• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 September , 2021, 02:10:31 am

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mihaela c

buna!   desi nu-i a buna.am  multe motiva sa fiu intrigata,poate mai multe decat voi.nu sunt rea..sunt doar realista.nu vreau sa va supar mai mult decat sunteti.mi-e personal mi-ar fi fost mult mai bine daca as fi putut plange, dar lacrimile au ramas oprimate undeva in suflet,iar el nu se poate exterioriza si de aceea doare mult mai tare.sa cautam un avocat?credeti ca acum se poate face ce nu s-a putut acum cateva luni?sau era necesara experienta asta pt a va da seama ca atunci vedeam lucrurile cum l-e vedeti voi acum...va aduceti aminte cand au trimis scrisoarea in care ne-au bagat pe gat un articol care facea referire la medici si arhitecti?stiti ce a spus SATURMINO persoanei despre care va vorbeam atunci ca e dispusa sa ne ajute?(pt ca ea a ajuns sa vb direct cu el..)dar nu mai conteaza.....!acum va fi mult mai greu sa facem ceva.intrebarile nu pot fi contestete pt ca nu am avut un plan de studiu pe care sa nu-l respecte (s-au gandit la toate...)ce se mai poate face ar fi sa contactam un expert in medicina care saconfirme sau infirma daca intrebarile sunt sau nu pt ce cerem noi.de una singura, aveti dreptate;nu se poate face nimic.si daca ar fi toate precum ancutel(pe care nu o cunosc si nici nu as avea placere, nu s-ar mai realiza nimic pe lumea asta.daca vantul bate spre nord...are dreptate,e de acord si ea si trebuie facut ceva....daca vantul bate spre sud...are dreptare, ea sustine si trebuie facut ceva....pe cine canta la stele , nu te poti baza.iar noi daca vrem sa facem ceva trebuie sa avem propriile                 ide  

Mihaela c

si sa mergem pana la capat cu ce ne propunem.eu una ma simt ca pe timpul iobagiei, cand orice ai fi facut, tot sluga erai,oricat ai stiga -nimeni nu te aude!am ajuns cu o scrisoare trimisa mai departe de m sanatatii.m-au contactat ei si m-au intrebat daca sunt de acord sa dau examen(asta a fost acum vre-o 3 saptamani).nu stiam ce sa zic....si de ce ma cheama dupa 2 luni de la data trimiterii scrisorii...i-am pus in legatura cu avocata care mi.a trimis scrisoarea pt ca nu voiam sa spun ceva ce nu trebuia sau care sa fie interpretat cum voiau...si povestea e lunga...
daca v.as trimite raspunsul ,a-ti rade...se eschiveaza in a da un raspuns concret care nu se stie ce varianta e corecta..a,b,c, d,e si care doamne fereste de un proces ceva,sa avem documente care sa-i inculpe cumva.toti se invart in jurul cozi si nu dau un raspuns concret pt ca NU EXISTA
una dintre voi..care vreti....CERETI SA SE REVIZUIASCA DOSARUL(TITLU DIN 2007,2008, 2009) sa vedeti ce va raspund !si eu ma gandesc desi nu cred ca l-e place sa gandim oare toate care am dat examenul(caci am vazut persoane de toate varstele)AVEM TOATE ACELASI PLAN DE STUDIU?OARE ITI TREBUIE UNIVERSITATE SA -TI DAI SEAMA CA SE JOACA CU NOI SI CA FAC LUCRURILE DE ASA MANERA SA NU AI NIMIC CONTRA LOR?DESI AU FACUT MULTE GRESELE SI GRAVE, DAR CARE ASA CUM MI-AU SPUS NU AM RECLAMAT IN 15 ZILE.dar asa cum a-ti spus si voi, de una singura nu se poate face nimic
.vreau sa va spun ca orice s-ar hotari,eu sunt alaturi de voi si nu conteaza din ce directie bate vantul.sa mai treaca putin timp i sa vedem ce vom face

juliett

eni vin si eu cu o adaugare 4-1,5-2,19-4,acestea sunt micile erori in rezultatul tau y las demas sunt bine toate,dar si variantele mele pot fi gresite.

kriss j

eni,mi-am confruntat si eu la oja de respuestas cu ce ai postat tu,23 imi coincid.cu toate ca la intrbarea cu insulina am raspuns,ca si tine ca la sobredosis produce hipoglucemia sunt de acord si cu juliett ca nu se adm in diabetes tipo 2..tind sa cred ca are mai multa dreptate ea...oricum ,degeaba ori fi bune anumite raspunsuri,dar nu cred ca am sansa sa acumulez los 55 puntos..

