• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 September , 2021, 02:45:28 am

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

juliett

uff am citi si eu azi BOE.CE EMOTIIIIIIIIII
eu merg de sambata la madrid,si voi sta pana luni.
sa speram ca va fii bine ptr toata lumea
oare vom fi toate intr o singura sala?

admin

OK, pai spuneti asa, o sa fac tot ce e posibil sa sparg protectia, revin cand am reusit.

ramona-elena

Admin,
vreau sa-ti multumesc pentru interesul pe care il pui in ceea ce ne priveste.Apari rar,dar stim mereu ca esti acolo,si la nevoie cauti sa ne ajuti desi nu intra in atributiile tale de administrator al site-ului postari de documente pe care noi nu le putem vizualiza...decodifica.Asta demonstreaza ca intelegi si respecti ceea ce facem noi aici!Apreciez atitudinea pe care o ai!Multumesc in numele tuturor inca o data!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

cris

Quote from: ramona-elena on 26 May , 2011, 16:16:20 pm
Admin,
vreau sa-ti multumesc pentru interesul pe care il pui in ceea ce ne priveste.Apari rar,dar stim mereu ca esti acolo,si la nevoie cauti sa ne ajuti desi nu intra in atributiile tale de administrator al site-ului postari de documente pe care noi nu le putem vizualiza...decodifica.Asta demonstreaza ca intelegi si respecti ceea ce facem noi aici!Apreciez atitudinea pe care o ai!Multumesc in numele tuturor inca o data!

Subscriu!

ramona-elena

26 May , 2011, 16:22:18 pm #3364 Last Edit: 26 May , 2011, 16:27:14 pm by ramona-elena
Sincer nu stiu raspunsul la niciuna din intrebarile postate de Ankutel...si asta inseamna ca trebuie sa merg pe net si sa caut informatie....De aceea,desi risc sa fiu "pesada" insist iar cu privire la raspunsurile justificate.Nina,esti avizata  ;D De ce aia ales acele variante de raspuns?
Nu ma intelegeti gresit...nu imi este lene sa caut informatie.....ci doar cred ca este productiv asa,ne-ar ajuta mai mult,si poate informatia postat de voi....justificarea....poate sa fie mult mai utila decat ceea ce gasim pe net fiecare dintre noi.

erofei nina

iertare stapana :D! o sa-mi revizuiesc comportamentul! ;) Sincer nici eu nu am stiut raspunsurile atunci cand le-am intalnit in teste ..pe unul l-am pus la intamplare iar la cel cu sangele am gresit...Acum ce sa fac..daca tot am tinut minte nu m-am deranjat sa caut explicatia pe net! Gata...am plecat la colt! :)

cris

Ramona, postarea asta iti este adresata, trebuie sa ma scoti dintr-o nebuloasa in care am intrat...... confirma-mi (sau infirma-mi) daca tu ai postat ceva referitor la intrebarea pusa de tila in pag 111 referitor la Codigo Deontologico, si anume ca raspunsul dat nu era corect.
Iti si explic: inainte de a ma duce aseara la somn am aruncat o privire in forum si am ramas cu ideea de haber visto postarea ta referitor la intrebarea de care iti vorbesc; astazi cind am intrat si am vrut sa citesc, pe indelete, ce ai scris, .......nu mai gasesc postarea :o
Ma tot intreb, am vazut realmente postarea ta sau doar am visat?!?

P.S. daca imi spui ca am visat incep sa ma ingrijorez.....

admin

26 May , 2011, 16:57:11 pm #3367 Last Edit: 26 May , 2011, 17:01:17 pm by admin
problema rezolvata. Am scos protectia, si am modificat fisierul in format "doc" pentru a putea fi editat. Acum il puteti scoate si la imprimanta, spor la invatat.

merci pentru aprecieri.

intrebari.doc contine 1.000 de intrebari si poate fi vizualizat cu Microsoft Word sau cu OpenOffice

intrebari.doc

ramona-elena

cris...nu ai vista...tranquila  ;D
Am sters acea postare in final pentru ca sa nu va ametesc si pe voi de cap....destul eram eu la acea ora....Nu realizasem ca se cerea varianta incorecta.....  ;D dar cum am tot citit si recitit variantele,si stiind ca si prima si ultima erau corecte ceva nu mi se parea in regula si asa am mai citit inca o data cerinta  ;D

Caut pe net explicatii referitoare la raspunsurile de la intrebarile postate de ancuta dar nu gasesc nimic  :'( O las balta poate vine cineva pregatit(nu ca mine  ;D ) cu o explicatie plauzibila.Chiar sunt curioasa.Nina,de data asta poti pleca de la colt....  ;D

ramona-elena

QUÉ MEDIDA SE DEBE ADOPTAR ANTE UN COMA HIPOGLUCÉMICO?

