• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

01 August , 2021, 13:41:55 pm

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ramona-elena

in sfarsit s-a terminat calvarul asteptarii pt toata lumea!!!!acum pot sa felicit in general  ;) bravo!bravo!bravo!indiferent de rezultat  ;) importanta este vointa,faptul ca niciuna nu a renuntat la lupta!!!va apreciez pe toate pentru tot efortul depus in lupta cu institutiile spaniole!chiar daca pt unele dintre voi satisfactia va veni mai tarziu,lupta este deja castigata  ;)

dana-mirela,ai scris mult,dar te asigur ca te-am citit pana la capat cu mare placere.bine ai venit in familia noastra,si sincer iti spun,imi pare rau ca nu ni te-ai alaturat mai devreme,dupa cum "vorbesti" sigur am fi avut ce invata de la tine,dar niciodata nu e tarziu  ;) .bafta multa la practica,si nu gandi negativ,D-zeu o sa te plaseze la practica,acolo unde crede El ca o sa-ti fie mai bine  ;) .lasa sa decida soarta,ca nu intotdeauna greseste  ;)
dana si eu sunt din brasov ;)

mihaela bine ai venit si tu printre noi  ;) ,si eu sunt din valencia.

va pup!!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Lunera

Felicitari tuturor fetelor si ...multa,multa bafta celor care incep practica si celor care asteapta si ele  sa le recunoasca meseria! ;D ;D
Bine ca s-a terminat asteptarea asta ingrozitoare a listelor de aprobati,nu-mi place cuvintul "apt";acum asteptam credentialele,vad ca nimeni nu explica cu detalii cum sint,eu sper sa-l primesc azi-miine si o sa va spun. ;) 8) 8)

delia

Salut, eu m-am prezentat Delia, dar numele meu este Mirela Delia, insa cum sunt mai multe Mirela,l-am pus pe al doilea. Voiam sa va spun ca am sunat azi la MEC ca sa aflu detalii in privinta inceperii practicii. Raspunsul lor a fost urmatorul: probabil ca nu se va putea incepe in 15 martie din motive organizatorice si ca pot suna peste vreo 8-10 zile(????)Se pare ca se va amana.
Eu speram sa incepem cat de repede,insa deciziile le iau altii.... Sunt din Madrid, poate vom coincide la practica, tare m-as bucura...Va propun sa scriem pe unde ne vor repartiza, cel putin cele din Madrid, poate asa ne vom putea cauta si cunoaste, daca va face placere, bineinteles.
Va salut si va doresc asteptare usoara!

irenne

acum au aparut si fete din Tarragona....si de cate ori am intrebat daca e cineva de aici.......nu trag concluzii .....deocamdata......dar mi se confirma inca o data ceea ce stiam de mult .... >:(.....

kali

Quote from: danadinu on 24 February , 2010, 20:40:09 pm
buna,lunera!Ca sa lucrezi in general e obligatoriu sa fii "colegiat",....ti se da un nr pe care-l folosesti aproape in toate ca hirtiile pe care le completezi.....Eu ,din cite stiti,lucrez deja,dar am mare nevoie de acel numar.M-am lovit f mult de acest lucru.Asa ca...stiu ca e o suma destul de mare,dar iti spun din experienta ca avem mare nevoie de asta,iar in ceea ce priveste aceasta parte financiara,,,,,eu cred ca am pierdut demult numaratoarea banilor cheltuiti pt a pregati toate actele pe care mi le-au cerut

Dana, eu am intrebat colegele mele si mi-au zis ca nu e obligatoriu sa fii inscris la colegiul asistentelor, nici macar la vreun sindicat. Asta te avantajeaza doar ca sa nu mai platesti niste cursuri, ai niste oferte... si-ti apara drepturile in caz ca ai vreo problema cu angajatorul. Si nu numai in spitalele particulare e valabil asta, ci si in cele de stat. Iar de numarul acela de care vorbesti au auzit pentru prima oara de la mine, azi, cand le-am vorbit. Si in hartiile pe care le completez eu aici nu am vazut vreo rubrica sa ceara datele asistentei... iar in programele speciale sanitare cu care lucram, nici atat. O fi ceva special centrelor de batrani.

