• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

23 October , 2021, 09:23:44 am

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

myka

Mi-am actualizat gazeta facand o trecere peste ultimele postari si vad ca respetivul/a  (CA NU MAI STIU DACA ESTE VORBA DE O EA SAU UN EL Si nu vreau sa-i mentionez numele pentru a nu -i da mai mult protagonism) nu are nici un interes in a afla date referitoare la examen sau la procesul ce trebuie parcurs pentru a cere recunoasterea studiilor......a aparut pe forum pentru a perturba bunul mers si rolul in definitiv al forumului.
Sunt de acord si ma alatur voua in decizia de al expulza pe acest(a) individ de pe forum.
In alta ordine de ideei va urez tuturor mult spor la repasat materia si multa tinere de minte .

eni

La multi ani! Sa reusim sa obtinem recunoaterea diplomei!!! Un An nou fericit si sa fiti mai bune!

MARIA-CRISTINA

:-* :-*LA MULTI ANI 2012!!!! UN AN NOU PLIN DE BELSUG IN TOATE,SANATATE SI SA LUCRAM IN SANATATE,FERICIRE SI NOROC SI REUSITA LA EXAMENUL DE ANUL ACESTA..DORESC DIN TOT SUFLETUL LA TOATE FETELE DE SUFERINTA SI COMPANIERELE DE PE ACEST FORUM CELE MAI CALDE URARI DE BINE ,TOATE SUNTETI NISTE LUPTATOARE SI INVINGATOARE..INCA O DATA LA MULTI ANI..2012!!!! :-* :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

gabriela

La multi ani 2012! Va doresc fetelor multa putere sa mergetzi mai departe, sanatate si multe impliniri......... :)

ellenycka

La multi ani! si un an nou plin de impliniri!
Sunt noua aici, desi va urmaresc postarile de ceva vreme! Trebuie sa va multumesc in primul rand pt ca am reusit sa aflu multe informatii utile de pe acest forum. Totusi am o mica nelamurire.... Eu sunt in tara si invat la o Scoala Postliceala Sanitara (AMG), care a fost recunoscuta de catre Stat anul trecut. Sunt in ultimul an (3), deci in vara termin. Desi " MAI MARII SCOLII" se "bat cu pumnul in piept" ca aceasta scoala e recunoscuta in toata Uniunea, eu sunt mai putin credula, asa ca ma pregatesc deja pt ce e mai rau. Totusi ceva nu mi se potriveste: examenul final va fi cam pe 15 august anul acesta, in timp ce examenul de recunoastere e in iulie (din ce am inteles eu din postarile voastre), si atunci eu ce fac? am oare vre-o sansa la examen anul acesta? sau va trebui sa pierd un an?  :(
  Stiu ca voi ati muncit si luptat mult pt a va implini visul, iar eu poate cer prea mult (pt una ce abia iese de pe bancile scolii) si vreau sa-mi mearga toate ca pe roate..... insa ma cuprinde o dezamagire cumplita!
  Chiar mi-ar prinde bine un sfat si multumesc anticipat pt orice raspuns imi puteti da! :)

MARIA-CRISTINA

buna fetelor :-*..sau terminat sarbatorile,chefurile si dansul :P ..sa ne apucam de studiat sau nu?voi ce ziceti?!! ;D acu ce ne asteapta oare pe noi ???numai ei stiu ce or  face cu noi in final.?!!ba se mai tine ba nu acest ex??!! :-[yo una sunt ff cazuta cu moralul de a mai invata ,,cartile le mai sterg de praf din cand in cand si atat..nu am nici un kef de invatat..ce -mi ziceti de ,,titlul de auxiliar de enfermera,,ca am depus actele in sept 2010 si nici pana in ziua de azi nici un rasp(desi am sunat si raspuns am primit ca dureaza!!,,bunn!!,,dureaza!!da cat bre..??)am depus si o queja anul trecut in iulie si nimic.. >:(acu mai curios imi zic ca tre sa depun din nou..ce sa mai cred..?!!voi ati mai auzit asa cazuri?!!         bun venit elenyka..ce pot sa.ti zic e ca tu termini in august cu ex si daca ar fi sa dam ex in iulie deci nu ai nici o sansa tu sa te prezinti la acest ex(am inteles bine noo ca termini in vara?)asa ca preg toate actele si le depui la MS in MADRID si poate ai sansa de a_ti recunoaste fara ex..desi nu se stie ce legi or mai baga de acu si cum o fi?!..inarmeazate bine cu rabdare ;Dsucces..si voua fetelor :-*

mihaeka

bine ai venit pe forum!

