• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

23 September , 2021, 19:07:43 pm

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Mihaela c

azi am sunat la ms pentru a vedea ce-mi mai spun.si ei mi-au spus...........!NU VA  FACETI ILUZII,DEOARECE NU VE-TI PRIMI CURIND RASPUNS,PENTRU CA DEOCAMDATA NU STIU UNDE VOM FACE PRACTICA SI CIND.deci....si inca ceva la care rog persoanele din din comunitatea TOLEDO,unde au depus actele si adresa.iar daca adaugati si nr de tel.....va multumesc inca o data.si altceva....cine a depus actele pt omologare ,ce a-ti depus la dosar?                                                                                                                             Vreau sa va mai spun ceva:ultima hirtie pe care am tradus-o la ambasada,au traduso ca fiind titlu universitar .am sunat si am intrebat de ce,si a spus ca "eu asa le-am tradus pe toate si nimeni nu sa plins;ba chiar le-au fost OMOLOGATE DIPLOMELE"

erofei nina

mihaela c, cine sa nu-si faca iluzii: fetele care au optat pentru practica (ca sa evite examenul de maine) sau noi cei cu dosarele la ms???

MARIA-CRISTINA

Multaaaaaaaaaaaa bafta fetelor  si SUCCES:-* :-* o sa reusiti si o sa-i dati gata, ca noi suntem fete destepte si curajoase si invingem totul..MAINE FACEM BAIRAM AICI PE FORUM...si voi sa beti cate o berica sau o cafea impreuna si sa va cunoasteti fata in fata.. si sa radeti de ei nu ei de noi.Fiti tari fetelor  :-*yo va urez din suflet sa reusiti si asa sa-i convingem ca suntem cele mai bune...multi popici  :-* :-*din partea mea si sa dormiti linistite iar maine cand plecati ..capul sus si  sa nu va pierdeti ;)
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

MARIA-CRISTINA

aaa...si pt fetele cu dosarele. care trim la mins s..yo am sunat azi la traductor si mi-au zis ca trebuie sa pun si apostila pe legalizarile de diploma,certificate ca asa au pus, si li se cere acuma de la buc(+ ca iti trebuie actele in original)si de certific de malpraxis igual il cere ??? :'(off offf yo cred ca tre sa merg acsa sa le rezolv..aveti grija fetelor inainte de a trim dosarul ce va lipseste ,,succes si voua cu dosarele si inca o data fetelor MULTA BAFTaaaaaaaa :-* :-*,,

Mihaela c

sa nu ne facem iluzii noi,cele care asteptam un raspun cit mai repede de la ms.mie mi-au trimis scrisoare unde imi mai cereau copii in romaneste de la recomandare si plan de studiu deoarece "copiile traduse si legalizate nu erau  nu erau compulsate ",asta dupa ce si-au at seama ca imi cerau acte care eu nu le putea avea....ex:2 ani de exprienta!pentru ca ....nu si-au dt seama  ca am titlu de 2 ani ,deci...de unde experienta alti 2? o porcarie pentru a amina .ce putem zice?nu au incalcat legea pt ca au raspuns in timp util nnnnnnnu?si a mai obtinut o aminare!
acum voi mai astepta alte 3-4 luni,pt ca si asa nu stiu ce vor face cu noi

irenne

ce frica-mi este........si asta ca vad cate lacune am... haos total...nu stiu ce-o sa ma fac maine.....

ANCUTA

SUCCES MAINE SI.......CAPUL SUS !!!!!!!

kali

Succes fetelor! Sa ne ajute D-zeu pe toate sa trecem cu bine de examen!

carmencita

buna seara, e fff tarziu( sau fff. devreme!!!!!!!!),dar nu pot sa ratez ocazia sa fiu printre primele care va ureaza in chiar ziua examenului, multa BAFTA!

eni

Succes fetelor!!sa nu va grabiti cu raspunsurile, sa fiti sigure pe voi...ca la un examen, santem alaturi de voi chiar daca nu venim sa ne examinam..sa-i ia naiba...succes!!!sa ne povestiti tot!!!

erofei nina

ma gandesc la voi fetelor....in acest moment sunteti in sala de examen....abia astept sa reveniti pe forum cu amanunte!