a.Administrar insulina regular y recuperar el equilibrio hídrico
b.Administrar glucosa, suero e insulina
c.Administrar líquidos, glucosa, insulina y electrolitos
d.Administrar líquidos, insulina y electrolitos

Me he quedado boca abierta  ;D Insulina!!!!!!!! in toate variantele....Intr-o coma hipoglucemica??????Cred ca este o intrebare eronata!!!De altfel am deschis manualul de ope din care studiez si acolo nu apare in tto de la hipo insulina in nici un caz!!!!!!Trebuie sa fie o eroare,nu?Sau iar nu am habar????  ;D

ramona-elena

EN RELACIÓN AL TRATAMIENTO ELÉCTRICO DE LAS ARRITMIAS, SEÑALA LA AFIRMACIÓN FALSA:

1.La cardioversión sincronizada se practica a pacientes con arritmias supraventriculares
2.Para practicar una desfibrilación el desfibrilador no debe estar en modo "sincronizado"
3.El marcapasos transitorio está indicado en pacientes con bloqueo AV completo
4.Para la cardioversión sincronizada se precisan energías más altas que para la desfibrilación

mada_cjcr84

http://www.auxiliar-enfermeria.com/osakidetza_testonline.htm
puteti alege sa le faceti online...atat de auxiliar de enfermeria cat si de enfermeria....succes!

cris

http://www.ms.gba.gov.ar/EmergenciasSanitarias/trauma.pdf

Un material interesant si util referitor la "el paciente politraumatizado"

cris

Quote from: ramona-elena on 26 May , 2011, 17:41:53 pm
EN RELACIÓN AL TRATAMIENTO ELÉCTRICO DE LAS ARRITMIAS, SEÑALA LA AFIRMACIÓN FALSA:

1.La cardioversión sincronizada se practica a pacientes con arritmias supraventriculares
2.Para practicar una desfibrilación el desfibrilador no debe estar en modo "sincronizado"
3.El marcapasos transitorio está indicado en pacientes con bloqueo AV completo
4.Para la cardioversión sincronizada se precisan energías más altas que para la desfibrilación

cred ca raspunsul corect ar fi 4, cred ca in desfibrilacion avem energias mas altas que en la cardioversion.

tila

Ramona la prima intrebare es varianta c) daca nu ma insel...nu ma pune la colt. ;D... sincer am mai intalnit intrebarea asta si pur si simplu am retinut-o... :-[
La o doua..nu stiu.. :'(

Admin cred ca ai "podul plin de multumesc" insa subscriu si eu ce zicea Ramona.Multumim pentru tot  ;)

cris

¿Qué vía elegiremos  como primera elección  para la administración de fármacos  durante una PCR?

a. Vía venosa central.
b. Vía venosa periférica.
c. Vía traqueal.
d. Vía intraósea.

ramona-elena

Tila,nu te pun la colt pentru ca ai dat raspunsul corect dar.............eu tot in neclar sunt.Tocmai de aceea postez astfel de intrebari.....pentru ca imi sunt neclare si doresc ca cineva sa ma scoata din ceata  ;D Cred ca acesta este interesul tuturor cand posteaza o intrebare...asteapta eventuale comentarii....

Adica,suntem intr-o situatie de HIPOGLICEMIE si administram INSULINA??? Tot ceea ce eu am gasit  in hipo este ca se admon azucar daca este constient,daca este estuporoso glucagon im si perfuzie cu sueroglucosado.Ce cauta in varianta corecta liquidos,insulina si electrolitos?Ma gandesc ca lichidele sunt pentru prevenirea deshidratarii,deoarece in hipoglicemie pacientul prezinta sudoratie abundenta,electrolitii din acelasi motiv....dar insulina????
Ma gandesc ca aceasta coma hipoglucemica este o complicatie la hipoglicemie,caz in care se admon doar zahar sau glucagon si daca pacientul nu se stabilizeaza vorbim de coma si intervenim cu ser+electroliti.Ce imi scapa???

ramona-elena

Cris,la a doua intrebare raspuns corect 4.  ;)

Tanto la desfibrilación (DF) como la cardioversión (CV) consisten en una descarga eléctrica de alto voltaje,  mayor en la DF ( dosis de 2-4 J / Kg. ) que en la CV (  dosis de 0.5-1 J / Kg. ),

ramona-elena

Cris,la intrebarea ta eu am ales varianta a dar cum nu aveam certitudinea am cautat si am gasit asta  ;)  ;D

http://www.fisterra.com/material/urgencias/PCRfarmacosyVias.asp

kriss j

nu se alege prima data via venoasa periferica in pcr?

