• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 September , 2021, 02:04:59 am

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

irenne

teoria si rol playing-ul au fost unice .....si eu am intalnit o fata de pe forum....super de treaba.....

dy

Sal,ma bucur ca a-ti scapat fetelor.Sper sa treceti toate cu bine...Va imaginati si voi ca noi cele care inca asteptam sa trecem prin ce a-ti trecut voi,suntem nerabdatoare sa stim amanunte,adica  ex de cazuri clinice,ce anume vi se cereau sa faceti,sau cam ce intrebari v-au pus la test. intr-un cuvant AMANUNTE!!!va rugam mult...va pup si odihniti-va acum!o meritati

dida.spa

salutare la toata lumea!
asa cum au spus si celelalte fete teoria  a fost foarte grea! din 65 de intrebari daca au fost 15-20 de practica medicala sa zic asa. restu...legislatie, scari si scarite.. si munca de pix. si au fost 65 in loc de 30..ha ha . teapa! in fine cazu clinic afost unu sigur. din diabet!  asa si asa . in fin e1 practica afost aceeasi pentru toate  din cite am citit! eu am dat in Barcelona!simularea a fost usoara. s-a axat mai mult pe atitudinea ta ca si asistent in fata unui pacient. si tehnicile au fost - perfuzia  si pulsul . nu au fost grele ! parctica cred ca am luat-o toate  sa vaedem ce am facut cu teoria... dade am facut de un punct ...ca acum nici nu mai stiu cum o sa puncteze ca doar au fost 65 de intr. in loc de 30.a fi ce-a da Domnu! sper si doresc din tot sufletu sa-l fi luat cu totii!  va pup si sa auzim numa de bine! eu ma tot gindesc ca or fi gresit testu si nu era asta al nostru..ha ha ha !s-o incurcat pe pagina web cu  cele 30 de intrebari , dar sa scrie la toate alb pe negru ca-s 30si sa fie 65! nu stiu ! in fine! orice e posibil in lumea asta! principalul e ca am avut curajul  de a participa ! va pup inca o data si sa auzim numa de bine!

irenne

la test am avut 65 de intrebari...la proba practica n-au pus intrebari....doar cereau, in cazul in care vroiau sa te agati de mai multe.....si la rol playing, niciun ajutor......si examinatorul si-a intrat bine in rol....plangea, se vaicarea....a fost rasul lumii...dupa ce l-am terminat, bineinteles....

erofei nina

fetelor citesc tot ce scrieti...desi trebuie sa ies in oras cu sotul (ca de, avem cina romantica) nu pot sa ma dezlipesc de calculator; acum cred ca o sa va fac sa radeti dar spuneti-mi cum doamne iarta-ma ati facut un sondaj vezical la un manechin??? (doar nu se decalota preputzul  :D )?????????

cristinat

In Valencia practica a fost cu sondaj vezical la femeie si injectie sc si mai tarziu au schimbat sondajul pe tensiune si puls(la a doua jumatate din candidati).Mie mi s-a parut dificil cazul clinic ca trebuia sa termini de scris fraza si trebuia sa stii tot-ce tratament, cum se administra, ce masuri sa ia, ce plan de actiune ai...cred ca erau pasii din diagnosticul de enfermeria dar trebuia sa cunosti si boala si sa descrii totul si in final sa pui diagnosticul de enfermeria!!!!
depinde si de cum vor puncta!!!!ca ne-au fentat si la timp si la intrebari!!!!!ma rog-au
continuat in acelasi ritm-pentru ca eu cred ca acest test nu s-a dat nici unui spaniol fara sa i se dea o tematica-nu face parte din cunostintele generale ale nici unui asistent medical spaniol....dar asta este-suntem si ramanem inmigranti!!!!!!erau intrebari capcana la care trebuia sa fii f atent la enunt ca ...asa de multe si evaluar sau valorar de ex. nu inseamna acelasi lucru!!!!!
Ptr. Ramona-Elena!!!!animo ca ai sa vezi ca o sa aprobam!!!!!!iti simtim lipsa pe for!!!!!
si in final daca nu aprobam o sa facem practica si asta este-tot o sa reusim!!!!
sa fim mandre ca ne-am prezentat ca nu stiu cati enfermeri spanioli in aceeasi situatie s-ar fi prezentat!!!!!!!probabil nici unul!!!!!!!!

