• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 September , 2021, 02:05:44 am

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ramona-elena

Ce se intampla de nu s-a mai postat de ieri?
Eu care ma gandeam ca nu am intrat de ieri si voi gasi sumedenie de grile.......dar nimic........  :(

Am vb cu o colega despre intrebarea referitoare la coma hipoglicemica si mi-a zis acelasi lucru ca si cris  ;) ca este pentru efect rebote.La hiper este invers,se admon insulina sa coboare glicemia dar in acelasi timp se admón ser glucozat pt acelasi efect rebote.Dar in ambele cazuri desigur sub control strict de GC la un interval strict de timp.
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

ramona-elena

16. ¿CUÁL DE LAS SIGUIENTES ACTUACIONES POR PARTE DE LA ENFERMERA/O SERÍA LA CORRECTA PARA EVITAR EL DIAGNÓSTICO ERRÓNEO DE HIPERTENSIÓN ARTERIAL CONOCIDO COMO "HIPERTENSIÓN DE LA BATA BLANCA"?

1.Dar por válida la primera medición de la presión arterial realizada en la consulta aunque sea elevada
2.En caso de obtener una medición elevada de la presión arterial, decirle al paciente que vuelva a la consulta el mes siguiente para volver a medir su presión arterial
3.En caso de obtener una medición elevada de la presión arterial, decirle al paciente que vuelva a la consulta la semana siguiente para volver a medir su presión arterial
4.Recurrir a la monitorización ambulatoria de la presión arterial (MAPA)

kriss j

hola.se face monitorizare ambulatorie a presiunii arteriale.

Lunera

Fetelor, eu nu sint convinsa de chestia cu insulina in coma hipoglucemica ???...peste tot pe unde am cautat am intilnit administrare de ser glucozat, glucoza,glucagon,etc...nicaieri nu scria ca trebuie pusa insulina...nici electroliti...postati voi paginile in care ati gasit asa ceva ca eu nu am dat de ele...
Efectul rebote...zic eu... se poate controla determinind glucemia si ,in cazul in care se dispara, doar atunci se pune insulina... :-\
Astept linkurile voastre...nu vreau sa ramin cu duda... ;)

kriss j

SE SUPONE QUE UN PACIENTE RECIBE 30.000 UNIDADES DE HEPARINA EN 500 ML. DE SUERO GLUCOSADO AL 5% POR VÍA I.V., A UNA FRECUENCIA DE 1.500 UNIDADES/H. ¿CUÁNTOS MILILITROS POR HORA RECIBE EL PACIENTE?

60 mililitros/hora
25 mililitros/hora
30 mililitros/hora
15 mililitros/hora
stie cineva care este formula pt a calcula ???

Lunera

Mie mi-a dat 25 ml...am facut calculul cu regla de trei simpla.

Lunera

Inca una de calculat dosis:

Tenemos un vial de 10 cc de lidocaina al 5%.
¿Cuantos cc deben administrarse si la dosis prescrita es de 150 mgr?

dani7asi

Fetele care dam examen acum nu vreti sa ne cunoastem si sa ne intalnim acolo?
Ma gandeam la reteaua facebook sa vedem poze cu noi(bineinteles cine are cont).
Adresa mea este Daniela Dumitrescu!
Va astept...

cris

salutare fetele! Nu sint la mine acasa, intru doar sa vad ce noutati au aparut  in forum..........míine ajung si ma pun pe treaba... ;)

Daniela Dumitrescu te-am accesat in facebook, mi-au aparut muuulte Daniele Dumitrescu, nu stiu care ai fi tu..........  ???

fetele, ieri am cunoscut-o pe Nina, (erofeinina), super fata!
Nina, iubita, multumim pt ospitalitate, ne-am simtit f bine. Pacat ca timpul ne presa....

dani7asi

Am poza de profil cu o gurita de copil(a fiicei mele)

erofei nina

hi5: Nina Erofei ;
facebook: Ero Romik

Cris, esti o draguta...multumesc ! Si tu m-ai impresionat in mod placut: dupa ce ca esti desteapta  mai esti si frumoasa, inalta cu un copilas superb si toate cele...trebuie sa ne mai vedem!

kriss j

da,lunera ..ai dreptate ,asa este..25 ml

juliett

juliett

sau mai simplu iulia dumitrescu  :D

ramona-elena

Foarte interesante intrebari de calcul de doze  ;)

Kriss j,nu stiu daca te-ai lamurit cu calculul dozei....Ca si Lunera eu am calculat cu regula de 3 simpla.E sfanta in astfel de calcule  ;)
Pentru cine nu isi mai aduce aminte  ;D :

1500 UI............. X ml
30.000 UI.......... 500 ml
x=1500x500/30.000=25 ml.

ramona-elena

Lunera,ma pronunt ca nu ma pot abtine  ;D

5%=5gr/100ml=5000mgr/100ml

Si iar regula de 3 simpla  ;) :

5000 mgr ............ 100 ml
  150 mgr ........... x ml

x=1500x100/5000=3 ml

Lunera

Bingo, Ramona!!! ;D...asa e. ;)

kriss j

FACEBOOK ILEANA CRISTINA JIANU...

