• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 September , 2021, 02:53:03 am

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dy

sal fetelor,
sunt si eu <disperata>ca si voi. Chiar asa..nici un semn de viata.am impresia ca va trece vara si tot nu ne suna.Nu ne pot da oare cei de la minister un nr de tel la la scolile de enfermerie din provincia unde ne-am inscris pt facut practica???eu cred ca da!!!ca doar ei stiu si cum se numesc aceste scoli si adresa si nr tel.Eu sunt in Romania si mai greu pot sa sun,dar voi care sunteti acolo usor puteti suna la minister si sa cereti detalii.Sau dati-mi care aveti un nr de tel incerc sa sun eu.asa nu se mai poate,deja ma enerveaza la culme atata indiferenta!!!
astept vesti,fetelor
va pup

delia

Salut, Ramona Elena, iti multumesc din suflet pentru sprijinul moral, prinde bine orice incurajare, mai ales din partea ta, sensibila si buna.Iti urez sa-ti gasesti si tu drumul, un loc de munca bun si sa te linistesti dupa atatea emotii, cautari si incercari.
Am vorbit azi dimineata cu dna. Margarita, la ora 13 se vor reuni cu cei de la scolile de enfermerie ca sa vada daca se va debloca situatia in Madrid, urmand sa se lamureasca oarecum  situatia noastra. Zicea ca in 3 comunitati s-a deblocat situatia, deci acolo se va incepe. Nu mi-a spus care sunt acestea, deci nu stiu la care dintre voi se refera, din pacate. Daca totul merge bine(?????????????) maine, poimaine am putea avea ceva noutati. Cam atat stiu, eu va pup pe toate/toti, daca ati mai aflat ceva in plus, scrieti!!!!!!!! Katy, poate asta voia sa zica secretara de la scoala, ar fi nemaipomenit!
Va imbratisez, Mirela

dy

merci delia de noutati!!!dar despre ce blocare de situatie vb???eu una nu sunt la curent cu nimic,stiu doar ca astept sa ma sune si nu ma suna nimeni in legatura cu practica.cum aflati ceva,va rog fetelor anuntati,cel putin sa stim,daca nu vom incepe acum sa stam linistite pana in toamna sau pana la anu ;Dca asa tot asteptand de azi pe maine sa sune,e nasol rau.
va pup

delia

Pentru Dy: este vorba de deblocare nu blocare a situatiei, adica sa deblocheze situatia asta in care se afla lucrurile, s-o puna pe roate, sa faca ceva ca sa se lamureasca ce vor face cu practica. Situatia noastra  se presupune ca s-a "blocat" oarecum  la nivelul scolilor de enfermerie, dupa cum bine am vazut cu totii ca nu ne-a mai sunat nimeni, deci se va discuta iar. Sper ca te-am lamurit, daca nu scrie si incerc iar sa-ti explic. In orice caz e o formula ce a folosit ea, concluzia asta este. Te salut, Mirela

Pequenita

! Buenas tardes, chicas! Fetelor... nu`mi vine sa cred... ce tampiti, retardati, discrimanatori, ofuscati si rasisti sunt spaniolii!!!!! Fetelor... pt spanioli va trebui sa treaca zeci de ani sa ajunga la nivelul nostru de cultura!!!!! Asta sa nu uitati!!!! Trebuie sa luptati, sa mergeti "peste" ei! Nu se poate asa ceva! Cu orele de practica... nicio sansa?! .... Ce sa mai zic de noi, cele care abia acum vrem sa ne facem documentatia pentru Recunoastere? In fiecare zi apare cate ceva nou... de ce? ! Pentru ca ei habar nu au pe ce lume traiesc! Nu stiu ce vor!
Pt Ramona: iubita, tu ce scoala ai terminat, si cand ai obtinut faimoasa Recunoastere?( desi am citit forumul tot... vreau sa te mai dai drept exemplu, bineinteles daca vrei) Fetelor, voi vedeti ca in loc sa evoluam... nu facem nimic altceva decat sa ne lovim de discriminare si de invidie?
Pentru toate acestea... pentru faptul ca am invatat in tara noastra de "ne`au sarit capacele", ca poate noi sau parintii nostri au facut sacrificii enorme sa ne mentina intr`o scoala, sa ne ofere un viiotr, haideti sa luptam! Nu va lasati fetelor! Mergeti mereu si intrebati ce se intampla cu situatia voastra! Ce se intampla cu cei care fac parte , la fel ca ei, din aceasta renumita Uniune Europeana?! Si mai ales ce se intampla cu cei care vor sa munceasca, sa faca tot ce le sta in putere pt imbunatatirea serviciilor medicale, si mai ales, pt binestarea pacientului... adica noi, fetelor...(pt ca, fie vorba intre noi, spaniolilor le place munca, cum "ii place cainelui sa linga sare")...
Fetelor eu zic sa fim unite, sa insistam, sa luptam si mai ales sa nu uitam ca si noi suntem in... Uniune... sa nu uitam de valorile si motivatiile noastre!
Va pup fetelor, si Doamne`ajuta!
" Mai bine imi pare rau pentru ce am facut, decat pentru ceea ce nu am facut!"