MARIA-CRISTINA

:-*neata,fetelor :-*si yo sunt alaturi de voi chiar,daca acum sunteti in sala si incercati sa dati raspunsurile sau proba practica :-*dar vreau sa  va zic ca m-am trezit de dimineata cu gandul la voi si parca am yo emotiile transmise de voi...capul sus ca o sa reusiti si sa ne auzim dupa-amiaza cu vesti fff bune...ca,e adevarat si ca ati reusit...va asteptam aici ,,acasa pe forum,, sa vb cu voi..BRAVO FETELOR :-* :-*

nusa

benu

sa vedem care vine prima de la examen fericita si zice "a fost fff usor fetelor" l-am luat!!
mândru ca-s român ;)

dy

salutare fetelor,
numai ce am intrat pe forum,nu am mai intrat de f mult timp,si am vazut ca azi a-ti avut examenul...Sper din suflet sa  fi reusit toate si sa vi(ne)recunoasca odata dupa atata lupta si perseverenta diploma!!!va rog din suflet sa reveniti cu noutati,amanunte,si impresii dupa ex de azi.va pup si astept vesti

popa biatrice elena

ceauuuuuuuuuuuuuu,practica a fost super usoara, dar intrebarile pt mine au fost putin mai complicate. In loc de 30 de intrebari au fostt 65. Sper sa scot acel punct la scris. Practica stiu ca am superat-o. Sper ca auzim de bine pt toate .Va pup pe toate, Bea

tila

Haideti,fetelor sper sa citesc vesti bune.Sunt de azi dimineata cu gandul la voi.
Acum plec la servici si intru diseara sa vad ce ati facut.Abia astept sa vad cum a fost...
Un pupic grande,grande

cristinat

Practica a fost super usoara dar testul si cazul clinic......durere!!!!!!!!sper sa il iau dar nu a fost asa cum au spus!!!!!!65 intrebari si cazul clinic intr-o ora si jumatate!!!!!!!!!! iar testul.....de opozitie de ats !!!!!!super dificil!!!!!!!!!dar bine ca a trecut!!!!!
Pana acuma asteptam scrisoarea, vesti....si acuma cel mai dificil-astept rezultatul!!!!!!va pup

irenne

da,da,da.....partea practica, muuuuult mai usoara decat ma asteptam....dar cazul clinic si grila m-au cam lovit....sper sa-mi dea un punct ca altfel.......

corina39

corina39

BINE CA ATI SCAPAT DE STRESS...DE ACUMA INCEPE PERIOADA DE ASTEPTARE PTR NOI ,CELE CARE NE-AM INSCRIS DIRECT LA PRACTICA....!!!!

dana26

buna fetelor! doar ce am ajuns acasa si sunt fericita ca am terminat.....pai cum a fost, nu? naspa, cum au spus si fetele mai sus..practica a fost usoara (in afara de sondaj, pe care nu l-am stiut  :-[ ) si a avut 3 parti:1 -  role-playing - un caz cu o hipertensiva, dar fc vitale erau normale, doar ca era depresiva si trebuia sa spui ce ii faci 2 - de luat tensiunea si pulsul, bineinteles cu totul steril, maini spalate, sa stai cu pacienta de vb daca sufera de ceva, etc, 3 - sondaj vezical la femeie (manechin)
testele..groaznic, primele intrebari au fost din legislatia spaniola.., au fost si intrebari cu Nanda..nu va axati pe ingrijiri, nici pe urgentze (au fost cateva intrebari din HTA, IMA, ...nu mai stiu) sincer, nici nu stiu ce sa va zic..am vrut sa fac si eu poze la teste, dar nu am avut nicio sansa. A iesit o tipa la baie dupa proba cu testele si luase directoarea foc....ca nu avem voie, adik 2h cat a fost testul (1 1/2h) si cazul clinic (30 min) nu aveam voie sa parasim "cusca".
Intr-un cuvant NASPA, acum asteptam sa vedem si rezultatele...BAFTA LA TOATE !!!
P.S daca mai aveti intrebari si va pot raspunde...cu cea mai mare placere  :-*

