• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

01 August , 2021, 12:40:18 pm

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

erofei nina

Juliett...ai spus ca vrei sa faci contestatie...cum si unde o faci???
Nu sunt de acord sa renunti la lupta desi cred acum cu tarinta ca si urmatorul va fi la fel de greu! Daca ei si-au propus sa ne descurajeze si sa reduca numarul aspirantilor la titlu de DUE o vor face de fiecare data (cu un examen la fel de greu, o taxa in plus sau cine stie ce ). Cine ar putea sa-i opreasca ??

juliett

irenne,eu ma gandesc serios la alte optiuni ca vad ca aici nu se mai poate,ori schimb tara,ori ma inscriu aici la facultate,sau sa vad daca mi pot continua studiile,maine merg sa intreb la o scoala de enfermeria de aici,ca eu am diploma omologata si sa vad daca pot continua un an sau 2..nu stiu...iar pana la anul...cine stie ce va mai fi...poate anul viitor se va face practica...nu stiu....dar totusi e un alt an de asteptare..si un alt an (acesta)pierdut.

juliett

nina voi scrie la solvit(desi s a mai scris acolo si nu au facut nimic),ma voi duce la un avocat,macar ptr linistea mea sa stiu daca acest tip de examen ptr O RECUNOASTERE DE MESERIE poate avea un asa grad de dificultate si  daca au procedat corect,si voi lua din nou leg cu ambasada rom de aici(am mai luat leg cu ei si m au sunat ei ,dar atunci aveam probleme cu recomandarea de la minister din rom,ca intarzia prea mult,8 luni am asteptat,si acuma o am)si le voi spune sa vada ce se intampla sa ia atitudine,sau nu stiu ceva voi face...dar astept sa vad cati au promovat,daca au promovat multi atunci nu mai zic nimic...si imi voi pune eu un semn de intrebare ptr me.
si cum spuneai si tu ptr anul viitor va fi la fel de greu..ca au vazut ca tine.
nu renunt la razboi dar am pierdut o batalie,si nu numai prin acest ex se poate reusii

ankutel

eu sunt de aceeasi parere ca juliett trebuie sa facem ceva ex a fost prea greu....si eu astept sa vad cate au sa treaca.....abia apoi pot sa zic ceva.....poate sunt si fete care au stiut desi ma indoiesc

juliett

ar fi bine sa fim cat mai multe ca eu de una singura nu voi putea....
ce vom putea face....o petite on line,cu cat mai multe semnaturi strangem cu atat mai bine,nu stiu exact cum functinoeaza dar stiu ca matusa mea ce e medic in rom a facut petitie on line in leg cu cabinetele medicale,nu le convenea ceva....nu stiu exact ce sa zic ca eu doar am semnat :P nu trebuie sa fi asist medi sa semnez tre sa fi doar de acord.asta un avocat imi poate zice cum se procedeaza sau nu stiu daca stie cineva mai multe,si poate avem nevoie de ajut admini ptr a posta petitia pe net....cine e de acord e binevenit,dar trebuie sa ne interesam.
azi gandesc asa...poate sapt viitoare nu o sa mai zic nimic si o sa ma conformez faptelor petrecute

dani7asi

Stiti ce trebuia sa facem?Sa ne unim atunci si sa iesim din sala neacceptand sa mai sustinem examenul.
Sunt sigura ca din putinele persoane care vor lua acest ex vor pica la celalalt ex in nr mare.
  Eu cred ca avem sansa daca facem contestatie cu privire la examen dar nu stiu unde ar trebui sa ne adresam
  Va pup

juliett

eu zic ca petitia on line e cea mai buna...pot semna multe persoane....dar asa daca facem contestatie fiecare in parte.......nu stiu daca rezolvam ceva...acuma sa vedem cati au promovat...si apoi actionam....si sincer eu cu cate persoane am vb la ex inafara de voi de aici de pe forum......nu a fost nimeni pregatit

erofei nina

fetelor, stiu ca sunteti scarbite de ceea ce s-a intamplat dar haideti sa dezbatem intrebarile care au fost. Eu am multe dude si ma intereseaza si parerile voastre. Scrieti si voi cate o intrebare si haideti sa-i cautam raspunsul corect impreuna!
  Reveniti-va, eu va astept pe forum (sunt ca un lup singuratic aici dar nu am liniste iar pana se afiseaza rezultatetele trebuie sa fac ceva).

juliett

nina eu am venit :D de vreo 4 ore stau la calc corectez testul,am ajuns la intrebarea 67 dar la unele nu am gasit raspunsul.cum facem?postam si intrebarea sau doar numarul ei si varianta corecta?

mada_cjcr84

buna fetelor!uuuffff....imi pun intrebarea daca nu promoveaza nici o pers, ce se intampla? pot anula examenul,nu? sau daca promoveaza un procent  infim comparativ cu nr candidatilor? aceasta intrebare imi suna in cap ink din momentul in care am iesit din sala....eu ink sunt in madrid...mi-am luat o saptamana de vacanta sa studiez..wow...o saptamana de stres si emotii pierduta de pomana...dar daca ink nu posteaza nimeni examenul, miercuri promit k il postez eu...va pup

erofei nina

Hai sa postam intrebarea ca sa poata participa si fetele care nu au fost la examen!

juliett

1.en un paciente con acidosis metabolica, que patron respiratorio se podria encontrar?