Lunera

Pequenita, calma chica, nu cred ca tu esti cea mai indreptatita sa fii atit de indignata, ci bietele fete care asteapta de atita timp practica . Mi se pare lipsa de respect ptr tara care te-a primit sa faci afirmatiile pe care tu le faci, mai ales ca tu esti de putin timp aici si nu ai cum sa sti cum sint spaniolii, sint ca toti ceilalti- printre ei sint si buni si rai si destepti si prosti,etc, nu se poate generaliza, e ca si cum ai spun e ca toti romanii sint hoti.Nu e vorba de discriminare si de invidie...m-a bufnit risul...ci de BIROCRATIE,aici e ff multa...ca in Romania, doar ca acolo merg mai repede lucrurile...cu spaga.La stat totul merge incet,dar sigur si nu e vorba numai de situatia asistentelor romance si ptr cele de aici e la fel: am o cunostinta asistenta care a dat examenul de oposiciones anul trecut, l-a luat dar inca nu a intrat in posesia postului de munca nici acum,dupa ...un an de zile; o mie de hirtii,o mie de termeni,etc,dar cind va lucra pe postul de functionara,va avea un post fix ptr toata viata.Pentru a lua examenul acesta a mers la o academie particulara unde platea 600 euro pe luna,facea o data pe saptamina 5 ore intensive,invata pe rupte cind venea de la servici si ...are 3 copii.A trebuit sa tina ritmul vreo 6-7 luni pina a dat examenul,asa ca nu-i usor nici ptr asistentele spaniole,sint cerinte mari,iar noi trebuie sa ne adaptam si sa demonstram ca sintem la acelasi nivel, nu sa incepem sa improscam cu noroi si sa ne simtim persecutati dind dovada de a avea complexe de lumea a treia.

Lunera

Fetelor care asteapta practica si celor care asteapta vreo veste de la minister le doresc multa bafta si...rabdare,pina la urma totul se va solutiona  ;)

M-a cam infuriat nitel pequenita ptr ca nu mi se par demne de o asistenta "culta" cuvintele ei. Eu inteleg ca va desespereaza asteptarea,ca aveti toata dreptatea sa va suparati pe statul spaniol, dar de aici si pina la a face afirmatii de genul "retardati,tampiti ,discriminatori sint spaniolii" e un drum lung pe care niciuna dintre voi,dintre cele care a-ti avea motive nu l-ati parcurs,asa ca nu cred ca ea e cea mai indreptatita sa vorbeasca in felul asta,repet...nedemn de o asistenta. :(

