• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 September , 2021, 01:41:53 am

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dana26

buna! lunera, azi ma voi duce la crucea rosie sa vad ce-mi spun cei de acolo...multe informatii nu am, decat ce ne-a spus mire. oricum, voi intra diseara si voi scrie ce am facut azi.o zi buna!  :-*

similik_77

salutare.am revenit in forta.nu stiu in alte parti,dar aici in zaragoza am inteles ca abia sapt trecuta au aflat ce tre sa faca si prin urmare dupa un interviu cu dir scolii de aici tre sa trimita o situatie la madrid cu nr de solicitanti si mai departe depinde de ei ,de cei de la madrid.asa ca rabdare si tutun cum se zice.va pup si astept vesti noi de la voi. :-*

corina39

Buna seara!!!...Gata,in Alcala de Henares am inceput practica!Si vreau sa va povestesc ce bine am inceput!!!...Dupa ce saptamana trecuta am fost la entrevista,si ni s-a spus exact de ce avem nevoie(uniforma,papuci,seguro si ecuson),cat timp dureaza practica(2 luni),si ca va fi de la 1 iunie la 31 iulie...urma sa asteptam tf de la ei sa ne spuna exact cand incepem.....Si surpriza cea mare a venit...Ne-au sunat marti dimineata(1 iunie),la 8.45 ca la ora 9 sa fim in holul spitalului Principe de Asturias din Alcala de henares,cu tot ce ne-au cerut ,inclusiv seguro.....Aveam tot,mai putin seguro...la care directorul a spus...,,empezamos mal,,...In sfarsit ,ieri la 11.45 eram la escuela ,inclusiv cu seguro....Acolo,aceeasi persoana cu care am vb la tf(subdirectorul ),schimbat total,foarte amabil...Am fost trimisa in spital,unde m-a luat in primire o tutora,SI voi face o luna pe chirurgie si o luna pe medicala.Luna asta sunt la traumatologie...asistentele sunt foarte dragute,adica incearca sa-ti explice .Ieri nu am facut nimic,doar m-am uitat...azi am luat tensiuni,glicemii,am pregatit perfuzii,am ajutat la pansamente...si cam atat ,deocamdata....Sincer,usor nu mi se pare,tinand cont ca nu cunosc toti termenii...iar in foile de observatie,unde scriu asistentele evolutia....e un dezastru....nu inteleg mai nimic,din cauza scrisului ....Cam atat...daca mai am noutati,va tin la curent...Bafta si celorlalti care vor incepe practica!!!!

ana_maria

Corina,mult succes in continuare!Ma bucur ca ai inceput ,in sfarsit practica!Sa ne mai povestesti cand mai ai timp!
Bafta!

dy

sal,ma bucur pt cine a inceput practica...si succes!!
eu azi am primit un mail de la universitatea din valencia unde urmeaza sa fac practica,si mi-au zis ca acum se organizeaza aceste practici si abia in septembrie vom incepe,dar nici atunci nu e sigur,cica sa mai sun prin septembrie.Desi doamna margarita ,a zis ca vom incepe luna asta,acum pe cine sa cred?sunt tare dezamagita :(

octavianserban

buna la toata lumea!!!!si eu,de marti,am inceput practica in spitalul Principe de Asturias din Alcala de Henares!prima luna o sa fac pe medicina interna iar a doua luna pe chirurgie!mie mi-au zis ca prima saptamana o sa observ doar,dar bine inteles ca am luat tensiuni,glicemii,am pus heparine,insuline!!chiar am facut si 2 electrocardiograme!!!asistentele sunt foarte amabile,i-mi explica tot(pentru a ma obisnui cu termenii).cum zicea Corina,usor nu este dar mergem inainte cu incredere!!!sa speram ca o sa terminam cu bine acest stagiu de practica!!!succes celor care incep !!

mary carmen

03 June , 2010, 14:40:05 pm #2346 Last Edit: 03 June , 2010, 14:41:36 pm by mary carmen
OCTAVIAN SERBAN  sau cine ainceput ANA MARIA VA rog mult lasatimi un nr de tel cu tutoarea care este ca sa sun k vreau sa incerc sa vin si eu in madrid sa fac practica..eu am pus prima data zaragoza si a doua oara madrid pt ca nu am de gand sa astept in sept cu mincinosii ce sunt astia....multumec mult.

ana_maria

Draga Marycarmen,te-as ajuta cu placere ,dar eu nu fac practica inca,de-abea mi-am trimis actele de 2 luni!Mult succes!si ...nervi de otel!

mary carmen

Buna ziua.As dori sa intru in contact cu cineva din domeniul asistentelor medicale care a inceput deja practica en Madrid.Rog aceasta persoana sa ma contacteze la urmatorul numar de telefon:663350370 sau ar putea sa-mi lase numarul sau de telefon si contactez eu.

octavianserban

buna Mary Carmen!tutorii nu te pot ajuta.acesti tutori sunt pusi de scolile  de enfermerie!!!repartizarile le face Margarita de la minister nu tutora.incearca sa o contactezi pe Margarita si vezi ce rezolvi!!!

mary carmen

OCTAVIAN SERBAN spune-mi te rog exact programul de practica si ziua exacta cand ati inceput practica pt a sti exact daca am pierdut mult.o sa o sun pe margarita sa vad ce voi face nu mai stiu ce sa fac vreau sa vin acolo.

