• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 September , 2021, 01:31:12 am

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ana_maria

Eu am patit in felul urmator:am trimis certificatul acela de la OAMMR odata cu toate actele si apoi mi-a venit scrisoare in care mi-l cereau iar si i-am sunat si i-am intrebat de ce mi-l cer iar daca il trimisesem si au zis ca nu scria in el ce vroiau ei si le-am zis ca nu pot face rost de altceva si mi-au zis sa trimit Cazierul judiciar.Poate incerci si tu asta,Laura.Succes.

m.laura

ms mult de raspuns fetelor.....aveti dreptate.....in concluzie poate trebuie sa ajung acasa sa pot depune dosarul.....sau poate cum zicea si ana maria e doar cazierul si atunci e altceva....chestia e ca am sunat la ministerul sanatatii si surpriza nu era nici o persoana competenta sa-mi dea informatii despre acest certificat......ca sunt in vacanta si nu este nimeni sa-mi explice ce e cu acest certificat .....mi-au zis atat: ca mi-l elibereaza ministio de justitia sau colegio profesional, voi ce intelegeti prin asta??? cazierul sau oammr???
inca ceva mi-ati putea zice ce scrie exact pe certificatul de la oammr...??....ms mult.....

juliett

buna fetelor.nu am mai scris de mult dar am ceva vesti.ieri m am intors din tara,am fost sa mi rezolv si eu cu certifiacatul la oammr.bun mi l am scos mi l au dat pe loc (prezentand o gramada de documente)platind si o penalizare de 10%eu din 2007 de cand am terminat si pana in prezent nu am cotizat nimic la statul roman fiind aici in spania,si acuma am platit totul din urma..in fine.bine ca l am.
apoi imi mai trebuia certificatul de conformitate de la minis sanatatii din rom.....nu am mai apucat  sa l scot dar i am facut tatalui meu o imputernicire si se ocupa el de caz,dar faza e ca am sunat la ms in rom si nimeni nu stia sa mi zica exact ce si cum si au zis ca de la 1 sept pot scoate acest document de la directia de sanatate publica din judetul de care apartii.am sunat la DSP mures(cazul meu)acolo se balbaiau si se fastaceau ca inca nu stiu nimic ca legea a intrat de la 1 sept si eu am sunat in 2 prea devreme...in fine pana la urma m a lamurit o doamna care mi a zis sa depund dosarul cu actele necesare si tuturor asistentilor medicali ce depund dosarul li se va elibera un document in functie de situatia fiecaruia doar ca nu stie exact cum se numeste documentul,nu se mai numeste certificat de conformitate.aa si la bucuresti la ms am sunat la vreo 9 numere de tlf...ma transferau de la un departament la altul.
acum imi traduc certificatul de la oammr si l trimit la madrid...desi sunt trecuta la medidas compensatorias.
ptr m.laura certificatul de la oammr contine..........ORDINUL ASISTENTILOR MEDICALI GENERALISTI,MOASELOR SI ASISTENTILOR MEDICALI DIN ROMANIA autorizeaza pe.(numele meu) absolvent al scolii..... specialiatea medicina generala,sa practice meseria de asist med genr.titularul certificatului a depus jurmantul profesional.ATAT.dar zicea fata ca e un document f important ca o diploma etc.
si inca ceva stiati ca in primii 5 ani dela terminarea scolii trebuie sa ne angajam ca asist,in caz contrat daca dupa 5 ani de la term scolii nu ne angajam ca asist trebuia sa facem practica 4 luni 8 ore pe zi si apoi sa dam si un ex teoretic..ca se supune ca nu mai stim meserie,asta mi au zis la oammr.va pup pe toate si sa auzim de bine

adela

Salut pe toata lumea!Mi-am depus si eu actele la Ministerul Educatiei in anul 2008 si in anul 2010 am primit denegado.Acum am pregatit din nou, sper, toata documentatia de care este nevoie si voi incerca din nou la Ministerul Santatii.Am obtinut Certificatul de Membru de la OAMMR si adeverinta ca nu am avut abateri deontologice pe teritoriul Romaniei(astea doua documente imi lipsesc,sper),intr-adevar mi-au zis ca trebuie sa fac o luna practica si cum mai aveam doua sapt sa ma intorc in Spania si nu am putut,am rezolvat altfel,dar a trebuit sa merg la atestare,plus bani,plus acte pt toate demersurile.Saptamna viitoare voi merge sa imi depun actele.Am lucrat in Romania doar doi ani ca asistent stomatolog,si cum nu am mai lucrat de 5 ani ca asistenta normal este nevoie sa facem o luna practica in spital in Romania si apoi testarea.Nu stiu ce sa zic,parca nu mai am acelasi avant ca atunci cand le-am depus prima oara,Dumnezeu cu mila,daca e sa fie sa mai lucrez vreodata ca asistenta.....!!!Totusi de ce intampinam atatea probleme,atatea piedici aici?Oare in alte tari este la fel?Am foste colege care lucreaza in Italia si de la depunerea actelor pana la recunoasterea lor a durat doar 5 luni.

