• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

19 June , 2021, 13:48:29 pm

News:

Click aici pentru a te intoarce pe portalul Spania Romaneasca. www.SpaniaRomaneasca.com

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ramona-elena

fetelor imi pare tare rau ca v-am tinut cu sufletul la gura!!!va multumesc din suflet ca v-ati gandit la mine toata ziua!!!am fost plecata la castellon la consulat cu treaba si acum am ajuns!!!!ai dreptate nina....a fost un cosmar pt mine sa nu pot intra pe forum!!!!!
multumesc din suflet admin pentru postarea rezultatelor!!!!nu stiu cum mai rezistam pana maine....
bine fetelor...nu va mai tin in suspans ;D AM APROBAT!!!!ce fericita sunt!!!dar trista in acelasi timp pt fetele care nu au aprobat!!! :'( nu pot crede ca din 34 de fete prezente la examen in valencia au aprobat doar 13!!!!!!!erau fete atat de faine.... :'(
cristina FELICITARI!!!!!!FELICITARI TUTUROR FETELOR......SI ANIMO CARE NU AU LUAT!!!!
fetelor va pup pe toate ca am desfacut o sampanie  ;)
acum noroc la cautat de munca...... :-*
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

negrila

Ramona Elena unde esti?
vteau sa stiu ceva de tine!FELICITARI CAMY!

ramona-elena

ce cadou frumos odata cu reusita asta:sunt general de brigada si am steluta verde  :D

negrila

FELICITARI RAMONA TE PUPAM !SA AI NOROC DE UN SERVICI BUN!

negrila

LUNERA,KALI felicitari fetelor!dar ma fetelor BETTY unde a disparut!

lorica

daca nu am lucrat niciodata in romania ministerul sanatatii din tara imi elibereaza certificatele care mi le cer aici... va rog sa-mi raspundeti... daca a mai fost cineva in situatia mea... am terminat in 2004... am solicitat omologarea in 2009...

danadinu

felicitari tuturor!ati deschis sampaniile?
:)
la mine inca liniste......Valladolidul doarme......nu le pasa de suferinta mea......sint optimista in general,dar asteptarea asta ma omoara!oare ce le-o fi asa de greu acelor centre sa corecteze?ca la practica raspunsul era aproape pe loc.......iar la teorie....nu am fost prea multe....

erofei nina

Quote from: nusa on 17 February , 2010, 19:15:33 pm
eurofeinina despre ce certificat vorbesti, banuiesc ca de acea adeverinta de la oammr,

da nusa, despre acest document intrebam....unii zic ca e vb de adeverinta de la OAMR, altii zic ca ar fi vorba de asigurarea de malpraxis...dar de fapt e vb de ,,certificat de buna practica medicala,, care in Romania se elibereaza medicilor...caci cei de la OAMR nu au auzit de asa ceva!

Acum dupa ce am aflat ca a luat si Ramona, vreau sa felicit si eu toate fetele care au participat la examen! Bravo fetelor !!! (danadinu...chiar ma gandeam ca tu si betty nu ati scris nimic dar in timp ce tastam...am vazut mesajul tau...)

sufletel07

FELICITARI FETELOR!!!! SI CELOR CARE AU REUSIT si celor care nu au reusit. Toate sunteti cele mai bune. :-*

danadinu

Quote from: lorica on 17 February , 2010, 19:40:24 pm
daca nu am lucrat niciodata in romania ministerul sanatatii din tara imi elibereaza certificatele care mi le cer aici... va rog sa-mi raspundeti... daca a mai fost cineva in situatia mea... am terminat in 2004... am solicitat omologarea in 2009...

iti elibereaza,dar nu pe toate...unele se elibereaza de OAMMR.....citeste tot forumul,,,,,nu doar ultimele pagini,ca aici nu intelegi nimic despre  tot procesul.....ia-o de la inceput cu documentarea....ai sa gasesti informatia,ca a fost scrisa de nenumarate fete pe forum.Asa ca ,putin timp si rabdare...ca noi avem ani de cind ne tot zbatem pentru asta.cred ca voi cele care veniti dupa aveti noroc ca exista acest forum.....aici gasiti tot felul de cazuri,si poate te vei identifica si tu cu vreunul din ele!nu mi-o lua in nume de rau....dar cauta si vei gasi.....si nu ai prea mult de cautat.Si nu te da batuta!!!!!pregateste-te pt o lupta dura !!!

erofei nina

nusa, EROFEI, nu eurofei...desi imi plac euroii  ;D    dar cui nu-i plac?

