• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

17 June , 2021, 10:14:30 am

News:

Click aici pentru a te intoarce pe portalul Spania Romaneasca. www.SpaniaRomaneasca.com

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

erofei nina

fetelor, ce mai faceti? Presimtirea  Tilei  mi-a cam dat o stare de neliniste :) astazi am recitit cateva pagini din urma (ma interesau parerile "la cald" ale fetelor dupa ce au dat examenul) si am dat de postarile Pequenitei, MARIEI-CRISTINA (care scria mereu cu caractere mari) etc. Chicas, pe unde ati disparut ? se apropie examenul...sper ca nu ati renuntat la lupta. ANA-MARIA e valabil si pentru tine!

Mihaela c

buna fetelor.confuzia pleaca de la faptul ca la fiecare dintre noi ne spune altceva
.in luna iunie a anului trecut am sunat la m educatiei la margarita si am intrebat daca pot cere de moment recunoasterea ca si auxiliar de enfermera.
mi-a spus ca DA si mi-a dat adresa si nr de tel unde trebuie sa merg(nu la m educatiei).am mers acolo si mi-au spus ca cel mult intr-o luna iese raspunsul, dar cum se apropia luna august, s-ar putea sa intarzie mai mult
si asa a fost
in septembrie mi-au trimis o scrisoare in care spuneau ca de putin timp colaboreaza cu m sanatatii si au vazut ca eu sunt propusa pt medidas compensatorias,fapt pt care ei nu-mi pot da un raspun decisiv, dar ca in cazul in care nu se va rec. titlul, atunci i-mi vor da ca si auxiliar de enfermeria.
iar luna trecuta, deci dupa alte 4 luni, am primit o scrisoare care contine 2 pagini(nu ca cea de la m sanatatii)in care spuneau ca.....conform legilor ue, orice titlu obtinut in ue dupa intrare in ue, trebuie recunoscut ca atare.......!daca vreti ,pot posta toata scrisoarea!ziceti ca suntem in filmele alea in care cineva incearca a ne convinge ca sunten nebune.eu una  am lasat-o mai moale pt ca in cazul meu mai aveau putin si reuseau

m.laura

mihaela , te rog posteaza scrisoarea respectiva , tot ce e in favoarea noastra e bine venit , te rog posteaz-o sunt tare curioasa , fiecare zice ce vrea dar daca ai scris e mai bine ....

Mihaela c

azi am sunat la minister,desi mi-am propus sa nu mai sun,deoarece mi-i se pare ca sunt...oaia neagra!am intrebat daca pot obtine o sita cu o persoana autorizata sa-mi revizuiasca dosarul, deoarece anul trecut in vara cand saturnino nu era,cineva de acolo care a scos dosarul a spus ca totul este in regula si ca nu intelege de ce saturnino nu-mi da recunoasterea.m-a intrebat cine este acea persoana dar clar ca nu stiam cum se cheama.i-am spus doar ca e are c-am aceeasi inaltime ca si ea(cea cu care vorbeam), dar ca e mai plinuta si are parul pana la umeri.(cunosc f bine pers cu care am vb , dar si ea pe mine....ea are parul cret)a inceput sa rada si a spus ca nimeni nu va recunoate ca a spus asa ceva.asta e clar!apoi am intrebat de ce unui titlu care se cheama universitate acorda recunoasterea, desi are acelasi plan de studiu, acelasi nr de ore...etc.si a spus ca e cu totul altceva....se cheama univesitate!si eu am spus ...da, dar de 3 ani, ca si mine!s-a c-am enervat si a spus ca daca nu sunt de acord cu decizia , sa fac plangere si sa dau nr de expediente al persoanei despre care vb.plangere voi face,desi ma costa 75 de euro, deoarece o va face avocata!cred ca merit (meritam) macar atat.eu cred ca acelasi lucru trebuie sa faca si cea care a asteptat 27 min la telefon si a auzit cand au spus....medidas compensatorias , sa scapam (imi cer scuze ca in momentul asta nu-mi amintesc cum se cheama), dar si toate celelalte care care cred ca nu au primit un rapuns corect!

