Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Paşaportul pentru cetăţenii romni cu domiciliul n străinătate  (Citit de 13578 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline admin

• Administrator
  • VIP
  • Mesaje postate: 1065
  • Gen: Bărbat
  • sa fii om e lucru mare
    • Spania Romaneasca
Paşaportul pentru cetăţenii romni cu domiciliul n străinătate
« : 20 Septembrie , 2006, 11:45:11 a.m. »

Offline Bruttus

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
Re: Paşaportul pentru cetăţenii romni cu domiciliul n străinătate
« Răspuns #1 : 27 Noiembrie , 2007, 10:33:49 a.m. »
In primul rind bine v-am gasit!Si ca sa nu o mai lungim as vrea sa pun o intrebare.Eu locuiesc in Spania ILEGAL de 7 ani,si toate actele mi-au expirat,buletin,pasaport.In tara nu am mutatie sau mai bine zis am intr-un apartament pe care l-am vindut inainte de venirea aici,si care acum nu imi mai foloseste la nimic.Ma intereseaza cum pot renova aceste acte???In Spania deasemenea nu am empatronamiento si nici nu pot sa-l obtin din moment ce nu am un document valabil.EXCLUD din calculele mele intoarcerea in tara pt a-mi renova actele(prefer sa ramin al nimanui decit sa ma intorc acolo).Multumesc anticipat pt orice raspuns!

Offline ema

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 3
    • Adresa de email
Re: Paşaportul pentru cetăţenii romni cu domiciliul n străinătate
« Răspuns #2 : 23 August , 2008, 17:19:06 p.m. »
daca nu ai rezolvat nimic inca, da un semn si-ti povestesc ce fac eu, care sint cam in aceeasi situatie.
mult noroc

Offline biancaraquel

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
Rspuns: Paaportul pentru cetenii romni cu domiciliul n strintate
« Răspuns #3 : 24 Martie , 2010, 23:08:54 p.m. »

Buna..as dori un raspuns si nu stiu unde sa-l caut,,problema ar fi ca pe mine mo uitat sarmanu, (  ??? ) dumnezo il ierte prin spania si intre timp casa parinteasca sa vandut iar actele mele or expirat de mult(logic).De 10 ani am rezidenta comunitara prin casatorie si un copil cu cetatean spaniol,si o ipoteca,si sincer nu mai am la ce sa merg in tara lui papura voda,dar inca sant cetatean roman cu domiciliu in spania.Avand in vedere ca am familia si viata aici,as dori sa cer cetatenie sa nu mai am de lucru cu rezidenta si renovarea sau sa umblu cu metru de hartie comunitara dupa mine,iar ca sa renovez se pare ca am nevoie de un certificat de nastere tradus legalizat si actualizat,certificat de sedere in spania cu toti ani,certificat de antecedente penale,rezidenta si libro de familia,si habar nam ce  mai trebuie si de unde sa le scot.Poate cineva sa ma informeze? Pot sa le rezolv de la madrid sau barcelona sau trebuie sa plec in tara?In tara pot sa le fac ori unde sau doar in judetul unde mam nascut si locuit ultima locuinta (cluj)Cum as putea sa renovez actele buletinu si pasaportu prin consulat sau ambasada fara sa trebuiasca sa parasesc spania.Nu dispun de timp bani si nervi ca sa ai pierd in romania ,dar daca trebuie sa merg o sa merg ce sai faci?!?Dar as dori daca cineva stie concret sa-mi spuna unde si de ce am nevoie si cam cat timp dureaza sa obtin actele astea si cum pt ca nu mai am domiciliu cum am menionat,iar eu nu doresc sa complic pe nimeni din tara sa ma ia in spatiu doar pt acte!! Va multumesc.

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

Rspuns: Paaportul pentru cetenii romni cu domiciliul n strintate
« Răspuns #3 : 24 Martie , 2010, 23:08:54 p.m. »