Lunera

Ba da, intii se alege via venosa periferica.

cris

Quote from: ramona-elena on 26 May , 2011, 17:17:10 pm

Me he quedado boca abierta  ;D Insulina!!!!!!!! in toate variantele....Intr-o coma hipoglucemica??????Cred ca este o intrebare eronata!!!De altfel am deschis manualul de ope din care studiez si acolo nu apare in tto de la hipo insulina in nici un caz!!!!!!Trebuie sa fie o eroare,nu?Sau iar nu am habar????  ;D

...ma gindesc ca insulina de care se vorbeste in variantele de mai sus, (in cazul asta varianta 3), se administreaza in punga de glucoza pentru a tampona  glucoza, ....pt a preveni efectul rebote al administrarii de glucoza la un pacient diabetic.

Lunera

Eu cred ca e vorba despre o greseala de tipar...voiau sa spuna "coma hiperglucemica", unde exista deshidratare,deci se pune perfuzie cu glucoza, insulina,electrolitos...raspunsul ar fi punctul "c"...cel putin asta e parerea mea :)

cris

Quote from: cris on 26 May , 2011, 23:32:38 pm
¿Qué vía elegiremos  como primera elección  para la administración de fármacos  durante una PCR?

a. Vía venosa central.
b. Vía venosa periférica.
c. Vía traqueal.
d. Vía intraósea.

Am gasit in manualul CTO :
-" canalizacion de una vena mediante cateter por via central, a ser posible, ya que se ha demostrado que cualquier farmaco administrado por via periferica tarda 2 minutos en llegar al corazon"

Intr-un articol publicat de un spital de aici am gasit
" -la via venosa periferica es la de eleccion,
 -siempre vias por encima del diafragma
 -despues de administracion del farmaco se levanta el brazo al mismo tiempo que se administra un bolus de SF     para que llegue a la circulacion central"

Optez pt varianta b  (desi am avut dubii la inceput intre a si b) tinind cont ca daca accesam via central incomodeaza, ca sa zic asa, efectuarea masajului cardio-respirator, iar vena femoral daca am accesa-o ar fi de poca efiacidad,estando por debajo del diafragma...

Raspunsul este b.

cris

Quote from: cris on 27 May , 2011, 12:15:34 pm
Quote from: ramona-elena on 26 May , 2011, 17:17:10 pm

...ma gindesc ca insulina de care se vorbeste in variantele de mai sus, (in cazul asta varianta 3), se administreaza in punga de glucoza pentru a tampona  glucoza, ....pt a preveni efectul rebote al administrarii de glucoza la un pacient diabetic.

Si da, asa cum zice Lunera, cred ca este vorba de o greseala de tipar si vorbim de coma hiperglucemico hiperosmolar.

Daca ai informatii noi, Ramona, le astept cu interes.
Fetele ce spun...?

ankutel

in coma hipoglicemica se administreaza ser gl 5 la suta sau daca e de 10 LA SUTA SE TAMPONEAZA CU 5 UNITATI DE INSULINA.....asta faceam si noi in tara ...eu lucrand intro sectie de chirurgie.....

ankutel

eu va spun cum faceam noi in tara.....primul ser gl il puneam in jet.....asat inainte sa avem rezultatul la glicemie stiti cum e in tara dureaza 15 minute rezultatul......si apoi se punea tamonat.....sau puneam ser gl 5%.....si se facea o schema in functie de glicemie....
sper ca m-am exprimat bine si a.ti inteles

cris

Te-am inteles perfect, Anuktel, ceea ce zici tu me suena mucho......., continui cu aceeasi incognita, am gasit ca se administreaza glucoza tamponata atit in coma hipo- cit si in cea hiper-

Off, ca nu gasesc material informativ mai aprofundat  :( :'(

ramona-elena

27 May , 2011, 15:03:41 pm #3388 Last Edit: 27 May , 2011, 15:05:14 pm by ramona-elena
Asta caut si eu....  :( "material mai aprofundat" ca sa imi ramana clar....Mi se pare plauzibila explicatia ta cris desi am gasit un material in care spune ca daca se prezinta hiperglicemie dupa admon de glucoza in coma hipoglucemica,se suspenda admon de glucosa 24h....nu zice nimic de admon de insulina.....

http://tratado.uninet.edu/c0506i.html

Sper sa il puteti accesa.....e foarte interesant!!

Ne mai "auzim" la noapte ca sunt la munca  ;)

adela

Fetelor,care plecati din Barcelona?As prefera cu trenul din Barna Sants,mai e cineva?