Mihaela c

si inca 2 aspecte importante :daca titlul nu corespunde, s-au planul de studiu(cum nu stim ce ) atunci cum dam examen?din ce?
din ce nu corespunde?                       si am sunat la solvit
tot azi!se pare ca nu mai au nici o treaba cu noi.a vb ca si cum nu stiau despre ce-i vorba, desi era aceeasi Oana moscalu.                         cat despre examen....nu se stie nimic si dupa parerea celor de la m sanatatii. facem f rau ca vb intre noi deoarece avem cazuri diferite!nr de telefon al avocatei e 680446029 si se cheama denisa.iar nr de fix 918763785 numai dupa ora 17.raspunsul de la rec como auxiliar de enfermera il voi afisa maine, ca acum e tarziu si v-am plictisit.sper din tot sufletul sa se rezolve cat mai repede.pa.

kynderica

nu mihaela poti posta eu urmaresc mai mereu ce scriete dar is scarbita de tota birocratia lor....am obosit sa sun sa ii intreb care ca sunt singura care suna cada semana....si mereu imi zice sa astept carta....
off doamne ce nedreptate....

danadinu

buna,fetelor! a trecut un an de la renumitul examen.Din fericire am scapat de tot calvarul prin care treceti voi acum.Vad ca sinteti din ce in ce mai dezamagite si stiu ca aveti motive .tot ce pot sa va spun e sa nu va dati batute ca trebuie sa se rezolve pina la urma.Iar faptul ca fiecare are o alta situatie e adevarat,dar nu ne pot impiedica sa vb intre noi si sa schimbam impresii.Si pina la urma cei de la min.oricum ne baga pe toate intr-o oala,asa ca sa taca din gura.NU DISPERATI!va pup. :-*

ankutel

admin te rog sterge-mi contul cu kynderica plss imi uitasem parola si am facut altul si acum ma tot incurc
azi am sunat la minister mi-a raspuns una ff intepata ci cica nu se stie nimic nu au loat nicio decizie in legatura cu noi....mi.a vb asa pe un ton ....

admin

Quote from: ankutel on 16 February , 2011, 11:35:41 am
admin te rog sterge-mi contul cu kynderica plss imi uitasem parola si am facut altul si acum ma tot incurc

da dom' locotenent, sa traiti! :)

adela

O intrebare:fetele cu medidas care asteapta de un veac si cei care au primit recent scrisori cu medidas se vor prezenta la examen sau ce o fii in acelasi timp sau cei recenti au de asteptat un veac? ???
:-*

nico_dom

salut ,nu de mult am dat peste acest forum si vad problemele cu care va confruntati.lucrez in ro (timisoara)am 9 ani vechime si m-am hotarat sa-parasesc si eu sistemu sanitar romanesc,am 3 ani posliceal si 4 ani fac. san.si doresc sa-mi pregatesc actele necesare pt spania.va rog ,care stiti ce acte ,fotocopi,legalizari,etc sa-mi spuneti si mie
,sa ma aveti si pe mine colega de "suferinta".VA ROG MULT

ankutel

buna nico si bun venit !!!!uit esa nu mio iei in nume de rau dar daca citeai pe forum de la inceput ai fi stiut cam ce ai de facut .citeste pe forum si aici http://forum.spaniaromaneasca.com/recunoasterea_profesionala_a_titlului_de_asistent_medical_in_spania-t971.0.html si ia sa intelegi daca ai nelamuriri cu cea  mai mare placere o sa iti raspundem atat eu cat si celelete fete ...

ana_maria

Draga Nina,n-am renuntat la lupta,doar ca viata mea a luat o alta intorsatura...din nou...suntem in Romania,datorita unor probleme neprevazute.Sunt alaturi de voi inca!!

kriss j

buna,fetelor!!!azi am sunat la ministerul sanatatii :(mi-a raspuns un domn...l-am intrebat dc sunt noutati in ceea ce priveste examenul...mi-a zis ca nu este inca o data exacta,dar, ca va fi antes de julio si ca o sa fie una entrevista si una prueba teorica...si ca,in curand o sa primim las cartas cu amanunte... >:(pupici si animo...

