• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 September , 2021, 02:46:34 am

News:

Click aici pentru a te intoarce pe portalul Spania Romaneasca. www.SpaniaRomaneasca.com

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kriss j

mihaela,sa inteleg ca tu ai ceva experienta...si ca te-au bagat in aceeasi oala cu cele care  nu au anii respectivi pt recunoastere automata(eu spre exemplu)deci dc este asa,eu cred ,sa fiu in situatia ta, as merge in panzele albe...intruniti-va cele care sunteti in situatia asta si la ATAC!!!!!!!!!!!

erofei nina

mihaela c, sunt intru totul de acord cu tine ai pus punctul pe I . Problema este ca majoritatea din noi (aici ma includ si pe mine) suntem de acord sa se faca  o plangere la curtea europeana insa nimeni nu face nimik! e usor sa zici "ma bag si eu" dar stie cineva ce procedura trebuie sa urmam ? cum se formuleaza acesta plangere...are cineva cunostinte juridice  sa ne indrume in acest sens?

Mihaela c

pt maybeline:in scrisoarea pe care eu am primito cand am cerut rec ca si auxiliar de enfermara,pe langa altele spune ca :titlul pa care il am/avem,corespunde celui de efermera si ca u pot da recuoasterea uui titlu superior, in unul inferior si ca in conformitate cu legile UE orice titlu trebuie recunoscu ca atare!dar eu eram in tramite cu recuoasterea ca si enfermera si mi-au mai zis ca nu pot cere 2 recunoasteri ale aceluiasi titlu.daca vrei sa incerci,maine seara iti voi da adresa.                                                              pt erofei nina:punctul pe I l-ai pus si tu cand  ai spus cand ai afirmat ca toate spunem "ma bag si eu" , dar sa vedem in realitate cate se baga!vreau sa va spun ca eu, impreuna cu Rodica, am platit 75 euro unei avocate care a intocmit o scrisoare f interesanta cu legi si articole prin care se cere sa se revizuiasca dosarul si sa acordare automat recunoastea de titlu.asteptam raspuns care, daca va fi tot pt recunoastere,va trimite a alta scrisoare in care va cere o data a exameului si tematica.de plangere la curtea europeana se va ocupa tot ea.dar cum cu o floare nu se face primavara, eu zic ca ar fi bine sa e grupam cate 2,(pt a plati mai putin, adica 37,38 euro de fiecare)si sa facem scrisoarea.trebuie sa trimiteti fiecare copi din actele depuse si in functie de fiecare caz va concepe scrisoarea.eu cred ca u aveti nimic de pierdut daca sunati si vb cu pers respectiva.se cheama denisa si tel:636770727.

Mihaela c

pt kriss:nu am experienta in domeniu....am experienta in asteptat!am titlu din 2008 si sunt in aceeai situatie ca si tine.,asa ca te rog, mergi alaturi de mine pana in panzele albe   caci impreuna(toate)nu putem fi ingorate!doar eu, da. dar impreuna;nu!
Haideti sa fim unite, sa incercam,pt a nu trai cu regretul ca daca am fi incercat......   nr meu de tel este 647459412-918763673 (dupa 19 pe fix).dar mai bn vb cu Denisa, pt ca se merita.noapte buna sa aveti toate; si maine sa va treziti mai puternice, mai hotarate si mai decise,iar soarele sa ajunga la sufletul vostru pt ca sigur este in ceata ca si al meu!

m.laura

Mihaela , o sa ne bagam toate care vrem insa trebuie sa existe un reprezentant , te-as propune pe tine pt ca tu deja ai facut scrisoarea si ai vb cu jurista respectiva ... ar trebui sa facem un fel de asociatie daca esti de acord tu sa fi persoana de legatura , la tine sa ajunga actele si banii pt ca altfel daca sunam toate separat la jurista ne cere pt fiecare 150 euro deci .... nu stiu ce sa zic ... cum credeti si voi.... eu de ex sunt din palma de mallorca tu daca te vezi cu aceasta jurista stii cum e una cand vb personal si alta cand vb la tel sau prin email..... astept raspuns , daca poti vb tu cu jurista sa vezi ce zice de faptu sa organizam o asociatie , un grup cum vrea sa-l numeasca si cum s-ar putea face ...