kali

Irenne, cine te-a suparat? M-ai facut curioasa... Spune tot, sa stim si noi!  ;)

MARIA-CRISTINA

:-*salutare..FELICITARI..FELICITARI...FELICITARIII..tuturor fetelor care au luat ex si BAFTA celor care nu l-au luat si au de facut practica..inca o data ati dat dovada de VOINTA,CURAJ,SI AMBITIE...BRAVOOOOOOO!!!!!!!! ;)ati fost toate la unison!! si curajoase cu acest ex,ma bucur pt toate,,yo astept cu rezolv dosarului inca pt buc. dar am inceput sa am incredere din nou in mine(ca mi-o pierdusem) si datorita voua si acestui forum, care este ca o familie si care l-am creat intre noi imi da sperante...bun  venit fetelor care s-au alaturat si sa auzim ca reusiti si cu angajarile...va poppp :-* :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

MIMAMI

MIMAMI

SCUZE ERA PT DINA...MULTUMESC DE INFORMATIE

ankutel

irene tu stiai ca sunt din provincia tarragona am vb pe mess ai uitat??????????????

ankutel

fetelor stie cineva ceva de masurile compensatorii...cica si noi cele care avem dosarele la ms o s adam ex dar abia la sf anului....

danadinu

25 February , 2010, 17:55:49 pm #1751 Last Edit: 25 February , 2010, 18:00:46 pm by danadinu
Kali,eu nu stiu de ce spun colegele tale ca nu au auzit de acel numar,care este" numero de colegiado",si deoarece m-ai facut sa am dubii am sunat pe una din colegele mele(nationalitate spaniola) si am intrebat-o .Pt a lucra in spitalele de la Seguridad social trebuie sa fii colegiat.Pentru particular nu e neaparat obligatoriu,dar daca esti colegiat ei se simt mai "legali".Eu lucrez,intr-adevar intr-o residencia,dar are si doua etaje de bolnavi terminali,etaje care sint subventionate de stat.Atunci cind seful meu a facut contractul cu statul a cerut numero de colegiado colegilor mei spanioli.
Formularul de care-ti spuneam ,unde -ti cere acel numar,este pentru ca familia pacientului sa solicite un ajutor,prin "ley de dependencia".Acel formular poate fi completat de asistenta de la residencia,daca pacientul este internat,sau de asistenta de la centro de salud si de medicul de familie,daca pacientul e la domiciliu,deci nu este numai pentru centrele de batrini.Asta este unul din exemplele pe care ti le pot da, lucruri  de care eu m-am lovit.Apoi ti-am dat exemplul cu 112,pe care mi l-a spus alta fata,biatrice,care a mai intrat din cind in cind pe forum,si care sper sa-ti confirme .Alt exemplu,pe care nu ti-l pot confirma,dar cred ca asa va fi:asistentele de aici pot sa prescrie medicamente;pt a face asta li se va cere numero de colegiado,mai mult ca sigur.
Intr-adevar ,ai dreptate ca nu trebuie sa fii afiliat la sindicat.
Si in alta ordine de idei-cea financiara...chiar crezi ca mie mi-ar placea sa arunc banii pe fereastra???Cu 300 de euro pot face multe alte lucruri......

danadinu

Kali,stiu ca lucrezi intr-o chestie de traumatologie,dar ce anume este?spital?cabinet?mutua?ca eu am lucrat si la o MUTUA si acolo nu-mi cerea pe nicaieri acel nr.