puiu-daniela

Buna dimineata fetelor!
Nu am mai intrat de mult pt ca suntem pe picior de plecare,tot adun de prin casa,fac bagaje,pachete etc.Vroiam sa va spun ceva,inca nu ma bucur pana nu o sa vad cu ochii mei,dar vreau sa impartasesc cu voi:pe 27 ian 2011 au ajuns actele mele la MS din Madrid si pe 15 feb au sunat-o cei de la MS pe mama mea care e in Madrid sa ma anunte ca actele mele sunt gata si SA MA DUC SA IMI RIDIC DOCUMENTUL!!!!!!Au spus ca totul e in regula,a intrebat daca sunt in Madrid.Mama le-a spus ca pe 27 feb sosesc la Madrid si deci pe 28 feb ma duc sa imi ridic documentul.Chiar asa de repede sa imi fi dat recunoasterea,in 3 sapt????Inca nu ma bucur.Va tin la curent.Ma gandesc ca,daca era vreo problema,m-ar fi anuntat ,dar ei au spus ca totul e in regula.Va pup pe toate si ...va anunt.Am emotiiiiiiiii!!!!!!

nico_dom

buna seara tuturor!!!ma bucur deosebit pt tine puiu-daniela pt ca ai reusit!!!te rog frumos daca poti sa lasi mesaj cu toti pasi pe care i-ai facut, pana cand ai  pregatit toate actele(dosaru)pe unde a trebuit sa umbli,pt ca si eu sunt in rom(timisoara) asistenta gen pediatrie din 2002 pana in prezent,si astept acel certificat de conformitate de la buc (depuse actele din oct)pt fotocopia compulsada unde ai trebuit sa mergi?poti sa lasi un nr de telefon sa te sun?pana nu pleci din ro?.te rog,multa sanatate si fericire!!!

Mihaela c

RESOLUCION DE LA DIRECCION GENERAL DE LA AGENCIA LAIN ENTRALGO DE FORMACION , INVESTIGACON Y ESTUDIOS  SANITARIOS DE LA CMUNIDAD DE MADRID,POR LA QUE SE DESESTIMA EL RECONOCIMIENTO DE LA FORMACION OBTENIDA EN RUMANIA DE ENFERMERA RESPONSABLE DE CUIDADOS GENERALES PARA EL EJERCICIO DE LA PROFESIN DE TECNICO EN CIDADOS AUXILIARES DE ENFERMERIA EN ESPAÑA.                             
             Vito el expediente incoado por ....... ,con NIE nº .........., y domicilio a efectos de notificaciones en .......... ,por el que se solicita el reconociemiento de la formacin obtenida en Rumania de "Asistent Medical Generalist "-Asistente de Medicina General
Resuelto que :
ANTECEDENTES DE HECHO
Primero.-
    Que ccon fecha 16 de junio de 2010,la ineteresada presento solicitud y documentacion de los terminaos del encabezamiento.
Segundo.-
    La interesada ,ha presentado asimsmo en el ministerio de Sanidad y Politica Social,solicitud de reconocimiento profesinal de la formacion para el ejercicio profesional de Enfermera  en España, estando dico expediente pendiente de la realizacion de las medidas comesatorias acordadas por dicha Institucion.
    Que se ha presentado la documentacion comleta a que hace referencia el articulo .4 de la Orden 794/1998,de 22 de abril de la Conserjeria de Sanidad y Servicios Sociales,por la que se regula el procedimiento para el reconocimiento de titulos  certificados de formacion expedidos en lo Estados miembros de laUnion Europea en relacion con las profesiones del sector sanitario enumeradas en el Anexo IV del Real Decreto 1396/1995, de  de agosto.
    Que la documentacion ha sido estudiada y valorada por los tecnicos del Area de aCreditacion y Homologacion Sanitaria,hallandola conforme en los terminos y a los efectos de la Directiva 200/36/CE del Parlamento Europeo y del Consejo de 7 de septiembre de 2005,relativa al reconocimiento de cualificacion profesionales.
FUNDAMENTOS DE DERECHO
Primero.-
   En la tramitacion y resolucion del expediente, son de aplicacion de la Directiva 2005/36/CE del Parlamento Europeo y Consejo de 7 de septiembre de 2005, relativa al reconocimiento de cualificaciones profesionales,modificada por la Directiva 2006/100/CE, de 20 de noviembre de 2006 ,y Real Decreto 1837/2008, de 8 de noviebre por el que se incorporan  al ordenamiento espñol las mencionadas Directivas.
   El objeto de la directia 2005/36/CE del Parlamento Europeo y del Consejo de 7 de septiembre de 2005,relativa al reconocimiento de cualificaciones profesionales,modificada por la Directiva 2006/100/CE,de 20 de noviembre de 2006, y de Real Decreto 1873/2008, de 8 de noviembre,es facilitar el acceso y ejercicio "de la misma profesion" en un Estado distinto a aquel en el que se ha adquirido la formacion,asi el Real Decreto citado, dispone en su articulo 3 :
1. El reconocimiento de las cualificaiones profesionales por la autoridad competente espñola perimitira a la persona beneficiaria acceder en España a la misma profesion que aquella para la que esta cualificada en el Estado miembro de origen y ejercerla con los mismos derechos que los nacionales españoles.
2. A los efectos de este real decreto, se entendera que la profesion que sse proppone ejercer la persona solicitante en Espña es la misma que aquella para la que esta cualificada en su estado miembro de origen, cuando las actividades cubiertas por dicha cualificacion sean similares.
Segundo.-
  Considerando,que esta Direccon General, es competente para la resolucion del expediente en virtud de las competencias que le han sido delegadas por el Consejero de Sanidad en el articlo primero Orden 359/2002, de 23 de mayo por la que se delegan en el mismo las competencias de instruccion y resolucion de los procedimientos para el reconociento de titulos y certificados de formacion expedidos en los Estados miembros de la union Europea en la relacion con las profesiones del sector sanitaro enumeradas en el Anexo IV del Real Decreto 139671995, de 4 de agosto.
En su virtud,
                                           RESUELVO
DESESTIMAR  la solicitus formulada por (nombre) ..., y declarar reconocido que el certificado de competencia profesional de Asistent Medical Generealist aportado por interesada y expedido por el Ministerio de Educacion e Investigacion de Rumania - EScuela Sanitaria de Enseñanza Postsecuendaria,Vasile Cel Mare de Bucharest,NO acredita  la formacion necesari para ejercer en España la profesion regulada de Tecnico de Cuidados Auxiliares de Enfermeria.
         Contra la presente resolucion que agota la via adiministrativa podra interponer Recurso de Reposicion ante el Excmo. Sr. Consejero de Sanidad de la Comunidad de Madrid, en el plazo de un mes contado a  partir del dia siguiente al recibo de la presente notificacion ,confrme a lo dispuesto,n los articulos 116 y 117 de la Ley 30/1992, de 26 de noviembre, de Regimen Juridico de las Administraciones Publicas y del Porcedimiento Administrativo  Comun,o recurso Contencioso-Adimnistrativo ante la Sala de lo Contencioso del Tribunal Superior de Justicia de Madrid n el plazo de dos meses,contados a partir del dia siguiente al recibo de la presente notificacion, de conformidad con lo dispuesto en el articulo 46 de la Ley de Jurisdiccion Contencioso Administrativo.