adela

Dupa ce am citit cele cateva pagini din 88 am inteles ca sintemul de aici din Spania nu este prea departe de sistemul nostru din Romania,adica DEZASTRUUUUUUUUUUUU!!!!!!!!!!!

m.laura

MS MULT JULIETT .... CREDEAM CA SCRIE CEVA MAI MULT PE ACEST CERTIFICAT DE LA OAMMR....DEOARECE MIE IMI CER DE LA MINISTERUL SANATATII UN CERTIFICAT CUM CA SUNT UN PROFESIONAL SI CA NU SUNT INABILITATA SA PROFESEZ MESERIA DE ASISTENT MEDICAL....... CREDEAM CA SCRIE SI CEVA DE CODUL DE ETICA SI DEONTOLOGIE PROFESIONALA CUM CA NU AM SUFERIT ABATERI, CA UN "CAZIER PROFESIONAL" CAM ASA CEVA.....SAU POATE DACA-L CER MI-L DAU APARTE.....NU STIU O SA MAI INTREB ....ORICUM MS......
DESPRE CERTIFICATUL DE CONFORMITATE ITI LAS MAI JOS TOATE DATELE DE CARE AI NEVOIE......INSA AM INTELES CA AI TERMINAT IN 2007 ASA CA NU O SA PRIMESTI UN CERTIFICAT DE CONFORMITATE CI O RECOMANDARE DE LA MS.....CITESTE MAI JOS SI TE VEI LAMURI.....SAU INTRA PE SITE    http://www.ms.ro/?pag=50   BAFTA....

ASISTENTI MEDICALI GENERALISTI

Certificat  de  Conformitate

Se elibereaza in cazul titularilor :

Diplomei de absolvire de studii superioare de scurta durata de asistent medical generalistincepand cu promotia  2006  de  absolventi;

Diplomei  de Licenta de asistent medical generalistincepand  cu  promotia  2007  de  absolventi;

Documente necesare:

-          cerere  in  care  se  vor  preciza  si  datele  de  contact;

-          copia  actului  de  identitate;

-          copia  legalizata  dupa  diploma  de  bacalaureat ;

-          copie  legalizata  dupa  diploma de asistent medical generalist;

-          copie  legalizata  dupa  foaia matricola;

-          adeverinta  eliberata de unitatea de invatamant  absolvita in care se precizeaza  perioada  in care au fost efectuate studiile universitare;     

-          copie  legalizata  dupa  documentele  de  schimbare  a numelui.

2)Certificat care atesta drepturi castigate specifice in profesia de asistent medical generalist

Se elibereaza in cazul asistentilor medicali generalisti care fac dovada  exercitarii  efective si  legale a activitatilor de ingrijiri generale de sanatate in Romania pe  o  durata  de  minim  5 ani  consecutiv din ultimii 7   care  preced  eliberarea  acestui certificat, titulari ai:

Certificatului de Competente Profesionale de Asistent 

Medical Generalist  eliberat   de  scolile  sanitare  postliceale sanitare,

Documente necesare:

-          cerere  in  care  se  vor  preciza  si  datele  de contact;

-          copia  actului  de  identitate;

-          copia  legalizata  dupa  diploma de  bacalaureat;

-          copie  legalizata  dupa  Certificatul de Competente Profesionale;

-          copie legalizata  dupa  foaia matricola;

-          adeverinta  eliberata  de unitatea de invatamant  absolvita prin care se atesta perioada in care au fost efectuate studiile postliceale;

-          copie legalizata dupa cartea de munca sau adeverinta de la unitatea angajatoare din care sa rezulte conditia de experienta profesionala mentionata ;

-          copie  legalizata  dupa  documentele  de  schimbare   a  numelui.

juliett

mai aveti ceva noutati in leg cu cele care am intrat la medidas compensatorias?cand ne vor suna ptr interviu etc?

