• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 September , 2021, 02:26:49 am

News:

Click aici pentru a te intoarce pe portalul Spania Romaneasca. www.SpaniaRomaneasca.com

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

admin

Quote from: erofeinina on 08 December , 2010, 11:37:39 am
Lunera, tu ai enumerat intr-o postare cam din ce s-a dat la examen; mi-am propus atunci ca intr-o zi cand o sa am timp o sa iau la rand tot ce ai scris tu sa studiez insa din pacate cum multe informatii au disparut de pe forum a disparut si acea insiruire de subiecte ...Poti sa mai postezi odata? te rog foarte frumos !! chiar nu se pot recupera informatiile pierdute???

Sincer imi pare rau, am muncit 5 ore non-stop sa recuperez aceste informatii, pacat ca exista si persoane care isi dedica timpul pentru a demola ce cladesc altii,totusi sunt multumit ca am reusit sa recuperez ultimii 3 ani de zile in care s-au postat mii de mesaje, o sa fac 10 copii ale forumului pentru a fi sigur ca nu se mai pierde nimic.

Totusi mi se pare interesant ca cineva incearca sa impiedice plecarea cadrelor medicale sub forma unui atac informatic  ::)

tila

of..ce pacat..citem la un moment dat..nu stiam ce citesc..eu sunt mai veche dar ma gandesc si eu cum spunea Nina ;cei ce vin acum chiar ca nu mai inteleg nimic :'(
Oare sa fie persoane atat de rau intentionate incat sa stearga toata munca depusa in atatia ani? ???
Multumim Admin pentru munca si efortul depus .
Eu m-am uitat repede sa vad daca pe celalalt forum sau sters link-urile cu materia de examen afisate de Ramona si Kali insa din fericire inca mai sunt...

erofei nina

Buna Tila, nu te-am mai vazut de mult!!!
E de apreciat admin. pentru munca lui mai ales ca acesta este singurul forum serios pentru asistentii medicali care vor sa lucreze in Spania....pentru Italia sunt foarte multe. I-as ura "numai de bine" hakerului care isi bate joc de noi dar nu am sa o fac ca sa nu-l starnesc mai rau >:( . Nu suntem destul de amarate datorita situatiei in care ne aflam cu nenorocita asta de omologare/recunoastere? Sa fie vorba chiar de o conspiratie la un nivel  inalt? hm...ar fi prea de tot...n-as crede asta!!! Totusi, admin. m-ai pus pe ganduri ! ???

puiu-daniela

Buna dimineata!
Sunt f dezamagita de cum merg lucrrile in Romania.Am depus in octombrie actele pt certif de conformitate sau ce mai dau si astia,ca acum la ora asta chiar nu stiu ce o sa imi elibereze si mi-au zis sa revin in decembrie.iata ca am fost la DSP si mi-au zis ca nu s-au afisatpe site-ul MS nici macar dosarele depuse in septembrie si ca e posibil sa dureze pana la 6 luni elib acestor certificate pt ca sunt ffff multe cereri si nu mai fac fata ???  ???.Si eu am bilet de avion sa plec pe 15 ian sa depun actele.
Si am tot citit multe pagini de la inceput si sincer sunt de pe acum dezamagita incat nici nu mai imi vine sa p ec nicaieri.Din ce ati postat voi,am inteles ca daca ai terminat scoala postliceala inainte de 2003(in cazul meu 2001),am vechime maine-poimaine 8 ani ca as mes in terapie coronariana,totusi sa nu imi elib nici macar certif ala care atesta drepturile castigate....sau cum s-o numi? :'( Ca la certif de competente nici nu ma mai gandesc acum.
Va rog mult daca e cineva care poate sa ma lamureasca,sa stiu si eu cum stau,sa imi spuna si mie,ca de cateva zile sunt tare intoarsa dar nu spun la familie nimic,vreau sa ma lamuresc eu intai.Si bineinteles ca la MS nici vb sa raspunda cineva.
Multumesc din suflet!