puiu-daniela

Quote from: nico_dom on 22 February , 2011, 23:39:48 pm
buna seara tuturor!!!ma bucur deosebit pt tine puiu-daniela pt ca ai reusit!!!te rog frumos daca poti sa lasi mesaj cu toti pasi pe care i-ai facut, pana cand ai  pregatit toate actele(dosaru)pe unde a trebuit sa umbli,pt ca si eu sunt in rom(timisoara) asistenta gen pediatrie din 2002 pana in prezent,si astept acel certificat de conformitate de la buc (depuse actele din oct)pt fotocopia compulsada unde ai trebuit sa mergi?poti sa lasi un nr de telefon sa te sun?pana nu pleci din ro?.te rog,multa sanatate si fericire!!!

Nico,si eu tot din octombrie am depus dosarul pt certif de conformitate,dar astia nu prea se streseaza sa le rezolve pt ca nu le convine.In primul rand,daca vrei sa il ai cat mai repede,trebuie sa gasesti pe cineva la minister sa te ajute,altfel,dureaza cam 6 luni pana il elibereaza.
Trebuie sa faci copii dupa actele in original si dupa traduceri si sa mergi la Consulatul Spaniei de la Bucuresti pt fotocopia compulsada,care te costa ceva.Actele sunt:
diploma de postliceala
foaie matricola
plan de invatamant
adev de la OAMMR
certif de membru OAMMR
certif de conformitate de la MS=ei elib recomandare,dar important e sa scrie vechimea in munca,nu ca e recomandare sau certif de conformitate
certif de casatorie(daca e nevoie)
Toate trebuiesc traduse si legalizate.
la MS din Madrid am trimis fotocopii compulsada + formularul pr recunoastere profesionala care il gasesti pe site-ul MS Madrid.Eu le-am trimis prin curierat rapid,pt ca ajung f repede.Prin posta dureaza cel putin 2 sapt si eu nu mi-am permis asta pt ca adev de mal praxis de la OAMMR e valabila 3 luni.
Daca mai ai nelamuriri scrie-mi pt ca,acum nu mai am nici un tel ,le-am inchis pe toate.
Succes!!!