anca12

Buna fetelor,nu am mai scris de mult dar va urmaresc tot timpul si ma bucur sa vad ca sunteti tot mai multe pe zi ce trece,de asemenea ma bucur sa vad ca sunt fete care au reusit,FELICITARI si bafta in gasirea unui loc de munca,animo la cele care asteapta si rabdare la cele care acum incep tramitele ca si mine :'(.As vrea sa rog pe cineva care lucreaza ca si auxiliar sa imi spuna  cate ceva ,cum a procedat...daca la depunerea cv-ului a precizat ca este enfermera dar nu are inca recunoasterea,sau cum...eu va trebui sa imi caut in primavara ceva de munca si as vrea sa fie ceva in domeniu,oricum la cat este de greu in ziua de azi peste tot...va pup si toate cele bune.

adela

Buna!Mi-am trimis documentele la Ministerul Santatii!Am trimis urmatoarele documente:diploma de asistent medical generalist,diploma bacalaureat,foaia matricola,plan de invatamant,adeverinta precum nu am avut abateri profesionale pe teritoriul Romaniei,recomandare de la Ministerul Sanatatii din Romania ca am exercitat profesiunea de asistent medical timp de  doi ani din anul 2003-2005,bineinteles fotocopii de pe actele originale si traducerile legalizate,copie buletin,pasaport,nr.nie,impatronarea,certificatul de membru OAMMR.Oare ar mai fii nevoie de ceva in plus?Nu am tradus actele la acelasi traducator si unele sunt traduse cu ASISTENTE MEDICO GENERALISTA,iar altele ASISTENT(AUXILIAR) MEDICO GENERALISTA,in cerere am specificat ENFERMERA RESPÔNSABLE DE CUIDADOS GENERALES.Daca va rog,imi puteti spune care ati mai fost sau sunteti in situatia mea daca ati intampinat probleme referitor la traduceri sau lipsa documente?Multumesc mult!

juliett

adela draga mea situatia mea e urmatoarea.actele mi au fost traduse in tara si am avut asistente medico generalista,iar aici mi le am retradus ai mi au pus auxiliar de enfermeria.cu actele de auxiliar de enfermeria am primit omologarea de tecnico en enfermeria de la ministerul educatiei madrid,iar acuma cu actele de asistente medico generalista am cerut recunoasterea si am intrat la medidas compensatorias.deci o nebunie curata.
incurcate s caile Domnului.
nici nu stiu ce sa mai cred astept acum sa vad ce cum unde si cand va fi ptr medidas..desi mi am pierdut rabdarea.
azi am sunat la ms madrid si nu mi a raspuns nimeniiiiiiiiiiiiiiiiii.in iulie cand am vb cu ei au zis ca am intrat la medidas si daca pana in septembrie nu mi trimit nici un raspuns sa iau leg cu ei.bun azi am sunat si nimeni nimic. ???

erofei nina

Adela, mie mi s-a spus ca termenul de asistent medico generalista nu este deloc potrivit pentru noi si ca aici se foloseste termenul de enfermera..termen care ar trebui sa apara si pe traducerile tale. Mi-e teama sa nu-ti dea diploma de auxiliar de enfermerie (infirmiera) doar pentru niste traduceri gresite..si ar fi pacat mai ales ca ai toate actele pregatite!

juliett

fetelor astazi am sunat la ms sa intreb despre cei ce am intrat la medidas.si mi a zis sa sun dentro de 10 dias ca de moment nu stie cand e examenul si s ar putea atunci sa stie.si inca ceva a zis ca nu mai e la alegere intre proba scrisa si cea practica.ptr toata lumea e o singura probra adika......cea teoretica :o :o ::)
eu una am pus o sincer ca ufff deja am emotii.
si sper ca nu ne anunta in octombrie ca dentro de 2 semanas e ex ca atunci ma uit ca vitelul la poarta noua.
oricum bafta tuturor.
aa si inca ceva ex e ptr todas las comunidades no?sper ca nu sale doar ptr madrid sau ptr alta comunitate si altii tre sa mai astepte inca 5 sau 6 luni.
v am pupat

anca12

buna fetelor,Juliett am citit mesajul tau dar nu inteleg prea bine(scuze) adica nu mai sunt doua probe? examenul si practica?examenul era proba scrisa iar practica teoreticul,nu?deci au scos examenul si a ramas practica?

admin

07 December , 2010, 00:13:35 am #2623 Last Edit: 07 December , 2010, 00:15:20 am by admin
O problema de securitate majora a afectat site-ul Spania Romaneasca, din pacate nu am reusit sa recuperam toate mesajele, ci doar mesajele scrise pana la data de 16 septembrie 2010. Desemenea utilizatorii inregistrati dupa aceasta data sunt rugati sa se inregistreze din nou.

Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate, speram sa nu se mai intample.

dina

Cineva a postat  " NUEVO MANUAL DE ENFERMERIA" -editura OCEANO, in format cd. E ffbuna cartea! Fetelor,daca ati reusit s-o salvati mi-o puteti trimite sau eventual sa-mi scrie-ti site-ul de unde o pot descarca. multumesc

puiu-daniela

Buna dimineata!
Ce pacat ca s-au sters atatea pagini!
Am tot citit pe forum ca unor fete le-a fost ceruta programa analitica.am sunat si eu azi la Fundeni si mi-au spus ca pr scolile postliceale nu se elib programa analitica ci numai planul de invatamant detaliat cu nr de ore pt cursuri si practica.Eu am in total 4600 ore.Oare sunt suficiente?
Vroiam sa ma sfatuiti si pe mine,deoarece in ianuarie o sa ajung la Madrid sa depun actele.Cu CERTIFICAT DE ABSOLVIRE A SCOLII POSTLICEALE si CERTIFICAT CARE ATESTA DREPTURILE PROFESIONALE CASTIGATE,AVAND EXPERIENTA DE 8 ANI,unde e mai bine sa depun dosarul la min sanatatii pt recunoastere sau la ministerul educatiei pr omologare?Ca dupa atatia ani de munca,nu as vrea sa ma omologheze ca auxiliar?Cum ma sfatuiti sa procedez?
  Multumesc!

erofei nina

Dumnezeule,forumul nostru! E trist ca s-au pierdut cateva informatii iar urmatorii useri vor fi nedumeriti si nu o sa inteleaga unde s-a rupt firul...
Daniela, eu te-as sfatui sa depui la ambele ministere. Iti explic si de ce: la unul dintre cele doua ministere s-ar putea sa-ti gaseasca nod in papura la diploma pentru ca nu scrie: "certificat de competente profesionale" caci in rest tu ai cam tot ce vor ei. Ce ai avea de pierdut daca faci doua dosare: daca ai noroc obtii omologarea fara examen daca nu...intri la masuri compensatorii de la celalalt minister.
Cu siguranta ca nu iti vor omologa diploma ca auxiliar atata timp cat tu soliciti in formular titlul de enfermera.
  Despre cartea mentionata de tine pe celalalt topic s-a mai vorbit pe forum...este interesanta insa nu suficienta (intre timp am procurat-o si eu).

Lunera

Eu cred ca la Min Sanatatii,ptr recunoastere; omologarea o dau doar la cei cu studii in cadrul universitatilor, pe a caror diploma scrie" absolvent al Universitatii cutare" ( ma refer la omologarea ca enfermera,nu ca auxiliar).

Lunera

Nina, omologare fara examen??? Sau e vorba de recunoastere fara masuri compensatorii? Si eu cred ca Danielei ii vor da RECUNOASTEREA, nu omologarea...fara medidas compensatorias...imi dau si eu cu presupusul, doar cei de la minister stiu...

erofei nina

Da...m-am exprimat cam de tot rahatul! Eu stiu ca cei de la min. educatiei au doar 2 variante: ori iti dau omologarea ori iti dau un "denegado" ingrosat!!!! Insa m-am gandit ca daca are sanse sa obtina recunoasterea fara examen de ce nu ar avea sanse si pentru omologare?

puiu-daniela

Multumesc fetelor!Daca se poate,sigur ca depun la ambele ministere.Dar,daca prin minune,imi dau ok-ul de la ambele ministere,nu se bat cap in cap,subliniezca prin minune(da' ce vb si eu,nici macar nu am depus actele :P)

LoreM

Da Lunera eu zic ca ai dreptate...omologarea dau doar celor la care scrie pe diploma¨absolventa a Universitati...¨cel putin eu sunt un caz cu omologarea acceptata...doar cu dosarul depus...si tot alaiul de acte..inclusiv programa analitica(care are a mea 45 de pagini, insa a fost bine ca a fost ok doar tradusa, fara legalizare si apostila)(acum rade pitica mea prin somn..cred ca simte pana si in somn ca se apropie sa vina tati ei acasa sa o duca in ¨Pania¨, cum zice ea :P ;D :D)...asteptat un an si 8 luni.....dar a meritat...si mi-au dat titlul de DIPLOMADA EN ENFERMERIA.
Legat de ministere , eu cred ca totusi cat de cat comunica intre el(cred, nu stiu :-\ ???), deoarece nu cred ca ai cum sa obtii doua titluri pe teritirul Spaniei...sau tot ce se poate...a fost o parere doar.
    Ce sa va zic fetelor..sincer am emotii ...in ideea  de a gasi un loc de munca...o sa am  emotii in cazul in care o sa fiu pusa poate in fata unui examen pentru a obtine un post...sa zicem ca ce a fost mai greu a trecut...dar nu totul...mai ales ca eu experienta in spital nu am deloc...desi asa sincer invat destul de repede si cu programele pe calculator...le prind repede...dar oricum la ei e altfel sistemul...acum trebe sa vad pe ce se axeaza ei mai mult...si totusi si eu trebe sa ma pun cu burta pe carte... :-\ ;)....