doinelia

Buna fetelor, examenul a fost si greu si usor.Au dat la teorie intrebari multe si proaste,din legislatia spaniola ca si la opositii ptr enfermerie de aici.E adevarat ca am facut multe teste din opozitii dar pe cele de legislatie si care nu erau legate de tehnici le-am cam ocolit.Noi la practica in Madrid am avut de pus o perfuzie si de luat TA si pulsul,iar la role playing cred ca toata lumea a avut cazul cu HTA.Nu pot sa spun ca trec dar nici ca nu am facut nimic.Totul depinde de cum ne-au punctuat cei de la practica ca foile acelea aveau destule spatii ptr a ne punctua.Faptul ca din cele 65 de intrebari se socotesc doar cele corecte eu cred ca ne ajuta putin.Asa ca sper din tot sufletul ca fetele care au fost azi la examen sa aprobe ,iar la celelate care au optat ptr practica sa aibe parte de cat mai putina practica adica sa le dea buen visto intr-un timp cat mai scurt.La cele care asteapta raspunsurile de la ms le doresc sa vina cat mai curand confirmarile.

cristinat

pai a fost gratios ca la manechinul femeie-nu avea decat zona genitala si iesea apa cand sonda trecea de un anumit nivel!!!!
eu cautam sa dau cearsaful la o parte sa vorbesc ...de ...cu pacientul si era doar o bucata de corp-parca erau resturi ale unui asasin ce a taiat in bucati pe cineva!!!!!
asta ca sa fac un pic de haz!!!!

cristinat

si la role playing am avut un barbat si eu dale que dale cu-venga mujer, animate que no pasa nada y el se pone a llorar que le deja su marido!!!!!!!y yo ---que ya no se acaba el mundo----a fost haios dar dupa ce am iesit!!!!!!

erofei nina

Cum ati fost echipate? materialul  de lucru (soda vezicala, ac ,perfuzor...etc) a fost pregatit de catre examinator pentru fiecare in parte ? Fetele care au avut la proba practica de pus o perfuzie pe cine au avut drept ,,cobai,,?
  Pe Ramona o astept si eu cu nerabdare...banuiesc ca intra maine cu o intreaga poveste...Oricum din ce am citit aici eu m-am cam ingrozit!!! cand imi vine randul cred ca aleg practica din prima!

cristinat

pentru ca in foaie scria ca e o femeie pe nume Rozalia!!!!!

doinelia

Ah si inca ceva,voi stiti cat se pregateste un enfermer ptr un ex de opozitii cu tematica data? cam aproape un an sau poate chiar mai mult si nu toti aproba din prima.Asa ca sa fim mandre de noi ca desi nu am avut temario am reusit sa raspundem la aceste intrebari care doar le-am citit pe net o data sau de 2 ori.

cristinat

Pai trebuia sa iti pregatesti tu tot materialul ca erau de toate pe o masa si tu luai ce necesitai sa faci tehnica.Si iti dadeau ei si halat!!!!!

cristinat

Si daca uitai ceva cred ca te depuncteaza!!!!!
la fel erau recipiente de basura si de obiecte punzante!!!!punctau si valorau totul.
Si cu emotiile si tremuratul am fost destule care am uitat cate ceva basic dar ...una peste alta cred ca la practica o sa luam toate!!!!
eu de ex am uitat sa aspir inainte de a introduce serul!!!!!!
In Valencia au fost si multe fete din  BUlgaria si Polonia si vreau sa spun ca era cineva care nu stia sa vorbeasca aproape deloc si s-a prezentat!!!!!hay que tener coraje!!!!!important e sa participi!!!!niciodata nu se stie!!!!!

MIMAMI

BUNA. IN SFARSIT A TRECUT FAMOSUL EXAMEN. SPER SA IL LUAM TOATE. PA

ramona-elena

saluuuuuut fetelor!!!!suntem cele mai tari!!!avem grade aici pe forum dar in fata lor suntem THE BEST or spune ce or spune.
m-am intalnit cu cristina....fata faina ;) -multumesc cristina de incurajari,dar sunt cu moralul la pmant :( ....am intalnit si multe alte fete romance super de treaba...le pup pe toate si va doresc din suflet sa aprobati.
eu sunt suuuuuper dezamagita de proba scrisa!!!puteau sa fie si 100 de intrebari dar legate de munca noastra de enfermere nu de legislatie,administratie....la practica nu aveau ce sa ne faca,tehnicile sunt stiute bine,dar au gasit punctul slab la teorie si acolo ne-au lovit cu intrebari ingrozitoare!!!!!cazul a fost un dezastru,Isuse Doamne nici nu stiam ce sa scriu.
Era ceva de genul...Doamna X are diabetes y se ha decidido administrarle insulina por el incumplimeinto por..............y otros..........
El horario de las comidas..............Establecer como objetivos en cuanto al metabolismo:glucosa:......colesterol:......otros:.....
La señora X tiene una ulcera superficial no infectada en el pie,le recomendamos en cuanto al movimiento.............Ejercicio:horario:......durata.......tipo............intensidada...............y si tiene hipoglucemia.........Que vacunas le recomendarias?................Para evitar durante la noche la hipoglucemia......................Se le hace un cuestionario que releva que la señora X no duerme,llora,,,bla bla y se detecta como (ceva cu stare nervoasa...nu imi aduc aminte cum era cuvantul....)en la escala de......(nu stiu care-am lasat en blanco).......y se diagnostica como.......Si nu mai stiu ce a mai fost ca am scris doar tampenii doar sa nu las in alb!!!!!!!!!!!!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