dana-mirela

madalina-pequenita poate o iei mai "usurel",tocmai am citit cele scrise in forum in ultimele ore si trebuie sa ma alatur Lunerei scriind ca m-a cam iritat comentariul tau recent,mai gandeste-te putin inainte de a scrie ceva pe site,ceea ce avem nevoie aici-egal din ce motive vizitam forumul-nu e in nici un caz  instigarea la revolta impotriva statului spaniol,toate suntem poate intr-o masura mai mare sau mai mica nemultumite de cate ceva de pe aici,dar pana la urma nu ne-a rugat nimeni sa venim,nu?
Cum ramane cu Romania,de ce nu am ramas oare "acasa"?Hm?Nicaieri si nimeni nu e perfect,normal ca sunt momente cand simtim ca ne lasa puterile mai ales in lupta impotriva morilor de vant,parerea mea este insa ca INTOTDEAUNA in viata avem de ales,egal despre ce e vorba,CINEVA sau CEVA ne da sansa unei alegeri fie ea cat de "stramta"(nu gasesc alt cuvant mai potrivit),sau altfel spus putem sa o luam macar un milimetru mai la stanga sau mai la dreapta pe traiectoria propriei vieti,indiferent despre ce e vorba in povestea fiecaruia...Si sa ne luptam sau sa ne acceptam destinul!!!
Daca tu crezi ca vrei si poti si e necesar sa schimbi ceva in viata ta si a celorlalti pamanteni,te rog frumos,fa-o!!!Dar nu sub forma asta,nu improsca cu noroi,vorba Lunerei  si nu jigni la modul general sau mai bine zis intamplator doar pentru ca ai senzatia ca ai gasit vinovatii care,dupa parerea ta, ti-au stricat ziua sau idealurile sau viata la care aspiri.
Cum am mai spus,toate suntem iritate si nemultumite,exista insa o limita pe care ai depasit-o astazi cu mult si pe mine una m-ai dezamagit,nu ca ar conta parerea mea,nu te cunosc,ceea ce ne aseamana e nationalitatea,varsta,feminitatea(vazuta aici ca diferentiere sexuala) si pregatirea scolara,astea sunt insa astazi si punctele care ne aseaza in fata celor de aici pe aceeasi treapta asa ca nu vreau sa fiu de acord cu felul tau de exprimare sau de a respecta sau nu comunitatea in care tocmai te afli si pentru ca e si dreptul meu sa ma exprim ,tocmai am facut-o!

ramona-elena

Imi vine sa si rad....desi....Saraca Madalina....incearca si ea sa incurajeze,sa fie alaturi de fete si i se sparg oalele in cap  ;D Madalina sunt de acord cu fetele in ceea ce priveste prima parte a mesajului...a fost cam exagerat,un pic depasit de limita,si eu am zis ca le-as spune de la A la Z  ;D dar m-am abtinut  ;) in definitiv...cum zice Lunera,e doar chestiune de birocratie,ma indoiesc ca cineva de la Minister intervine de manera negativa,sau mai bine zis trateaza cu indiferenta situatia pentru ca fetele sa nu faca practica.Pana se vor clarifica toate demersurile pe care statul spniol le va impune pentru obtinerea recunoasterii nu ne ramane altceva de facut decat sa ne conformam,desi nu mi se pare corect ca o entitate cum este Ministerul Educatiei sa nu aiba clare ideeile in ceea ce priveste acordarea unui credential,tinand cont ca aceasta situatie dureaza de PREA MULT TIMP!Cred ca lucrurile puteau fi puse la punct pana acum.
Dana-Mirela,iarta-ma dar cu afirmatia "dar pana la urma nu ne-a rugat nimeni sa venim,nu?" nu sunt DELOC de acord.Ce povestea Lunera despre asistenta spaniola care a facut mari sacrifici pentru a obtine un post fix la stat,sunt total de acord ca si noi trebuie sa trecem prin aceste lucruri,atat timp cat suntem la nivel de egalitate.Adica eu ca sunt straina in tara lor trebuie sa ma conformez la ORICE?Cred ca avem dreptul sa fim tratati EGAL,indiferent ca suntem romani,bulgari,marocani,spanioli sau orice alta nationalitate.Frontierele trebuie sa dispara nu numai din punct de vedere politic dar si ca mentalitate,si daca noi ne subestimam gandid ca "nu ne-a rugat nimeni sa venim" ne conformam situatiei si nu luptam sa fim tratati EGAL!NU trebuie sa acceptam lucruri care ni se pare injuste doar pentru ca avem o alta nationalitete decat cea a tarii in care ne aflam!
Madalina,eu iti inteleg revolta,esti de putin timp aici,te simti straina,incoltita,poate singura,si asta te determina sa gandesti si sa spui lucruri atat de grele,dar sper cu timpul sa iti gasesti linistea,locul,sa te adaptezi,pentru ca te asigur ca exista si spanioli buni,eu am intalnit foarte multi,mi-au intins o mana de ajutor,m-au indrumat,m-au ajutat,mi-au spus o vorba buna,ba chiar am prieteni printre ei care sunt oameni la fel de simpli ca si mine.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Lunera