tila

Multumim Mihaela C. pentru postarea scrisorii.Asa cel putin stim si noi ce fel de diplome avem si unde ne incadram. :)
interesant...

Fetelor,cum mai stati la capitolul studiat ;D ?Nu mai spune nimeni nimic?
Stau si ma intreb din ce o sa fie interviul daca nu o sa mai fie proba practica?! ???
Cei care au fost in spitale in practica despre ce v-au intrebat la interviu? Despre legislatie? Codul deontologic? Termeni?Tehnici? Va rog cele/cei care au trecut printr-un inteviu sa ne spuna si noua.....

myrella1979

sal fetelor .. pot sa cer recomandarea(certificat de conformitate) de la minister sau se poate cere shi din jud.in care locuesti? ce recomandare trebuie sa cer pt, ca eu nu am perofesat.

ankutel

tila eu urmaresc ce postati dar daca nu am noutati ce sa spun....d invatat mai invat cate ceva nu prea mult....mai mult invat gramatica ...sper sa trecem si de examenul asta si sa reusin sa ne implinim visele.,....mai nina mai zine ceva....dana ,laura care mai erati ce faceti intrati mai fetelor macar sa ne salutam....lasam sa moara forumul???????????haideti sa fim mai unite va rog...

m.laura

buna fetelor .... va urmaresc numai nu prea am timp sa va scriu, noutati nimic ... astept sa-mi ajunga actele in romania sa vb sora mea cu avocatul de care va ziceam sa ma lamureasca si pe mine daca e intr-adevar cum zic astia de la min. sau gresesc si ar trebui sa-mi dea rec.aut. ....  de invatat , invat numai tare greu ... sunt atatea lucruri ce nu-mi suna si atatea cuvinte de care n-am idee.... dar mergem inainte , o sa reusim ... sigur ....
tila ai dreptate :  fetele ce au dat ex. anu trecut sa ne informeze si pe noi de interviul respectiv .... sa ne ajutati si pe noi ... ar trebui sa postam intrebari sa ne mai verificam si noi cat de cat .. nu???
bafta la invatat tuturor fetelor ...

pt myrella 1979 .... recomandarea trebuie s-o ceri de la ministerul sanatatii din rom. intra pe net pe site-ul lor si acolo iti pun toate actele de care ai nevoie ... grabeste-te ca am inteles ca acum dureaza super mult .... bafta

erofei nina

24 February , 2011, 14:57:33 pm #2842 Last Edit: 24 February , 2011, 17:51:04 pm by erofei nina
   mie daca mi-ai pronuntat numele...ies la iveala! ;D  
fetelor, eu cu invatatul stau rau...cand se lasa linistea pe aici imi pierd tot elanul; cand mai apare cineva si scrie ca mai e putin si primim scrisorile ma apuca un chef!!! stiu ca porcul nu se ingrasa in ajun...dar ce pot sa fac!
 ca sa nu mai zic ca am intrat in depresie cand am citit ca puiu-daniela a obtinut recunoasterea in 3 saptamani iar eu mai am putin si fac 2 ani de cand astept! Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu tine Daniela, e normal sa-ti dea recunoasterea profesionala dupa 8 ani de munca si mai ales ca tu ai avut cerificatul de conformitate si nu RECOMANDAREA pe care o avem noi! Felicitari pentru reusita ta!
 mirela1979, nu stiu sa-ti raspund la intrebare exact. Noi l-am scos de la MS.Bucuresti dar s-a zvonit  ca de la un timp il scoti din judetul in care locuiesti.

myrella1979

buna nina te vad ca esti on line eu sunt noua pe forum am incercat sa citesc mai tot ce scrieti voi referitor la tramitele care trebuiesc facute shi sincer nush ce sa fac mi se pare ca dureaza o vesnicie ...ai cumva un id de mess ca sa vrb cu tine mai pe indelete sa ma lamuresti shi pe mine in mai multe privinte  te rog

tila

:D Pai Nina eu daca vrei intru in fiecare zi sa-ti spun ca examenul este aproape sa poti sa ai chef de invatat ;)
Si eu m-am gandit la cazul  Danielei -Felicitari  si sa dea Bunul D-zeu sa-ti gasesti un loc de munca atat de repede cum ti-a venit si recunoasterea-insa asta e viata....