Mihaela c

daca vorbec singura la ora asta ;e penrtu ca ma doare...pt ca nu pot plange pentru a ma linisti...pt a putea dormi....pt a ma putea hrani.azi am muncit in 3 case si abia cand am venit acasa la 7.30 mi-am adus aminte ca nu am mancat.dar noi suntem puternice..trecem peste toate.... stiti cum e ...UN SUT IN FUND,UN PAS INAINTE ! NU-I ASA? NOAPTE BUNA SI SCUZE DACA AM DERANJAT .E TARZIU..POATE NU GANDESC BINE,PROMIT SA NU MAI DERANJEZ!!!!

mary carmen

Buna la toata lumea.Fetelor mi se pare ingrozitor ceea ce se intampla..Ma intreb...Sa fie pentru ca sunt in situatia in care sunt??Es decir nu au nevoie de forte de munca si din cauza asta pun semejante problemas???Nu stiu care este raspunsula dar  ceea ce se intampla in aceasta tara este de strigat la cer. In 2007 sau undeva alrededor cand aveau nevoie se omologau fara a sta pe ganduri ...tocamai pentru ca ...aveau nevoie....Nu stiu ce ar fi mai bine..continuar cu o lupta in care nu se vad rezultate bune sau incepand de la 0???Cred ca anii ce ii avem luptand cu ei sa ne dea omologarea sunt aceeasi ani in care am fi putut termina universitatea aici...Es que este un stres continuu...Sper sa avem repede rezultate bune...Animo la toti si sunt alturi de voi.

mary carmen

Juliett buna te vad conectata si as vrea sa te rog daca imi poti da si mie linkul unde pot intra sa vad rezultatele  examenului(admisi si respinsi)Multumesc mult.

juliett

eni scz dar m am incurcat..... variantele ce le am scris eu,raman valabile,iar restul raspunsurilor .....unele imi coincid cu ale tale unele nu.
pana acuma am facut corecte...23.mai am necorectate 36,iar restul sunt gresite sau ,nu am raspuns...dar tot nu mi ajung ca sa trec...

juliett

mary carmen buna,dar nu stiu ce link,e doar site ul ministerului unde se vor afisa rezultatele...dar inca nu s au afisat...cred ca nici nu m am uitat...s ar putea pe vineri sau sapt viitoare.

mary carmen

Ok  Juliett. Multumesc mult.Multa bafta si sa ai buenas noticias.Un saludo.

cris

Fetelor, nu ma simt inca in stare sa comentez nimic din examen, nu pot, sint prea dezamagita, in parte de intrebari si in parte de mine.......nu intru in detalii, asum responsabilitatea.
Ceea ce vreau sa va spun acum este ca am vorbit azi cu cineva, nu stiu in ce masura are dreptate sau nu, mi-a spus ca atit timp cit nu s-a respectat ce scria in BOE - si aici ma refer la cele 4 variante de raspuns , asa cum scriau ca vor fi si nu 5 cum de fapt au fost, spunea deci ca el examen se puede impugnar!!

Si inca ceva: personal sint convinsa ca ne-au urmarit forumul, am si argumente, dar le las pt urmatoarea postare, acum inca imi ling ranile!

