• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 September , 2021, 03:04:13 am

News:

Click aici pentru a te intoarce pe portalul Spania Romaneasca. www.SpaniaRomaneasca.com

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dina

Astazi am primit si eu scrisoarea de la Min ca intru la masuri compensatorii si ca, urmeaza sa stabileasca in curand procedurile...asa ca,la invatat!!   

ana_maria

Dina,asta e o veste buna.Parca tu ai trimis scrisoare in care solicitai masuri comp pe la inceputul lui iunie,asa-i?Eu urmaresc ce se intampla cu actele tale ptr ca stiu ca esti "inaintea"mea cam cu o luna si ceva.Cine mai era cam in aceeasi perioada cu noi?(noi am trimis actele in martie,aprilie anul asta)...Ancutel,parca.Ancutel tu nu ai nici o veste?

dina

Da Ana chiar vroiam sa-ti scriu chestia asta...data trecuta ti-au trimis scrisoare si tie, dupa mine, cam la 2-3 sapt.Asa ca poti spera si tu..sau cine stie,poate scapi fara ex sau practica si-ti recunoaste automat.

dina

Ultima scrisoare in care am cerut mas comp am trimis-o in 5 iulie iar dosarul l-am trimis la sf lunii martie.Nu mai stiu exact care sunt fetele.....cred ca Nina si trebuie sa mai "rasfoiesc" un pic forumul sa vad.

kynderica

buna fetelor eu am depus dosarul la ms in octombrie anul trecut si am primit si eu faimoasa scrisoare de la ei cum ca am intrat la masurile compensatorii dar nu mai stiu nimica.amtot sunat si mi-au zis ca inca nu stiu nimica sa sun dupa ce vin din vacanta ....deci acum astept ....ma bucur pt toti cei care au reusit si au trecut de practica :-*

katy

Buna  ziua ,ma bucur ca ati reusit sa treceti cu bine de practica (cea ce ne dorim si noi cele care am ramas )si succes in gasirea locului de munca . As dori sa-mi spune-ti cu ce companie a-ti incheiat seguro si cit  costa .  Fetele cu masurile compesatori trebuie sa aveti rabdare  ca nu au terminat inca cu cei de anul trecut care am fost la masuri compesatori. O zi buna  si sa vesti bune  sa aveti.

negrila

Buna ziua si felicitari celor ce au reusit!Corina 39 ma bucur enorm pt tine......acum succes in gasirea unui loc de munca!Am o mica intrebare....Haine ne dau ei de la spital sau trebuie sa ne cumparam noi?

corina39

Buna!!..Multumesc Negrila!!!...Apropo de uniforme...noi cei din Alcala,cand am fost la entrevista ne-au spus ca treb sa ne cump uniforma alba,zuecos,un identificador cu numele ,prenumele si Enfermera en practica+foto,si seguro.Eu am facut seguro cu o firma care face seguros pe net,am platit 80 euro ptr 10 luni
http://www.alfarisk.es/.....asta e pag de net...un nr de tf 902027123...

katy

Multumesc Corina39 pt raspuns si cred ca sunt singuri care fac acest seguro. MULT NOROC IN GASIREA UNUI LOC DE MUNCA.

magda_magda

Bun regasit tuturor....nu am mai intrat cam de mult pe aici din lipsa de timp..insa am citit cele spuse aici si tin sa multumesc si sa felicit pe toata lumea pentru informatiile si solidaritatea de care au dat dovada.Eu locuiesc in provincia Barcelona si pentru citeva luni am fost plecata in Romania pentru diverse probleme, nu am putut participa la examenul din februarie si as dori sa particip la practica tutelada,mentionez ca am cerut reconocimiento profesional in iunie 2009 si m/au incadrat la masuri compensatorii.Daca cineva se afla in aceeasi situatie ca mine sau imi poate furniza ceva informatii despre detaliile acestei practici va rog sa/mi raspundeti aici sau ma puteti gasi la email [email protected],Va multumesc anticipat tuturor si felicitari pentru acest forum si pentru reusita in obtinerea credentialului,cu respect Magda.