LoreM

Daniela, eu zic ca nu trebuie sa fii asa dezamagita....obtine de la OAMMR de unde faci parte de adeverinta cu experienta ta in domeniu(cred ca ti-am mai zis ca trebe sa mergi cu copie dupa cartea de munca la OAMMR si ele iti scriu acolo toata perioada exercitata in domeniu) si o traduci si legalizezi aia si apoi o sa-ti trimita ei scrisoare in caz ca ai nevoie si de acel certificat...eu acel certificat nu l-am trimis..am trimis doar adeverinta si a fost ok...oricum in traducere la adeverinta scrie CERTIFICADO....si mergi la madrid cu toate actele ce le ai la inceput...e un inceput sa-ti bagi dosarul totusi...DECI in orice trebuie sa incepi cu optimism caci altfel la un mic val...te clatini de pici...nu fetelor fi-ti optimiste si o sa vedeti ca si in caz ca ve-ti fii infrante tot cu capul sus o sa ramaneti..nu lasa-ti pe cel cu cornite sa va influenteze ca doar el ce-a face..cand vede fete pline de speranta ....vrea sa va deruteze...SUS si mergeti inainte...

katy

Buna fetelor,puiu-daniela nu te mai gandi la ce este rau cu vechimea care o ai tu vei intra la recunostere profesionala automat si nu va dura mai mult de trei luni pt a avea credentialu(asa ar fi normal).Asa este se misca f greu cei de la M S din RO(eu am rezolvat cu ajutorul unei procure) deci si tu poti sa faci acest lucru . Un sfat daca nu reusesti sa ai certificatu pina cind pleci din tara lasi procura si ti-o trimite mai tarziu ,iar tu vi cu toate celelalte acte si le depui la guvern ,peste o luna iti vor trimite ca nu ai aceste certificat  intre timp tu poate reusesti sa-l ai si doar il anexez la Nr de dosar care ti-l dau ei  si asa ai cistigat timp. Eu asa am am procedat  si a fost OK ,de ce nu ai face si tu . Bafta multa si fruntea sus .

dia23

Buna ziua la toata lumea, am mare nevoie de ajutorul vostru!
Daca doriti sa-mi raspundeti si mie la o singura intrebare v-as ramane pe veci indatorata!
Am terminat postliceala sanitara in 2010, curs 3 ani la zi, si la sfarsit ni s-a dat "Certificat de competente profesionale", va rog sa imi spuneti daca pot spera la o recunoastere a acestui certificat in Spania sau nu se poate face nimic !
Va pupic!

puiu-daniela

Multumesc de raspuns.Am inteles tot ce mi-ati zis,dar eu nu am decat 2 luni de cand am depus actele la MS din Ro si daca dureaza 6 luni, cand imi trimit  scrisoarea da depun certif de conformitate expira si timpul si tot nu o am gata.Mi-am intins antenele prin cunostinte sa ma puna in leg cu cineva poate iese mai repede...intelegeti voi ,dar parca astia de la min sanatatii au intrat in pamant,nu sunt cunoscuti. ???Pe data de 6 dec au afisat lista cu certif eliberate,erau 2050 de as med care trebuiau sa isi ridice certificatele.
 FETELOR,DAR POT SA DEPUN DOSARUL FARA NIE,DOAR CU PASAPORTUL?
  Inca o data multumesc frumos!

tila

Buna,Nina si la toata lumea
Eu stau si ma gandesc :noi asteptam o veste de la MS in legatura cu examenul,insa am o maaare intrebare:
Cei care au fost in prima tura de examen au primit vreo veste? au rezolvat intr-un fel cu practica?chiar nu mai este nimeni care sa ne mai dea vreo veste? Sunt tare curioasa. ::) Daca nu au ajuns la o concluzie cu ei,oare noi cat mai asteptam? Cat le mai facem curat in case si mai spalam toalete? >:( Solvit-ul...nu am cuvinte...sunt foarte dezamagita ...
Sunt intrebari fara raspuns si toate cred ca gandim acelasi lucru dar ce ma infurie cel mai mult este ca EI nu respecta drepturile noastre si nu recunosc ceea ce de fapt este al NOSTRU :(