Va pup si numai bine........

juliett

cris ma bucur ca ai aparut......iti inteleg starea si dezamagirea,eu sunt la fel,toate suntem la fel,a fost o lovitura prea grea pt noi,un soc si ceva de neimaginat.
da si eu sunt sigura ca ne au urmarit forumul,si mi am pus intrebarea asta cu mult inainte de examen
deci cum nu au respectat ce s a publicat in BOE,atunci mai avem o sansa,putem "ataca" examenul,fara a avea nevoie de alte argumente(cati au promovat cati nu,ca a fost prea dificil etc)e de ajuns singurul fapt ca nu au respectat ce au publicat.....cred ca aici nu s au calculat bine....sau au zis ca "lasa publicam una si facem alta,ca oricum nu ne va contesta nimeni acest "mic detaliu"  "ptr ei...ca ptr noi e important iar toate aceste lucruri..doar un avocat ni le poate explica.

cris

05 July , 2011, 12:53:48 pm #3672 Last Edit: 05 July , 2011, 13:00:03 pm by cris
Juliett, nu am avea sub nici-o forma cistig de cauza la o contestatie invocind motivul unui examen prea greu, sint convinsa de asta. Sau bazindu-ne pe faptul ca ar fi putini admisi...astia chiar ne-ar ride in nas. (Cred ca si acum rid citindu-ne si citind argumentele astea pe care zici tu ca le-am putea invoca.) Din punctul meu de vedere sint excluse amindoua! Insa faptul a nu s-a respectat intocmai ce s-a publicat in BOE, asta da, este un motiv cu argument puternic si are toate sansele de cistig.
Problema este ca eu nu ma vad si nu ne vad facind contestatii......eu nu ma simt in stare, nu ma adun inca....in afara faptului ca stiu ca am gresit la niste intrebari, mi-am dat seama dind o privire pe foaia de raspunsuri ca mi-au ramas multe, adica PREA MULTE intrebari neraspunse, si in astea intra si intrebari pe care le stiam si pe care le-am bifat doar pe cuaderno nu si in foaia pe care am dat-o comisiei. Deci daca inainte mai aveam o speranta, acum mi s-au spulberat, ceea ce am facut nu are explicatie.....sau are, nu stiu, am incercat eu sa gasesc una ca sa ma pot ierta: me ha podido la tensión. Cu doar 50 de intrebari raspunse nu cred ca am vreo sansa sa iau.....

Nu arunc armele, doar ca am nevoie de timp sa imi revin.

juliett

am inteles ca ar fi o banalitate motivele invocate,imi dadeam si eu cu presupusul,asta nu ins ca si actionam dar de duminica si pana azi mi au trecut prin cap n variante ???,si oricum nu cred ca ar rade azi mai copios la unele postari,decat ar rade cand vad ce raspunsuri am dat toate si mai ales ei rad de noi asa in generallll...no asta e in fine...nu mi  mai bat capul ca nu are rost eu sunt convinsa de mine ca nu am luat
iar tu cu 50 de raspunsuri corecte iti iei ex,atata ai nevoie indierent ca ai gresit celelalte variante

cris

05 July , 2011, 13:18:51 pm #3674 Last Edit: 05 July , 2011, 13:20:57 pm by cris
O Doamne, Juliett, unde nu  sint alea toate 50 corecte!!!
50 raspunse, corecte nu se stie.......oricum, cred ca nu iau. Y no le voy a dar mas vueltas, nu fac decit sa ma torturez. Asa ca trec pagina.

juliett

aa sa inteleg ca ai raspuns la 50 de intrebari din tot testul?asta e nici la me situatia nu e roz,si nu voi mai cauta nici un raspunsc corect,ca in ritmul asta nu mai prind sa vad rezultatele  :D

juliett

cris dar unde ziceai ca ai vazut ca s a scris in boe ca intrebarile vor avea 4 variante de raspuns ??? ca eu am citit amandoua publicatii si nu am gasit asa ceva,doar ca vor fi intrebari cu multiple variante de raspuns din care doar una va fi corecta

cris

Doamne, nu stiu ce se intimpla cu mine, as fi jurat ca am vazut "4 variante de raspuns" ,si acum cind am luat cele 2 BOE la recitit nu am gasit decit ce spui tu , Juliett, "respuestas multiples". Ai dreptate, nu exista.
Imi pare rau, m-am inselat...Doamne, ce se intimpla cu mine, nu pot  lasa ca un fracaso me hunde en la miseria.....