ankutel

mai fetelor....
eu a mai scRis o data pe form ca sa iti dea  acel certificat de membu  iti trebuie printe altele si o asigurre de malpraxis(car e in functie de suma care vrei sa fii asigurata) in baza acelui certificat de membru iti elibereaz o adevrinta de malpraxis(cum tu nu ai abateri ca asistent medical)e cu totul alt lucru adeverinta de malpraxis si asigurarea de malpraxis(cu asgurarea esti asigurat in cazul in care tu face cea si esti dat in judecata pt asta e)
aaaa
si inca ceva ca sa vi se dea adeverinta trebuie sa aveti certificatul stampilat si semnat deci tebuie facute credite

lorica

danadinu, ms pt mesaj acu nu e prima oara cand incerc sa-mi adun toate actele necesare
am solicitat anul trecut omologara diplomei si am mai incercat si cu un an inainte dar lipsa de timp si de informatii m-a facut sa renunt. Anul acesta m-am hotarat sa mai incerc... nu vreau sa ma dau batuta... intreb si alte persoane care deja au trecut prin asta pt ca se dau normative si legi cand nu te astepti si vreau sa fiu la curent cu tot ce se intampla pe acest plan ca sa-mi reduc, pe cat posibil, din surprizele neplacute care stiu ca nu imi vor lipsi...     FELICITARI... LA TOATE FETELE CARE AU AVUT CURAJUL SA SE BATA CONTRA MORILOR DE VANT SI AU REUSIT, SAU NU -DISTRACTIE PLACUTA CA SUNT CONVINSA CA VOR SARBATORI EVENIMENTUL!

dida.spa

FELICITARI LA TOATE FETELE CARE AU LUAT  SI AU SCAPAT DE TENSIUNE! DAR SI LA CELELALTE ! TOATE SINTEM INVINGATOARE SI  LUPTATOARE ! DECI CAPU SUS SI INAITE! VA PUP PE TOATE ! O NOAPTE FRUMOASA!

ankutel

pt cea care a azis ca oamr nu stie de acea adeverinta eu acum catva timp mi-am facut actele pt italia si stiam de acea adeverinta
Ordinul Asistentilor Medicali si Moaselor din Romania (OAMMR) – filiala Iasi a eliberat adeverinta de malpraxis cu numarul 1.000. Posesorul documentului este asistent medical generalist care lucreaza la un cabinet de medicina de familie si care intentioneaza sa plece la munca in Belgia. Cei mai multi asistenti care solicita adeverinta de malpraxis sunt generalisti, iar principalele motive de plecare le constituie dorinta de asigurare a unui viitor mai bun, salariile superioare, respectul din partea medicilor si gradul crescut de civilizatie al pacientilor din tarile respective. Potrivit datelor OAMMR Iasi, destinatia preferata a asistentilor care isi cauta de lucru in strainatate continua sa fie si in acest an Italia, insa se constata o crestere a numarul solicitantilor pentru Belgia, Marea Britanie si Irlanda. „Exodul asistentilor medicali a atins cote ingrijoratoare. Cel mai mult are de pierdut pacientul, fiindca cei mai multi asistenti care pleaca au experienta si inalta calificare. Daca lucrurile continua ca si pana acum, sistemul sanitar va ramane fara cei mai buni asistenti, deoarece majoritatea celor plecati nu se mai intorc in tara”, a declarat Liliana Iordache, presedintele OAMMR.  Adeverinta de malpraxis este un document emis de OAMMR si certifica faptul ca solicitantii nu au avut probleme pe linie profesionala. Adeverinta se elibereaza pe loc, in baza autorizatiei de libera practica si a actelor de studii (diploma de studii si foaia matricola). OAMMR Iasi elibereaza adeverinte de malpraxis din luna ianuarie 2003. De la inceputul acestui an s-au inregistrat 11 solicitari pentru eliberarea unor asemenea documente. Cele mai multe adeverinte de malpraxis (279) au fost eliberate in 2004, iar cele mai putine (82) in 2005.

erofei nina

ms, Ancutel.....m-am lamurit oarecum...tu ai scos acea adeverinta? ai depus-o?...pentru ca se zvoneste ca nu ar fi valabila si tare mi-ar placea sa nu fie adevarat.
Am certificatul de membru de la OAMR avizat...acum imi reinoiesc si malpraxisul....sa vad ce iese!

erofei nina

Nina sunt....Ancutel, eu sunt cea care are atatea nedumeririin priviita acestui “certifícate of good standing”. Cei de la OAMR stiu de adeverinta dar nu auzisera de acest “certifícate of good standing”..Daca e una si aceeasi e si mai bine pentru noi....multumesc din suflet!

nusa

scuze ma gindeam la euroi ;),am o cunostinta la OAMMR si maine am sa intreb daca  se poate elibera acea adeverinta.