Iar cel care a avut "bunavointa" sa "ne ajute"  sa ne stearga mesajele i-as spune eu cateva de dulce cu varf si indesat....insa mi-e frica de Admin ca-mi va pune interdictie ;D.

m.laura

Pt Dia23 , nu stiu ce sa-ti raspund si eu am fost exact in situatia ta am terminat in 2008 si am venit direct aici si mi-am depus acteles pt omologare dupa aceea pt recunoastere si pana la urma am ajuns tot la medidas compensatorias banuiesc ca motivul a fost ca pe "diploma " mea este scris Certificat de competente profesionale ... poti incerca sa-ti depui toate actele care ti se cer pt recunoastere si sa astepti un raspuns dar eu cred ca vei intra la medidas comp. nu e sigur poate ca pt ca ai terminat in 2010 ai sansa sa ti-o da automat pt ca ai terminat recent dar nu stiu sigur... daca ai avea pe cineva sa vb spaniola si sa intrebe la Ministerul de aici ... sau daca vrei pot sa-ti fac o favoare si sa sun eu si sa intreb ce sanse ai sa obtii rec. aut. ... bafta

Pt. Puiu-Daniela ...  eu cred ca cu pasaportul si am inteles ca ai hartia de empatronamiento cred ca se poate ... dar mai bine suni si intrebi sau daca vrei pot suna eu si intreb asta pt tine ... ei oricum iti cer o adresa unde sa-ti trimita notificarile deci daca ai empatronamiento banuiesc ca se poate si fara Nie ... si daca chiar dureaza atat sa-ti trimita hartia de la Min. San. din Buc eu iti recomand sa-ti depui actele ( inclusiv experienta si adev. de la oammr ) si sa faci un scris si sa le explici ca pt a aporta acel Certificat de Conformitate dureaza mai bine de 3 luni si daca se poate ori sa-l duci dupa examen ( se poate pt ca o colega de-a noastra  a zis ca a primit hartia cum ca intra la medidas comp. dar sa duca acel doc. dupa examen ..... aceste mesaje unde a scris gabi s-au sters ) ... tdar poate ca daca obtii acel certificat de conformitate o sa-ti dea rec. automat ... nu stiu sincer ce sa zic ....   eu am avut toate actele si mi-au zis ca nu-mi pot da rec. autom. pt ca nu am experienta de 5 ani ce mi-o cer ei ...... poate ca daca duci acel certificat de conf. ai noroc si nu mai intri la examen .....   sa-si dea cu parerea si alte fete de pe forum ... ca poate stiu ceva mai concret si asa te putem ajuta cu niste informatii .....

multa bafta dia si daniela ....

m.laura

puiu-daniela .. cred ca katy are dreptate uite ea iti zice din experienta proprie ... asa ca bafta ..

dia23

Quote from: m.laura on 10 December , 2010, 12:27:53 pm
Pt Dia23 , nu stiu ce sa-ti raspund si eu am fost exact in situatia ta am terminat in 2008 si am venit direct aici si mi-am depus acteles pt omologare dupa aceea pt recunoastere si pana la urma am ajuns tot la medidas compensatorias banuiesc ca motivul a fost ca pe "diploma " mea este scris Certificat de competente profesionale ... poti incerca sa-ti depui toate actele care ti se cer pt recunoastere si sa astepti un raspuns dar eu cred ca vei intra la medidas comp. nu e sigur poate ca pt ca ai terminat in 2010 ai sansa sa ti-o da automat pt ca ai terminat recent dar nu stiu sigur... daca ai avea pe cineva sa vb spaniola si sa intrebe la Ministerul de aici ... sau daca vrei pot sa-ti fac o favoare si sa sun eu si sa intreb ce sanse ai sa obtii rec. aut. ... bafta

