• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

27 January , 2022, 18:24:35 pm

News:

Click aici pentru a te intoarce pe portalul Spania Romaneasca. www.SpaniaRomaneasca.com

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mihaeka

VANESSA

Felicitari Izabell, esti un exemplu demn de urmat, nu mai avem nicio scuza trebuie sa punem mana serios pe carti si sa nu ne mai plangem atata de mila. Eu insa nu am nicio carte pt medici, dar sper sa ma ajute CTO ed.5 pt enfermeria. Spor la invatat fetelor ca alta sansa nu avem, vad ca si examenul oral a fost destul greu cu multe intrebari care necesita un studiu aprofundat.

myka

Buna fetelor.Mihaeka iti multumesc in numele tuturor pentru interesul tau altruist de a descarca si lasa la indemana tuturor CTO ed 5. Am o intrebare pentru cei care stiu ce contine CTO4 si Cto5..... exista vreo diferenta intre cele doua editii si daca nu cer prea mult care sunt acelea in cazul in care exista
8)

xanax

Multumiri pentru Mikaeka, pentru linkurile celor 3 volume postate!
Diferente intre cele doua editii nu sunt prea multe, in sensul ca editia a 4-a este in 2 volume, cu font mic, iar editia a 5-a are fontul mai mare si o alta dispunere in pagina, desene si imagini mai mari, plus noile referinte la intrebarile puse in examenele anterioare
Intreba cineva ce inseamna (EIR 04-05, 25) de exemplu: intrebarea 25 de la examenul EIR din anul 2004-2005
Materialul din manualele CTO de enfermeria mi se pare foarte bun si foarte bine structurat. Am gasit manualele MIR de care pomenea izabell si am aruncat o privire... mai bine manualele de enfermeria deocamdata pentru examen.
Aici puteti gasi linkul pentru manualele MIR, DELE si alte chestii interesante
http://www.imed.ro/forum/viewtopic.php?f=45&t=11188
http://www.megaupload.com/?d=6W4QZCTS

gabriela

FETELOR SUNTETZI geniale.Multumesc Mikhaelei  pt manual cto 5....l am descarcat cu succes.
Este cineva dintre voi cu Postliceala ..si care sa inscris sa studieze mai departe aici?
Pe mine mar interesa..si as dori o informatie.
Pupici

gabriela

MIHAEKA......scuza ma ;D
Multumesc.

ELLA ROMAN

buna fetelor!!!am incercat sa descarc si eu manualele cto5 si nu am reusit !mi le poate trimite cineva? va rog!

gabriela

Buna Ella.Uitate mai sus la mesajul luiMihaeka.Dai Clic pe acele adrese,ți se deschid si apoi dai descarga normal.eu ASA le am desc.Dacă nu reusesti lăsa o adresa de mail.pupici

doctorock

25 October , 2011, 15:10:32 pm #4178 Last Edit: 25 October , 2011, 15:12:35 pm by doctorock
Salut la toata lumea!Felicitari celor care au reusit sa obtina recunoasterea.E un proces dificil  pe care-l ingreuneaza autoritatile prin functionari sau diverse alte metode. Astazi am  depus actele traduse la Ministerul Sanatatii, si trebuie sa marturisesc ca in aproape 9 ani de rezidenta nu m'am simtit mai dispretuit ca acum. Eu inteleg ca romanii au ajuns o paria a societatii spaniole dar macar ar trebui sa disimuleze cumva si sa-si abtina reticentele.In fine ...asta e problema veche si nu se va rezolva prea curand. As vrea sa va intreb ,daca in momentul depunerii actelor ati primit pe foaia stampilata unde scrie ENTRADA , FECHA cu ziua respectiva, si un nr de ordine?(ce ajuta la identificarea actelor pe net sau intr'un registru) ¨Acritura¨ de functionara care mi-a luat actele si mi-a vorbit dispretuitor inca din primul moment, s-a multumit sa-mi spuna doar ca ¨ahora NO¨Cand le-am depus in 2009 la Ministerul Educatiei, sunt aproape convins ca a fost scris si un nr de ordine. Sper sa nu ajunga intr-un cos de gunoi sau uitate prin cine stie ce sertar...faptul ca unii dintre noi nu au primit nici acum un raspuns dupa atat de mult timp, da de gandit. M-am inscris intr'un program de voluntariat intr-un centru de ajutorare al consumatorilor de stupefiante, ca sa ma pot acomoda un pic cu termenii medicali si tehnicile  in general, dar dupa experienta de astazi am ramas descurajat total. O zi buna tuturor!