ankutel

nina pt asistenti medicali nus elibereaza altceva...eu am intors inernetul pe dos si am sunt la omr si la spital unde lucram si doar atat se da pt noi
cele care au lucrat mai pot cere o recomandare de la seful de clinica  

ramona-elena

fetelor am uitat sa specific ca am cunoscut-o azi la castellon in persoana pe tila(narcisa).este exact asa cum o stiti de pe forum ;)...amabila iesit din cale afara,educata,sociabila,...si draguta foc(fizic vorbind ca voi nu o vedeti  :) )ma bucur tare mult ca am cunoscut-o,dar asa cum a zis si ea imi pare tare rau ca locuim atat de departe una de alta.cu toate astea poate o sa reusim sa ne mai vedem si sa legam o prietenie frumoasa.inca o data multumesc spaniaromaneasca pentru ca existi!!!! :-*

kali

Cata dreptate ai Ramona! Aici am facut terapie de grup!  ;) E mai usor de "urcat dealul" cand mai sunt si altii langa tine!  :)

kali

Si in week-end facem chef!  :D Ca a trecut ziua mea fara sa imi pese si fara sa simt ca e o zi speciala! Multumesc, Doamne, inca o data!

bobitica

Buna fetele,felicitari ptr. reusita la examen!!!!!Sambata am aflat si eu de acest site si iata-ma si pe mine.Sunt fericita ca am luat si eu examenul si de acum incep sa caut sa ma angajez ca asistent medical.Nu imi vine sa cred ca am reusit!!!!

ankutel

kal la muli ani frumos adou ai primitde ziua ta RCUNOASTEREA
RAMONA eu ti-am zs ca ai sa iei examenul te pop si felicitariii

kali

Multumesc, Ankutel! Sa stii ca alt cadou nici nu mi-am dorit!  :)

tila

Ramona FELICITARI!!!!!Ma bucur enorm pt. tine.Acum mult succes iti doresc sa-ti gasesti un loc de munca.cat mai repede.Eu ti-am spus ca locul acela este rezervat pt tine. ;D
Te pup si te imbratisez fuerte :-*

Gabitza

Hola chicas !! FELICITARI !! Nu va puteti inchipui ce ma bucur pt. voi !! Sa speram ca si noi cele care suntem pe drum vom reusi in final, ANIMO la toata lumea !! Va pup pe toate si spor la umblat (sa va cautati de munca). FELICITARI inca o data !! Pa,pa.

tila

Multumesc din suflet Ramona pt. toate vorbele frumoase,insa fetelor eu la fel am cunoscut-o pe Ramona astazi si este la fel de minunata asa cum este pe forum,deschisa,desteapta prietenoasa si super frumoasa
Acum am deschis forumul si am cautat exact rubrica ta sa vad ce ai facut la examen.Ramona.Nu le-am citit inca pe toate
Inca o data FELICITARI si sper sa ne revedem curand ;)
Eu la fel vreau sa multumesc spaniei romanesti pt ca exista,pt. am cunoscut fete minunate si cel mai important lucru ca nu sunt singura,ca am cui sa spun temerile mele,parerile..
Va pup pe toate. Felicitari si celor care au avut curajul sa participe,si din pacate nu au reusit Este o experienta in plus SI FITI TARI

ramona-elena

18 February , 2010, 09:20:21 am #1378 Last Edit: 18 February , 2010, 09:23:02 am by ramona-elena
pentru unele dintre noi calvarul s-a terminat!!!dar va veni randul tuturor sa aiba in mana recunoasterea....fie mai tarziu fie mai devreme.
vreau sa multumesc fetelor care nu au luat examenul pentru sinceritatea si curajul de care au dat dovada pentru a impartasi cu noi esecul suspendarii!!!!asta denota inca o data ca suntem ca o familie....ca impartasim si bune si rele!

inca ma mai incearca sentimente de emotie cand imi aduc aminte prin ce am trecut de aceea acum sunt alaturi de fetele care urmeaza sa treaca prin ce am trecut noi.imi aduc aminte la examen,cand iesea o fata din sala de demonstratii intrebam orice nimic,orice banalitate....ni se parea important orice detaliu fie el cat de mic!!!
ieri am vorbit cu narcisa....am vazut-o atat de nelinistita,stresata pentru ce v-a urma si am inteles inca o data cat de important este pentru fetele ce urmeaza sa sustina si ele acest examen orice informatie privind desfasurarea lui.spre fericirea lor acum stiu la ce sa se astepte si sper asta sa le mai diminueze din stres.
de aceea am decis sa descriu in detaliu ceea ce s-a intamplat la examen in valencia poate experienta noastra le va ajuta.

ramona-elena

Am ajuns la institutie.....lume multa,stresata....nelinistita.... :(
Pe la 9:30 ne-au bagat intr-o sala unde ne-au comunicat ca se va incepe cu PROBA PRACTICA.Chemarea in sala de demonstratii s-a facut in ordinea depunerii dosarelor la minister.La inceput au intrat 5 fete dupa care iesea una,intra alta...S-a lipit pe usa lista cu participanti,numarul de dosar si in dreptul lui numele si prenumele ca sa se stie  ordinea de intrare...desi nu s-a mai respectat pentru ca in timp ce unele canditate executau tehnici altele se aflau in sala de role-playing.Venea o doamna si ne striga de pe lista ei....ori pentru role ori pentru tehnici.Bine a fost ca in "sala de asteptare" nu am fost supravegheati si atunci cand iesea o fata putea sa povesteasca ceea ce a facut si asta a ajutat mult!!