Pt. Puiu-Daniela ...  eu cred ca cu pasaportul si am inteles ca ai hartia de empatronamiento cred ca se poate ... dar mai bine suni si intrebi sau daca vrei pot suna eu si intreb asta pt tine ... ei oricum iti cer o adresa unde sa-ti trimita notificarile deci daca ai empatronamiento banuiesc ca se poate si fara Nie ... si daca chiar dureaza atat sa-ti trimita hartia de la Min. San. din Buc eu iti recomand sa-ti depui actele ( inclusiv experienta si adev. de la oammr ) si sa faci un scris si sa le explici ca pt a aporta acel Certificat de Conformitate dureaza mai bine de 3 luni si daca se poate ori sa-l duci dupa examen ( se poate pt ca o colega de-a noastra  a zis ca a primit hartia cum ca intra la medidas comp. dar sa duca acel doc. dupa examen ..... aceste mesaje unde a scris gabi s-au sters ) ... tdar poate ca daca obtii acel certificat de conformitate o sa-ti dea rec. automat ... nu stiu sincer ce sa zic ....   eu am avut toate actele si mi-au zis ca nu-mi pot da rec. autom. pt ca nu am experienta de 5 ani ce mi-o cer ei ...... poate ca daca duci acel certificat de conf. ai noroc si nu mai intri la examen .....   sa-si dea cu parerea si alte fete de pe forum ... ca poate stiu ceva mai concret si asa te putem ajuta cu niste informatii .....

multa bafta dia si daniela ....

Te rog din suflet daca esti draguta,  sa ma ajuti cu acest telefon as fi foarte fericita . macar sa stiu ceva sigur :)
Deci pe scurt situatia mea:
Am absolvit anul acesta, nu am experienta, am primit la sfarsit "Certificat competente profesionale- specializare asistent medical generalis"exact asa scrie pe cartonasul acela. Pupicei si astept cu interes raspunsul dumneavoastra!

erofei nina

Quote from: dia23 on 10 December , 2010, 11:08:42 am
Buna ziua la toata lumea, am mare nevoie de ajutorul vostru!
Daca doriti sa-mi raspundeti si mie la o singura intrebare v-as ramane pe veci indatorata!
Am terminat postliceala sanitara in 2010, curs 3 ani la zi, si la sfarsit ni s-a dat "Certificat de competente profesionale", va rog sa imi spuneti daca pot spera la o recunoastere a acestui certificat in Spania sau nu se poate face nimic !
Va pupic!

Dia23, ai terminat scoala postliceala ca multe alte fete de aici deci automat nu ai sanse de recunoastere profesionala automata! Va trebui sa treci si tu prin masuri compensatorii (examen sau practica ) dar asta inseamna sa astepti cel putin un an de la depunerea dosarului. Au fost cazuri in care s-a asteptat 4 ani sper sa nu fie si in cazul tau(sau al meu sau a multor fete de aici care asteapta aceste masuri compensatorii) la fel.
  Daca ai terminat in 2010 nu inseamna nimik. Stiu ca asa se vehicula ca cei din promotia 2010 studiaza dupa module/puncte....bla...bla...bla...chiar eu am postat asta mai demult dupa o discutie cu coordonatoarea mea din Romania. Indiferent de sistemul de studii care se practica la scolile postliceale pentru ministerul spaniol este egal cu 0!
  Cat despre depunerea dosarului fara numar NIE vreau sa va spun ca DA se poate. Este suficient sa depui doar copia pasaportului compulsata...eu asa am facut! Au fost fete care si-au trimis actele din Romania deci clar ca se poate!

