• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

17 June , 2021, 09:43:10 am

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

ELLA ROMAN

FETELOR, SI EU VA UREZ MULTA BAFTA!! SA AUZIM DE BINE!

Raluca21

01 July , 2011, 12:04:05 pm #3601 Last Edit: 01 July , 2011, 12:06:06 pm by Raluca21
Buna , eu va astept la Madrid  :),celor care calatoriti sa aveti ,,buen viaje" .Mult succes tuturor si sa ne ajute Dumnezeu sa trecem .  :-*
Va pup si ne vedem duminica.......!!!!!!!!!!!
::)

Lunera

Fetelor, sint cu gindul alaturi de voi in Madrid  ;)... va doresc din tot sufletul MULTA BAFTAAAA!!!... drum bun celor care trebuie sa se deplaseze si sa va ajute Dumnezeu tuturor!

Maria...multa putere de a trece peste necazuri si insanatosire grabnica baiatului tau!

Ramona, la multi ani, sa-ti traiasca fetitza si petrecere frumoasa duminica! ;D

Va pup! :-*

kriss j

FETELOR ,ACUM CA MAI AVEM O ZI PANA LA EXAMEN,SA FIM CURAJOASE,INCREZATOARE SI OPTIMISTE.SA VEDETI CA TOTUL V FI BINE. DORESC SI EU "DRUM BUN"CELOR CARE CALATORITI,SA NE VEDEM CU BINE.PUPICI.

tila

Maria-Cristina imi pare nespus de rau ce ti s- a intamplat,sper din tot sufletul sa treci cu bine peste tot.

Ramona,felicitari fetitei si La multi ani! sa creasca mare si sanatoasa  ;)

Fetelor,si eu la fel este ultima data cand mai intru pe forum..Ne vedem la Madrid, sa aveti un buen viaje,animo si fruntea sus. Bunul D-zeu e mare si sper sa ne ajute in privinta examenului...eu una ma simt obosita,agoviada...si abia astept sa se termine totul...
Va pup si multa bafta

erofei nina

01 July , 2011, 15:40:58 pm #3605 Last Edit: 01 July , 2011, 15:42:51 pm by erofei nina
 Fetelor, chiar daca terminati examenul nu va grabiti sa iesiti repede din sala! Eu daca vad pe cineva ca iese pe usa intru in panica!!!
Dumnezeule... cate emotii; Capul sus fetelor...fie ce o fi!
 Ramona sa-ti traiasca fetita ! La multi ani!

Ana-Maria, nu ai mai dat nici un semn de viata. Vi la examen?

rebeca

Buna fetelor!!! va doresc MULT MULT succes!!!! sa fiti linistite si pline de incredere! eu am primit recunoasterea, am depus in octombrie, mi-a iesit in aprilie si am avut si eu postliceeala ca majoritatea dintre noi, nu sunt de parere ca statul spaniol este chiar asa de mult impotriva noastra. Chiar daca drumul unora a fost mai greu sunt sigura ca va fi rasplatit! SUCCES fetelor!!!!!!!!!!!!!! suntem alaturi de voi!!

ana_maria

Dragele mele, va doresc din suflet mult mult succes! Nu ma pot prezenta la examen acum, sper sa pot ajunge data viitoare cand se va organiza..dar sunt alaturi de voi!! Sunt sigura ca va fi bine ptr ca v-ati pregatiti din greu si asta va va aduce succesul!
Multi pupici de la Brasov!

VANESSA

Atata stres, emotii, oboseala, abia astept sa treaca totul . Dupa ce am citit toate mesajele voastre parca m-am speriat si mai tare.......am inceput sa realizez ca GATA nu mai e timp.
Va urez mult mult succes tuturor si ard de nerabdare sa va cunosc, impreuna va fi mai usor. S-avem bafta!!!