ramona-elena

bineinteles ca la grila,la fiecare raspuns de la intrebari "tampite" faceam cate o cruce in gand si ma rugam la domnul sa-mi indrepte gandul la raspunsul corect  ;D nu stiu daca am raspuns la 5 intrebari din 65...sigura pe mine.fatal!!!
o sa incerc maine sa-mi aduc aminte din intrebari si sa va expun!!!dar ca si fetele zic ca asta nu a fost examen care se putea sustine fara un studiu anterior!!!!!!si d-na aia margarita...ca i-as spune eu de la a la z...si ei si la tot ministerul...si care au mai conceput examenul asta......le-a spus fetelor super amabila sa nu ne preocupam ca nu vor fi intrebari ca la oposiciones  >:(
la practica ok...in valencia comisia a fost super amabila,dupa parerea mea.mie din fericire mi-a picat puls...si am dat-o in bara ca eu luam pulsul radial in interiorul incheieturii  ;D...dar nu a depunctat cine stie ce ca am dres-o cu pulsul apical...si m-a pus sa-l iau...apoi tensiune...care nu auzeam nici un latido ca mie imi zvacneau tamplele mele si auzeam in continuu in olive propriul meu puls....am cerut scuze...am zis ca nu pot ca nu aud ca sunt super stresata si a zis ca e k...pt ca inainte ii explicasem ce si cum....doar ca nu eram capabila sa mai aud nimic in stetoscop....apoi am avut subcutanata...am facut k tot...ba chiar am vb cu "pacienta" si examinadorul a punctat(buenos dias señora,soy la enfermera y le voy hacer........ ;D )
role-playingul...rasul lumi...pacienta se uita la mine eu la ea.... ;D...i-am zis eu vrute si nevrute...

ramona-elena

intrai in sala de practica,iti puneai halat...te spalai pe maini si la tehnica....ca si cristina zic ca stresul ne-a dus la erori...ba uitai material....ba un pas anume...ba sa vb cu fundul pt sondaj  ;D ...dar in principiu a fost k.materialele erau toate pe o masa si tu iti alegeai de acolo ceea ce aveai nevoie....
eu vreau sa cred ca am facut la practica de 4 puncte ca sa pot spera la 1 punct la teorie desi.................. :'(
si cand ma gandesc cat am invatat!!!!inutil.....daca nu invatam nimic va zic sincer ca stiam sa iau puls,tensiune si sa fac subcutanata....si la role-playing bolboroseam eu ceva......nu-mi strica ce am invatat ca mi-am adus aminte multe lucruri utile dar m-am stresat mult pt nimic!
fetele eu va pup,va doresc noapte buna ca sunt franta de oboseala....am mai dat ture prin valencia si am ajuns acasa la 20.....si ne auzim maine sa ne mai descarcam necazul cu grila!!!!!
bafta la toate!!!!acum a trecut nu mai e nimic de facut indiferent de rezultat  :(

kali

Buna fetelor... a trecut si asta! In legatura cu gafele facute din prostie... si din instinct... ca in clipele alea nu mai gandesti rational. Eu, una, la luatul tensiunii, obisnuita sa iau tensiunea fara stetoscop, imi agat respectivul de gat... si iau tensiunea tot cum o fac de atatia ani! Ca o proasta! Asta e... chestia e ca mi-a iesit sondajul vezical pe care nu l-am facut real niciodata.  ;D La teste... nu mai zic nimic! Au zis colegele tot! Si chestia cu halatul a fost tare de tot! La role-playing nici macar nu am vazut halatul. Si ma si "ingrozea" draguta noastra "pacienta" care reprezenta pacienta perfecta... nu stiam de ce sa ma agat sa-i "corectez" greselile.  Si cu spaniola mea de balta... In fine... asteptam rezultatul, fie cum va fi!