ELLA ROMAN

buna gabriela!din pacate nu reusesc..asa ca iti las adresa mea.  [email protected]   merci mult!

Mihaela c

gabriela,intrebi daca cine din forum isi continua studiile.pai...da!eu de exemplu!sunt primul an la medicina traditionala chinezeasaca.ce sa fac daca cu medicina ortodoxa nu am cale de izbanda.ei ma dau afara pe usa, eu intru pe geam.

gabriela

Vreau sa urez un calduros LA MULTI ANI !tuturor  celor ce poarta numele de Dumitru sau Dumitra........Sf Dumitru sa le fie un bun calauzitor.
Multumesc Ramona pt raspuns ....am notat adresa ta.....te pup .

Mihaela ...ce satzi spun ...multa bafta.....eu eram curioasa daca cineva cu 3 ani de postliceala in tara sa putut inscrie aici la facultatae si in ce an.Daca astia ne pun atitea bete ......macar sa studiem.....lol.

juliett

gabriela,iti explic eu ce am facut dupa ex,desi am mai postat cu cateva pagini in urma.dupa ex de la madrid,am mers la facult de enfermerie sa ma interesez cum pot continua aici studiile,si avem 2 optiuni(asta e ce mi au zis mie la facultate)

1.putem face ultimul an adik anul 4,(noi avand 3 ani facuti)cu recunoasterea de asistent med pe care ni o da ministerul sanatatii(adik iti dai seama,la cat e de greu sa o obtinem si cat ne zbatem ptr ea....sansele sunt infime)si asa am putea sa ne inscriem direct in anul 4 ca sa facem ultimul an ce ne lipseste,si vom avea titlu de diplomada en enfermeria.

2.poti sa incepi anul 1 fara nici o recunoastere,ai nevoie doar de diploma de bac omologata si mergi si te inscrii la facultate.
bafta multa daca vei alege una dintre optiuni.

juliett

mihaela c bafta la faculta,dar imi poti oferii mai multe informatii despre fac astea,cum e cat costa, sunt 6 ani,etc.
facultatea de medicina traditionala chinezeasca?asta cum e?mersiiiii

andreea1983

Pentru cei care nu au primit un numar de registru pot suna la numarul 915 961 083 (nr mi-a fost dat de un domn dragut de la registro,unde am depus actele)la o saptamana dupa depunerea actelor...impreuna cu nume, prenume ,DNI sau nr de pasaport(in functie de ce a trecut fiecare in solicitud) Bafta tuturor si felicitari fetelor care au luat examenul si au trecut peste tot infernul asta!!!Cu rabdare se poate asa ca ANIMO tuturor ;)

ALYY G.

Pentru a intra la o facultate de enfermerie trebuie o medie de bac.  cel putin 9.50      Sunt 4ani de studiu cursurile sunt de dimineata iar prezenta obligatorie e...... f greu    asa ca "burta pe carte" trebuie sa luam ex. urmator!

gabriela

juliet merci de raspuns.....ce sa zic ........nu mai aleg nici o varianta.....
ca deja am tare ...lejamita........mai bn studiez 3 ani altceva.........
nu stiu ce sa mai zic.........sunt tare dezamagita de pe o zi pe alta......
:-[

gabriela

Ella scuza ma ca nu ti am trimis nimic pina acum.........incerc miine.
inca o data imi cer scuze ..te am confundat cu altcineva......mine intru de pe calcul si ti le trimit ca le am guarrdate acolo.
pupici

florin_andrei

salutari tuturor . sotia mea termina anul care vine postliceala de asistente ce posibilitati ar avea de a convalida diploma, daca este cineva care stie!!  Sant din madrid si ma gandeam sa incep imediat cum termina scoala tramitele stie cineva daca este posibil. Va multumesc . Si va promit ca de la anu am sa va tin la curent .

m.laura

buna seara tuturor ... nu mai zice nimeni nimic pe forum ... cam liniste pe aici ...
florin eu cred ca daca sotia ta termina anul viitor nu o sa fie problema cu recunosterea deoarece celora care au inceput scoala dupa 2007 li se convalideaza titlul fara examen , fara probleme , din cate stiu eu si am inteles caci mai era pe aici o persoana care a terminat in 2010 si a obtinut convalidarea fara probleme , sper sa nu ma insel si sa te informez gresit , sa confirme si alte fete de pe forum  .... cum termina poti depune dosarul la ministerul sanatatii actele necesare le ai in paginile anterioare sau pe site-ul ministerului san. .... bafta

bun ... acum vin cu o noutate ... va ziceam acum ceva timp ca m-au sunat cei de la min.san ca vor sa-mi trimita notificare .... am primit-o si zice pe scurt asa .... va scriu cel mai important ....