din cate stiu eu, daca ai inceput scoala dupa 1 ian. 2007 (de cand am intrat in UE) ar trebui sa ti recunoasca diploma automat.
daca nu te incadrezi aici, atunci cred ca nu ai cum sa mai prinzi examenul din iulie (daca te referi la ex. de recunoastere din Spania) indiferent cand ai da examenul final in tara. Iti trebuiesc mai multe acte care statul roman ti le va da foarte greu - ma refer la certificatul de conformitate care, cu toate ca in lege scrie ca se elibereaza in 30 zile, la majoritatea dintre noi a durat 6 luni. Plus ca diploma nu ti-o da imediat, dureaza si aia cateva luni, iar cu adeverinta aia inlocuitoare nu prea ai ce face in cazul asta. Dupa aia mai trebuie si la cei de aici (din Spania) ceva timp pentru "procesare". Nu vreau sa te dezamagesc, dar daca ACUM te-ai apuca de acte, nu cred ca ai prinde examenul din vara.

dobrin cristina

buna seara,sunt noua pe aici...am terminat si eu scoala postliceala sanitara fundeni anul acesta in august..si m am angajat in romania,lucrez de 3 luni ca asistenta dar vreau sa plec in spania...imi poate spune si mie cineva care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez?,legat de acte...pentru ca din cate vad,sunt destule.va multumesc!!

vedana17

La multi ani colegi dragi.am primit si eu in sf mult asteptatul plic de la min.santatii madrid in care imi spun de masurile compensatorii.Treaba este ca nu stiu cand am ex si nu stiu nici tematica.Cine ma poate informa,va rog mult sa o faceti.Va multumesc anticipat.

mihaeka

Data examenului nici noi n-o stim. Ar trebui sa se afiseze aici luna asta: http://www.msc.es/profesionales/formacion/recoTitulosEuro/home.htm
Tematica este toata materia.
vedana17 si dobrin cristina, daca ati fi citit macar cateva pagini in urma ati fi gasit raspunsurile.

ellenycka

Deci sa inteleg ca am totusi o sansa de a mi se recunoaste diploma, pt faptul ca am inceput scoala in 2009 (fiind deja in UE). E o farama de speranta aici. Mercy! 
   :)

tila

Buna fetele,
Ma refer in special la fetele noi care vor sa faca acest "imens pas" de a veni in Spania...Ce se vede din tara este total diferit..aici lumea nu este in roz si mai ales pentru noi cei care venim din "afara".Este greu si pentru spanioli,nu au de munca,au ipoteci,rate in banca...si fara nici un salariu sau ajutor de la stat, foarte multi au terminat si somajul...e crunt ce vezi in jur..nu mai este nimic din ce a fost...
GANDITI_VA de 10 ori inainte sa va lasati familia,prietenii ,serviciul pentru a face un pas gresit.Poate va ganditi cine sunt sa va dau sfaturi-nu va cunosc,iar loc sub "soare este pentru toata lumea"-..insa este foarte greu sa profesam meseria noastra.
Daca a-ti citi formul v-ati da seama sau macar a-ti intelege macar un dram din cat am suferit noi.Fiecare avem familii,copiii la scoala si luptam pentru un viitor mai bun,ce se scrie pe forum este doar d.p.d.v. profesional-hartii,examene,sperante..insa ce se ascunde in spatele forumului ? Eu cred ca alte dureri din viata de zi cu zi a fiecaruia..realitatea...care nu se vede din RO.