Buna dimineata, fetelor!
Parerea mea e ca depinde cum vedem lucrurile- eu  cred ca Dana Mirela nu a vrut sa spuna ca trebuie sa ne conformam cu orice ptr ca sintem intr-o tara straina, sa ne subestimam...nicidecum, doar ca nu trebuie sa incepem sa balacarim o tara unde am venit pentru a avea o viatza mai buna decit in tara proprie. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa criticam ceea ce ni se pare injust,sa ne zbatem ptr a avea aceleasi drepturi dar ,totul cu educatie si bun-simt si fara sa incepem cu "victimismul" tipic romanesc- de cite ori avem greutati in strainatate spunem ca ceilalti sint rasisti, discriminatori, nu incercam sa intelegem si sa acceptam sistemul din tarile respective. De aceea, cele care am plecat de mult din tara si ne-am adaptat in alte tari gindim ca noi sintem cei care trebuie sa ne adaptam tarilor respective,cu partile lor pozitive si negative,e adevarat ca nimeni nu ne-a obligat sa venim intr-o tara straina pentru a improsca cu noroi locuitorii respectivei tari.Si eu am fost indignata de cit de incet merg lucrurile la stat, de cite hirtogaraie mi-au cerut,etc,etc, dar asa e ptr toti strainii, asa sint legile si trebuie sa le respectam.Le inteleg si le sprijin pe fetele care ard de nerabdare sa inceapa practica, cred ca e o problema de organizare si, cum totul e nou, e destul de greu si se incearca sa se gaseasca cele mai bune solutii.

dana-mirela

Draga Ramona,regret sincer ca m-ai inteles gresit,se pare ca nu am ales exprimarea cea mai potrivita pentru a transmite sensul dorit si gandit de mine pe moment!!!Departe de mine ideea sa subestimez pe cineva,ma mira chiar si pe mine ca am reactionat ieri la afirmatiile Madalinei,nu e deloc genul meu,are probabil de a face cu faptul ca nu pot suporta violenta,agresiunea sub nici o forma,fie ea si verbala iar la momentul respectiv m-am simtit oarecum implicata si am simtit nevoia sa ma apar.Imi pare de asemenea rau ca nu impartasesc parerea ta despre situatia ei aici,ma repet,nu o cunosc dar nu gandesc despre ea "saraca Madalina",suntem toate persoane mature,cu responsabilitati si griji si greutati dar poate si cu bucurii si impliniri,fiecare are puterea si datoria sa-si influenteze destinul in felul lui,cate odata reusim,cateodata nu.Asa e viata.Si asta peste tot.
Nu este in totalitate fals ceea ce a scris ea ieri,experienta anilor de aici si din alte"strainatati" mi-a aratat si mie ca si tie si multor de pe forum cata nedreptate,lipsa de democratie si respect,discriminare si rautate exista peste tot.Numai ca pe mine m-a invatat si sa recunosc bunatatea,corectitudinea si partea plina a paharului pe care n-il dorim cu totii,de aceea pot spune astazi despre acest forum ca este un lucru deosebit,nu de la sine inteles,este meritul tau si a celorlalti care sunt mereu pregatiti sa ajute si sa-si sacrifice din timp si energie si asta v-a reusit pana acum aproape mereu sub o forma matura,responsabila,amabila si decenta.Fara jigniri,fara exagerari,fara falsitate.Pentru asta sunt, eu una cel putin,recunoscatoare si de aceea continui sa iau parte.
Promit pe viitor sa ma abtin de la astfel de comentarii,nu-si au locul de fapt aici,sper sa putem sa scriem in curand numai despre lucruri pozitive,sa ne mearga bine si sa putem ajuta in continuare pe cei care vin din urma si stiu sa aprecieze un CADOU,caci pana la urma asta e !!!
Lunera,se pare ca-mi citesti gandurile,ceea ce ai inteles tu din mesajul meu este atat de aproape de adevar ca mi-ai inseninat putin dimineata,chiar aveam nevoie de putina energie pozitiva,in moment am o gramada de probleme.
Va doresc tuturor o zi placuta!