en relacion con la citada slicitud (am solicitat ca si multe dintre voi publicarea de o  programa de materii , o tematica ) se informa que en la orden SPI/679/2011, de 8 de marzo , como usted misma indica , se hace una remision expresa al programa que figura tanto en la directiva 2005/36CE , de 7 de sept. , como en el Real Decreto 1837/2008, de 8 de nov. .... deci tematica aceea generala de care stim cu totii .... deci tot .... si apoi mai scrie asa ....

En dicho programa de estudios para enfermeras responsables de cuid. gen . se hace una DESCRIPCION DETALLADA (una mierda) de las materias que como minimo debe contener un programa formativo para esta profesion , por lo que se considera que en dicha Orden se ha informado adecuadamente sobre el contenido de la prueba de aptitud ....   ce tupeu pe ei .... deci temariul e acelasi .... cel general ....

pai pana la urma nimic nou .... nu am obtinut nimic cu plangerile noastre .... si de practica nu zic nimic .... e  clar ca paseaza de tema asta ca nu stiu ce sa ne raspunda .... asta e .... dezamagire totala .... spor la invatat tuturor ....

mihaeka

@florin_andrei: eu in cate am inteles, echivalarea automata (fara examen) se face celor care au terminat Facultatea de asistente (4 ani). Celor care au terminat colegiul (3 ani) si nu au anii de experienta ceruti, se echivaleaza automat ca Auxiliar de enfermera. Este valabil si pentru cei care au terminat dupa 2007.

Vineri, 11.11.2011 (ce data predestinata :D) am cita la Subdelegación del Gobierno en Zaragoza (stau langa Zaragoza) ca sa-mi depun actele si unde sper sa-mi dea mai multe detalii. Eu am terminat in 2008 Colegiul, deci sunt cam in aceeasi situatie cu sotia ta. Daca o sa-mi spuna ceva nou, o sa te anunt dupa data respectiva

florin_andrei

Va multumesc mult pentru raspuns  mihaeka si laurei oricum toate informatiile sant bine venite si astept cu nerabdare alte noutati.

gabriela

Fetelor ...nu mai postatzi nimic?
Cum statzi cu invatatul..? :)

MARIA-CRISTINA

:-*buna fetelor..nu e in leg cu tema de pe forum dar cum suntem amici spirituali  ;)va cer si voua sfatul :( vin si yo cu o noutate in leg cu NIE..azi dimineata m-am dus la abulatoriu sa-mi recoltez niste analize..acolo m-am intalnit cu o prietena la care mi-a comentat ca cica ,,s-a dat o lege  in leg cu NIE..precum ca se skimba foaia verde  :osi cine nu a lucrat sau nu are cotizat pana in luna iulie acestui an nu are drept de munca in continuare si cica iy scrie pe NIE CA NU ARE DREPT DE MUNCA(MA REFER LA CEL NOU NIE) :o..YO AM RAMAS PAFF.. ??? ::)...voi stiti ceva sau ati auzit in legatura cu asta..yo stiam de romani care vin numai au drept de munca deocamdata sau sa-si faca NIE..dar ca il ai sa nu ai dreptul de munca >:(...atunci ce vor sa faca cu noi.sa ne expulseze de tot... :'(.OARE NU AVEM ACELEASI DREPTURI CA SI COMUNITARI UE..ce dracu  ???...yo am sa ma duc kiar expres in Valencia sa subdelegacion sa vad care-i treaba(ea a fost si cica era o coada enorma acolo :() ....despre ex acelasi rasp am (am sunat sapt trecuta si am vb)..se va sustine la jumatatea lui ianuarie..exact cum am avut in iulie ..fara drept de practica daca nu luam ex..deci nu s.a rezolvat nimic cu queja noastra..ohalaaa..noul guvern sa skimbe ceva si ministra la fel ;)..o zi buna si va tin la curent.
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

kriss j

maria cristina,asa este...romanii care pe data de 22 iulie,cd  a intrat legea in vigoare (parca 22 era)nu cotizau la seguridad social,nu erau apuntados al paro sau la INEM,au ramas fara drept de munca...eu cunosc cazuri,care au lucrat ani aici in regula si in perioada respectiva nu s-au incadrat in ce am scris mai sus nu mai au drept de munca...este trist,dar asta este realitatea..in rest fetelor ce mai ziceti??cum merge invatatul...eu stau slabutz la capitolul asta...aman de pe o zi pe alta ??? ??? ???