Raluca21

A sosit ziua cea mare!!!!!!!!!!!!!! Bafta tuturor si Doamne ajuta!!!!!!!!!
:D

juliett

eu sunt prima care postez dupa examenul asta de........ ???
ce sa zic.....dezamagire totala,dupa cat am inv nu am crezut ca o sa ies din sala de ex plangand :'(
eu nu am luat ex(stiu fara sa astept rezultatele)
ex mi s a parut f greu(cazul meu),nu am intalnit nimic din ce am invatat,am inv degeaba constitutia,legea generala de sanatate,alte legi si normative,hta,ulceras,diabetes, si restul atributiilor.si nu pot zice ca nu am invatat,dar sunt f dezamagita nu credeam.nu am avut intrebari din nanda,noc,nic..deci nimic nimic nimic.asta e imi pare rau ca m am  stresat si am pierdut timpul,ca la ex sa am o surpriza cat se poate de mare.au fost intrebari de nivel universitarrrrr
iar fetele de aici de pe forum toate frumoase,ma bucur ca v am cunoscut.si felicitari celor care au stiut
acest ex nu a fost unul de recunoastere a meseriei de asistent medical.

juliett

aa si inca ceva...ei ne cer noua si au pretentii de la noi sa stim astfel de examene si de interbari cand ei mai marii domni nu s in stare sa faca o foaia de examen corect,gresind 2 intrebari din examen....ce se intampla cu cele 2 intrebari gresite din cauza lor?una a ramas cu un raspuns neterminat si cealalta avea 2 variante de raspuns identice.nu ma intere cele 8 intrebari de rezerva trebuiau sa fie capabil sa faca o foaia de examen daca se tin mari si tari,si pretind nivel universitar

kriss j

buna,fetelor...juliett ,sunt de acord cu tine,as avea si eu mai multe de spus ,dar nu am nici forta sa formulez ceva coerent,mi s-a parut bataie de joc...nu ma asteptam ,sincer,...va pup...vb mai tarziu

juliett

si eu mai am  multe de spus,dar sunt f obosita,trista,dezamagita,inca nu mi vine sa cred,ma asteptam sa iau acest examen,ptr me acest ex a fost o bataie de joc la adresa noastra,eu sunt inca in madrid,maine dim plec

irenne

Fetelor, imi pare tare rau ca examenul a fost atat de dificil....am stat cu sufletul la gura si abia asteptam sa va vad comentand fericite intrebarile. Am inteles ca ati putut lua formularul de examen....sa ni-l aratati si noua, celor care v-am fost alaturi(chiar daca cu gandul).Eu sper sa nu fie asa de nagra situatia si sa luati cat mai multe......

kriss j

tila,ce faci,te vad conectata,cum te simti?intra pe facebook sa vb dc vrei...

VANESSA

Fara cuvinte......atata invatat si atata stres pt ce?  si-au batut joc de noi. Si acum oare proba practica pt ce este....s-or fi gandit ca in caz ca o sa treaca cineva de scris sa ii pice la practica?.......sau li se parea prea usor sa se dea recunosterea doar dupa un asemenea test ...... sper sa-mi regasesc fortele si sa-mi revin dar am ramas complet dezamagita.
Nu am reusit sa va cunosc azi ca eram prea trista si nu mai aveam chef de nimic, dar se pare ca vom mai avea ocazia...
Va pup

katy

Buna fetelor ,vad ca sunte-ti f dezamagite dupa acest examen ,adevarul e ca te poti astepta la orice din partea lor. Fruntea sus si sa auzim vesti bune.

deutza_deea

sunt in total deacord cu voi fetelor examenu a fost foarte greu ,dupa atata invat si sa nu pice nici o intrebare din materiile care le-am invatat? si-au batut joc de noi!eu una stiu ca am picat din 80 de intrebari am facut corecte 35! asta o fost un examen de opozitii nu de recunoastere!sunt foarte trista si super dezamagita!

erofei nina

Cosmar! Nici in cel mai rau cosmar al meu nu am crezut ca vom pati asa ceva! Examenul acesta a fost o palma pentru noi si a fost dat cu intentia de a ne descuraja pe viitor sa molestam autoritatile spaniole ! Ati vrut examen...na examen! Examenul a fost mai greu decat pentru oposiciones , as indrazni sa spun ca a fost de specialitate de genul examenelor afisate pe siteul ministerului de sanatate (mai ti minte Lunera cand spuneai ca nu sunt pentru noi?). Multe din fete au fost si sunt in stare de soc. Incearca sa se indeparteze de forum si de tot ce a fost legat de acet examen....deconectare totala! Va trece si perioada aceasta si atunci vor putea discuta despre bataia de joc la care am fost supuse! Eu..am picat, stiu asta de cand am ajuns acasa! Daca la Madrid am avut o speranta,odata ajunsa acasa , aprofundand fiecare intrebare mi-am dat seama de rezultat.
  Un pic mai tarziu voi posta cateva intrebari din acest examen pentru curiozitatea fetelor care nu au fost la examen. Daca se crede ca nu am studiat suficient de mult va veti face o parere dupa ce veti citi intrebarile..poate veniti si cu raspunsuri caci eu la unele intrebari nici acum nu am gasit  varianta corecta!
   Cand vezi lacrimi sau durere/dezamagire pe fetzele tuturor care au participat la acest examen realizezi cat de nedreapta poate fi autoritatea spaniola cu noi!