Gabi Lupa

Laura,nu costa 150 onorariul Juristei ci 75 euro. Dar am dat pe jumatate cu Maria si ne-a venit 37,5 euro de caciula.

Mihaela c

Laura; ideea ta cu aociatia este f buna.Denisa (jurista)a facut aceeasi propunere,numai ca chiar nu pot veni cu toate propunerile si ideile,tocmai deaceea am spus ca ar fi mai bine sa vb direct cu denisa.un sindicat, o asociatie, ar fi f bune.si poate azi noapte nu m-am exprimt f bine:scrisoarea costa 75 euro,dar am zis sa ne grupam cate 2 fete pt a plati fiecare cate 37, 38 euro!75 nu sunt f multi, dar sunt destui si stiu ca fiecare dintre noi are probleme.va voi da si nr de tel fix pt a vb cu denisa:918763785, caci asa multe dintre voi vorbiti gratis.banii ii puteti depune direct in contul denisei, cum am facut si eu cu rodica.nu conteaza cine dintre noi va fi lider!ideea e sa ne bage in seama si sa ne dea un raspuns

.

Gabi Lupa

Mihaela....scz....dupa adresa de mes...tot Maria iti spun....daca avem amandoua,doua prenume....ne incurcam in nume  :D :D :D si la mine a vrut nasa sa imi umple Certificatul cu prenume

Mihaela c

Laura; ideea ta cu aociatia este f buna.Denisa (jurista)a facut aceeasi propunere,numai ca chiar nu pot veni cu toate propunerile si ideile,tocmai deaceea am spus ca ar fi mai bine sa vb direct cu denisa.un sindicat, o asociatie, ar fi f bune.si poate azi noapte nu m-am exprimt f bine:scrisoarea costa 75 euro,dar am zis sa ne grupam cate 2 fete pt a plati fiecare cate 37, 38 euro!75 nu sunt f multi, dar sunt destui si stiu ca fiecare dintre noi are probleme.va voi da si nr de tel fix pt a vb cu denisa:918763785, caci asa multe dintre voi vorbiti gratis.banii ii puteti depune direct in contul denisei, cum am facut si eu cu rodica.nu conteaza cine dintre noi va fi lider!ideea e sa ne bage in seama si sa ne dea un raspuns

acum am vb cu denia.nr de tel  mobil pe care l-am dat aseara, e de la oficina, asa ca va voi da nr de tel personal:636770727 si o puteti suna in orice moment.spune deasemeni ca ideea cu aociatia este buna, dar , lucrurile se schimba la modul ca fiind o asociatie, trebuie sa-i dam in judecata si asta inseamna bani.asa ca haideti sa facem scrisori si plangeri la curtea europeana caci vb de 38 de euro de fiecare, caci sigur nu avem bani de proces.astept idei si opinii.
si mi-ar place f mult sa -si spuna fiecare parerea si daca va merge mai departe sau nu, caci nu avem timp de pierdut-sa pirdut destul....pa

.

Mihaela c

am spus ca va voi da nr de tel personal si am dat acelasi nr.asa ca imi cer scuze si il voi da pe cel bun:680446029.daca preferati sa-mi puneti mie intrebarile, o puteti face.

erofei nina

Am sa o sun si eu pe acesta jurista saptamana viitoare cand imi recapat fortele (acum sunt daramata pentru a doua oara in doua saptamani de o raceala puternica). Daca imi va inspira incredere voi apela la ea..sa vad cu cine ma aliez  (ce zici, Tila? -situatiile noastre sunt identice).  Mihaela c, vroiam sa te intreb  daca Denisa este romanca (dupa nume asa pare)?