Lunera

Asa e, nu are importanta de unde trimiti actele,ce e important e sa pui adresa la care stai ptr a-ti putea trimite orice instiintare; in caz ca te muti anunta-i ca sa nu se piarda scrisorile cu notificarile pe care ti le trimit de la minister.

puiu-daniela

Multumesc fetelor!
  M.Laura multumesc  frumos dar o sa o pun pe mama mea sa sune,nu vreau sa te deranjez  :-*
  Daca ar fi dupa experienta,am asa cum vor ei,important e ce fel de certificat imi dau cei de aici de la ms,pt ca ,clar nu e certif de conformitate si nici din ala pt drepturile castigate.Eu cred ca,clar va fi recomandare.
  cand ajung la Madrid o sa depun actele la ambele ministere si mi-a venit ideea stralucita azi sa ma duc si la Univ. Titu Maiorescu unde am facut doar un primul an sa imi dea o adev ca am studiat la ei,ce materii am studiat,ceva gen foaie matricola dar doar pt un an.Voi ce parere aveti,sa mai alerg si pe la Univ(,eu gandindu-ma ca poate ii impresionez cumva) ;D

m.laura

Puiu-Daniela... pt mine nu e nici un deranj daca pot ajuta cu ceva oricand ..... nu e mare lucru sa dai un tel. si sa intrebi ceva.... nu stiu cat iti va fi de fosol acea hartie de la univ. ei se uita pe diploma si cam atat ... uite ca ti-a raspuns mai bine eurofeinina ... ea stie mai bine .... are mult timp aici pe forum si destula experienta cu ceea ce se intampla...  eu de exemplu am depus actele in iulie si in sept. mi-au trimis primul raspuns cum ca sa mai duc alte hartii si acum in noi. am primit raspunsul final .... normal trebuie sa-ti dea raspuns la 3 luni daca nu se poate face reclamatie pt silencio administrativo sau cam asa ceva nu stiu sigur cum o numesc ei ....... nu stiu ce sa zic poate eu am avut noroc ... alte fete se pare ca nu au avut atat noroc .... nu stiu ce sa zic... multa bafta ... si daca te pot ajuta cu ceva ... nu ezita ....

LoreM

Daniela obtine adeverinta aceea de la OAMMR cu experienta in domeniu, o tradusi si legalizezi si cand mergi acum la Madrid o anexezi la dosar si o sa vezi ca o sa fie ok....eu aceea am trimis-o si mai mult daca tu ai 8 ani in domeniu o sa te ajute mult asta .
De obicei, asa cum zice si M.LAURA c-am in jur de trei luni iti dau un raspuns la ceea ce tu ai trimis si la fel e nevoie ca si cel in cauza sa tremita ceea ce ei le mai cer tot in trei luni...si e foarte IMPORTANT  atunci cand iti schimbi domiciliu sa anunti, trebe facuta o cerere, ceva de genul...eu am patit si pt asta unele lucruri au intarziat ca mi-ai trimis o scrisoare si nu a ajuns la mine....si nu mi-au zis la tel de la Madrid depre ce era vb ziceau ca trebe sa trimit o notificare ...cum ca mi-am schimbat domiciliul si sa specific noua dresa...dar e ok...toate au avut un scop...
feteleo bafata....
Mai am si eu putin si ne intal cu ¨pintu¨nostru , printesa asta a mea mica , draga de ea deja si prin somn rade...probabil ca se intalneste cu tati ei in somnick... :D ;)
va pup

dani7asi

Daniela, eu sunt la fel ca tine cu 9 ani vechime ca asist med generalist;de la MS  Romania mi s-a eliberat tot recomandare in care se specifica perioada in care am lucrat ca asistent med ;am depus actele la MS spaniol la sfarsitul lui octombrie anul acesta.
  Acum astept si eu sa vad ce raspuns mi se da....

erofei nina

Quote from: m.laura on 10 December , 2010, 20:36:53 pm
.... nu stiu cat iti va fi de fosol acea hartie de la univ. ei se uita pe diploma si cam atat ... uite ca ti-a raspuns mai bine eurofeinina ... ea stie mai bine .... are mult timp aici pe forum si destula experienta cu ceea ce se intampla... 