Lunera

Draga Ramona,nu-ti face probleme ptr examenul scris,trebuie doar un punct,dupa cum se vede din punctaj pun mai mult accentul pe practica,pe tehnici si pe modul de a ne descurca in fata unui bolnav,daca stim sa-l tratam ca persoana,nu numai ca pacient.Intrebarile grila erau toate asemanatoare celor de la oposiciones,totul are legatura cu munca de asistenta,cu pregatirea pe care trebuie sa o aiba o asistenta aici-a fi asistenta nu inseamna numai sa faci ce-ti comanda medicul,sa intepi si sa iei tensiunea,ne convine sau nu trebuie sa fim la zi cu multe lucruri cu care noi nu sintem obisnuite:legi,administratie,teoria enfermeriei,etc.Daca voia sa ne gaseasca punctul slab ne puneau intrebari si mai grele,am vazut unele ptr accesul la specialitati foarte grele;cele de azi,de exemplu,le-am vazut in unele teste ptr oposiciones,le facusem si-mi mai aminteam de citeva.
Si mie mi s-a parut greu cazul clinic,mai ales ca nu prea aveam clar ce ne cer;oricum,trebuia sa stim orarul meselor,in cit timp face efectul insulina rapida,ce vaccinuri sint recomandate,iar la sfirsit trebuia sa punem un diagn de enfermeria,mi-am stors creierii si nu mi-a venit nimic in cap,nu-mi mai aminteam.Eu am pus vaccinul antigripal,nu stiu daca era si cel ptr gripa a si altele,voi ce ati pus?ptr a evita hipoglucemia eu am pus ca trebuie sa bea un pahar de lapte desnatado inainte de culcare,o fi bine?
Oricum,eu sper sa luam toate examenul ca vad ca la practica nu ne intrece nimeni,ha ha ha,....hai sa facem haz de necaz!

kali

Ca de obicei, cea mai optimista din toate! Din partea mea, medalia de aur!  :-*

doinelia

Draga Lunera,am citit ce ai scris tu la cazul clinic si crede-ma ca si eu am scris la fel doar ca eu i-am indicat un pahar de lapte dar la 2 noaptea cum se dadea la noi in spital in romania,si la fel la vaccin cel antigripal.Cand am iesit din examen m-am gandit ca am dat cel mai caraghios raspuns din examen cu toate ca logic este adevarat dar nu-i expus in termeni medicali cu faimoasele lor planuri de ingrijire.

danadinu

buna,fetele!nu am putut ajunge ieri la intilnire.am iesit pe la 16 de la examen.Eu la practica am facut f bine,am avut administrarea tto prin perf.iv,admin.tto i.m si sc......a fost super.Dar nu pot sa va soun ce mi-au vazut ochii:sint fete care nu au vazut un perfuzor in viata lor!!!!!mi-a fost mie rusine de rusinea lor.....nu stiu daca voi ati avut cazuri,dar noi am avut 4...2 romance si doua bulgaroaice!.....stateau cu perfuzorul si serul in mina si nu stiua unde sa bage perfuzorul!!!!!!!e inadmisibil!!!!!pina la urma le-a spus ca nu mai e nevoie sa faca tehnica,deoarece le-a trecut timpul!in grupa mea a fost una si in grupa colegei mele celelalte!...va mai povestesc mai tirziu!!!jaleeeee
sa dea toata lumea cel putin examen practic,ca daca o perfuzie nu stim sa punem.........revin

dy

Fetelor,multumim ca incercati sa ne dati detalii in legatura cu ex.Am si eu o intrebare,ce e tehnica asta numita role playng???sau NANDA,sau nu stiu ce alte denumiri ciudate am mai citit pe forum????eu una nu am auzit de ele.Si pt cele care au invatat din teste de oposiciones,de pe ce site a-ti invatat????va rog frumos explicati-mi si mie.multumesc

