• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 September , 2021, 03:08:07 am

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristyna

danadinu.tipa aia eram eu si am avut norocul... dupa cum sti sa fiu ultima si am putut sa va ascult pe toate si sa observ ca nimeni nu ia pus intrebari de genu asta

ramona-elena

18 February , 2010, 15:23:15 pm #1411 Last Edit: 18 February , 2010, 15:28:42 pm by ramona-elena
admin multumesc de felicitari si multumim de facilitati.
am o propunere.pagina aceasta a fost si este punct de plecare pentru multi asistenti medicali care doresc sa-si echivaleze studiile in spania.am ajuns deja la un numar impresionant de pagini si mesaje fapt pentru care cautarea devine din ce in ce mai dificila!eu sa fiu,nu stiu daca as avea rabdarea si timpul necesar sa citesc intre atatea mesaje postate pentru a gasi o informatie utila.pasul urmator pe care l-as face(pierduta fiind intre atatea mesaje)ar fi sa intreb direct ce acte imi sunt necesare,unde sa depun,etc.etc...informatii care sunt deja postate dar greu de gasit!
m-am gandit daca ar fi posibil sa reintroduci optiunea de eliminare a mesajelor postate si intre toate fetele sa incercam sa stergem din mesajele care nu au relevanta,nu sunt la subiect....ca de exemplu incurajarile ce ni le-am dat inainte de examen....sau stiu eu ce alte discutii am mai avut noi pe aici....Cred ca si demersurile cu ministerul educatiei ar trebui eliminate tinand cont ca deja recunoasterea nu mai este de competenta lor!!Cat despre fetele care se conecteaza rar sau nu se mai conecteaza deloc sa ne ajuti tu,sa colaborezi cu noi,ca si pana acum si sa stergi tu mesajele nesemnificative!
Multumesc!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

danadinu

Quote from: cristyna on 18 February , 2010, 15:17:55 pm
danadinu.tipa aia eram eu si am avut norocul... dupa cum sti sa fiu ultima si am putut sa va ascult pe toate si sa observ ca nimeni nu ia pus intrebari de genu asta

nu,cristina,a fost o tipa di n grupa cealalta.tu ai intrebat daca are probleme sexuale si daca e maltratata,dar in grupa cealalta o bulgaroiaca a intrbat-o direct despre viata sexuala si i-a spus ca totul se reduce la sex in viata asta ;)

danadinu

ramona,eu cred ca mesajele nu trebuie sterse,poate daca e posibil sa deschida ce stiu eu,un nou "dosar" si sa le arhivam acolo.....e pacat sa le stergem,nu?eu sint o fire foarte melancolica.........

danadinu

oare ce se intimpla cu ultimele trei centre????Alcorcon,Valladolid,Baleares???..nu mai suport.....sper sa le afiseze pina la 5 dupa amiaza ca nu mai suport inca o noapte de neliniste.....offf

ramona-elena

dana super ideea ta,la asta nu m-am gandit!pe alte siteuri am vazut ceva de genul CUTIA PANDOREI  ;D cu mesaje vechi ce se mai vor citite.da,imi place,ar fi o optiune!

admin

18 February , 2010, 16:10:46 pm #1416 Last Edit: 18 February , 2010, 16:13:03 pm by admin
Sunt interesante amandoua propunerile, exista o posibilitate sa cream acea "cutie a pandorei" practic forumul are o optiune de a trece topicurile mai vechi de xx zile la cosul de gunoi.

Eu as zice sa lasam pe de o parte titlul asta "asistenti medicali in spania" in continuare pentru a fi un loc de intalnire al grupului vostru, unde va puteti povesti in continuare experientele.

Si sa deschidem un topic (subiect) nou ceva de genul "demersurile necesare pentru omologarea titlului de asistent medical in spania" sau ceva echivalent... ar fi preferabil sa fie ceva relevant.

Acolo sa fie postati cap-coada toti pasii de catre cele mai experimentate dintre voi. Toate abaterile de la subiect sa se produca aici, iar acolo sa fie practic un Consulting pentru noii veniti :) .

Vad si eu ca sunt cazuri in care dupa 10 s-a reusit omologarea si intra doritori noi din tara care vor sa dea si ei examenul  ::) direct asa...