M.Laura, astept si de la tine mielul de paste...desi nu ar strica nici un porc acum de Craciun ;)...bine...bine...accept contravaloarea lui in "euro"! :D
  Eu i-am raspuns Diei23, ea a terminat recent din pacate scoala posliceala si nu are experienta. Cazul Danielei Puiu este diferit caci ea are 8 ani de vechime...insa daca va primi tot "Recomandare" de la MS Bucuresti atunci si ea va intra la masuri compensatorii...cel mai probabil! Poate va avea noroc totusi de un functionar care va tine cont ca are atatia ani de experienta!

m.laura

ai dreptate EROFEININA ..:))) poate are noroc... doamne ajuta la toata lumea ... si muta bafta .... si porcu...mmmm... nu se stie niciodata ..... :)

puiu-daniela

Multumesc mult fetelor de raspunsuri!Pt ca,am inteles ca NIE se elib acum in 2luni si eu nu o sa il am in ianuarie.Si sa dea Dumnezeu(si Mos Craciun ;) si toti Mosii) sa nu imi elib Recomandare ca dau cu ei de planeta :P.Mie una mi se pare mai normal se elib Certif de conformitate celor care au terminat dupa 2003 si Certif care atesta exp profesionala dobandita(sau cum s-o numi) celor care au terminat pana in 2003,ca noi astia din urma,chiar avem experienta dobandita in decursul anilor.Si asa ar avea sansa mai multa lume,dar la noi toate se fac cu partea dorsala,nu cu cap(scuzati cacofonia).
daca reusesc sa ridic hartia de la MS bine,daca nu ,depun dosarul asa,dar ....nu as fi frut sa o taraganez,vroiam sa le depun pe toate.
Dar totusi.Lore,de ce tre sa te duci cu cartea de munca la OAMMR,ca ar trebui sa aibe situatia de cand cotizezi la ei,dar cum sa nu te lalaie si astia.Ca pana iti da de la serviciu cartea de munca conform cu originalul,pana te duci la ei....mai nou si astia de la OAMMr primesc acte pt a elib adev necesare in strainatate numai lunea de la 9-17 si le ridici peste o sapt.....si acum sunt liberi de pe 20dec-3 ian....offfffffffffff
Scuze....dar sunt dupa tura de zi de 12 ore si sunt si nervoasa si obosita si m-am suparat pe toata birocratia asta de cacao de peste tot
Va pup pe toate si inca o data va multumesc pt raspunsuri.

LoreM

Draga,Daniela nu stiu de ce m-au pus sa merg cu cartea de munca(copie dupa ea l-a trebuit ca de la fortele de munca nu ti-o da, cartea mea de munca este la forte de  munca nu e la firma, cel putin in BN si aici medici de familie individuali acolo le au), adevarul e ca eu am mai lucrat si in Cluj , inainte de a lucra in BN  si cica odata ce te muti cu locul de munca cotizezi la sediul din orasul tau la OAMMR.Deci a fost suficienta la mine la OAMMR copie dupa cartea de munca, nu stiu daca fiecare sediu OAMMR cer diferit, eu totusi zic sa faci rost de ea.
  Va trimit fetelor chestia aia cum ca de-acum se poate depunde la fiecare sediu DSP din oras cereri pt obtinerea anumitor acte pt strainatate, nu mai e nevoie sa mergeti pana la Bucuresti, poate vin tarziu cu ea si multe stiti si a-ti citit-o dar poate sunt care nu stiau sau nu ai citit-o.va pup
  Mno nu stiu cum sa-l atasesz poate imi zice cineva cum sa fac  :-\ :P

puiu-daniela

Quote from: dani7asi on 11 December , 2010, 10:42:06 am
  Daniela, eu sunt la fel ca tine cu 9 ani vechime ca asist med generalist;de la MS  Romania mi s-a eliberat tot recomandare in care se specifica perioada in care am lucrat ca asistent med ;am depus actele la MS spaniol la sfarsitul lui octombrie anul acesta.
  Acum astept si eu sa vad ce raspuns mi se da....