ana_maria

Salutari tuturor,
vreau sa va spun ca am primit ALTA scrisoare de la ms in care imi cer ACELASI certificat de la ms Romania,pe care nu-l pot avea si despre care le-am spus in scrisoare si la telefon de doua ori ca nu-l pot avea!Am sunat azi din nou si am intrebat de ce imi cer iar asta si s-a uitat pe acte si a zis ca cine a trimis scrisoarea  nu citise ce am trimis eu.E a doua scrisoare pe care mi-o trimit de cand le-am scris eu si le-am cerut masuri comp si adoua conv telefonica in care-mi spun ca nu s-au uitat peste ce am trimis eu.Ceva nu se leaga,nu pot sa cred ca chiar s-a intamplat asta!Am intrebat de ce nu primesc odata scrisoare in care sa ma propuna ptr masuri,daca tot imi scriu,macar sa fie instiintarea cu masurile comp!Si a zis ca o voi primi dar ca acum e un"lio" la ei si nu au timp.

rebeca

buna fetelor! sunt rebeca, din cluj am mai scris pe paginile precedente, in 15 septembrie plec in spania pentru cativa ani, Dumnezeu stie, m-am casatorit si ne stabilim acolo. Vreau sa va intreb si va rog sa ma ajutati..am inceput sa imi adun actele pt dosar de recunoastere, am terminat acum 2 saptamani deci promotia 2010, primesc Certificat de conformitate si vreau sa va intreb am nevoie si de Recomandare?nu prea inteleg diferenta dintre ele..nu am experienta deloc si va trebui sa fac si o cerere in care sa cer masuri compensatorii..asta o formulez eu si le spun de ce nu pot avea experienta ca acum am terminat etc..nu?..va rog deci daca am nevoie si de recomandare si voi cum ati cerut masuri compensatorii?..va muktumesc mult de ajutor

rebeca

ma scuzati,am gresit, nu primesc Certificat de conformitate ci Certidicat de competente prof.

Lunera

Rebeca, dupa parerea mea, nu ar trebui sa dai medidas compensatoria ptr ca ai studii universitare, ai putea cere direct omologarea in loc de recunoastere.
Bafta! ;)

rebeca

Multumesc pentru raspuns..de cateva zile bune am reluat postarile de la inceput si imi notez una alta..nu cred ca mi se recunoaste ca studii universitare pentru ca am terminat postiliceeala de 3 ani si chiar azi mi-am scos diploma pe care scrie Certificat de competente profesionale..si ma gandeam cum am mai citit aici pe forum ca eu nu am cum sa primesc Certificat de conformitate decat Recomandare de la minister si vreau sa va intreb daca as putea cumva depunde actele fara aceea Recomandare dar in schimb sa scriu o cerere in care sa cer masuri compensatorii..eu plec in Spania in 15 septembrie,locuiesc langa Barcelona si ca toate de aici as vrea sa imi depun cat de repede actele sa nu mai astept nush cate luni pana primesc recomadarea aia..e chiar asa importanta? in rest am diploma,planul de studiu,foaia matricola,merg si la ordinul asistentilor..sper ca nu am gresit cu ceva:)si daca am gresit ma scuzati..dar sa stiti ca am citit si citesc toate postarile ce sunt aici doar ca ori nu inteleg eu bine toate ori am si emotii stres nush..daca binevoiti sa ma mai ghidati in legatura cu actele, am incredere in voi mai mult decat in oricine de la minister  pentru ca stiu ca ati fost sau sunteti in situatii asemanatoare, oricum va promit ca va tin la curent si eu cu toate. va multumesc mult