Lunera

Buna fetelor,asa cum am scris in celalat topic,in Andalucia nu e oligatoriu sa fi colegiata,nu stiu in alte comunitati autonome cum este,difera legile de la o comunitate la alta;trebuie sa intrebati la consejeria de salud respectiva.
Aici,la stat nu e obligatoriu,doar unii particulari iti pot cere,ceea ce vom afla cind ne vom angaja.

ankutel

din fetele care au dosarul la ms nici o noutate????????

danadinu

buna....am mai citit in ceva forumuri...intr-adevar,aveti dreptate(asta nu inseamna ca eu nu am ;) ):in andalucia nu e obligatoriu sa fii inscris in colegiu,insa in castilla y leon si in catalunia da:   http://www.e-mergencia.com/foro/archive/index.php/t-18126.html

kali

Uite, exact ce zice si Lunera... posibil sa fie la voi o cerinta pentru ca aici, in Andalucia, nu este obligatoriu nici daca lucrezi la stat. Colega mea de tura a lucrat cativa ani si in urgente intr-un spital de stat si nu i s-a cerut asa ceva. Asa ca... mai bine pentru mine (aproape 300 de euro sunt ceva bani).  :)
Da, policlinica unde sunt este particulara... mai bine zis e un spital mai mic, nu are f multe saloane si doar 2 sali de operatii. E de urgenta, mai mult de traumatologie si lucreaza cam cu toate casele de asigurari private si Mutua din oras. Si, dupa cum stii, fiecare casa de asigurari si Mutua au foile lor de observatii, iar acel numar de colegiat nu exista. Fiind spital de urgenta, primim urgentele, dar nu cerem niciodata asistentei acest numar de care vorbesti. Stiu ca medicii, ca si la noi, au acest numar, dar asistentele nu. Posibil sa fie ceva zonal, cum fiecare zona are autonomie...

danadinu

25 February , 2010, 18:49:29 pm #1757 Last Edit: 25 February , 2010, 18:51:54 pm by danadinu
cind vorbeam de urgente vorbeam de urgentele trimise prin 112.Voi,daca lucrati cu casele de asigurari private e clar ca e alta chestie,si daca in andalucia nu e obligatoriu,normal ca nu apare numarul de colegiat.Ti-am zis ca si eu am lucrat la o mutua si acolo nu-mi cereau nr,dar de exemplu noi mai avem si contracte pentru "reconocimiento medico",si facem control vizual,spirometrii ,ekg,audiometrii,etc si cind trimitem rezultaul trebuie sa scriem nr-ul.
Iti dai seama ca eu faceam toate astea apoi nu le puteam semna?
oricum, ce mi se pare aiurea e ca acele colege ale tale sa-ti spuna ca nu au auzit niciodata de acel numar...chiar nu a iesit niciuna din andalucia???

kali

Nu stiu daca au lucrat si in alta zona decat Andalucia... nu am intrebat. Stiu ca au lucrat in alte tari, pentru cateva luni.
Dar, uite ca si aici se fac reconocimiento medico in fiecare zi. Dar, iarasi spun, nu este nici o rubrica pentru acest numar. Dupa ce completam fisele de reconocimiento, impreuna cu EKG, spirometria, audiometria si rezultatul la analize le trimitem la societatea de asigurari sau Mutua, fara acest numar.

kali

Oricum, dupa ce vom avea recunoasterea in mana, cand ne ducem sa ne inscriem in bolsa de trabajo putem intreba care sunt obligatiile noastre, si in functie de zona, vom sti ce trebuie sa platim, unde... toate detaliile de genul.

danadinu

da...oricum, e clar ca in Castilla si leon e obligatoriu.Apoi, am citit un caz undeva si cred ca e adevarat:daca dupa o perioada te hotarasti sa pleci de exemplu in UK si ceri acolo recunoasterea ,ei iti vor cere un certificat de la colegiu,asa cum  cer de la oammr.Si cred ca in spania nu e ca in ro sa ne tocmim cu ei,sa platim retroactiv,etc.Poate vi se pare ciudat-de-abia am trecut de un examen pt recunoastere aici si eu bat cimpii cu Anglia,dar cred ca trebuie sa ne gindim bine si sa le intoarcem pe toate partile,mai ales cele care sinteti mai tinere,ca nu stim pe unde ajungem.Eu nu cred ca voi pleca din spania,dar nu se stie niciodata,nu?Si recunoasterea in uk se face prin colegiul national al asistentelorsi moaselor (nmc),si" lucreaza " cu colegiile din celelalte tari.