Abyss

de-a ce va jucati voi, copii, aici?...ati aprins flacara revolutiei?  :)

eu sunt mai blonda si nu inteleg...practic, ce se urmareste prin demersul asta? recunoasterea automata...simplificarea procesului...eliminarea examenelor...grabirea lor...ce???

juliett

buna fetelor.minunate idei se dezbat aici,o sclipire parca se vede...eu sunt din castellon,si da vreau sa iau si eu leg cu denisa,vreau sa ma aliez si eu cu cineva si sa platitm jumatate.voi lua leg cu denisa si ii voi explica si cazul meu.in leg cu cele ce asteapta certificatul de conform sau alte acte de la ms buc,am luat leg cu matusa mea ce e medic,i am explicat ca astept de 5 luni certificatul si nu e gata,mi a zis asa...sa merg la consulatul romaniei din castellon(cazul meu),si sa cer prin ei acel document ca am nevoie de el si cica se elibereaza mult mai repede daca l cer ei.asa a fost un caz cu un medic roman ce avea nevoie de document iar prin consulat l a cerut si i l au eliberat mult mai repede(dupa cateva luni de asteptari,din tara)
numai bine

tila

Buna fetele,Juliett si eu sunt de castellon  ce zici daca ne intalnim intr-o zi personal si vorbim de problemele noastre.Te vad conectata... ;)

tila

12 March , 2011, 11:52:45 am #2894 Last Edit: 12 March , 2011, 11:55:53 am by tila
Nina,eu sunt dispusa sa platesc si 100€ numai sa ma vad odata cu recunoasterea asta ca i-am inebuni pe toti,colegi,familie...toata lumea stie disperarea mea.
Am obosit de atatia ani sa tot astept.Luni o voi suna si eu pe Denisa sa imi dea numarul ei de cont sa vedem cum pot sa-i trimit actele si DA sunt hotarata sa merg "pana in panzele albe" cu cazul meu.Am facut prea multe sacrificii cand am studiat si am facut scoala sa inchid acum usile si sa astept sa-mi cada "para malaiata in gura lui natafleata",NU ,nu voi face asta.. :'(

Nina adresa mea de e-mail o stii..daca vrei sa vorbim..
Va pup si haideti fetelor sa ne unim fortele pentru cat am asteptat,eu cred ca acum nu mai avem nimic de pierdut :)

kriss j

buna,fetelor....Abyss si eu imi pun aceleasi intrebari ca si tine....nu stiu pt ce sa paltim un avocat....sa ce??eu cel putin ,cu 10 avocati si nu obtin recunoasterea automata...nu vreau sa fiu rea,dar si cu avocatii astia ,au nevoie de bani in timpuri de criza....pt ca nu vad cu ce ne-ar  putea ajuta Denisa...ministerul a lungit-o cat s-a putut,ei vor fi obligati sa scoata acest examen,care dupa parerea mea este foarte aproape...si recunoastere automata slabe sanse,se pare ca niciuna dintre noi nu se incadreaza in cerintele lor,pt care ,ei vor avea castig de cauza...reflectati bine asupra situatiei,stiu este disperarea,asteptarea asta ,ne omoara...