ana_maria

Rebeca,recomandarea am primit-o cele carora nu ni s-a putut elibera certificatul de conformitate din diverse motive,cel mai des ptr ca am terminat studiile demult.Eu am sunat odata la minister si mi-au spus ca acest certificat nu se elibereaza sub nici o forma celor care au terminat inainte de 2003.Deci,eu cred ca nu are rost sa ceri din prima masuri compensatorii ptr ca e posibil sa ai o sansa la recunoastere automata,sau chiar la omologare(stii diferenta?)prin ministerul educatiei,ceea ce ar fi mult mai bine ptr tine.Intr-adevar va trebui sa astepti cam mult sa primesti acel certificat de conformitate de la minister din Ro,dar poate merita.Oricum,iti poti trimite cererea la ministerul roman(ptr acel certificat),sa suni sa vezi ce-ti spun,daca indeplinesti conditiile pt a-l primi(gasesti nr de telefon mai sus undeva,cel cu 613 sau 612 in coada)si,daca stii spaniola ma gandesc ca poti suna si la ministerul spaniol sa intrebi in cazul in care ai acel certificat de conformitate mai ai nevoie de experienta ptr recunoastere?Ei spun la certificatul acesta:Certificado de la autoridad competente en la que se acredite que:a)el titulo presentado permite el ejercicio profesional en el pais de origen,b)el titulo cumple con las condiciones establecidas en la Directiva2005/36/CE.

Trebuie sa stii un lucru:sa specifici in cererea pe care o trimiti la ministerul roman sa-ti mentioneze pe certificat ca este in conformitate cu Directiva 2005/36/CE.http://www.ms.ro/?pag=50 (AICI AI DETALII DESPRE CERTIFICATE).
Iti doresc mult noroc(inteleg ca esti la inceput de drum si dpdv familial ;))!
Daca nu ai inteles ceva din ce ti-am scris,mai intreaba-ma odata!

erofei nina

buna Rebeca! chiar daca pe diploma ta scrie certificat de competente profesionale nu te ajuta la nimic..cei de la MS din Romania nu iti vor da certificat de conformitate ci tot Recomandare intrucat nu ai studii superioare (vezi cazul meu foarte asemanator).
  Intrebai daca este importanta acea Recomandare de la MS roman....dupa parerea mea este foarte importanta - este un act oficial de la ministerul sanatatii roman si cei de aici ti-l cer; e drept ca ei vor certificatul de conformitate dar cum noi nu putem sa-l obtinem il inlocuim oarecum cu aceasta RECOMANDARE care are stampila aceluiasi minister. Tu poti sa incerci sa le scri ca nu o ai si sa ceri masuri compensatorii dar...merita sa risti?...ei nu o sa inteleaga si iti tot vor trimite acasa scrisori ca iti lipseste documentul (doar le trimit chiar si atunci cand nu iti lipseste cum este in cazul cazul Anei ). Nu inteleg de ce nu faci tot posibilul sa trimiti dosarul la Bucuresti..in 2 saptamani cat mai ai de stat in Romania ai avea timp sa stringi hartiile necesare. Intre timp vei depune dosarul aici in Spania fara Recomandare..dureaza cel putin 3 luni pana vei primi instiintare de la ei daca ai dosarl complet sau nu...si multe alte luni pana vor lua o decizie. In aceste luni ai sanse sa iti iasa si recomandarea de la Bucuresti si o poti atasa la dosarul din Spania.  Cam incurcata treaba, nu-i asa? sper sa fi inteles ceva...dar cred ca deja ai inceput sa te lamuresti citind forumul!

ktina

Rebeca eu sint de aceeasi parere ca si Erofeinina , nu pierde timpul , si daca esti in Ro , profita si obtine recomandarea de la Min Sanatatii, se obtine destul de usor . Asa , cu actele traduse , depui dosarul aici si cu putin noroc poti participa la viitorul examen recunoastere de titlu din ianuarie sau februarie anul viitor , sau poate chiar ai noroc sa-ti recunoasca fara masuri compensatorii , tinind cont ca anii de studiu au fost 2007-2010 ; nu se stie , trebuie sa depui dosarul si sa vezi ce iti cer ei .
Bafta multa ... rabdare ...  si .. la actiune !