kali

Dana, ai dreptate, dar in alte tari e mult mai simplu pentru spaniole sa-si recunoasca titlul... colegei mele i s-a recunoscut doar intr-o zi, si in Portugalia si in Franta. Bineinteles, in ani diferiti...  :D Si cum zicea nu mai stiu ce fata (care si-a recunoscut diploma in Italia) recunoasterea de aici nu e valabila in alta tara. Trebuie sa o luam de la zero cu actele. Si eu sper sa nu mai fiu nevoita sa plec in alta tara. Oricum, nu credeam vreodata ca voi iesi din Romania pentru a lucra in alta tara. Niciodata nu stii ce-ti rezerva viitorul...

cris

Buna fetelor! Va felicit pentru reusita voastra, pentru curajul de care ati dat dovada  si urez succes si multa bafta celor care trebuie sa inceapa practica.

Nu am mai intrat de mult in forum pt a scrie, ci doar v-am citit, ( de 3 luni sint mamica unui bebelus si ma tine destul de mult timp ocupata).
Trebuie sa recunosc ca de aici am aflat de posibilitatea unui raspuns afirmativ in cazul in care as cere RECUNOASTEREA PROFESIONALA si nu omologarea diplomei, fapt pt care le multumesc celor care au format acest forum si l-au tinut activ, aportind informatii atit de valoroase.
Deci, dupa 2 denegari primite de la Ministerul Educatiei pt omologare, am depus inca o data actele pt recunoastere profesionala, actele mele intrind in lotul celor care au luat drumul Ministerului Sanatatii. Dupa aproape 3 luni mi-au raspuns cerindu-mi:
- "Certificación de la autoridad competente del Estado miembro de origen o de procedencia en la que se acredite que el interesado es un profesional, que no se encuentra inhabilitado para ejercer la profesión ( Certificate of good standing) y que cumple los requisitos exigidos por la directiva de la UE para ejercer la misma"
- Certificado con expresión del contenido concreto del ejercicio profesional, expedido por la autoridad competente, de haber ejercido la profesion durante 2 años a tiempo completo, en el curso de los 10 anteriores en el estado miembro que ha expedido el titulo,solo en el supuesto de que en este no esté regulada dicha profesión"

kali

Felicitari, Cris! Multa sanatate tie si bebelusului tau!

cris

Primul cred ca este certificatul de mal praxis, al doilea document...nu stiu ce ar putea fi, eu m-am gindit sa prezint cartea de munca; nu inteleg "solo en caso de que no esté regulada dicha profesión"
Problema este ca imi dau doar 15 zile pt a trimite documentele solicitate, iar eu sint in Spania. Ca sa scoti cartea de munca de la camera de munca e nevoie de 15 zile, de procura, traducere, legalizare....., pt certificatul de mal praxis e nevoie dupa copia cartii de munca.....nu cred ca ma pot incadra in aceste 15 zile, dintre care 3 au trecut deja.

ANUKTEL,cam astea ar fi noutatile in cazul meu.

Revin in breve, s-a trezit bebelusul  :) :)

cris

Quote from: kali on 25 February , 2010, 19:21:40 pm
Felicitari, Cris! Multa sanatate tie si bebelusului tau!