tila

Kriss,eu binenteles ca-mi doresc recunoasterea automata ,sa scap de examen si todo el rollo,insa stiu ca este imposibil acest lucru.
Nu este vorba de recunoasterea automata pentru ca vorbim de legi unde eu una nu ma incadrez pentru recunoasterea automata.Eu ce vreau este sa grabeasca putin lucrurile si sa primim odata un raspuns.Astept de trei ani.Stau in chirie si doresc sa am casa mea si mobila mea.Nu o pot face pentru ca astept scrisoarea cea mult dorita,nu imi pot schimba domiciliul si adresa.Tot am sperat:3 ani,nu este usor sa lucrezi intr-un loc de munca care nu iti corespunde si sa stai sa astepti ,azi,maine o sa primesc un raspuns de la M.S.
Vreau sa stie cei de la M.S. ca nu suntem singure pe lumea asta desi suntem extrajere,avem drepturi,exista legi care sa-i "scuture" si sa le dea o lectie.
DE ce am plecat din RO?!in cautarea unei pentru o vieti mai bune,pentru copii nostrii,sa nu traiasca cum am trait noi si parintii nostrii cu  ingratitudinea si nepasarea autoritatilor.Daca stam sa asteptam ...eu una nu mai am de gand sa astept. Am 34 de ani nu mai am de gand sa astept sa treaca viata pe langa mine ,sa am un contract de limpiesa pe 4 ore si eu lucrez nu stiu cate ore pe zi si am resposabilitati care legal nu imi sunt recunoscute.
Sincer eu m-am saturat....Nu mi-o lua in nume de rau,kriss ,insa daca reusim noi adevarul este ca noi luptam si pentru voi cele care nu doriti sa va implicati,legea o sa fie pentru toata lumea,nu numai pentru noi cele care luptam sa facem ceva, daca o sa izbutim sa facem ceva.

kriss j

tila sunt de acord cu tine,in totalitate,si eu lucrez la fel ca tine,si eu am o varsta tot ca si tine si ...si eu astept de ani de zile...am solicitat in prima faza omologarea....si de atunci tot asa...ba mi-a lipsit una ,ba cealalta...nu stiu ce inseamna pt tine lupta...ca vrei sa platesti o avocata SA FACA CE????????uite contribui cu cat este nevoie ,nu au importanta banii...dar ce va face un avocat ,plangere la comunitatea europeana????????hai sa fim realiste...iti dai seama ca ministerul a avut grija sa nu depaseasca limitele maxime impuse de comunitate..tocmai pt asta am spus si repet ca examenul va fi aproape...eu sun la minister apropae saptamanal cu riscul de a-mi zice aia ca-s nebuna,in speranta sa mai aflu cate un mic detaliu...si faptul ca se tot amana atata examenul are o oarecare logica,am mai spus-o si altadata,ei nu vor organiza un examen pt fiecare persoana in parte,asteapta probabil un numar de persoane sau ce stiu eu care le sunt criteriile...asta este birocratia in spania...si dc nu ne convine sa mergem in alte tari..asa ca ,multa bafta voua celor care "va implicati si pt noi",sper sa fie legea aplicata si pt noi restul....

kriss j

si alt aspect care nu l-am mentionat...nu stiu dc sunteti constiente ca al fin y el cabo ,tot ei ar putea avea ultima replica??ar putea sa faca un examen sa nu-l poata aproba ni DIOS...asta ca sa ne scoata din cap fumurile de nemultumire ...sau cine stie fetele care lupta si pt noi restul, sunt foarte bine pregatite..

erofei nina

uf, criss j...sesizez o usoara ironie si nu e cazul; nimeni nu s-a dat prea pregatit pentru acest viitor examen. Nici sa le gasim scuze celor de la minister nu mi se pare corect  caci daca se astepta intrunirea unui  anumit numar de candidati iti dai seama ca putem astepta chiar 4 ani sau mai mult cum a fost cazul unor fete din generatia de aur ( care au dat primul si SINGURUL  examen de pana acum). Eu consider ca ministerul a depasit limitele impuse de lege si as da ca exemplu faptul ca au depasit cele 4 luni legale in care ar trebui sa ne dea solutii. In cazul meu, au trecut mai mult de 4 luni de la depunerea dosarului pana la primirea numarului de expediente si ulterior alte muuuuulte luni de la ultima lor scrisoare prin care ma anuntau ca intru la masuri compensatorii.
  Eu am depus toate documentele ...mi-au lipsit cei 5 ani de experienta dar cum sa-i fac daca abia in 2012 se implinesc 5 ani de cand am terminat scoala? ar putea fi si acesta un motiv prin care sa ma bage la masuri compensatorii insa eu am sustinut si mi s-a confirmat pe parcurs ca cei de la MS nu studiaza dosarele...