rebeca

Fetelor, multumesc mult..maine am sa incep sa imi adun toate actele pt Min San. din Romania pentru aceea Recomandare, si sa trimit dosarul la Bucuresti.Asta e clar, m-am lamurit si va multumesc inca o data..si avand deja majoritatea actelor necesare fac dosarul si pt Spania sa il am pregatit cand plec, sa am totul inafara de aceea recomandare si o sa vad ori il depun fara recomandare cum a spus Erofeinina ori daca nu, astept recomandarea..dar cred ca am sa depun fara si apoi sa o atasez..atata de mult ma bucur ca sunt mai lamurita si nu stau aiurea ci cat mai stau in tzara fac tot ce trebuie sa fac si ca m-ati ajutat sa inteleg si sincer sunt uimita de faptul ca imi scrieti cu atata prietenie.Dumnezeu sa va rasplateasca cu ajutorul Lui la vreme de nevoie asa cum si eu l-am avut de la voi. daca o sa mai am nelamuriri indraznesc sa le scriu bine?m-ati facut sa ma simt parte din acesta familie de asistente.Multumesc de urare ana_maria,am 22 de ani sunt din Cluj si am avut cununia civila in Romania in 13 august si in 10 octombrie avem nunta in Spania.Abea astept:)de 4 ani am fost tot despartiti si suferind unul dupa altul (asta a fost un fel de caracterizare personala:)ma pun pe facut dosare..si va tin la curent va pup!!!pe toate!

ana_maria

Rebeca,din suflet iti doresc numai fericire,daca ai parte de dragoste o sa "darami si muntii"asa ca multa incredere in viitor!
Cred ca e mai bine sa trimiti actele fara recomandare si in momentul in care o ai sa o trimiti ptr ca pana sa inceapa cei de la minister sa-ti lucreze dosarul dureaza destul de mult si e mai bine sa il ai"plantat"acolo si sa mai atasezi dupa aceea recomandarea.Odata cu recomandarea este bine,cred,sa trimiti si o scrisoare in care sa spui ca nu poti prezenta acel certificat(despre care ti-am scris cum se numeste)si din ce motive si sa ceri sa te propuna pentru masuri compensatorii.Dar totusi,tu nu ai putea beneficia de omologare prin ministerul educatiei?poate iti raspund fetele care au experienta ministerului educatiei(pana anul trecut,toate aceste echivalari,recunoasteri erau liberate de ministerul educatiei)
Inca ceva:daca tu pleci in Spania,trebuie sa lasi procura cuiva sa-ti ridice recomandarea sa nu vii tu de acolo ptr asta.
Va doresc sa aveti o nunta frumoasa!

katy

Buna fetelor,mai stiti ceva de practica,ati fost sunate pt ca incepe si septembrie si nici o miscare din partea lor. Eu am sunat la Madrid si au spus sa revin pe 1 sept. ca persoana ce se ocupa de noi este in vacanta.        OARE VOM INCEPE PRACTICA IN SEPTEMBRIE,GREA INTREBARE SI UN RASPUNS CE SE LASA MULT ASTEPTAT.  O ZI BUNA.

rebeca

fetelor..mi-am adunat toate actele pt Spania infara de recomandare si tipa de la tradus si legalizat mo asigurat ca am nevoie de apostila de la Haga si toate actele ma costa apostilate si tot 8 milioane jumatate (lei vechi) si fara apostila 3 milioane..chiar nush ce sa fac..este sau nu nevoie?daca sunteti pe aici si stiti ceva sigur postati..mersi mult :-*

ANCUTA

Rebeca, este total fals, pune-o la curent pe aceea traducatoare ca suntem in 2010 si aceste reguli au fost scoase de mult timp , adica din 2007. nu ai nevoie de nimic alteceva , doar traduse, si aici ai grija, eu una nu ti-as recomanda sa le traduci in tara , desi e adevarat ca e mai ieftin, eu le-am tradus in tara dar apoi sfatuita de o persoana mi le-am tradus si aici si bine am facut , e o diferenta enorma. S-ar putea sa ai surpriza sa ti le respinga si sa-ti ceara sa fie traduse de un traducator autorizat de aici.