Ca sa n-o mai lungesc, propunerea mea este ca Ramona sa creeze acest topic, cele experimentate si care cunoasteti bine pasii sa o ajutati. Pentru inceput Ramona va avea dreptul de a sterge mesajele care nu sunt relevante. Iar cu timpul cele care veti dobandi gradul de General veti putea deasemenea sterge acele mesaje.

kali

E buna ideea deschiderii unui nou topic unde sa fie notati toti pasii pe care noi i-am facut, actele necesare eliberarii certificatului de conformitate de la Ministerul Sanatatii din Romania si actele necesare depunerii dosarului la Ministerul Sanatatii si cel al Educatiei din Spania.

kali

Si ar fi buna si o lista cu toate link-urile de ajutor pentru examene sau practica. Eu am in lista mea de Youtube multe tehnici realizate destul de bine, care pot ghida fetele care nu au lucrat de mult timp sau care nu au experienta.

kali

18 February , 2010, 16:35:15 pm #1419 Last Edit: 18 February , 2010, 16:37:09 pm by kali
Si un sfat foarte important pentru fetele noi: NU invatati tehnicile dupa cartile noastre  vechi (ex: Titirca), chiar daca e o editie noua! Acolo sunt descrise tehnici facute cu materiale care aici nu se mai folosesc de mult timp. Eu va recomand "Nuevo Manual de la Enfermeria" de la editura Oceano. Cuprinde toate tehnicile si e si in limba spaniola, ceea ce ajuta f mult si la folosirea termenilor. E cam scump de cumparat, asa ca va recomand sa-l impumutati de la biblioteca.

ramona-elena

18 February , 2010, 17:17:43 pm #1420 Last Edit: 18 February , 2010, 17:20:04 pm by ramona-elena
admin,buna treaba mi-ai dat...daca tot sunt general sa demonstrez ca imi merit functia nu?  ;D
mie imi face placere sa le ajut pe fete...si eu am fost "pe alta planeta" la vremea inceputurilor mele in lupta cu URAGANUL,TAIFUNUL,CICLONUL  ;D .Orice informatie imi venea de minune.
Buna ideea,in seara asta am sa ma ocup de acest lucru...am sa deschid un nou topic si am sa incerc sa postez ceva informatii ca apoi sa vina fetele cu dosare la ministerul sanatatii cu alte completari.

kali

E un pic de treaba, dar macar nu vor mai trece noile fete prin ce am trecut noi. Uite, de exemplu, dosarul meu pentru recunoastere, l-au trimis cei de la Educatie celor de la Sanatate. M-au anuntat ei cand am telefonat sa aflu in ce stadiu este. Asa ca ce am depus, a fost doar ceea ce mi-a cerut Ministerul Educatiei. Mie nu mi-au cerut nimic de la OAMMR. Norocul meu!

erofei nina

fetelor...m-ati lasat cu gura cascata :o  desi am terminat in 2007 si am lucrat intr-o clinica privata de dializa cu materiale moderne , astazi aud pentru prima data de manechin cu vase de sange! La fel de tare m-am uimit cand am vazut pe youtube ca se injecteaza lubrefiantul pe uretra...eu stiam ca ungi cu lubrifiant sonda urinara (vorbesc aici de sondaj vezical)...Dumnezeule, ce scoala am terminat eu...!! Ma simt atat de proasta....

kali

Nina, draga, scoala asta am terminat-o toate! Acum ne cizelam!  :D

ramona-elena

hahahahaha kali!!!!hai ca mi-a placut.Eu insa tin sa va spun ca acum 8 ani,in 2002,eram anul 1 la postliceala Grigore Antipa din Brasov,si o vad si acum pe instructoarea noastra intrand in sala super mandra cu un brat de cauciuc cu vene si un fund!!!!Era atat de real bratul ca una din colege nici nu a apucat sa simuleze pe el intravenoasa ca a lesinat....asta nu pot sa uit!E adevarat ca prima oara am invatat iv pe brat,apoi im pe fund,si ulterior ne-am intepat unii pe altii!!
Cat despre lubrifiant nina,este corect in ambele moduri.Daca la examen lubrefiezi sonda e perfect! ;)

kali

Adevarul e ca eu nu am practicat pe manechin niciodata, nici la postliceala (adevarul e ca am terminat cam demultisor), dar nici la colegiu. Singura data cand am lucrat cu un manechin a fost la un curs de RCP cu cei de la Smurd.

ramona-elena

kali,in ceea ce privesc cartile d-nei lucretia titirca,te rog sa ma ierti ca te contrazic!mi-e personal mi-au fost foarte utile tehnicile descrise de ea pentru pregatirea examenului.nu stiu la ce materiale te referi,dar cele de baza sunt cam aceleasi:ace,seringi,sonde,lubrificant,tampoane sterile,manusi,camp steril,alcool,perfuzor,tavite renale,garou,si mai stiu eu cate altele...Parerea mea este ca pentru fetele care nu vorbesc bine spaniola este util sa citesca mai intai tehnicile in romaneste pentru ca atunci cand le citesc in spaniola,tinand cont ca se executa la fel(poate cu mici diferente)sa poata corela termenii din spaniola cu cei din romaneste.Le va fi mult mai usor sa inteleaga tehnica in limba spaniola daca au deja notiunea ei in limba romana!Manualul de care spui tu este foarte util,dar cum este scump de achizitionat,iar in orasele mari imprumutul la biblioteca se limiteaza la 2 saptamani recomand fetelor sa citeasca link-urile ce le voi posta in noul topic pe care il voi deschide.Eu de acolo am invatat si am reusit!!! ;) Este adevarat,cum spune narcisa(tila),ca este obositor sa stai toata ziua cu ochii in calculator,dar scoateti la imprimanta ceea ce vi se pare foarte necesar sau daca nu aveti aceasta posibilitate micsorati luminozitatea ecranului....va spun din proprie experienta ca ajuta,eu asa am invatat!