erofei nina

Completare: sigurele dosare care au avut norocul sa fie studiate in amanuntime au primit aviz favorabil...au fost 2 cazuri pana acum. (puiu-daniela, unde esti? ai intrat in posesia credentialului? scrie-ne,te rog!)

kriss j

nina,eu nu le dau dreptate celor de la minister sub nici o forma,incerc doar sa-mi dau doar un raspuns la intrebarea care ne chinuie pe toate.DE CE SE INTARZIE ATAT??????? m-am saturat si eu de limpiar casas,si eu vreau o munca mai digna,dar m-a durut mult felul in care a fost abordata tema de catre tila.ca ,noi cele care nu ne luam avocat asteptam ca legea sa fie aplicata si pt noi...sau poate cum se vede ca am postari putine,par ca nu vreau sa lupt...in primul rand v-am descoperit foarte tarziu,in septembrie si la nu stiu cat timp s-au sters ultimile pagini...tot timpul am incercat sa intervin,cu ce am putut ,dc am avut o noticia,am postat-o...si mie imi place sa fim unite ,la o adica toate trecem prin aceesi situatie...

tila

:( Kriss,eu vreau sa se ia o decizie....sa se faca ceva..eu nu vreau sa te superi pe mine si sa mi-o iei in nume de rau,la urma urmei suntem toate in aceeasi situatie,o situatie disperata....si eu simt acelasi lucru ca si tine ca examenul este aproape,am spus asta zilele trecute,insa suntem in MARTIE si inca nu stim nimic...Cred ca speranta ca intr-o zi cineva o sa ne anunte ca a primit faimoasa scrisoare,sau sa o primim chiar noi,ne da aceasta presimtire...nu stiu..
Nu mi se pare drept sa fim de partea M.S.pentru ca termenul l-au incalcat deja.Legea spune ca  trebuie sa fim informate cu privire la expedientele nostru la fiecare 3 luni.Ei insa nu au facut acest lucru,eu una ultima scrisoare am primit-o in luna iulie anul trecut,deci acum 8 luni :o
Nu sunt" foarte bine pregatita",in privinta examenului,crede-ma ,si niciodata nu cred ca voi fii sa zic "acum stiu totul" la acest examen depinde de norocul pe care il are fiecare de al supera pentru ca foarte bine ar putea sa pice ceva cu care putem da gresi...
Imi cer scuze ca poate te-a suparat postarea mea,si crede-ma si eu gandesc la fel ca si tine ca ar putea sa ne dea un examen dur..insa ce facem pana cand asteptam?! ???

OVIDELA

buna fetelor!vreau sa va anunt ca sapt asta am sunat la ministerul sanatatii ,l-am rugat pe sotul meu sa vorbeasca pt ca se descurca f bn sa vorbeasca si  a intrebat despre examen,cat mai dureaza  pana suntem anuntate data  si unde se da???????la care i s-a raspuns:vom trimite carta cat de repede ,in 15-20 zile vom pune scrisorile pt fiecare ,iar locul de examen va fi Madrid intr-o facultate
Asa ca eu cred ca fiecare sa foloseasca timpul in scop util..........!va pup spor la invatat!