Eu am repetat tehnicile(sondajele vezical si nazogastrico) ;injectiile (i.v; i.m; s.c; i.d;perfuziile;cura de herida simple
functiile vitale; cele 14 necesitati de V. henderson si cazurile clinice;muuuuulte teste....me falta bolile cronice definitie,simtomatologie,tratament...cam atat...
Nu stiu ce alceva ar mai trebui....este mult de studiat...daca va mai amintiti si voi ceva sa veniti cu completari....astept idei

Va pupic si spor la invatat :-*

tila

:D Eu intreb-eu raspund ;D...
Am rasfoit paginile anterioare ale forumului si am citit de cei care au dat interviul pentru practica...I-au pus sa citesca din codul deontologic al enfermeriei espaƱole scris, dictat...mai mult sa vada nivelul de limba spaniola...altii au avut un caz clinic de realizat...

Bueno,vom vedea ce o sa fie..

Abyss

bine v-am gasit!
...si, mai ales, bine ca v-am gasit! ii multumesc cerului pentru asta caci sunteti absolut senzationale. mi-e drag de voi ca sunteti destepte si ambitioase iar altruismul, faptul ca dedicati din timpul si experientele voastre altora e demn de toata admiratia.
eu sunt la inceput cu demersurile; m-am invrednicit sa aplic intr-un sfarsit - doar pentru omologare, de teama sa nu ma bombardeze ministerele cu titluri si diplome  ;D glumesc, desigur! doar astea acte le aveam traduse si legalizate. mai repede as obtine, probabil, recunoasterea si credeam ca stiu ce-i de facut dupa ce-am citit celalalt topic. aici, insa, numai ce-am frunzarit si  mi s-au incalcit neuronii - atatea informatii, situatii diferite,certificate, autorizatii, stampile, ministere... incaruntesc!!!
trebuie s-o iau batraneste, cu comprese reci pe frunte, cu pix si hartie ca musai sa-mi fac harta!

p.s. daca-n 2 zile nu dau nici un semn, sa stiti ca mi-am facut seppuku  :)

erofei nina

dani7asi

Sa speram ca e adevarat Puiu Daniela si iti da recunoasterea azi.Poate iti faci putin timp azi sa ne dai si noua de veste sa ne bucuram si noi alaturi de tine si sa ne ridici moralul.
  Azi sun si eu iar la MS sa vad in ce stadiu sunt cu tramitele.
Succes si sa ne vedem cat de curand toate cu situatia rezolvata ! ;)

dani7asi

Quote from: erofei nina on 24 February , 2011, 14:57:33 pm
  mie daca mi-ai pronuntat numele...ies la iveala! ;D  
fetelor, eu cu invatatul stau rau...cand se lasa linistea pe aici imi pierd tot elanul; cand mai apare cineva si scrie ca mai e putin si primim scrisorile ma apuca un chef!!! stiu ca porcul nu se ingrasa in ajun...dar ce pot sa fac!
 ca sa nu mai zic ca am intrat in depresie cand am citit ca puiu-daniela a obtinut recunoasterea in 3 saptamani iar eu mai am putin si fac 2 ani de cand astept! Nu ma intelege gresit, nu am nimic cu tine Daniela, e normal sa-ti dea recunoasterea profesionala dupa 8 ani de munca si mai ales ca tu ai avut cerificatul de conformitate si nu RECOMANDAREA pe care o avem noi! Felicitari pentru reusita ta!
 mirela1979, nu stiu sa-ti raspund la intrebare exact. Noi l-am scos de la MS.Bucuresti dar s-a zvonit  ca de la un timp il scoti din judetul in care locuiesti.

Nina ,Daniela Puiu nu a avut certificat de conformitate eliberat de la MS ci recomandare .A scris intr-un post mai vechi ca era suparata ca i s-a eliberat tot recomandare si nu i se parea corect dupa 9 ani vechime.