ramona-elena

Dana-Mirela,ceea ce eu am comentat cu privire la mesjul tau nu era un repros,era doar opinia mea...nici nu spun mai mult ca iar intram in contradictii  ;D si cum tu spui nu este "locul potrivit"  ;) Iar de "saraca Madalina" era referitor la prezenta ei in forum,si nu la situatia in care se afla;cum face,cum nu face,mereu i se reproseaza ceva.Eu incep sa ma obisnuiesc cu ea,sa o accept asa cum este,chiar daca nu impartasesc parerile ei.Suntem diferiti,fiecare gandim si actuam dupa anumite principii.Sunt de acord sa opinam daca ceva nu ne convine,dar cred ca ar trebui sa fim mai toleranti.Eu recunosc ca am fost in situatii grele de multe ori in aceasta tara,si am gandit si rostit lucruri urate despre spanioli,cei care nu au facut-o inca inseamna ca sunt super tari de nervi,sau o duc super bine,sau sunt super ingaduitori,sau exagerat de educati,sau cu un suflet de aur.....Iar despre ......." asa sint legile si trebuie sa le respectam.Le inteleg si le sprijin pe fetele care ard de nerabdare sa inceapa practica, cred ca e o problema de organizare si, cum totul e nou, e destul de greu si se incearca sa se gaseasca cele mai bune solutii."............cred ca solutiile trebuiau gasite de mult!!!!Nu mi se pare deloc corect,normal,dar mai ales LEGAL sa astepti 2 ani pentru a obtine o recunoastere profesional,ba chiar 4 ani in cazul altor fete!!!!!!!Dar asa cum spu-i Lunera,trebuie sa le respectam....legile......sau mai bine zis sa ne CONFORMAM situatiei!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

Pequenita

Buna seara, fetelor! Am vazut ca ati reactionat "bine " la mesajul meu, postat mai jos... mai ales Lunera... dar nu vreau sa ma disculp cu absolut nimic , cu privire la cele afirmate... Si am sa va dau cateva exemple care m`au facut sa vorbesc asa, sa fiu atat de nervoasa, si mai ales sa`mi intareasca cele spuse. Am incercat acum o luna sa ma inscriu la un curs de limba spaniola, aici, unde locuiesc. Bun... Am vorbit cu un domn profesor care initial mi`a spus ca acest curs de spaniola a inceput anu` trecut in sept, si ca e cam greu dar ma va primi totusi si pe mine, sa vin insa dupa "semana santa" (apropiindu`se Sf. Paste). Dupa sarbatori am mers din nou la scoala, sa ma inmatriculez si surpriza... dnul respectiv s`a intors , la indemnul unui alt coleg, si nu a mai fost de`acord sa ma primeasca la curs. Am simtit ca nu mai pot... Dar, dupa o saptamana m`am imprietenit cu o fata, romanca, o draguta, care mi`a spus ca ea va vb cu pf la care este sa ma primeasca si pe mine, nestiind ca vb despre aceasi scoala. Am fost cu fata respectiva si... ups! era vb de aceasi scoala, acelasi profesor care se ocupa cu inscrierile, care dupa ce a vb cu profesoara respectiva, mi`a spus ca e ok, si ma va inscrie si pe mine. Bun... de ce a trebuit sa pierd atata timp? De ce s`a purtat asa nu pot intelege?! Poate imi raspunde cine e mai in masura...
  Vorbesc mult , dar mie nu imi vine sa cred...Adica eu nu spun ca toti spaniolii sunt la fel, dar....toti spunem ca intre Romania si Spania sunt diferente enorme...

Pequenita

Punctul 2, din pacate nu si ultimul, care a contribuit la nervii mei, si care m`a frapat enorm: De ce ni s`a dat de la Subdelegacion de Gobierno, o lista cu traducatorii autorizati, ce figureaza DOAR  aici, in Spania, si  de ce nu ne trimit la Consulat ( asta in legatura cu traducerile care ne trebuiesc pt dosarul de Recunoastere)? E o mare discriminare! Adica exista traducatori autorizati si la Consulat, sunt de`ai nostri, dar nu ne sunt recomandati... ci din contra ni se impun ai lor, care culmea sunt mult mai scumpi! De ce?!
Si as mai avea fetelor... Eu sunt alaturi de fetele care sunt cu practica, pentru ca, fiind optimista ca Lunera ;), vreau si eu sa ajung la acel pas, si sincer nu stiu ce as face daca as fi purtata atat de tare pe drumuri, pentru ca nu este normal, fetelor! Suntem in UE din 2007, lucrurile trebuie sa mearga mai bine, nu mai prost! Dar daca ne multumim cu ce ne da... birocratia Spaniei... si nici  macar nu incercam sa fim mai insistente, mai doritoare sa ni se respecte drepturile, pe ei nu`i va interesa nik!
Fetelor, eu zic ca fiecare are dreptul sa aiba propia parerea vis a vis de ceea ce se intampla, si mai ales ce i se intampla...
Daca ar mai fi sa mai aleg inca o data Spania, nu as mai face`o pt nimic in lume... Din pacate nu sunt singura, si familia mea e inradacinata aici, desi...
Va pup fetelor, si sa dea Domnu` sa reusim toate in ceea ce ne propunem, si mai ales sa reusim sa rasbatem in lumea LOR!