1.biot
2.cheyne-stokes
3.kussmal
4.taquipnea
5.ortopnea

varianta corecta 3.

erofei nina

Si eu am gasit la intrebarea de mai sus ca varianta corecta 3, ba chiar am bifact corect. La intrebarea postata de mine cu igurgitacion yugular care ar fi raspunsul corect?

juliett

la intrebarea 5 cu ingurgitacion yugular am gasit varianta 2 corecta,aumento de la presion hidrostatica capilar.
eu aici nu am raspuns corect.

2.en que tipo de neumotorax los tejidos que circundan la zona por donde el aire esta penetrando en la cavidad pleural,actuan como una valvula de una sola via,permitiendo la entrada de aire pero no su salida?

1.en el neumotorax espontaneo complicado
2.en el neumotorax a tension
3.en el neumotorax espontaneo simple
4.en ninguno de ellos
5.en el neumotorax por fallo pulmonar

varianta corecta e 2. poftim intrebareeeee
daca vrei las doar intrebarile fara raspuns....desiii ne intere pe toate variantele corecte,ca acuma cautam pe net fiecare raspuns

erofei nina

imi poti arata si mie materialul in care scrie despre ingurgitacion yugular (daca l-ai gasit pe net)?
Pana prind curaj si celelalte fete in a posta variante de raspuns hai sa punem mai intai intrebarile la care nu am gasit un raspuns corect ca fiind SIGUR!

erofei nina

Durante la trayectoria de una enfermedad cronica, esta pasa por diferentes fases diferenciadas. Cuando los sintomas se hacen mas intensos o la incapacidad avanza a pesar de los intentos por controlarla mediante regimenes terapeuticos apropiados, nos encotramos en la fase:
1. fase inestable
2. fase aguda
3. fase de crisis
3. fase de agonia
4. fase de deteriorio
???

mada_cjcr84

Quote from: erofei nina on 04 July , 2011, 21:12:22 pm
Durante la trayectoria de una enfermedad cronica, esta pasa por diferentes fases diferenciadas. Cuando los sintomas se hacen mas intensos o la incapacidad avanza a pesar de los intentos por controlarla mediante regimenes terapeuticos apropiados, nos encotramos en la fase:
1. fase inestable
2. fase aguda
3. fase de crisis
3. fase de agonia
4. fase de deteriorio
???
eu personal am pus 4.

juliett

nina nu mai gasesc acuma raspunsul la intrebarea 5,de pe net l am luat dar promit ca o sa l caut si postez....ca ma doare capu

kriss j

eu la asta am pus fase de deterioro

erofei nina

iar eu am pus fase aguda :D si pana in momentul de fata nu am gasit nici un material care sa ma lamureasca in priviinta raspunsului corect! Voi v-ati lamurit?   

juliett

eu am pus fase de crisis si nu am gasit un raspuns corect inca.fetelor puneti si nr intrebarii ca sa cautam mai usor in foaia de ex

kriss j

dragele mele,eu cred ca nu pot sa particip in asta,imi fac si mai mult rau...incerc sa asimilez el fracaso,dc aveam cat de cat sperante mi se disminuie pe moment ce trece...va pup..

erofei nina

kriss, sti ca la pulsul apical am gresit amandoua? ne -am amintit noi ceva legat de ce zicea Ramona dar nu era ceea ce trebuie! In schimb la multe din intrebari tu ai raspuns corect ...mie asa mi s-a parut din discutia noastra de dupa examen!

irenne

wow, cate fete conectate!!!!......salute!

juliett

ce ati pus la pulsul apical?eu 1.nu era 1? ???

erofei nina

04 July , 2011, 22:34:57 pm #3655 Last Edit: 04 July , 2011, 22:39:37 pm by erofei nina
da era 1 - en la punta de corazon! eu am aflat cam tarziu :(
fetelor, eu ma retrag, "ne recitim" maine! Cris, Tila...va simt lipsa!

juliett

uff ce bine am raspuns corect,ma chiar gandeam ca nu aveam cum sa gresesc,stiam raspunsul de aici de pe forum cand  postau fetele cum se masoara pulsul apical  :P

Raluca21

Buna fetelor, in principiu eu am crezut ca sunt nepregatita;dar se vede treaba ca si-au batut joc de noi .LA INTREBAREA 11 eu am pus inestable 1  ???.

kriss j

nina,oi fi raspuns bine la cateva,dar nu cred ca sunt suficiente,pt a aproba,eu am lasat multe sin contestar,doar stiti ca am incercat sa mai scriu si mi-au atras atentia...eu incerc sa nu ma mai gandesc...altfel o iau razna..de ieri nu mai sunt eu,parca sunt drogata..pupici fetelor,hai sa incercam sa ne linistim..

eni

am incercat sa postez intrebarile si nu ma lasa, spune ca sunt prea multe...sa consult administratorul, le am in casuta mea postala, cocluzii de raspunsuri corecte (nu neaparat sunt corecte): 1-3, 2-2, 3-3, 4-3, 5-3, 6-4, 7-5, 8-2, 9-5, 10-3,11-5, 18-2, 19-3, 20-1, 21-1, 22-5, 24-5, 25-5,27-4, 28-2, 29-1, 34-3, 40-4, 41-1, 45-1, 57-3, 59-3, 63-3, 68-3, 71-1, 82-3, 83-5, 87-4, 88-1, deocamdata sunt cele pe care le am analizat, repet nu neaparat e si corect ceea ce am scris!!!