Raluca21

ai  dreptate Juliett tocmai am citit boe  ,, El contenido de la prueba de aptitud tendra en cuenta aquellas  materias cuyo concimiento es fundamental para el ejercicio de la profecion de enfermero responsable de cuidados generales y en las que la formacion recibida por el solicitante presenta diferencias substanciales de duracion y contenido respeto a la formacion recibida en España"  ??? ,asa ca tot se poate contesta ceva!!!!!!!!!!!!!!! :(

juliett

poi vezi si atunci sa mi spuna mie cineva ce a fost fundamental din examenul asta ptr a putea profesa meseria de asistent medical? ??? unde se face punctia lumbara?mie nu mi se pare fundametal sau ca ar intra in atributiile asistentei,daca nu stiu unde se face nu cred ca nu pot profesa aceasta meserie.cred ca sunt alte lucruri mult mai fundamentale in atributiile asistentei decat aceste "chestii"

Raluca21

pai daca cer que sea ,,fundamental para poder profesar" pai sa fie asa ,una zic si alta fac!!!!!!!!!!!!

erofei nina

05 July , 2011, 18:25:21 pm #3681 Last Edit: 05 July , 2011, 18:26:56 pm by erofei nina
Mihaela C, astazi dupa ce  am citit cele scrise de tine...mi-au dat lacrimile.  Ai  dreptate in tot ceea ce scri si  lasi  impresia ca sti mai multe decat postezi. Nu trebuie insa sa intepi pe nimeni care nu a fost de acord cu tine la un moment dat! Nu e cazul! Acum trebuie sa fim mai unite mai mult decat niciodata si sa cautam solutii!

STOP!

Ajunge fetelor cu SMIORCAIALA ! Nu ne va ajuta cu nimic! Haideti sa cautam solutii ACUM nu dupa ce se vor afisa rezultatele! Daca incercam sa facem vreun demers dupa ce vedem lista cu rezultatelor le vom da un motiv sa zica” a, te-ai vazut respins/a si vrei sa faci contestatie..trebuia sa inveti mai mult!”
Stim toate ca acest examen a fost facut special sa NU trecem de altfel chiar telefonic ni s-a transmis „ori il luati toate, ori il picati toate”; Au stiut ei ce ni se pregateste! Cu siguranta vor fi cateva fete care il vor lua nu pentru faptul ca au studiat mai mult ci mai degraba ptr ca au avut noroc!
 Veniti cu idei/solutii, luati initiativa si nu asteptati fiecare ca altcineva sa faca ceva si pentru voi! Aici ma refer si la fetele ascunse care vin doar sa citeasca forumul! E si viitorul vostru in joc fetelor, nu va complaceti in aceasta situatie! Daca asteptati ca altele sa iasa la inaintare si in numele vostru atunci va meritati soarta!
 Incep eu...voi face o sesizare la Solvit in numele a mai multor persoane! Imi trebuie acordul vostru, numele complet, nr de tel. (in cazul in care veti fi contactate telefonic pentru intrebari) si un numar de identificare NIE pe care il voi pune in dreptul numelui. Aveti emailul meu: [email protected] mi le puteti trimite cel tarziu pana maine seara!
Daca ii trece vreuneia prin cap sa-mi scrie ca ma lupt cu morile de vant...o rog AMABIL de acum sa se ABTINA!
 O sa mai am nevoie de el cuaderno de examen scanat...cineva a zis ca il are. Va trebui sa il atasez la sesizarea mea. Le voi scrie atat despre discriminarea facuta prin scoaterea variantei cu 4  luni de practica cat si despre examenul pe care l-am avut!

Astept pe altcineva sa faca o contestatie catre minister...la fel, in numele mai multor persoane (acceptul meu il aveti deja). Cine se exprima corect si stie sa faca o reclamatie in lb. spaniola sa ia initiativa. Poate mai sunt si alte usi la care putem sa ne plangem..veniti cu idei!

CAT DESPRE TINE...MAGAR PROST SI FARA INIMA, CARE VI SI SPIONEZI FORUMUL PENTRU A ARANJA LUCRURILE IN DEFAVOAREA NOASTRA O SA VB MAI TARZIU (tu intre timp, mai taie cateva raspunsuri corecte din examenul meu..asa, ca sa fi sigur ca nu il iau).