erofei nina

Lunera, tu ai enumerat intr-o postare cam din ce s-a dat la examen; mi-am propus atunci ca intr-o zi cand o sa am timp o sa iau la rand tot ce ai scris tu sa studiez insa din pacate cum multe informatii au disparut de pe forum a disparut si acea insiruire de subiecte ...Poti sa mai postezi odata? te rog foarte frumos !! chiar nu se pot recupera informatiile pierdute???

dina

Nina la pag.47 eu am mai gasit cateva idei,subiecte scrise de fete dupa examen..Dar m-as bucura daca ar mai scrie..orice informatie ne prinde bine!

Lunera

Da, e totul la pag 47   
n ce articol din constitutia spaniei este prevazut dreptul la sanatate
-cine are obligatia de a deschide un historial clinic
-cine te da de alta in salud publica
-cine sunt destinatarii serviciilor de sanatate
-ce cuprinde un diagnostic nanda
-care sunt pasii in pae
-cate compresii pe minut trebuie sa faci in rcp
-ce tip de imunitate da vaccinurile
-care este perioada de incubatie a fazei asimptomatice in varicela
-ce boala prezinta tuse cel putin 3 luni pe an si cel putin 2 ani consecutiv
-care dintre urmatoarele situatii cer defibrilare:taquicardia ventricular sin pulso,asistolia,fibrilacion......
-cum stim cand la un pacient cu gastrostoma s-a reluat tranzitulintestinal
-care dintre urmatoarele vitamine nu este hiposolubila
-escara de gradul 2 afecteaza urmatoarele tesuturi
-in scara lui glasgow se urmareste.....
-scara lui norton este utilizata pentru...
-in scara lui zarit un ingrijitor(cuidador,familiar) cu punctaj de 54 este.......
-testul apgar urmareste......
-daca unui pacient i se adm cateva zile la rand un medicament care ii da ca efecte secundare ca iritabilitate,sensibilitate gastrica,somnolenta,nervozitate atunci i s-a administrat......

Lunera

Plus ceea ce a picat la partea de teorie despre diabet: trebuie sa stiti ce tipuri de insulina si care e timpul de incepere a efectului, care e el pico de acción,despre ce fel de exercitiu fizic poate face un diabetic avind o UPP de gr 1, mi se pare... despre analize, hemoglobina glicosilada, cite mese sint necesare pe zi...multe intrebari legate de un pacient diabetic.De asemenea, se pune accentul si pe HTA, au fost intrebari despre scale,teste, va las inca o data linkul:

http://www.juntadeandalucia.es/servicioandaluzdesalud/principal/documentosAcc.asp?pagina=pr_desa_Innovacion5

Alta intrebare de care mi-am adus aminte acum e in legatura cu Atención Primaria, ceva de genul "unde s-au pus bazele AP?" si trebuia sa alegi din cite orase...asta am stiut-o ca o facusem intr-un test si-mi ramasese numele intiparit in minte ca era ciudat: Alma Ata,
Declaración de Alma Ata, unde s-au pus bazele AP...dupa ce am obtinut recunoasterea am citit detalii in cursurile FUDEN, cititi-le ca sint ff utile- e vb de cursurile on-line aula acreditada.

erofei nina

Multumesc fetelor! profit de perioada aceasta cu fieste si mai studiez si eu un pic!

kriss j

:'(ce pacat.........cu forumul...s-au sters atatea postari importante....eu a trebuit sa ma inregistrez inca o data ,nu-mi mai recunostea numele...eram kristin ,acum sunt kriss. 8)pupici la toata lumea....

puiu-daniela

Buna dimineata!
fetelor,va rog frumos,imi spuneti si mie cum pot procura NUEVO MANUAL DE ENFERMERA?O pot cumpara de la librarie?
   va multumesc frumos!

puiu-daniela

Si mai am o intrabare care am mai pus-o dar care s-a sters o data cu alte multe pagini:pot sa depun actele daca inca nu am NIE,doar cu patronamentul?
Multumesc!