,acum fetita este in romania dar nu are acte deoarece au ramas la tatal ei in spania,cum trebuie sa procedez ca sa ii fac acte copilului aici in romania? daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscatoare  :)

Offline traducator

• Plutonier
  • Mesaje postate: 28
    • Cabinetul Traducatorului
    • Adresa de email
Rspuns: Copil spaniol in Romania
« Răspuns #3 : 10 Martie , 2010, 19:25:12 p.m. »
Buna seara,am si eu o intrebare?am o sora care nu a fost casatorita dar a facut un copil cu un cetatean spaniol,copilul adica fetita are cetatenie spniola,acum fetita este in romania dar nu are acte deoarece au ramas la tatal ei in spania,cum trebuie sa procedez ca sa ii fac acte copilului aici in romania? daca ma puteti ajuta v-as fi recunoscatoare  :)

Probabil cel mai valabil raspuns il veti primi de la Politie in Romania, in orasul in care locuieste sora dvs. sau de la Primarie, serviciul de evidenta populatiei.
Evident va avea nevoie de actele copilului si de semnatura tatalui pe ici pe colo, prin actele esentiale.

Offline maxy

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
Rspuns: Certificat de natere
« Răspuns #4 : 12 Martie , 2010, 19:46:31 p.m. »
Multumesc pentru sfat,am s-ai spun surorii mele unde sa se duca,va doresc o seara buna

Offline pogany

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
Re: Certificat de naştere
« Răspuns #5 : 24 Februarie , 2011, 15:08:12 p.m. »
Buna ziua,
am un frate de aproape 3 ani nascut in Spania.
ai mei nu au avut timpul si banii necesari pentru a-i face buletinul, iar acum vrem sa ne intoarcem in Romania.
ce e de facut, cu cine trebuie sa luam legatura si cam cat ar costa?
multumesc

Offline erofei nina

• VIP
  • Mesaje postate: 376
    • Adresa de email
Re: Certificat de natere
« Răspuns #6 : 24 Februarie , 2011, 18:06:50 p.m. »
buletin la 3 ani?  trebuie sa va adresati la consulatul roman din Spania...cei de acolo  va pot oferi informatiile necesare pentru inregistrarea copilului , eliberarea certificatului..foaie de calatorie..etc!
  Nu pot sa ma abtin si sa nu ma intreb unde le-a fost capul parintilor care au lasat sa treaca 3 ani; nu au avut bani dar au mai facut un copil!

Offline Marius Mandocu

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
    • Adresa de email
« Răspuns #7 : 23 Octombrie , 2013, 00:32:08 a.m. »

Pentru cei care doresc sa le fie mai usor sa nu mai faca traducere la certificatul de nastere spaniol si sa-l legalizeze,cind   se duc la Registrul Civil unde se declara nasterea trebuie sa ceara un Cetificat international care o sa fie scris in spaniola si franceza cu acesta va duceti la Ambasada fara a trebui sa le mai traduceti si legalizati,asa am facut eu acum   2 luni la Ambasada Romaniei din Barselona si am facut certificatul de nastere pentru fiul meu.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #7 : 23 Octombrie , 2013, 00:32:08 a.m. »