maybeline

fruntea sus fetelor
trebuie sa treceti si peste asta ca sunteti tari
eu una nici nu stiu daca sa ma apuc de intocmit dosarul dupa ce am citit

kriss j

fetelor,hai sa va povestesc ceva.in dimineata asta am avut cita la medic,am avut in ultimul timp TA ridicata,mi-am facut niste analize,in fine neimportant aspectul.am intrat in cabinetul doctorului si am prins momentul si i-am zis ca as dori sa-mi raspunda la o intrebare dc poate.si i-am pus intrebarea UNA DISNEA QUE AUMENTA POR EL ESFUERZO ,EN POZICION TUMBADA Y SE ALIVIA CON EL REPOSO O POSICION SENTADA QUE NOS INDICA ?INSUFICIECIA RESPIRATORIA O AFECTACION CARDIACA?
s-a uitat la mine,o fi zis ca-s nebuna  ,si nu astiut ce sa-mi raspunda.mi-a zis ca s-ar putea sa fie por afectacion cardiaca ,dar nu este sigur.deci cu asta am spus tot...eu inca nu pot sa-mi revin din soc,ceea ce ma afecteaza cel mai mult nu este ca nu o sa iau examenul,ci doar simplul fapt ca si-au batut joc de noi ,cu toate intrebarile lor de anatomie,biochimie,intrebari care a trebuit sa le citesc de 10 ori ca sa pot intelege la ce se refera..examenele de opozitii din punctul meu de vedere sunt mult mai simple si mult mai clar formulate...dar asta este...a fost o experienta,negativa din pacate ,dar ce nu te omoara ,te intareste,fruntea sus fetelor..

eni

Intradevar a fost un examen greu, ce se intampla cu 100 intrebari? nu inteleg acum cate raspunsuri bune trebuiesc date...in fine oricum la toate ni s au parut grele si nu stiu ce am facut, eu nu le am clare raspunsurile! Curaj si parerea mea e sa nu renuntam ptr ca scopul lor e sa punem jos arma, trebuie sa gandim pozitiv ca altfel...trebuia sa facem ceva sa insistam ptr practica, nu e corect sa trecem printr un astfel de examen, nici ele nu ar fi in stare, niciuna, sunt convinsa, oricum problema e tara noastra! ca de obicei, asta e!sper ca in final sa reusim!!!nu va lasati!!!

ramona-elena

Imi pare nespus de rau pentru ceea ce am auzit si am citit!!!!
Nu gasesc cuvinte sa va incurajez dar pot sa va spun ca anul trecut multe dintre noi am iesit de la examen cu aceeasi senzatie....aceleasi sentimente de frustrare si neputinta....Dar am fost care am reusit...poate va fi si cazul vostru.....nu stiu.....
Poate una dintre voi reuseste sa scaneze cuadernul cu intrebari si sa le posteze pe forum....Chiar sunt curioasa si vreau sa comentam in detaliu acest examen...........
Fruntea sus fetelor...macar acum stiti despre ce este vorba....Nu stiu in ce masura va poate ajuta experienta asta....Stiu ca acum sunteti pesimiste...demotivate....ca nu mai sperati in reusita....dar lasati sa treaca un timp....sa va linistiti....si sunt sigura ca o sa gasiti iar puteri sa mergeti mai departe...sa nu va lasati prada dezamagirii....Nu este totul pierdut...speranta trebuie sa mai existe!!!!!
Va pup!
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

ankutel

ca sa spun dezamagire.....examenul a fost destul de greu.....acum nu vedem nici o solutie dar....sa nu ne lasam trebuie sa gasim si noi o solutie......poate reusim sa cerem sa facem practica...dar pentru ast atrebuie sa fim unite