Multumesc frumos , Kali!

ramona-elena

25 February , 2010, 19:48:03 pm #1766 Last Edit: 25 February , 2010, 19:50:02 pm by ramona-elena
cris,bine ai revenit  ;)
sa-ti traiasca bebe...si eu am o fetita de 8 luni si stiu ce inseamna timpul acordat unui bebe atat de mic...nu mai ai timp de nimic....ufffff....daca este un copil cum a fost si este a mea  ;D...colici pana la 4 luni....alintaturi...nervisori....
din cate am inteles eu actul acela cu 2 ani lucrati in ultimii 10 nu este necesar pentru romance deoarece profesia de asistent medical este reglementata de statul nostru in directiva 2006/35CE parca....
eu am mai spus...acel document vine bifat si in scrisorile voastre deoarece eu cred ca sunt toate stas facute...si pentru bulgari,polonezi,etc...state care posibil sa nu aiba profesia de asistent medical reglementata.
una dintre fetele de pe forum,cred ca nina,spunea ca a scris despre asta la SOLVIT,si i-au confirmat cum ca acest document nu este necesar.eventual,cum este bifat,puteti trimite o scrisoare de mana (care este perfect valabila pentru ca si eu am trimis asa ceva la vremea mea)in care sa le specificati ca statul nostru reglementeaza profesia noastra...si de acolo treaba lor sa se documenteze...dar va este imposibil sa trimiteti un act care nu se elibereaza!!!!
bafta!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

mihaela dragomira

Salut sunt Mihaela din Valencia.Am descoperit acest forum doar de doua zile,ieri m am si inscris.Pacat ca nu v am descoperit mai repede si a trebuit sa ma lupt cu morile de vant singura....acte,dosare ,ministere.Dar niciodata nu este prea tarziu.Am citit o parte din ce ati scris si tare m ar fi ajutat in trecut,dar sunt si multe chestii care sper sa ma ajute pe viitor.

mihaela dragomira

Stie cineva daca pentru certificatul de mal praxis trebuie sa mergem in tara sau se poate rezolva de aici????????

dana-mirela

Buna seara tuturor.
Multumesc pt.urarile de bun venit in forum,Irenne daca eu sunt cea din Tarragona care te-a suparat imi pare rau.Sunt una dintre cele care nu prea fac valuri,cu ajutorul meu nu se va schimba lumea cu siguranta,e foarte comod sa urmaresti din afara un astfel de forum,recunosc,dar si f.interesant.Trebuie sa-ti marturisesc ca,oricat de ciudat ti s-ar parea, in astia 6ani de Spania nu am cunoscut personal nici macar un roman,nu ma refer la modul ocazional,pe strada,la piata cand iti recunosti compatriotii dupa limba vorbita,vreau sa zic doar ca nu am contact cu absolut nimeni din Romania care traieste aici,traiesc intr-o comunitate mai mult sau mai putin(sa zicem 90%)germana.Asta inseamna:limba,cercul de cunostinte,1-2 prieteni,emisiuni tv,mancare,obiceiuri,sarbatori,pana si cu cele doua pisici ale casei vorbesc doar germana.Pana si dorul de "acasa" il am pentru Germania.Nu e vorba aici nici de rusine ca sunt romanca,nici de desconsiderarea celorlalti romani de aici,e pur si simplu linistea de care am avut nevoie in acest timp.
Ceea ce incerc eu sa fac aici de ani de zile cu recunoasterea meseriei este pentru ca simt nevoia sa ma simt din nou independenta(nu numai financiar) si sa-mi demonstrez ca pot fi din nou ceva mai mult decat sotie si gospodina sau cea care e tot timpul la dispozitia nemtilor pentru a traduce cate ceva,ai insoti la doctor sau a chema salvarea pentru ei cand e cazul sau a-i ingriji in spital si a le rezolva problemele intr-o tara care ca si pt. ei nu e nici pt. mine cea natala,dar in care spre deosebire de ei(cu mici exceptii) incerc sa ma integrez fie si doar prin a invata limba si a incerca sa-i inteleg mentalitatea.Si o mai fac pentru ca e singura cale,cel putin deocamdata, de a ramane impreuna cu sotul meu.
Vedeti,iar m-am apucat de povestit "povesti nemuritoare",asa ca intelegeti de ce m-am abtinut pana acum sa devin membru acestui forum.Incerc sa mai scriu un mesaj cu cate ceva legat de tema noastra,poate gasesc totusi cateva sfaturi pentru cei care vor sa-si incerce norocul "enfermerial" pe aici...