Eu va doresc numai bine si sper sa va ganditi f.fbine in luarea deciziilor  ;)

Gabi Lupa

La multi ani,colegelor mele de suferinta!!La multi ani noilor membri ai forumului!!Cele care ati terminat anul trecut,cele care veti termina anul acesta s.a.m.d. veti avea omologarea diplomei automat.Tila are PERFECTA DREPTATE si nu as vrea sa ganditi ca sunt rautati.Pana acum un an speram cu toatele la un post macar intr-o rezidenta,o clinica privata....undeva,chiar si prost platit dar sa fie de asistenta medicala.Odata cu schimbarea guvernului ne-au dat bomba atat noua cat si spaniolilor.Nu se va mai scoate niciun post timp de un an de zile la stat,deci vor fi ai lor de acum buluc pe posturile de la privat care sunt prost platite dar totusi e ceva decat nimic.Noi cele care suntem aici(unele, aici si eu)avem deja copii adusi de mici care habar nu au de limba romana si nu putem emigra unde ne este noua bine iar pe ei sa ii zapacim: Germania,Anglia,italia acolo unde intradevar se cauta Asistentii medicali si nu conteaza ca sunt emigranti.Va doresc succes si aici o citez pe Tila,,ganditi de 10 ori inainte de a pleca''!!!!!

larysa

La Multi Anii !!! si in anul 2012 sa aveti parte de tot cei mai frumos si Domnul sa va dea recunoasterea diplomelor, si un loc de munca in domeniul nostru...va multumesc pentru informatile pe care le scrietii aicea,,,si ca suntem unite pe forum impotriva impostoarei  precum oanny care ii lipsesc cei 7 ani de acasa,si ar fii bine sa taca ca persoane ca ea ne face tara de rusine....

myka

Buna tuturor!
Buna Ellenyka ,cu siguranta nu ai sanse la examenul de anul acesta dupa cum bine ai citit pe forum se prevede ca va avea loc la jumatatea anului ,stii ca ai nevoie de recomendare sau certificat (dupa caz) de la MS bucuresti,care dureaza 2-3 luni si pt a cere aceea recomandare ai nevoie de certificatul de competente pe care il vei obtine dupa terminarea scolii.Ai drepate cand spui ca nu ai incredere ca diploma nu e recunoscuta fara eforturi in UE,cu aceeasi poveste umblau si pe vremea cand am facut eu scoala"baliverne"ori nu au habar de ce vb ori vor sa de-a un plus de incredere si speranta viitoarelor cadre medicale......stiind care e situatia la noi in tara.Eu te sfatuiesc sa-ti completezi dosarul cu toate actele necesare si sa-l depui cat mai repede la MS Sp.
Multa bafta.

ankutel

eu tin sa precizez un lucru.....mare atentie...cei cu sc postliceeala..nueste recunoscutaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa cel putin asat reiese din ce e postat pe sit ministerului....Certificat  de  Conformitate

Se elibereaza in cazul titularilor :
Diplomei de absolvire de studii superioare de scurta durata de asistent medical generalist incepand cu promotia  2006  de  absolventi;
Diplomei  de Licenta de asistent medical generalist incepand  cu  promotia  2007  de  absolventi;
poate gresesc dar eu am terminat in 2006 postliceala si....v aspun sigur..sc postliceala nu este invatamant superior de scurt adurata ..doar colegiile sau facultatile

ellenycka

Buna fetelor! Am citit ultimile postari, si tin sa va multumesc pentru sfaturi! :) Stiu ca e un pas greu si riscant, acela de a pleca acum pe vremurile astea de criza, si mai ales intr-o tara ca Spania care are cred, cea mai mare rata de somaj in momentul de fata. Dar eu nu ma vad plecata in alta tara, e locul in care am simtit ca pot sa fac mai mult, ca ai alte oportunitati, altfel esti inteles si privit. Stiu cat e de greu sa iti gasesti un loc de munca (mai ales pt barbati- motiv pt care ne-am intors in tara) si nu cred ca am seansa sa vin si sa imi si gasesc de munca in sistemul lor de sanatate - stiu prea bine ca nu e atat de simplu. "De unde am plecat de acolo trebuie sa leg firul" si sa merg mai departe.
  M-am tot gandit si o sa ma tot gandesc pana in vara, pe ce drum sa o apuc! si per sa luam o hotarare buna si corecta!
   Cu privire la eliberarea Certificatelor de conformitate pt absolventii de postliceala sanitara, cred ca am gasit raspunsul pe pagina OAMGMAMR, unde se face urmatoarea precizare:
         "Vã facem cunoscut cã în conformitate cu prevederile DC 2005/36, anexa V. 2.1.2. si art. 21.1, numai diplomele de asistent medical generalist care atestã studii universitare (eliberate începând cu promoþiile 2006 respectiv 2007 de absolvenþi), precum ºi Certificatele de competenþe profesionale eliberate începând cu promoþia 2010 de absolvenþi a ºcolilor postliceale sanitare, beneficiazã de Certificat de conformitate.
Conform art. 33 bis. din Directiva menþionatã, numai în cazul Certificatelor de competenþe profesionale care atestã o formare de asistent medical generalist începutã anterior anului 2007, beneficiazã de certificat de experienþã profesionalã, atunci când titularul face dovadã cã a exercitat activitãþile profesionale efectiv, legal ºi neîntrerupt în România pe o duratã de minim 5 ani din ultimii 7 ani anterior datei de eliberare a certificatului de experienþã profesionalã."
    :)

