Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: Spania permite accesul liber pe piata muncii abia in 2009  (Citit de 4058 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline neacsu

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 24
Spania permite accesul liber pe piata muncii abia in 2009
« : 11 Decembrie , 2006, 11:00:58 a.m. »
Spania permite accesul liber pe piata muncii abia in 2009

Imigrantii romani si bulgari vor avea acces liber pe piata muncii din Spania la doi ani dupa aderarea celor doua tari la UE, a declarat, marti, ministrul Afacerilor Externe, Miguel Angel Moratinos, informeaza Reuters. Ministrul a subliniat ca Spania a adoptat masuri similare in cazul statelor care au aderat la UE in mai 2004.

"Spania a avut o politica foarte clara. Pentru primele zece state membre am impus o perioada de restrictii de doi ani, iar apoi, intr-un mod natural si normal, am eliminat aceste obstacole pentru a permita libera circulatie a persoanelor", a spus Moratinos...............restul articolului il gasiti aici...
http://www.hotnews.ro/articol_59080-Spania-permite-accesul-liber-pe-piata-muncii-abia-in-2009.htm

Offline neacsu

• Sergent
  • **
Re: Spania permite accesul liber pe piata muncii abia in 2009
« Răspuns #1 : 11 Decembrie , 2006, 11:07:31 a.m. »
acum chiar nu mai inteleg nimic :o...poate voi aveti vre-o alta stire...mai oficiala...asa poate se vor "lumina "  la minte multi dintre noi....http://www.bbc.co.uk/romanian/news/story/2006/11/061101_spania_munca_romania.shtml     uitati si de ce nu mai inteleg nimic.... ::) :o

Offline benu

• Sublocotonent
  • Mesaje postate: 87
  • Gen: Bărbat
    • benu
« Răspuns #2 : 11 Decembrie , 2006, 21:43:35 p.m. »
salut, neacsu care este prenumele tau ? eu sunt George uite o analiza aici asupra fenomenului http://www.spaniaromaneasca.com//index.php?option=com_content&task=view&id=238&Itemid=2

mai exact in Spania, Patronatele si Guvernul sustin o politica cat mai permisiva in timp ce sindicatele care reprezinta si apara muncitorii spanioli cer impunerea de restrictii de frica somajului. Eu cred ca decizia Spaniei va fi foarte mult influentzata de cea a Italiei care este principala destinatie a muncitorului roman, si de Franta care deja a anuntat ca foarte posibil isi va deschide granitele si pe piata muncii del a 1 ianuarie 2007.

Offline neacsu

• Sergent
  • **
« Răspuns #3 : 12 Decembrie , 2006, 09:05:20 a.m. »
buna george...eu sunt madalina...:)
deci...inteleg ca ...tot romanii sunt cei care ne trag la fund?wowww....atunci de ce nu iau altfel de masuri ptr a opri rata somajului(oferte de munca avantajoase , conditii de munca decente etc)hmmm...nu mai e decat putin timp de asteptat pana vom vedea ce decizii se vor lua....insa multi dintre noi...vor astepta cu sufletul la gura

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #3 : 12 Decembrie , 2006, 09:05:20 a.m. »