juliett

ufff..am ajuns si eu acasa.doamne inca nu mi revin,deci cat am plans zilele astea nu am plans in viata mea,cat de ciuda imi poate fii si prin ce umilinta am trecut,eu m am simtit umilita in ultimul hal,daca astea s atributiile asistentei atunci eu traiesc in alta lume.
mai bine nu invatam si nu ma pregateam ptr acest ex ca tot atat stiam cat am stiut pana ieri.
eu din 88 de intrebari am facut 79 dar imi e si rusine sa spun ca am facut corecte vreo....10...cred si ca sa nu dau foaia de ex cu 10 intrebari,am pus si eu ce am crezut de cuviinta,desi am verificat unele din raspunsuri pe net,si concluzie nu am luat ex.
eu nu stiu daca as mai avea de castigat ceva.....dar voi face o plangere....voi arata intrebarile....si voi cere anularea examenului...stiu ca imi e imposibil si nu voi reusii dar voi incerca....astept doar sa vad cat la suta din candidati au promovat acest examen....ma simt mai rau decat inainte examenului si ptr me si ultima speranta a murit.
nu mi era ciuda daca nu as fi invatat si umplut capul cu toate tampeniile de legi si dermografia si codul deontologic(din care a venit o intrebare),si multe alte.
nu realizez nici azi(si poate va trece ceva timp pana mi voi revenii)ca nu am avut intrebari din sterilizare,urgente medico chirurgicale,drenaj,clisme,sondaje si nu mai are rost sa insir ca fiecare stim ce am invatat.
stiu ca scriu mult,dar ma descarc,si nu uit cand stateam cu kriss j si cu raluca inainte de ex si ziceam de rcp si ne revizuiam cunostintele,dar se pare ca am vb degeaba,iar eu ca o proasta ziceam in ce articol si in ce titulo de la constitucion se rec dreptul la salud si sa fim atente...doamne e tragic.
eu ptr anul viitor nici nu ma voi prezenta la ex pe langa faptul ca am auzit ca se va cere o taxa de participare.
acest ex ptr noi a fost un mesaj indirect dar cat se poate de clar,ca statul spaniol nu mai vrea asistenti med(ca i au pe ai ei)dar cum sunt obligati sa faca un astfel de ex isi respecta acest criteriu dar au grija sa nu promovam.si as fi curioasa sa stiu cine stie sa raspunda la intrebari fara nici o sursa de informatie.

erofei nina

La punccion lumbar para extraccion y su posterior analisis de liquido cefalorraquideo consiste en la introduccion de un cateter en la medula espinal. ¿A que nivel intervertebral y entre que meninges se ha de realizar?

1. por debajo de la tercera vertebra lumbar y entre la piamadre y la duramadre
2. por encima de la tercera vertebra lumbar y entre la aracnoides y la duramadre
3. por debajo de la tercera vertebra lumbar y entre la piamadre y la aracnoides
4. por debajo de la primera vertebra lumbar y entre la duramadre y la piamadre
5. por encima de la segunda vertebra lumbar y entre la aracnoides y la piamadre

Oare cati din  medicii lor sau chiar si din medicii nostrii  stiu sa faca aceasta tehnica?!

irenne

Juliett, :o cum adica nu te preziti la un nou examen, daca nu-l aprobi pe asta? Nu inteleg atitudinea asta. >:(. Nu pot sa fac comparatie intre examenul de ieri si cel de anul trecut, dar, cum spunea si Ramona, si anul trecut au iesit fetele indignate.....nu se astepta nimeni sa dea atatea intrebari din legislatie....au cazut la examen destule....dar au fost care au aprobat .....si cele care nu l-au luat, nu au renuntat.....Fruntea sus....si bafta......veti vedea, ca nu e totul asa de negru.

deutza_deea

nina vreau sa iti spun ceva, eu in tara am lucrat la un cabinet particular la un medic chirurg si tin minte cand imi spunea ca punctia se face in totdeauna  por debajo de la primera vertebra lumbar, si acuma rezulta ca e altceva fata de ce imi spunea el! atunci ce sa zic ca face punctiile in locul nepotrivit ,ca e  prost?

erofei nina

cam 40 % din examen a fost din anatomie; cazurile (3 la numar) au fost puse la sfarsit, destul de complexe ...si necesitau timp pentru a fi studiate bine, timp pe care noi nu l-am avut pentru a aprofunda cu atentie fiecare cerinta in parte!
Eu nu pot in acest moment sa scanez el cuaderno de examen insa mai postez din cand in cand cate o intrebare pana reuseste cineva sa-l aporteze pe forum!

Que entendemos por ingurgitacion yugular?

1. incapacidad del miocardio para mantener un gasto cardiaco adecuado
2. aumento de la presion hidrostatica capilar
3. extasis de sangre en las venas yugulares
4. vasoconstriccsion de las venas yugulares
5. burbujas de aire en la yugular