kriss j

ramonik,lunera merci mult...pt explicatii...de cd tot ma plimb cu aspiratorul prin casele oamenilor ;)am uitat si regula de trei simpla ;Dpupici

cris

I.
En un enfermo que presenta quemaduras de segundo grado, el area quemada estará:

1. enrojecida, edematosa e indolora
2. con vesiculas, exudado y dolor
3. seca con zonas necrosadas e indolora
4. enrojecida, seca y con zonas necrosadas
5. con vesiculas, edematosa e indolora

cris

II.
Una de las siguientes caracteristicas no es propria de las ulceras arteriales:

1. presencia de tejido necrotico
2. base profunda y palida
3. muy dolorosa
4. localizacion en talon
5. bordes irregulares

ramona-elena

30 May , 2011, 22:22:30 pm #3411 Last Edit: 30 May , 2011, 22:24:13 pm by ramona-elena
E u optez pentru urmatoarele variante de raspuns:

I.2
II.5

Explicatii aici nu prea sunt de dat.Subiectul QUEMADURAS cat si ULCERAS trebuie studiate temeinic pentru a putea face o diferentiere,clasificare,etc.Pentru asta va las 2 siteu-ri foarte interesante.Cel de ulcere l-am mai postat odata.Pentru a accesa ulcerele arteriale intrati in "ulceras vasculares".

http://www.quemados.com/

http://www.ulceras.net/

Lunera nu am gasit material despre coma hipoglucemica.Eu sunt de acord cu tine.De altfel am si specificat ca insulina se administreaza(dupa parerea mea)doar in momentul in care la o comprobare de glicemie apare hiper,nicidecum odata cu serul glucozat ca efect preventiv!Cat despre electroliti am gasit pe ici pe colo(dar nimic clar-in hipo)ca apare un desechilibru de potasiu...In hiper e clar ca avem un desechilibru de electroliti datorita poliuriei.....in hipo...nu stiu....eu am presupus ca desechilibrul de electroliti s-ar putea datora transpiratiei abundente.Nu stiu unde sa ma informez concret.  :( Cred ca o sa ramanem cu "duda"  :'(

LoreM

Buna fetelor!
A trecut ceva vreme de cand nu am mai fost pe-aici.
Am venit impreuna cu familia la sf lui decembrie si am ajuns in Spania in ultima zi din anul 2010, nu am avut internet(doar de ceva timp am) si tin sa va anunt fetelor ca am deja 2 luni de cand lucrez pe o sectie de dializa langa BARCELONA, in Vilanova i la Geltru.
am asteptat de cand am fost la MADRID sa-mi recuperez OMOLOGAREA , un timp pentru a-mi gasi de munca, sincer la un momendat ma gandeam sa incep din nou in curatenie ca pana imi gasesc in domeniu a trece ceva vreme, dar Dumnezeu a fost de partea mea si a venit si locul de munca....am avut (maine e ultima zi) 2 luni de practica si  curso de aprendizaje dat de catre firma(e o clinica privata) in care am fost platita, de miercuri incep pe aripiile mele...e pe perioada de siplinire a vacantelor dare o poarta deschis si sunt foarte bucuroasa.nu ma gandeam sa imi gasesc tocmai in localitatea care stau, e la 12 min de mers pe jos de unde locuiesc.
Fetelor  NU lasa-ti arma jos, atunci cand simtiti ca nu mai pute-ti, cand simti-ti ca nu mai are rost sau sens atunci vine rezlovarea!
BAFTA la toata lumea si daca crede cineva ca pot sa o ajut(sa-l ajut) cu tot dragul, sa imi scrie pe adresa de email

Lunera

tila

Felicitari!!!!,LoreM  ;)

Adresa mea de facebook: Narcisa Savu
Stau si ma gandesc ca in curand o sa agregam fotos in halate albe pe facebook  ;D
Fetelor mai avem 1 luna :'(incepe numaratoarea inversa :'(

Va pup

cris

Quote from: tila on 31 May , 2011, 09:16:34 am
Felicitari!!!!,LoreM  ;)

Adresa mea de facebook: Narcisa Savu
Stau si ma gandesc ca in curand o sa agregam fotos in halate albe pe facebook  ;D
Fetelor mai avem 1 luna :'(incepe numaratoarea inversa :'(

Va pup

Doamne ajuta, Narcisa, sa fie precum zici, halate albe gasim, titlul sa-l convalidam odata!
(Te-am agregat in Fb)

Lunera

Halate albe??? Nu prea se mai poarta... eu prefer pijamas verdes o azules  ;) :D sau lila cu desene infantile... ;D

cris

III.
Imagine  que  encuentra tumbado en el acerado  público  a un individuo de unos 30  años.  Tras comprobar  que está  inconsciente y no respira, pide ayuda telefónica a los servicios de emergencia sanitaria; según las recomendaciones de la ERC (European Resuscitation Council) para la RCP básica,  ¿qué debería  hacer  después?

a. Esperar la llegada de los servicios sanitarios, reevaluando cada 2 minutos.
b. Ponerlo en posición  lateral  de seguridad.
c. Comenzar las maniobras de RCP básica (compresiones / ventilaciones).
d. Comprobar el pulso.

tila

erofei nina

mai mult ca sigur c... Sunt 4 etape in RCP basica cea de la varianta c fiind a 3-a!
cred ca o sa ma dea astia afara ca tot intru pe net in loc sa muncesc dar nu-mi pasa in curand vo lucra ca asistenta :D