ramona-elena

lunera ma bucur tare mult ca esti asa optimista!sigura ca daca ai facut teste de oposiciones te-a ajutat!cum fetele ziceau ca nu vor fi teste asa grele ca la oposiciones,ca asa a zis faimoasa d-na margarita.....am pierdut timpul cu alte lucruri:pae,nanda,urgente,medicina interna.....m-am gandit ca nu are rost sa fac teste.....si sincer spun ca la majoritatea intrebarilor legate de boli,simptomatologie,am raspuns corect....dar mi-au dat bataie de cap cele de legislatie si cele cu escalas....bine,de norton si glasgow am stiut dar au fost unele de care nu am auzit  :( .eu nu spun ca nu e bine sa stii legislatie,administratie...dar ne puteau informa despre asta.....eu personal nu am gandit ca vor pune asemenea intrebari,si cum spun alte fete,pt  oposiciones se da tematica,daca au ales sa ne dea intrebari din oposiciones era cinstit sa primim si noi una!!!acum totul a trecut....luam sau nu luam....
dana m-ai facut sa rad....dar si sa-mi fac cruce....nu vreau sa jignesc pe nimeni dar....sa fim seriosi,cum pretinzi sa lucrezi fara sa stii chestiuni elementare!!!!!!
iar ma leg de betty....in sens pozitiv....nu a aparut inca pe forum sa ne spuna si experienta ei.betty sper din suflet ca ti-a mers bine si te asteptam cu vesti.mai sunt fete care au dat ex si nu au postat inca?
eu aseara am stat pana tarziu sa ma verific la intrebari care imi aduceam aminte....se pare ca am raspuns corect la multe....am gresit la cea cu teofilina ;D

ramona-elena

fetelor acum am citit mesajul meu unde puneam ca nu stiu daca am raspuns la 5 intrebari din 65 sigura pe mine....nu mai pot sa-l modific....lipsea in fata un 2  ;D...chiar asa imbecila nu sunt  ;D...au fost destule intrebari simple...dar nu stiu daca pt a scoate punctul  :( .acum stam cu stres pana o sa ajunga rezultatul.....aseara am vista numai examen... ;D

ramona-elena

ce multe fete conectate...acum am vazut...buna dimineata fetelor!!!!!
intreba lunera de cazul practic...la vaccin si eu am pus antigripal...si pt hepatita ca daca punea a,b si c.... ???...noi am gandit ca pacienta are vaccinurile din copilarie dar poate trebuia sa spunem si de bcg....in fine....la dieta atat m-am invartit ce sa scriu ca pana la urma am uitat  :( sa mai scriu ceva....

erofei nina

cristinat

cine stie?????cum cred ca suntem obisnuite cu asteptatul!!!!!!!au spus ca ne trimit prin posta raspunsul dar eu cred ca vor fi bombardati cu telefoanele si o sa il afiseze in pagina web!!!!!!
Ramona Elena!!!!vad  ca ti-ai revenit!!!!!ai sa vezi ca o sa fie bine sigur!!!!ca nu ne-a fost  munca in zadar-numai cate pagini ai cautat si ai  postat pe for!!!!!si cat am citit!!!!!ca in final sa ne dea legi si alte cele....ma miram eu sa fie asa de usor totul!!!!!si mie care  imi ere frica de practica!!!!!! si credeam ca daca citesti te descurci la test grila dar .....era dificil!!!!
bine macar ca a trecut!!!!!
va pup si sa ne auzim cu bine-cu examenul aprobat si cu serviciu gasit!!!!!!!

Lunera

Danadinu,asa e,si eu am simtit un amestec de rusine si mila de unele care nu se descurcau deloc,eu cred ca asta au vrut sa vada ei,daca sintem intr-adevar asistente;o persoana care nu stie sa puna o perfuzie nu poate avea titlul de asistenta,nu va dati seama ce-ar insemna daca ar chema-o sa lucreze intr-un spital,ar trebui sa invete direct pe bolnavi,ceea ce aici e inadmisibil.Bine ca au fost si romance frumoase si destepte care sint sigura ca au facut o impresie foarte buna dovedind ca pot profesa meseria de asistenta la acelasi nivel cu cele de aici.
Si eu am pierdut timp mult invatind ,de ex anatomie si fiziologie,iar cu celelalte,m-am gindit logic-ce se cere aici?,tot ce dau la examenele de oposiciones,am cautat teste pe net si am invatat o groaza de lucruri de care nici nu auzisem.
Oricum,tot ceea ce am invatat ne prinde bine,cred eu,in cazul clinic era un diagnostic de enfermerie,la test era o intrebare din etapele procesului de enfermerie,mi se pare.Ce m-a surprins e faptul ca nu a picat nimic de anatomie,am vazut ca la testele ptr oposiciones mereu e cite o intrebare de anatomie,imi era tare teama de sistemul nervos,niciodata nu l-am putut invata bine.
Partea buna e ca ne cer doar 1 punct la teorie si o nota minima de 5,mi se pare foarte razonabil,deci pun baza pe practica,vor sa vada daca intr-adevar sintem asistente,cel putin asta e parerea mea.
Acum haideti sa ne relaxam si sa speram ca vom trece si obstacolul asta si...in curind sa ne vedem lucrind toate asa cum ne dorim.
Va pup!