mihaeka

"Rata somajului" de aici (din Spania) reprezinta nr. total de "desempleados", adica "fara munca", indiferent ca primesc bani (somaj) de la stat sau nu. La noi in tara "rata somajului" reprezinta nr. de oameni ce primesc somaj. Dupa ce un om nu mai ia somaj iese din aceste evidente. In consecinta, in Spania se stie cu exactitate (cu o marja de eroare mica) cati oameni fara munca sunt, in schimb in Romania nu. Rata somajului din Romania (6-7%) este mincinoasa.
Eu sunt convinsa ca procentul de neangajati este muuuult mai mare in Romania decat in Spania.
Scuze pt off-topic!

rebeca

Buna fetelor si La multi ani! Ellenycka eu mi-am depus dosarul in octombrie 2010 si in aprilie 2011 am primit recunoasterea automata, am terminat in anul 2010 in august o scoala postliceeala din Cluj Napoca asa ca ai si tu sanse sa o primesti. Poti incerca si cat de repede. Eu una, am trimis dosarul fara nici o recomandare de la Bucuresti pentru ca nu am mai asteptat dupa ea...nici azi nu stiu daca mi-au eliberat-o. Sa ai tot si ceea ce mi-au cerut mie in plus a fost cazierul avand in vedere ca nu am experienta si nu am cum sa primesc nimic de la Ordinul Asistentilor in ceea ce priveste malpraxisul..si atat. Te-am pupat si succes!!!

Gabi Lupa

Eram ff sigura ca Certificatele de competenta eliberate incepand cu 2011 se echivaleaza automat,deci fara nici un examen,dar calculand cei 3 ani de studii,ai dreptate Rebeca si cele din 2010(imi cer scuze,desi nu cunosteam pe nimeni in cauza).Ankutzel, din 2006 au  marit numarul de ore,au introdus module..etc...,,au incercat'' sa intre in cerintele UE....ca nu au reusit decat in 2007....este ghinionul nostru!Bafta Ellenycka,sigur echivalezi fara examen aici,este adevarat ,ai nevoie de cazier.

ellenycka

Ma bucur sa aflu ca cineva chiar a primit recunoasterea fara examen! Mult succes fetelor! Eu inca mai am "de mancat mamaliga" cateva luni si apoi o sa-mi incerc si eu norocul! Un salut! :) 

Ivi

Buna seara tuturor,
Vreau doar sa va fac o precizare, ca un Credencial nu e acelasi lucru cu o Convalidare. Anul trecut am vrut sa ma inscriu la un grad superior de "sanidad" cu Credencialul de Bacalaureat si nu am intrat pentru ca fiind un Credencial si nu o Convalidare (unde se specifica si nota ) mi-au considerat un 5,00. Dupa asta am cerut la Subdelegacion del Gobieno sa-mi convalideze si nota si mi-au trimis o hartie cu o nota mai mica decat cea din diploma de Bac (nu stiu cum au calculat-o, dar asa fac la toata lumea). Deci, a nu se confunda o Convalidare cu un Credencial (care nu stipuleaza nota). Banuiesc ca va va trebui si nota de la diploma daca e vorba de acumulat puncte. Mult succes.