Din punctul meu de vedere nu e normal sa se elibereze tot recomandare,mai normal ar fi sa ne elib Certificat care atesta experienta profesionala dobandita,pt ca avem totusi o experienta.dar probabil nu stim noi pe la ce usi sa batem.Tot incerc sa gasesc pe cineva la ms sa imi elib si mie mai repede certif ala sau ce Dumnezeu o sa imi dea.Am vb aseara cu un medic de la mine de pe sectie si mi-a zis ca au motivele lor sa ne tina asa de mult,pt ca,multi asistenti renunta sa mai plece cand se lovesc de atata birocratie si ca ar fi bine sa caut un avocat, sa ii dau in judecata daca pe site scrie ca se elib in 30 zile si te tin de fapt 6 luni.El asa a procedat cu un certificat ,a apelat la un avocat care s-a dus peste ei si intr-o sapt i-au eliberat certificatul.

puiu-daniela

Si inca o intrebare,pt ca,pana acum am ajuns la pag 50 cu cititul forumului si nu am gasit scris nicaieri:
  ce acte trebuie sa depun pt omologarea diplomei de bac?
Nici mie si nici sotului,de la liceu, nu ne-au eliberat plan de invatamant,au zis ca nu au mai elib asa ceva pana acum,ci numai foaia matricola.

Lunera

Pentru omologarea Bacului  http://www.educacion.es/mecd/jsp/plantilla.jsp?id=66&area=titulos

Dureaza vreo 3 luni,eu mi-am omologat-o dar am aruncat banii degeaba( 48 euro,mi se pare) ca nu-mi foloseste la nimic; mai bine imi omologam ca auxiliar, cu diploma de Bac doar poti sa continui studiile , dar pe mine ma intereseaza sa lucrez nu sa continui studiile.Dupa aceasta omologare am primit scrisoarea cu masurile compensatorii,am dat examenul si am obtinut credentialul...iar diploma de Bac o am omologata degeaba. ???
Daniela,in ceea ce priveste datul in judecata ptr intirzierea elib certific...hmm, mi se pare ca trebuie sa ai banii si pilele unui medic ptr a avea succes...eu nu te-as sfatui...chiar daca exista un termen,daca au ff multe cereri e imposibil sa faca fata cei de la minister, sa indeplineasca termenii. In schimb, sint de acord cu ceea ce zice colegul tau, si eu cred ca e o politica de tergiversare a hirtogariilor ptr a impiedica emigrarea masiva a cadrelor medicale...are interes atit statul roman cit si cel spaniol. :(

LoreM

Daniela omologarea diplomei pentru ce? La fel ca Lunera eu zic ca nu are rost sa-ti bati capul cu asta...
Si totusi imi zice cineva cum sa atasez ceva aici?ca dau acolo la atasari...dar imi apara ceva scris...trebe sa mai fac ceva?...

puiu-daniela

Am zis sa le omologhez asa,pt a fi.Nu se stie niciodata,poate ma apuc de studii la batranete :P
Oricum,nu am cum sa intru la minister.Am dat o suta de telefoane,toti dau din umeri.Am primit un singur raspuns care m-a dat si mai rau peste cap ca nu am de unde sa fac rost de atatia bani.Si pers respectiva mi-a mai zis ca de la 1 ian 2011 va fi o taxa pt elib acestor certificate:1000 euro!!!!!.Ori astia au innebunit de tot.Clar ca fac in asa fel incat sa nu mai plecam.Nu stiu ce sa mai fac.va intreb si pe voi,daca aveti vreo cunostinta care ma poate ajuta,va rog frumos sa imi ziceti.Nu va fac de rusine,platesc dar nu mii de euro.
Am fost si la OAMMR si nu au vrut sa primeasca cartea de munca,au zis ca adev e una singura,de malpraxis ci a ei nu scriu in ea per cat am fost angajata  >:(  Da' nu ma dau batuta,vad eu cum reusesc si rezolv si actele astea.O sa iau adev de la spital cu per in care am lucrat.

