Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: CUM POT APLICA PENTRU VIZA PENTRU SUA?  (Citit de 7358 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Tanya

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 1
CUM POT APLICA PENTRU VIZA PENTRU SUA?
« : 09 Martie , 2012, 14:05:38 p.m. »
BUNA...SINT ROMANCA SI VREAU SA APLIC PENTRU ORCE TIP DE VIZA PENTRU SUA...CUM AS PUTEA-O FACE...SI UNDE...DACA E POSIBIL SA-MI SUGERATI PASII CARE-I AM DE FACUT.MS ANTICIPAT

Offline kalia.eu

• Plutonier-major
  • Mesaje postate: 52
Re: CUM POT APLICA PENTRU VIZA PENTRU SUA?
« Răspuns #1 : 09 Martie , 2012, 20:36:22 p.m. »
esti in Ro sau in Spania?
Eu mi-am luat viza turistica anul trecut din Madrid, fara nici o problema. Intai trebuie sa suni la ambasada SUA (vezi ca e un nr cu suprataxa) ca sa te programezi si-ti spun ei exact de ce anume ai nevoie, dar daca ai un contract de munca bun aici, n-ai nici o problema sa-ti dea viza (parerea mea).

Offline gyll

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Adresa de email
« Răspuns #2 : 24 August , 2012, 21:01:57 p.m. »
esti in Ro sau in Spania?
Eu mi-am luat viza turistica anul trecut din Madrid, fara nici o problema. Intai trebuie sa suni la ambasada SUA (vezi ca e un nr cu suprataxa) ca sa te programezi si-ti spun ei exact de ce anume ai nevoie, dar daca ai un contract de munca bun aici, n-ai nici o problema sa-ti dea viza (parerea mea).

SALUT
Poti sa imi dai si mie mai multe informatii cum ai procedat sa obtii viza turistica petru sua?
Am citit pe mai multe forumuri si multe informatii sunt contradictorii la pasii facuti....din ce am inteles eu sunt urmatorii pasi de urmat corecteaza-ma daca gresesc cu ceva:
1 completarea formularului online pe site-ul amabsadei sua
2 platirea chitantei de interviu la banca santander 160 dolari
3 facuta programare la acel numar cu suprataxa de care ai amintit
4 pregatirea dosarului gen contract de munca, propietati, extras de cont bancar
5 interviul propiuzis la ambasada   tu cum ai procedat multumesc ptr raspuns anticipat

un salut

Offline kalia.eu

• Plutonier-major
« Răspuns #3 : 06 Septembrie , 2012, 17:42:28 p.m. »
intai de toate tre sa suni la nr ala cu suprataxa, altfel nu poti avea "cita". Cita ti-o dau in max 2 -3 zile. Acolo sunt fff amabili si iti explica tot, cam in mare ceea ce ai scris tu. Te sfatuiesc sa ai o gramada de hartzoage la tine, dar la ora adevarului, acolo mie mi-au cerut doar ultimele 3 nomine. Nu trebuie sa te pregatesti cu nika special, doar sa fotocoiezi niste acte si atat. La banco Santander am platit 105 euro. Banuiesc ca depinde si de ceea ce lucrezi, daca te vad o posibila candidata de a ramane in SUA poate nu-ti dau viza...nu stiu.
Personal n-am avut nici o problema, eu am fost ca turista pt o saptamana si m-am intors. Pe pasaport mai aveam si o viza de Tailanda, una de China :)), tari pe care le vizitasem inainte....poate si asta a ajutat, sau poate NU....oricum cei de la ambasada au multa experienta si stiu sa "citeasca" bine persoanele.

Offline gyll

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #4 : 06 Septembrie , 2012, 20:29:24 p.m. »
intai de toate tre sa suni la nr ala cu suprataxa, altfel nu poti avea "cita". Cita ti-o dau in max 2 -3 zile. Acolo sunt fff amabili si iti explica tot, cam in mare ceea ce ai scris tu. Te sfatuiesc sa ai o gramada de hartzoage la tine, dar la ora adevarului, acolo mie mi-au cerut doar ultimele 3 nomine. Nu trebuie sa te pregatesti cu nika special, doar sa fotocoiezi niste acte si atat. La banco Santander am platit 105 euro. Banuiesc ca depinde si de ceea ce lucrezi, daca te vad o posibila candidata de a ramane in SUA poate nu-ti dau viza...nu stiu.
Personal n-am avut nici o problema, eu am fost ca turista pt o saptamana si m-am intors. Pe pasaport mai aveam si o viza de Tailanda, una de China :)), tari pe care le vizitasem inainte....poate si asta a ajutat, sau poate NU....oricum cei de la ambasada au multa experienta si stiu sa "citeasca" bine persoanele.

multumesc mult pentru raspuns.
ce intelegi tu printr-un contract de munca bun? adik de ce salarii vorbim? ....in mare

Offline kalia.eu

• Plutonier-major
« Răspuns #5 : 06 Septembrie , 2012, 20:43:58 p.m. »
salariu mediu pe economie, de exemplu....al Spaniei ma refer

Offline gyll

• Membru
  • *
    • Adresa de email
« Răspuns #6 : 06 Septembrie , 2012, 21:19:15 p.m. »
salariu mediu pe economie, de exemplu....al Spaniei ma refer

multumesc pentru raspunsuri
acum totul depinde de ofiter
un salut si numai de bine

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #6 : 06 Septembrie , 2012, 21:19:15 p.m. »