erofei nina

fetelor...ma bucur ca ati revenit la viata! era o "tacere" pe aici! Fidela cum sunt ,intru zilnic pe forum si va citesc atunci cand am ce citi!
Ramona, uneori cred ca imi citesti gandurile caci scri exact ceea ce cred si eu . Si eu am zambit dupa postarea Madalinei si mai ales dupa "consecintele " acelei postari ! culmea, nu am avut alte reactii si nu inteleg de ce! cred ca m-am resemnat cu situatia asta legata de recunoasterea profesionala (eu care eram in stare sa ies cu o plancarda in fata ministerului si sa fac greva si  ma revoltam la orice nedreptate); s-a dus entuziasmul cu care pornisem la drum! Acum il regasesc la pequenita..si ma gandesc ca o sa aiba si ea timp sa se maturizeze sau sa se conformeze! cat despre oamenii si tara aceasta vreu sa imi spun si eu parerea: Am venit aici cu gandul ca spaniolii sunt amabili, buni, usor mai lenesi si mai prosti decat romanii..Acum, dupa cateva luni de Spania pot sa spun ca sunt la fel ca si noi: sunt oameni si oameni , unii amabili altii ursuzi, unii sunt normali din punct de vedere intelectual altii insa ma uimesc cu IQ-ul ridicat..si profesional vorbind eu pana acum nu am intalnit asistente proaste ba din contra chiar foarte bine pregatite (credeam ca asistentele noastre  sunt cu mult mai profesioniste dar nici spanioloaicele nu sunt mai prejos)... fetele care profeseaza pot sa ma contrazica daca e cazul. Lista cu exemple ar putea  continua dar nu vreau sa va plictisesc. Concluzie: tare bine mi-a fost in tara mea..dar nici aici nu e rau!

negrila

Fetelor am sunat azi la minister la acest nr 915065619 si mi~a raspuns o domnisoara destul de draguta care mi~a zis ca nu pot sa dea nici un detaliu legat de tema asta pentru ca nu stiu!Nu se stie nici data concreta ,nu se stie absolut nimic in legatura cu practicile si ca acuma se ocupa de asta scolile de enfermeria!Am intrebat~o daca ar putea sa imi dea nr de telefon de la scoala de enfermeria unde am fost repartizata si mi~a zis ca NU STIE.A zis ca tre sa asteptam!

katy

In privinta practici tuteladas eu am sunat la scoala de enfermerie din prima provincie care am bifat-o si mi-a spus ca au listele  si vom face practica in spitale  8h pe zi . Nu stiu deocamdata cind vom  incepem ,acum cauta sa contracteze pe cineva care sa ne fie tutor . Asa ca incercati si voi ,asta pt linistea noastra. Bafta multa.

katy

Asa este si eu am luat legatura cu cei de la guvern si au spus ca ei nu stiu nimica . Scolile de enfermeria sunt cele care vor continua cu problema practici tot ele ne vor contacta pt detali . Incercati sa sunati la scolile de enfermerie din provincile care le-ati scris in scrisori.

dy

sal,fetelor,
cele din valencia(mihaela, si daca mai este cineva...),daca gasiti dati-mi si mie un nr de tel.de la escuela de enfermeria din valencia ca sa sun si eu sa va ce au de gand cu noi.
multumesc mult
va pup

tila

Bine ati revenit fetelor... :D ce dor mi-a fost de voi ;)
Mai o parere,mai o mica discutie...mai trece timpul si ne mai sustinem unele pe altele :(
Va pup si bafta tuturor sa auzim de bine