kali

Poate ai dreptate, Ramona, dar eu am o carte de Titirca (e cam veche, de prin 2000 cred) si unele tehnici mai elaborioase sunt facute cu anumite materiale care nu se mai folosesc. Mie mi-a placut sa invat direct in spaniola, adica sa mi le aduc aminte, ca de invatat se presupune ca le-am invatat in scoala. Si decat sa ma incurc cu 2 carti, mai bine una si buna. Asta m-a ajutat pe mine. Iar in legatura cu biblioteca, m-am descurcat!  :D. Am facut legitimatie si copilului si dupa ce trecea perioada de imprumut pe legitimatia mea, luam pe a copilului. Asa am avut cartea aproape 2 luni!

danadinu

vb de carti "vechi "din 2000.....cartea mea e din 1990 :D...dar eu zic mersi ca am experienta 8), ;)asa ca stiam tehnicile cit de cit....... a trebuit doar sa revizuiesc un pic  .....iar restul le-am citit pe net,de pe la biblioteca,de pe la colegii mei am cerut carti de la univ.de enfermeria,etc...dar oricum mi-a fost tare frica......si inca-mi este (ca nu au afisat) :'(

erofei nina

danadinu, nu te mai stresa...nici nu mai are rost sa te uiti pe site ca se stie deja! eu zic sa le zici celor de la munca sa iti dea marire de salariu caci acum esti ,,asistenta cu drepturi depline,,!

ramona-elena

fetelor admin e foarte eficient  ;D .am deja optiunea de a sterge,modifica...etc....mesajele tuturor utilizatorilor....am sters eu cateva chiar de la inceputul forumului care nu mai aveau nicio relevanta....dar m-am oprit.....vorba lui dana....unele imi dau nostalgie  :D ...am sa ma mai uit din cand in cand si am sa mai sterg din ele....sper sa nu va suparati....nu le sterg pe cele frumoase dar cele care aporta informatii deja "depasite" sa zic asa,mi se par chiar inutile!!!!voi ce parere aveti?

admin

Spania Romaneasca > Legislatie si Consiliere Juridica > Echivalare diplome si competente profesionale (Moderator: Ramona) > asistenti medicali in spania

1. Sper ca nu aveti impotriva ca Ramona sa fie Moderator pe acest forum.
2. Cine va ajunge la peste 175 de mesaje ( General de Brigada ) va fi propus moderator.
3. Ramona: Noul topic referitor la "pasii de urmat" si  materiale, linkuri, tehnici, sfaturi..etc trebuie sa fie deschis in "Echivalare diplome si competente profesionale "
4. Asa cum am spus cine crede ca poate aporta informatii referitoare la acest aspect poate sa ii dea o mana de ajutor.

Numai bine, si dezbatere placuta in continuare.

admin

Ramona... admin munceste si la ora asta :( si intre telefoane si hartii mai da si cate un ochi pe forum.

Cred ca cel mai ok ar fi din subiectul asta sa nu se stearga nimic, si sa se creeze unul nou unde vor fi doar informatii, cine posteaza acolo mesaje care se abat de la subiect sau balarii esti libera sa stergi.

So.. imi vad de treaba si va las cu ale voastre.

danadinu

bine spus!!!ramona,nu sterge nimic...te rog!cum sa stergi incurajarile...si felicitarile....si cum ne-am cunoscut......asta dadea viata forumului pina la urma.....mai bine cream un nou subiect,si incercam sa transferam acolo informatiile.Eu,drept sa spun ,nu stiu daca as putea aporta ceva informatii noi,tinind cont de faptul ca mie mi-au cerut alte acte,ca am depus la mec si nu la ministerul sanatatii...etc.Tot ceea ce vreau sa transmit fetelor noi...sa aiba rabdare,si sa trimita  toate  actele posibile si imposibile.

ramona-elena

Quote from: admin on 18 February , 2010, 19:15:53 pm
Ramona... admin munceste si la ora asta :( si intre telefoane si hartii mai da si cate un ochi pe forum.