OVIDELA

In ceea ce priveste locul examenului eu m-am interesat dor de mine care locuiesc in LLerida Catalunia,nustiu daca va fi pt toata lumea acelasi loc,o seara faina!seara faina pt toate!

kriss j

in sfarsit si o veste buna,la fel mi s-a lasat si mie de inteles,cum ca o sa fim anuntate pana la sfarsitul lunii despre data examenului..,nu au zis nimic concret mereu il pun pe "probabil"in fata.si ca examenul trebuie sa aiba loc inainte de incheierea anului academic.TILA stai linistita :)eu zic sa ne intarim una pe alta si asa vom avea mai multa forta pentru a invata.si cu invatatul asta ,parca nu ma simt suficient de motivata ,nestiind ceva exact...si nu cred ca sunt unica care simte asta..tocmai pt asta zic sa ne dam curaj  una alteia...asa ca animo si spor la invatat...pupici..

tila

uhhh,Dumnezeule,o veste buna. :D

Kriss,crede-ma mi s-a luat o piatra de pe inima cu ultima ta postare, :-* ma gandeam ca te-ai suparat  pe mine,ai dreptate sa ne intarim una pe celalta pentru ca la urma urmei suntem toate in aceeasi "prapastie",nu avem nevoie de energii negative,ci din contra acum trebuie sa invatam,ce...nu stiu nici eu...insa cu siguranta vom izbuti pentru ca prea mult ne dorim sa profesam.

Va pup,acum pot sa dorm linistita,nu imi place ca lumea sa se supere pe mine.. ;)

juliett

tilaaaaaaaa ma bucur f mult ca esti din castellon ..asa am si eu cu cine sa mai schimb o vorba face2face....iti trimit un e mail cu id ul meu si vorbim acoloooo.
in leg cu faptul ca vor incepe sa trimita scrisorile si mie mi a zis la ms madrid ca pana la sf lunii martie vom fi instiintate..Doamne Ajuta!!!!!!!

Mihaela c

si eu ma bucur ca si voi de vestea data!care dintre noi credeti ca vrea sa urmeze un alt drum decat cel mai sigur si cel mai scurt?si cum spuneti ca nu s-au incalcat legi... ca spania a avut grija sa nu incalce legea? eu am primit faimoasa scrisoare in luna iunie a anului trecut si spuneau sa in sept vom primi alta cu data examenului.cine a primit-o?ca eu nu!cine a dat examen?
ca eu nu!astea sunt lucruri normale?
daca ati fi stiut de atunci ca va intarzia atat nu ati fi platit si 100 euro pt a grabi cunva lucrurile?eu cred ca da!am tot sperat sa se termine cat mai repede!am tot sperat sa nu fie cazul sa incepem alte demersuri si am asteptat!am zis.....poate ne agitam atat si dupa aceea intr-o saptamana primim vesti.dar noi am tot asteptat, cu gandul ca nu mai pot intarzia mult si asa a trecut un an.
fiecare dintre noi avem caractere  si vieti diferite.
fiecare dintre noi sufera , sunt disperate si poate lipsite de speranta!ce au spus cei de la solvit?ca spania incalca legea!ce au spus chiar si cei de la minister?ca se incalca legea!ca e singura tara care nu recunoaste titlul
ce tara mai intarzie atat de mult

Mihaela c

daca peste o sapt vom primii scisoarea,mu-mi pare deloc rau de incercarea facuta.as face-o inca odata daca ar fi nevoie.ina imi pare rau ca u am cuoscut-o mai devreme pe denisa(care este romaca, are univ de drept in tare si recunoscuta aici si lucreaza da cativa ani intr-un birou de avocarura in madrid)eu cred ca merit un raspuns concret in ceea ce priveste nerecunoasterea.am postat scrisoarea celor de la care am cerut rec ca auxiliar de efermera.vi se pare ca seamana cu a celor de la ms?
mie nu.nu am spus ca vom obtine recunoasterea,desi asta am cerut,dar urmeaza sa cer daca nu recunoasterea, macar data fixa a examenului si temetica!ceva tr sa obtinem.nu este nimeni obligat sa faca aceleasi demersuri ca si mn.scrisoarea mea a ajuns la ei.am primit mesajul de confirmare.astept raspusul.