Lunera

Daniela, faci bine in a continua "batalia", nu te lasa, pina la urma o sa reusesti  ;). In caz ca nu poti obtine nici un certificat,in ultima instanta, scrie o scrisoare la minister explicind situatia ta si cerind medidas compensatorias...eu asa am facut...nu am trimis nici un certificat...si m-au bagat la medidas compensatorias.
Iti doresc mult succes si multa,multa rabdare  ;D

puiu-daniela

Quote from: Lunera on 13 December , 2010, 23:27:53 pm
Daniela, faci bine in a continua "batalia", nu te lasa, pina la urma o sa reusesti  ;). In caz ca nu poti obtine nici un certificat,in ultima instanta, scrie o scrisoare la minister explicind situatia ta si cerind medidas compensatorias...eu asa am facut...nu am trimis nici un certificat...si m-au bagat la medidas compensatorias.
Iti doresc mult succes si multa,multa rabdare  ;D

Sunt constienta ca o sa intru oricum in examene,ca nu scap asa usor,dar nu ma las,de ridicat tot ridic eu certificatul ala.Si totusi,chiar daca ne elibereaza recomandare de la minister,avand ani de vechime scrise pe recomandare,de ce ne mai baga in examene???Ca e un act oficial de la ms din Ro,nu am inventat eu vechimea asta!O sa incerc sa imi procur si eu EL NUEVO MANUAL DE LA ENFERMERIA cand ajung la Madrid si ma apuc de pe acum de invatat,sa ma deprind cu termenii medicali.
Va doresc o zi buna.
A!Am ajuns cu cititul forumului la pag 77 si vreau sa va spun ca m-au cuprins niste emotii cand citeam prin ce ati trecut,parca acum se intamplau toate examenele si practicile voastre.Si sa stiti ca am fost mandra cu voi,am povestit tuturor colegelor mele de la spital ce ambitioase ati fost si mi-ati insuflat si mie din curajul vostru.Asa ca,NU MA LAS!

tila

14 December , 2010, 19:44:02 pm #2669 Last Edit: 14 December , 2010, 19:46:46 pm by tila
Buna,fetele
Bravo tie Daniela CA NU TE LASI :D Iti doresc multa bafta.Cu cei 1000 € m-ai lasat cam asa :o Astia chiar sunt nebuni???
Eu am scris pe la pagina 3 despre aceasta lege,cu privire la cei care au 5 ani din ultimii 7 ani lucrati consecutiv.Ei au dreptul la RECUNOASTEREA AUTOMATA FARA EXAMEN(medidas compensatorias)

Artículo 46. Derechos adquiridos específicos de las enfermeras de cuidados generales adquiridos en Rumania.

1. Por lo que respecta a los títulos rumanos de formación de enfermera responsable de cuidados generales, se aplicarán únicamente las normas sobre derechos adquiridos que figuran a continuación.

2. En el caso de nacionales de los Estados miembros cuyos títulos de formación de enfermera responsable de cuidados generales hayan sido expedidos en Rumania o cuya formación hubiera comenzado en dicho Estado antes del 1 de enero de 2007, fecha de su adhesión a la Unión Europea, y que no cumplan los requisitos mínimos en materia de formación establecidos en el artículo 43, se reconocerán los títulos de formación de enfermera responsable de cuidados generales (Certificat de competente profesionale de asistent medical generalist), con titulación de enseñanza postsecundaria otorgada por una sócala postliceala, si van acompañados de un certificado que acredite que esas personas han ejercido efectiva y lícitamente en Rumania las actividades de enfermera, dispensando cuidados generales, durante al menos cinco años consecutivos en el transcurso de los siete años anteriores a la fecha de expedición del certificado.

3. Las actividades anteriormente mencionadas deberán haber incluido una responsabilidad plena en la programación, la organización y la administración de los cuidados de enfermería prestados al paciente