gabriela

Fetelor nu pot trimite cartzile de enf....O sa mai încerc.Pupici

juliett

ahh fetelor kriss j si maria-cristina,ce raspunsuri bune,uite fara sa vreau am aflat si eu din comentariile voastre....ce mi s a intamplat sapt trecuta cand am fost la inem sa ma inscriu la niste cursuri(gratis)si doamna de acolo m a intrebat daca pe data de 22 iulie lucram...eu neintelegand  de ce ma intreaba asa ceva....si i am zis ca da lucram lucrez de 2 ani in acelasi loc....Doamne fereste cu ce se intampla aici >:(,cunosc si eu cazuri ,li s au anulat permisul de munca etc,si am aflat ca la hoja verde ce o avem se va schimba cu tarjeta cum era inainteee.
in leg cu concursul meu in spital ptr cele 9 locuri,m am inscris suntem 10 mii si ceva de persoane inscrise ptr cele 9 locuri :o.eu am sanse infime sa intru pe un loc,ptr ca sunt multi care au experienta,cursuri,stiu si valenciana,iar la spital mi au zis ca ar trebuii sa iau ex cu nota maxima ca sa pot intra pe un loc,si daca iau ex  voi ramane in bolsa de trabajao de la spital,ptr ca desii poate vor fi altii cu nota de ex mai mica decat a mea,dar au prioritate datorita cursurilor si experientei ce o au.
apoi am mers la bolsa de empleo de sanidad sa ma inscriu si nu am putut,deoarece imi cer sa am 1 punct,(cunostinte de valenciana),iar eu nu am nici un curs.
in fine ex va fi anul viitor(cel de aux),si eu am inceput cursuri de valenciana:))))la crucea rosie le fac sunt gratis,si...ce nu fac eu ptr statul spaniol :P ;D,ma dau si de a berbeleacul daca e nevoie:)))
iar ptr ex de enfermera,nici nu m am apucat de invatat,nici nu voi mai invata,voi citii doar ceto 5,ptr ca nu mai vreau sa trec prin dezamagirea de anul acesta.
va pupicccc si multa bafta
adeu.

MARIA-CRISTINA

:-* :-*buna fetelor..bine ai venit juliet ;)..cum ti-a fost in vacanta de acsa :D..?deci este adevarat.vaiiiiii..de k.. nostru ce se v-a intampla cu noi  :o..astia-s bellea..si guvernul nostru de mierda ca nu face mai nimic..toti vb dar nimic concret..sper ca,cu alegerile astea noi..sa iasa rajoy si sa fie mai bine ::)..ohalaaa.yo nuj ce sa mai zic si sa cred..deci la bolsa de trabajo acu tre sa te duci sa ceri cita sa te inscrii(yo sunt inscrisa dar tre sa ma renovez)si cand iti da cita te duci ..e o coada imensa >:(..total..se skimba si hoja verde si daca nu mai avem drept de munca ce o sa se-ntample cu atatia romani care au cump casa,masina, copii la scoala,care isi au viata refacuta aici..si acu nu au cu ce plati sau un loc de munca....ne intoarcem inapoi la moratoria  :'(..e jalnic ce se -ntampla cu noi..ma repet :-X :'(...kriss merci de rasp :-*..si cu invatatul..si yo ca juliet..citesc dar tocit..nu prea mai am keff..cu ceea ce vad si ce o sa fioe..nuj..ma descurajez cada dia mas.. :'(aaaaa..si cum stiti inaca nu mi-a venit rasp de la titlul de aux de enfermera..am sunat si mi-a ziz ca la sf luni trecute imi da un rasp..pero..nada.(a trecut 1an si 3luni de cand le am depuse :o >:( :'()..yo va doresc spor la invatat ..cele care au de munca sa-l tina cu dinti ???..si la mai bine  :-*

,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

maybeline

ce stiu eu este ca s-a modificat legea si anume: daca unul dintre soti are drept de munca, automat are si celalalt sot sau copiii pina in 21 ani. nu au drept dupa "sot" parintii, verii,etc. asa ca familiile in care unul dintre soti lucreaza "legal" sunt ok