• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

04 December , 2021, 23:18:03 pm

News:

Click aici pentru a te intoarce pe portalul Spania Romaneasca. www.SpaniaRomaneasca.com

inmatriculare autoturism

Started by segifkem, 28 January , 2011, 07:18:52 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

segifkem

am o masina inmatriculata in romania si acum ma vad nevoit sa o inmatriculey in spania deoarece sunt reyident si nu mai am voie sa circul cu ea,stie careva care sunt procedurile si cam cat ma costa toata treaba asta?am un citroen c4,1,6cm cubi,an fabricatie 2005

danadinu

buna
!nu stiu care sint actele necesare sau cit costa,dar as vrea sa te intreb cit timp ai avut voie sa circuli?Am niste prieteni care sint aici de vreo 3 ani si nu au inmatriculat inca masina in spania!merci

erofei nina

Si eu eram curioasa sa aflu raspunsurile la intrebarile puse de segifkem (greu cu nickname-ul tau)....dar pana vine cineva cu date concrete vreau sa va spun ca si noi avem o masina adusa din Romania cu matricola de Constanta.  Am tot auzit ca avem voie sa circulam doar 3 luni din momentul in care intram in Spania si eram un pic ingrijorati caci masina este aici de 1 an jumate insa am mers pe principiul ca politia nu are cum sa demonstreze momentul in care eu ies si intru in Spania. ..eu pot sa le spun ca am fost acum doua zile in Franta...si am reintrat in Spania! bineinteles ca si politia care ma vede venind zilnic cu fetita la scoala poate sa ma ia in vizor si sa-mi gaseasca nod in papura...dar pana a cum totul a fost ok!
  Intr-una din zile m-a urmarit politia prin tot orasul ...facusem o prostioara (eu am apucaturi de Romania si o mai iau pe scurtaturi intrand chiar pe contrasens). NU mi-au facut semnal  sa opresc ci au venit pana in momentul in care am oprit eu , in parcarea unui supermarket; mi-au cerut actele la control si eram convinsa ca voi primi o MULTA mare cat casa, nu numai ptr infractiunea pe care o savarsisem ci si pentru faptul ca circul cu matricola de Rumania. Supriza: mi-au zis ca documentele erau in regula dar sa am grija sa nu mai fac prosti in trafic..AM SCAPAT ca prin urechile acului!
   Avantajul masinii inmatriculata in Romania este ca platesti asigurarea in tara 100 de euro pe cand aici ar trebui sa platesti in  jur de 700.
   Dezavantajul este ca revizia tehnica se poate face doar in tara in care este inmatriculata (in cazul meu trebuie sa fac un drum in Romania atunci cand imi expira)  si un alt dezavantaj ar fi ca nu poti plati taxa de parcare anuala de 20 euro ca sa o pot lasa unde vreau indiferent de ora. Trebuie sa cauti mereu o parcare fara plata...norocul nostru este ca avem garaj!

erofei nina

28 January , 2011, 15:33:21 pm #3 Last Edit: 28 January , 2011, 16:06:42 pm by erofei nina
 M-ar interesa si pe mine sa aflu procedurile si costurile inmatricularii masinii pe teritoriul spaniol intrucat as vrea sa renunt la drumul in Romania pentru revizie. Nu de alta dar luna aceasta ne-am innoit cu o masinuta noua (chipurile cadou de ziua mea dar de fapt era visul sotului meu :D) si vrem sa renuntam la cea cu care am venit din Romania. Cumparator avem dar nu putem sa facem actele de vanzare -cumparare.

danadinu

buna,nina
sigur ca  nu poti sa faci revizia aici,in spania?Tatal meu are un megane de vreo 3 ani si in urma cu 2 ani  a venit in vizita la mine ,  si tocmai trebuia sa faca revizia ca facuse nr de km .A mers aici la renault si i-au facut-o . masina e inmatriculata in  romania,pt ca el locuieste acolo.

segifkem

legea spaniola spune ca ai voie sa mai circuli 60 de zile de la data in care ai devenit rezident si nu cred ca/i intereseaza vreo dovada ca ieri ai adus masina,pur si simplu daca e pe numele tau si esti rezident aici o confisca....

erofei nina

danadinu, m-ai pus pe ganduri :-\ ce bine ar fi sa ai dreptate! Noi avem tot un megane si vom merge la  renault sa intrebam daca se poate; tare mult ne-ar usura situatia caci in august se implinesc 2 ani de la ultima revizie tehnica si trebuie refacuta!
   Cu riscul de a fi catalogata ca fiind proasta vreau sa intreb pe cunoscatori ce inseamna exact de a fi rezident in Spania? Presupunand ca esti rezident de ani multi in Spania dar ai facut un drum in Romania si ai venit cu masina de acolo ...asta inseamna ca odata ajuns in Spania ti-o vor confisca?

segifkem

eu cred ca dinadinu se refera la alta revizie nu la itp sau itv aici in spania pentru ca itp/ul nu se face la nr de kilometri ci la data cand expira(vezi in talon) aia e o revizie, pt schimb de ulei si alte consumabile, care nu este obligatorie, doar daca masina este in garantie si se face pt a nu pierde garantia,in cazul tau nina cred ca trebuie sa mergi in tara sa faci itp/ul dar ca sa fii sigura cred ca mai bine ai putea sa mergi la DGT(directia generala de trafic) sa intrebi

danadinu

eu vorbeam de revizie,e adevarat...nu de itv ,nici de itp...astea nu stiu daca se pot face....dar cred ca poti intreba la itv.....platesti taxa...si gata.Problema e daca atunci cind vrei sa vinzi in ro iti iau in considerare asta.Iar in ceea ce priveste daca sa inmatriculezi masina aici,sau in ro....trebuie sa cintaresti f bine situatia....daca ai de gind sa te stabilesti aici,poate merita sa ai masina inmatriculata aici.