ANCUTA

Si inca ceva , nici legalizate nu trebuie (dc le traduci aici). Cand vei merge cu actele la biroul lor ( din comunitatea unde vei locui) traducerile si originelele, iti vor pune o stampila pe copiile acestora precum ca, corespund cu originalul.Nici macar traducerile nu treb sa le lasi in original , numai copii. Sper ca te-am lamurit un pic, cel putin asa s-a intamplat in cazul meu.
    CASA DE PIATRA !!!!!!!   :)

rebeca

Ancuta multumesc de raspuns..te vad online :) acum ma sfatuiesc si eu cu sotul meu cum sa facem, si avem in vedere si sfatul tau,f in vedere.te pup :-*

dy

sal,
toate persoanele care asteapta sa inceapa practica in Valencia,va rog sa sunati la nr de tel 963866658!!!la doamna Diana Rios(secretara comisiei mixte,Conselleria de sanidad) si sa explice situatia noastra ,ca steptam de aproape un an si inca nimic nun se misca in valencia si nici nu se va misca daca nu ii asaltam cu tel si intrebari.Asa am fost sfatuita sa fac de la univeersitatea din valencia care se ocupa cu chematul la interviuri si cu alte hartogarii legate de practica,dar ei depind de conselleria de sanidad care de fapt organizeaza practica in spitale.Asa ca ar fii bine sa ne tinem de ei pt ca eu am sunat azi,si habar nu aveau despre ce vb,cu atat mai putin sa organizeze ceva.Bine,e drept ca Diana Rios,e in vacanta pana in 7 sept,dar oricum nimeni sa nu stie nimic de aceasta tema  :-[,cu atat mai mult cu cat noi asteptam de atata vreme si ei inca sa nu fi fost informati de asta,sau nu au chef sa se miste.Va rog,daca sunteti interesati de asta.sunati si voi si asa cel putin sa se puna in miscare odata.

katy

Buna fetelor ,am vorbit la Madrid si mi-a spus ca doar  Castilla la Mancha e posibil sa inceapa (deblocare cum spun ei),de ceilanti nu prea se stie nimic . Problema este ca sunt deocamdata in vacanta nu ei ci cei de la Universitati sau cei de la consejeria de salud  . Am sunat si la consejeria de salud si mi-a spus sa revin pe 6 ca este in vacanta persoana care se ocupa de problema noastra.  Sper ca vom incepe o data .  O zi buna sa aveti.

dy

sal,
O rog tare mult pe ,pers.care mi-a trimis un mesaj personal,sa se prezinte si sa imi lase o adresa de mail ca sa putem tine legatura si asa sa ne anuntam daca aflam noutati in legatura cu  practica din Valencia.Daca cineva mai vrea sa se alature,suntem hotarate sa ne tinem de ei pana o sa  inceapa sa se miste si sa incepem si noi odata practica.Nu mai e nimeni din Valencia?incerc sa aflu cati suntem...

m.laura

buna fetelor, am o nelamurire poate ma puteti voi lumina....am primit o scrisoare de la ministeru sanatatii unde imi cer alte hartii.....recomandarea , certificatul cu experienta de 5 ani pe care desigur nu o am pt ca eu am terminat scoala in anul 2008 si de atunci am venit aici si incerc sa-mi omologhez diploma.....dar mai imi cer un certificat  ¬®Certificacion de la autoridad competente del estado miembro de origen o de procedencia en la que se acredite que el interesado es un profesional, que no se encuentra inhabilitado para ejercer la profesion ( Certificate of good standing) y que cumple los requisitos exigidos por la Directiva de la Union Europea para ejercer la misma ¬®  poate cineva sa ma lamureasca ce e acest certificat si de unde-l pot obtine?? sper sa nu fie hartia de la OAMMR ca n-am cum sa ma duc acasa sa o obtin....... cer atatea hartii pt nimic si pana la urma tot acolo ajungem ....la medidas compensatorias.......nu inteleg ...in fine..........va rog sa ma lamuriti si pe mine.....ms.....

dy

sal,
m.laura,ai auzit de proverbul De ce ti-e mai frica ,nu scapi???
mie mi s-a implinit de multe ori acest proverb,in fine...vroiam sa iti zic ca ceea ce iti cere ministerul sanatatii in ultima scrisoare e exact ce ti-e frica sa nu fie,adica acel certificat de la oammr ;DAsa ca fuguta in tara si scoate-l,si trimite-l pt ca cei de la minister pana nu vad <docomentul >nu continua tramitarea,ti-o spun din experienta...