mary carmen

octavian te vad conectat spune-mi si mie te rog ce te-am rugat mai sus

octavianserban

am inceput marti si orarul este de la 8.00 la 15.00.

mary carmen

ai cv unde trebuie sa fichezi?cati sunteti?cat ai platit seguro?si unde?

mary carmen

va rog frumos cine este din madrid si este in asteptare sa imi scrie si mie cand au previsto sa inceapa.eu sunt din zarag am vb la madrid si au zis ca ma pot baga cu cei care vor incepe in breve.vroiam sa ma informati daca ati platit segurul,unde l-ati platit cat costa si ce mai stiti.va rog mult am nevoie de ajut vostru.un saludo

delia

Pt. Mari-Carmen: eu am avut entrevista in 31 mai, dar inca nu ne-au chemat pentru practica , probabil va incepe saptamana viitoare, dupa cum au zis. Ma gandesc ca incearca sa afle tutorii, etc....Entrevista s-a facut la Universitatea Europea Madrid, in Villaviciosa de Odon.Noi vom incepe in breve cred, vezi daca te pot lipi grupului nostru cei de la minister.Nu stiau la facultate de seguro, urmau sa se informeze si sa ne sune, pana acum nu stim nimic, aici in Madrid a fost fiesta si pt. unii puente,nu prea au avut cand.Uniforma(costumas pantalon si jacheta alba) si papucii ii cumparam noi.Alceva nimic important, sper sa-ti foloseasca informatia la ceva. Tuturor va doresc bafta!!!!!!!!!!!!!!!
Ramona-Elena, felicitari, nici nu stii cat ma bucur pt. tine si cum astept sa scrii.......orice.
Mirela

mary carmen

DELIA iti multumesc mult o sa incerc sa sun la facult ce mi-ai zis tu sa vad ce imi zic.orice informatie imi este de folos.va multumesc.

anca6002

buna ziua la toata lumea....va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cu ceva daca se poate.
eu termin aici in romania primul an la asistent medical generalist si as dorii ca din anul doi sa ma transfer acolo....este posibil?asta vreau sa stiu...si daca da ,sa imi spuneti ce formalitati trebuie sa parcurg.
Cred ca ar fi mult mai bn pt mn sa termin scoala la ei.
Va multumesc

Gabitza

Felicitari Ramona !!!! Si eu mi-am gasit. Am fost ieri la interviu, intr-o residencia, la 7 km de casa si e super. E noua, acum in iunie are un an. O sa fac schimbul 1 si 2, de la 7 30 la 3 si de la 2 30 la 10. Sper sa invat repede ce am de facut pe-acolo. Am emotii, incep la sfarsitul lunii asteia. Va pup si bafta la toata lumea, mai vorbim. Pa, pa.

Gabitza

V-am scris pe ambele pagini acelasi lucru, bueno.... :D

ana_maria

Gabitza

Multumesc mult, la fel iti doresc!! Pa,pa.

ramona-elena

Ma bucur nespus de mult pt toti cei care ati inceput practica.Imi imaginez cat de emotionati sunteti  ;) Sa ne povestiti ce si cum faceti acolo....sunt sigura ca putem invata si noi din experienta voastra cele care avem deja credentialul.Iar cei care inca nu au inceput practica...nu pot sa va spun decat RABDARE SI IAR RABDARE!!!Timpul le va rezolva pe toate......asta este cert!
Va pup si va povestesc pe cealalt topic ce am facut la munca.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

katy

Buna fetelor si mult succes celor care au inceput practica,ma bucur ca au scapat de asteptare si speram ca si noi vom incepe cit mai curind. Am o rugaminte cine stie nr de telefon al Margaritei sa-l posteze ca vreau sa sun sa vedem ce spune si de cei care nu au inceput. Am incercat sa dau de el ,dar nu am reusit . multumesc anticipat .

mary carmen

ANCUTA

Buna , ma bucur pt cei care au inceput practica si va doresc succes ! Eu inca mai astept . Pentru cei care sunt din Barcelona si asteapta inceperea practicii.....vesti nu tocmai bune,vom incepe cel mai probabil in septembrie, cel putin asa mi-a spus doamna Margarita azi, desi a mai spus ca incearca sa-i convinga sa incepem mai devreme. Asa ca .....sa ne inarmam cu RABDARE !!!!

katy

multumesc mult mary carmen am sa incerc sa sun si eu maine.

mary carmen

PT DELLIA:DACA VREI SI POTI AS VREA SA MA PUN IN CONTACT CU TINE.CUM PREFERI TU:AI MAI SUS MI NR DR MOV HAZME SOLO UNA PERDIDA SI TE SUN,LASANDU-MI TU RIRECCION DE CORREO.CUM VREI TU.MULTUMESC.

dina

pt  Ana-Maria     Si eu mi-am depus actele la min san in urma cu 3 luni.Ai vreo noutate de la ei,ai sunat la min?  Sunt din Lerida,Catalunya...e cineva din zona???

anca6002

buna ziua la toata lumea....va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine cu ceva daca se poate, eu sunt noua pe forum.
eu termin aici in romania primul an la asistent medical generalist si as dorii ca din anul doi sa ma transfer in Madrid....este posibil?asta vreau sa stiu...si daca da ,sa imi spuneti ce formalitati trebuie sa parcurg.
Cred ca ar fi mult mai bn pt mn sa termin scoala la ei.
Va multumesc