dana-mirela

buna Katy,tu din ce provincie esti,sau mai bine zis unde ai vorbit?
eu am sunat astazi in Tarragona si secretara nu a vrut sau nu a putut sa-mi spuna mai nimic clar.
Au listele dar inca nu e nimic stabilit.
M-am uitat mai apoi pe siteul scolii si am citit despre cum se desfasoara practica studentilor lor,e dupa acelasi model, primesc cate una enfermera tutora(sau enfermero)in spitalele acreditate si apartin cate unui profesor coordonator de la scoala care ii controleaza si-i sustine in timpul practicii,iar perioada de practica este cel putin anul asta deocamdata, intre ianuarie si iunie,deci in iunie termina.S-ar putea sa ne amane pana dupa mai,iunie ca se pare ca nu oricine poate fi tutore,ma gandesc insa ca in vara vin concediilie cand oricum au putin personal si se fac substituiri temporare.
Am sa mai incerc si maine,poate reusesc sa vorbesc cu cineva care poate stie si vrea sa-mi spuna mai multe.

dy

sal fetelor,
nimic nou in legatura cu practica?eu am scrius un mail la minister dar inca nu mi-au rasp...de o sapt ;Din fine..
o intrebare poate stiti voi ceva ,daca ne recunoastem diploma intr-una din tarile din Uniunea europeana,o putem folosi si in alte tarii din Uniune???sau fiecare tara cu legile ei...voi ce stiti despre asta.
va pup si capul sus,incepem indata practica..simt!!

dana-mirela

30 April , 2010, 21:13:33 pm #2122 Last Edit: 30 April , 2010, 21:15:39 pm by dana-mirela
dy,referitor la intrebarea cu posibilitatea de a lucra in UE cu o recunoastere din alt stat membru,tema am m-ai dezbatut-o,daca ai rabdare citeste pag.118-120,in ceea ce ma priveste pot sa repet aici pt. tine:eu am omologarea titlului din Germania,unde am si lucrat pe postul echivalent pt.DUE in Spania,repet omologarea si nu recunoasterea,adica mi-au dat o diploma identica cu a celor care termina scoala acolo,iar acest titlu omologat NU este recunoscut aici.Nu stiu daca ar fii valabil in alte tari membre,nu am experienta in sensul asta,cred insa ca tarile in care poti lucra ca asistenta in Europa sunt numai cele care,ca si pana acum,iti recunosc automat sau iti ofera posibilitatea unor masuri compensatorii pentru recunoasterea TITLULUI sau DREPTULUI DE A PROFESA CA ASISTENTA,dar NUMAI  pregatirea scolara din Romania,diploma ta de asistenta obtinuta in Ro,adica!!!
Cel putin,asta e ceea ce stiu eu.

negrila

Buna fetelor!pentru cele cu practica tutelada!Am sunat azi la minister ca sa intreb inca o data daca stiu ceva nou si mi~au zis ca NU SE STIE NIMIC CONCRET si sa sun pe la jumatatea lunii,apoi am sunat la escuela de enfermeria din Mallorca pt ca eu locuiesc aici si SURPRIZA inca nu au primit listele de la Ministeru educatiei!Deci fetelor inarmati~va cu rabdare .............ca au ramas blocati .....domnii de la minister!Suna~ti toate asa le facem presiune si le aducem aminte ca suntem in asteptarea unui raspuns concret!Doamne ajuta!

katy

Buna fetelor pe mine ma sunat cei de escuela de enfermerie,miercuri ma vad cu ei si probabil vom discuta locul si unde vom face practica. Sper sa incepem cit mai repede. Va pup si multa bafta.

negrila

Katy nici nu stiice ma bucur!!!!!!!!!!!Pentru ca asta e un semn bun si pentru noi,celelalte fete ce asteptam practica !Te rog din suflet sa postezi miercuri dupa ce te intalnesti cu ei sa vedem ce faci!Iti tin pumniii!Te pup!

octavianserban

in sfarsit vesti bune.Katy,in ce provincie esti?

katy

Eu sunt din provincia de Burgos .

katy

Deci cei  din Castilla y Leon cred ca vor fi sunati de cei de la scolile de enfermerias. bafta  multa si sper sa vin cu vesti  bune.

delia

Katy, buna dimineata tie si tuturor celorlalti! Te salut pe tine intai ca sa te pot felicita, ma bucur atat de mult pentru tine....nu mai e mult! Am trait alaturi de celelalte/ceilalti emotia examenului din februarie, acum incep cea a practicii!!! Sa ne tii la curent!! Sa incepi si sa termini cu bine!
Va imbratisez, Mirela