Spania Romaneasca on Facebook

Autor Subiect: ROMANIA ASTEAPTA UN VOT DIN PARTEA ROMANILOR DIN SPANIA  (Citit de 3096 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline nana

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 7
    • Adresa de email
ROMANIA ASTEAPTA UN VOT DIN PARTEA ROMANILOR DIN SPANIA
« : 17 Octombrie , 2009, 16:15:42 p.m. »
Am convingerea ca, romanii din Spania isi pun mereu, aceleasi intrebari.
Pentru ce este buna politica?
Si de ce sa ma implic, daca nu ma doare capul?
Datorita frecventelor probleme legate de supravietuire, romanii au intrat, incetul cu incetul, intr-un blocaj informational si dezinteres total, inconstienti de faptul ca starea lor de fapt se datoreaza, exact acestei neimplicari in viata sociala, lasand pe altii sa decida pentru viata lor.
Dar acum, nu la implicarea in politica, ma refer, ci la faptul ca se apropie alegerile pentru presedentia Romaniei, cat si referendumul pentru un Parlament unicameral si remanierea acestuia.

Intrebare de 10 puncte: unde isi pot exercita romanii, dreptul la vot si cine se ocupa la modul concret de informarea exacta si clara, in vederea acesteia?

Cunoscatorilor binevoitori, ii rog sa-mi dea un raspuns pana, mai exact pe 20 noi. 2009, pentru ca eu nu stiu cum si unde. Vreau sa votez, dar nu stiu unde si in ce conditii!

Offline Maria_N

• Membru
  • *
  • Mesaje postate: 2
    • Adresa de email
Rspuns: ROMANIA ASTEAPTA UN VOT DIN PARTEA ROMANILOR DIN SPANIA
« Răspuns #1 : 16 Noiembrie , 2009, 16:10:07 p.m. »
BUNA! EU am gasit aici informatie cu privire la sectii de votare http://forum.spaniaromaneasca.com/basescu_oprescu_geoana_antonescu_vadim_becali-t860.0.html

Noi cred ca mergem sa votam cu Oprescu ca e independent. AM gasit la el pe site si un ghid pentru noi cei din afara tarii. http://www.oprescupresedinte.com/2009.11.03_Ghid_alegator.pdf

Offline gossa

• Plutonier
  • Mesaje postate: 34
  • Gen: Femeie
    • www.traduceri-traducciones.eu
    • Adresa de email
« Răspuns #2 : 17 Noiembrie , 2009, 19:22:41 p.m. »
Intreaba la consulat sau la ambasada. Ei organizeaza votarea. Probabil pe pagina ambasadei exista deja informatii in acets sens.

Am convingerea ca, romanii din Spania isi pun mereu, aceleasi intrebari.
Pentru ce este buna politica?
Si de ce sa ma implic, daca nu ma doare capul?
Datorita frecventelor probleme legate de supravietuire, romanii au intrat, incetul cu incetul, intr-un blocaj informational si dezinteres total, inconstienti de faptul ca starea lor de fapt se datoreaza, exact acestei neimplicari in viata sociala, lasand pe altii sa decida pentru viata lor.
Dar acum, nu la implicarea in politica, ma refer, ci la faptul ca se apropie alegerile pentru presedentia Romaniei, cat si referendumul pentru un Parlament unicameral si remanierea acestuia.

Intrebare de 10 puncte: unde isi pot exercita romanii, dreptul la vot si cine se ocupa la modul concret de informarea exacta si clara, in vederea acesteia?

Cunoscatorilor binevoitori, ii rog sa-mi dea un raspuns pana, mai exact pe 20 noi. 2009, pentru ca eu nu stiu cum si unde. Vreau sa votez, dar nu stiu unde si in ce conditii!
Ma gasiti in facebook: CABINETUL TRADUCATORULUI sau GABINETE DEL TRADUCTOR ANCA NITULESCU sau la adresa: traducator.es.ro@gmail.com. Telefon: 650028599.
www.traduceri-traducciones.eu

Offline lavinian

• Sergent
  • **
  • Mesaje postate: 14
« Răspuns #3 : 08 Ianuarie , 2010, 12:38:09 p.m. »
bunala toate lumea!
 am nevoie de ajutor:D :)iMI poate spunecineva cum pot face rost de raportul de tara al spaniei???...incluzand salariu minim, impozite si taxe aferente salariilor, zile libere,conditii de munca, legislatia muncii in Spania, educatia s.a.m.d
Va rog   mult  sa  ma ajutati!
 O zi  buna tuturor

LooneybinCEO

• Vizitator
« Răspuns #4 : 21 Aprilie , 2010, 19:35:44 p.m. »
bunala toate lumea!
 am nevoie de ajutor:D :)iMI poate spunecineva cum pot face rost de raportul de tara al spaniei???...incluzand salariu minim, impozite si taxe aferente salariilor, zile libere,conditii de munca, legislatia muncii in Spania, educatia s.a.m.d
Va rog   mult  sa  ma ajutati!
 O zi  buna tuturor

Toate eaceste informatii se pot obtine pe urmatoarele situri web ale statului spaniol:
www.seg-social.es
www.redtrabaja.es
www.sepe.es

Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca

« Răspuns #4 : 21 Aprilie , 2010, 19:35:44 p.m. »