Cred ca cel mai ok ar fi din subiectul asta sa nu se stearga nimic, si sa se creeze unul nou unde vor fi doar informatii, cine posteaza acolo mesaje care se abat de la subiect sau balarii esti libera sa stergi.

So.. imi vad de treaba si va las cu ale voastre.

Mi se pare perfect....mi-ar lua ceva timp sa sterg de aici mesaje irelevante....si nu are rost tinand cont ca voi deschide un nou topic privind demersurile necesare omologarii titlurilor de asistenti medicali obtinute in romania.Cum spui aici vom ramane sa impartasim opinii,pareri,experiente....dar bineinteles la subiect,referitoare la profesia noastra.
In noaptea asta dupa ce adoarme bebica am de treaba  ;D .

tila

Buna fetelor,iti multumim admin ca ne facilitezi forumul si printre atata treaba , hartii, telefoane etc. ai grija si de noi
Ramona vad ca ai multa treaba.Iti meriti pe deplin functia  ;DSi eu cu fiecare mesaj iti multumesc,am devenit "una pesada"pt tot ce faci  :-*
Eu sincera sa fiu sunt cu manualul de tehnici de "Balta"langa mine,insa nu ma trage de maneca sa-l repet ;DSunt buimaca de cap nu stiu cu ce sa invat incep o carte,o las balta,intru pe link-uri nu le termin nu stiu concret cu ce sa mai incep.Sunt stresata deja pt. ca stiu ca acum e tura noastra si am inceput sa visez examene si ca sunt la scoala de enfermerie.Am o varza totala in cap.Pt. mine examenele au fost intodeauna cel mai mare cosmar :'(

ramona-elena

Dana dupa cum am specificat mai sus,nu aveam de gand sa sterg mesajele frumoase....Ma gandeam la cele care aportau de exemplu informatii cu privire la depunerea actelor la ministerul educatiei care numai sunt de nici un ajutor.
De altfel multumesc admin pentru increderea acordata si fetelor,dupa cum a-ti vazut v-am cerut parerea,nu vreau sa fac ceva care sa va displaca,forumul este al nostru,al tuturor,impreuna i-am dat viata,impreuna sper sa il mentinem la fel de frumos ca si pana acum.

cameliamary

BUNA FETELOR, TILA NU-TI FA GRIJI ASA ERAM SI NOI CIND NE PREGATEAM PENTRU EXAMEN,CEL PUTIN EU ,MA GINDEAM SA LAS TOTUL BALTA , AVEAM SENZATIA CA E PREA MULTA INFORMATIE IN TIMP PREA SCURT SI NU O MAI PUTEAM ASIMILA,DAR AI SA VEZI CA ACESTE LUCRURI ITI RAMIN UNDEVA ACOLO IN CREIER SI CIND DAI DE O INTREBARE ITI ADUCI AMINTE UNDE AI CITIT-O.
RAMONA  AI AVUT O IDEE MINUNATA CU TRECEREA PE UN ALT TOPIC PENTRU FETELE CARE INCEP ACUM DEMERSURILE DE RECUNOASTERE ...EU NU STIU DACA AS PUTEA APORTA F MULTA INFORMATIE DEOARECE EU AM DEPUS LA MEC ACUM APROAPE 3 ANI SI NU STIU PREA BINE CE SE CERE ACUM.ESTI O PERSOANA MINUNATA SI-TI SPUN SINCER CA ,ASA CUM SPUNEA SI DANA ,MI-AR PAREA F RAU SA SE STEARGA DIN MESAJELE NOASTRE ,EU CITEODATA MAI DAU LA CITE O PAGINA INTIMPLATOR SI PUR SI SIMPLU AM SENZATIA CIND CITESC CA AM FRATI SI SURORI IN TOATA SPANIA. ITI MULTUMIM PENTRU CA ESTI ASA CUM ESTI. :-* :-* :-*VA PUP FETELOR SI ANIMO LA CELE CARE NU ATI PRIMIT INCA REZULTATELE ...TOTUL VA FI BINE :-* :-*

kali

Ramona, cred ca am facut o gafa... am ridicat de laptop sa scot cablul de sub el si am apasat fara sa vreau pe "raportarea textului"! Scuze! Nu stiu daca s-a inregistrat, dar nu pot fara sa-mi cer scuze!

ramona-elena

Nu s-a inregistrat kali  :) si daca imi aparea ceva nu aveai de ce sa iti ceri scuze!
Fetelor ce bataie de cap...acum fac baita la bebe,papa,o adorm,mananc si eu ceva si ma apuc de treaba...dar tot ma gandesc cum sa concep  ;D .Eu am sa postez asa cum consider si voi va rog sa ma ajutati,sa ma corectati daca gresesc,pentru a modifica ulterior.