ALI ALI

bai frate  dar nu se aude nimik de examenul de anul asta 2012  cu privire la recunoastrea prefesionala a asitentilor medicali  generalistii- medidas compensatorias - cum le spune........pe pag ministerului nu apare nimk stie cineva ceva?

dina

Am  sunat astazi la MS sa-mi  confirme  daca au primit fotocopia noului  meu DNI si  bineinteles ca am intrebat si despre examen.Raspunsul d-nei a fost...nu stim nimic :(  totul este blocat deocamdata. Mai  sunati si voi fetelor vedeti  ce va zic..

deutza_deea

eu am sunat ieri la minister sa intreb ce se stie de examen,dar doamna respectiva mi-am spus ca nu poate sa imi spuna nimic deocamdata pt ca nu are voie sa dea nici o informatie pana cand nu primim scrisorile! Mi-a spus ca examenul trebuia sa fie la inceputul lui ianurie dar dupa cum vedem s-a anulat! eu din cate mi-a dat de inteles doamna cea amabila:) cred ca examenul o sa fie cat de curand! asa ca pe invatat!:)):P

Lya

Buna seara tuturor si cu multa surprindere desi abia postasem primul mesaj,m-am uitat mai bine pe mesajele de dupa...se pare ca cele care au terminat scoala postliceala sanitara dupa 2010 sau chiar 2010 au recunoastere a automata....va rog sa ma lamuriti daca e adevarat ca nu mai e nevoie de examen,medidas compensatorias...urez mult succes acelora care se straduiesc inca sa obtina DUE,stiu ca munciti,invatati,va zbateti dar ,tocmai acum  e momentul sa nu va descurajati!

ALI ALI

DEEA SI EU AM SUNAT SI NU MI AU DAT NICI O INFORMATIE. NU SE STIE NIMIK, NICI DATA EXAMENULULUI , NU MI AU SOUS NICI CE SA INVAT .....NIMIK....EU SUNT FOARTE CONFUZA  SINCER HABAR NU AM CE SA INVAT ... FAC EXAMENE DE OPOZICIONES......MA INBTREB OARE VOI CE INVATATII?
VA ROD DATIMI O IDEE SI MIE....VA PUP SI NUMAI BN....

VANESSA

Buna fetelor, a trecut ceva timp de cand nu am mai scris nimic pe forum pt ca ma deprim....dar....am sunat si eu sa vedem mie ce imi zic, raspunsul a fost ca incepand cu luna februarie cel mai probabil se va stii ceva si examenul cam la 2 luni dupa ce se afiseaza in boe........deci cam prin luna mai aproximativ.(cel putin asta mi-au zis mie ´dragutii´ si ´amabilii´ de la minister).
Mult succes si spor la invatat, ca eu sunt ft descurajata si nu am deloc chef de nimic....desi daca ma gandesc mai bine probabil asta si urmaresc ei, sa ne descurajam ca sa nu invatam, caci asa au o scuza ca sa nu ne dea dimploma,,,,,,deci PUNE-TI MANA PE INVATAT! Va pup!

Gabi Lupa

....Stiu..stiu....nu dati cu pietre in mine ,,speranta moare ultima''...dar sa nu ne imbatam cu apa rece.Va aduceti aminte  in 2010? Ne-au tarat cu data examenului de la luna la luna apoi ianuarie 2011 ca intr-un final un blestemat examen in iulie.Ceea ce stiu, cred ca si voi,nu vor exista oposiciones anul acesta deoarece nu vor exista plazas la stat.Ma intreb,oare au chef sa organizeze examenul nostru de care ii doare in cot,curand?Doamne ajuta ,,pupati-as talpile'' (cum spunea bunica)sa ne vedem in Iulie iar! Sa auzim de bine fetelor si sa auzim la telefonul MS un functionar roman,poate nu ne mai trimite la lalele cum fac de 3 ani cu noi!!!!

MARIA-CRISTINA

:-*buna fetelor..ce sa mai zic..!!despre ex e culmea,culmilor,nu se stie nimic deocamdata,cum precizati si voi ne amana pana la sfantu*asteapta >:(..daca o mai exista..problema e ca as intreba daca mai sunt fete in situatia mea cu,, tilul pt auxiliar de enfermera,,depus si au vreo stire..??!!! :(yo il am depus din anul 2010 luna sept si nimic nici o confirmare!!??si daca nu as fi sunat si intrebat de zeci de ori si acelasi rasp..dureaza ,dureaza..!!ba sa fac quejas(am facut 2 pana in prezent)ba sa mai sun..darr..acelasi rasp..daca si pt acest titlu dureaza atat pai atunci ce sa mai zic de ex..sunt ff suparata si demoralizata..nuj ce sa mai cred si sa fac..poate  e careva dintre voi in aceasi situatie si stiti ceva mai mult decat yo..va multumesc :-*