ktina

Uffff....  a trecut !!! Nici de data asta nu s-au tinut de cuvint , ca de obicei , pentru a ne panica mai tare , si .... nu am cuvinte ! Nu stiu la voi cum a fost dar noi am avut niste profesori acri de tot ,exigenti si atenti la orice miscare .La proba practica a fost cum a fost , mai ales ca tehnicile au fost simple , uzuale ; sondaj vezical la barbat , injectia IM si SC. Dar testul destul de dificil , tinind cont ca era asematator cu testele de opositii - noroc ca am trecut ceva prin ele si mi-a prins bine .De ce mi-e ciuda e ca acum ne forteaza sa acceptam o nota minima , sa aprobam .Nu putem astepta note mari pt ca in nici un caz nu au fost cunostinte bazice sau usuale - puteau sa ne spuna de la inceput si stiam ce sa pregatim mai bine ; Eu cred ca o sa aprobam , practica ne-a ajutat si .... ce mai urmeaza Fiesta ON LINE ; Sa speram ca vom primi rezultatul cit mai cirind ; Va pup pe toate si.... a descansar  que ya lo merecemos !!!

corina39

ASA TARZIU ATI TERMINAT???....LA PROBA PRACTICA ATI INTRAT PE RAND SAU IN GRUP DE 2-3 FETE??

irenne

in barcelona super de treaba examinatorii...si fetele au iesit cam mult la baie... ???.....acum sa vedem ce-o sa iasa

Lunera

Vai fetelor,ce bine ca am scapat,acum ne-au ramas doar emotiile asteptatii notelor,sper sa nu dureze prea mult.Examenul nu mi s-a parut nici greu nici usor,depinde de fiecare,eu,de ex,cred ca am facut destul de bine testul,in afara de intrebarile despre legi,multe din intreb le stiam din testele ptr oposiciones din Internet;in schimb,cazul clinic nu prea l-am stiut.Partea practica nu era prea grea,sondaj vezical la un barbat si TA si puls dar cu emotiile pe care le aveam nu prea a iesit prea bine,sper macar sa iau un doua puncte.Examinatorii erau amabili dar in timpul examenului scris nu se auzea nici musca;ne-au impartit in doua grupuri de cite 4-5 si intram pe rind la examenul practic,aici am fost putine,din 11 s-au prezentat 9 dintre care 8 romance.
Multumim mult feteleror care ne-au urat "bafta" si care au fost alaturi de noi si le dorim si lor sa obtina recunoasterea sau omologarea,cu sau fara examen. ;D :)

Lunera

Am uitat sa va spun ca pe noi ne-a lasat 2 ore la proba scrisa,ne-a dat apoi o pauza si am trecut la cea practica ;am termiat totul pe la 14:30. ???

erofei nina

fetelor, va inteleg entuziasmul si ma bucur ca ati scapat...reveniti-va un pic si dupa ce va trageti sufletul treceti la amanunte de genul : v-ati cunoscut (din cele de pe forum), cui i-ati facut sondaj vezical, im, iv(la proba practica)...ati ales sau vi s-a impus sa face o anumita tehnica? s-a putut trage cu ochiul la teste? ( :D ) din ce tari au mai fost pe acolo?

erofei nina

a...si inca ceva: subiectele au fost unice indiferent de regiune ?

Lunera

erofeinina,ne-am intilnit de pe forum doar doua; nu am incercat sa tragem cu ochiul,nici sa vorbim intre noi,sintem femei in toata firea,nu copii la un extemporal.Practica am facut-o pe manechine,cum se face aici,doar tensiunea si pulsul i l-am luat unuia din examinatori si nu am ales noi,ei ne-au spus ce trebuie sa facem.