Lunera

Fetelor...ce s-a intimplat?...am intrat acum ca nu am mai putut inainte ptr ca am lucrat...si am ramas masca...nu pot sa cred ca v-au facut asa o mala jugada...cum e posibil sa fi pus intrebari foarte grele la care nu ati stiut sa raspundeti , dupa ce ati invatat atita...sint sigura ca majoritatea ati fost bine pregatite.E de necrezut...am presupus toate ca examenul va fi ca cel de anul trecut, un examen tip opozitii, cu unele intrebari mai grele, altele mai usoare...nicidecum cu intrebari ptr EIR, care sint f grele. Plus ca nu ma asteptam sa puna intrebari din anatomie si fiziologie, eu pierdusem mult timp repasando toata anatomia...si n-a cazut nimic din ea...mi-a fost ciuda ca am pierdut timpul, desi nu mi-a stricat un repaso general.

Cind puteti, postati intrebarile sa le vedem si noi, cele care nu am dat acest examen si nu va lasati prada deznadejdii, luptati in continuare...puteti face contestatie la faptul ca nu s-a respectat ceea ce au scris in BOE( daca e adevarat).

Oricum, eu nu pierd speranta ca veti aproba pina nu vad rezultatele. Apropo, nu stiti cind le vor afisa, ce v-au spus?
Pina atunci va doresc sa aveti multa forta sa continuati, sa nu va lasati coplesite si sa nu dati inapoi!

Va pup  :-*

Lunera

Nina, cine spioneaza forumul, nu inteleg, explica-mi, te rog... :o :o :o

erofei nina

Quote from: Lunera on 05 July , 2011, 18:52:48 pm
Nina, cine spioneaza forumul, nu inteleg, explica-mi, te rog... :o :o :o

citeste tot ce s-a scris de dupa examen..Eu am pus cateva intrebari din exm! Cat despre spionat nu am dovezi insa am logica! Mai sunt fete care impartasesc aceeasi parere si ar trebui sa scrie si dc!

juliett

lunera si eu am pus cateva intrebari......rezultatele se vor da vineri sau sapt viitoare
in leg cu spionarea forumului eu nu am dovezi,dar asa am crezut  ptr tot ceea ce s a intamplat la examen,cris a zis care argumente.
imediat dupa ex am zis sa facem ceva am dat si idei pero nadie ni caso....
eu voi trimite un e mail la un ziar din spania si voi face publica toata povestea asta sa stie toata tara si toata europa cum merg lucrurile aici...mai ales ca aceste examen sunt facute in mare secret nimeni habar nu are.suntem in UE,e singura tara care desfasoara in acest fel procedeele de recunoastere,sa afle toata lumea ,si avand atatea plangeri,la solvit,minister si publice,poate vom reusii sa se sesizeze cineva un inspectorat sau o comisie sa analizeze putin situatia cu care ne confruntam.
si voi incepe demersurile in leg cu petitia on line,trebuie sa vad cum se procedeaza,si apoi sa strangem semnaturi.

OVIDELA

buna fetelor!impartasesc cu voi aceeasi suferinta si dezamagire ,ma bucur mult sa vad ca incet va reveniti ,eu cotinuu sa fiu in stare de soc ,din partea mea tot sprijinul in tot ce vreti sa faceti si sunt convinsa ca toata suflarea de la ex are aceeasi parere!pacat ca nu a indraznit  nimeni si nu i-a venit ideea dupa ce am citit foile sa fi iesit din sali,cine are cunostinte despre ce trb facut sa actioneze si noi toate o sustinem!seara faina si aveti grija de voi fetelor!

cris

...m-am uitat peste intrebari si am cautat raspunsuri...

- intrebarea 40 a fost data in examenul PIR din 2008, adica Psicologo Interno Residente. Adevarul este ca nici nu auzisem despre los estudios de Strauss y Last. Varianta corecta de raspuns este 1.

-la intrebarea 53 vad ca nu ati pus varianta de raspuns, (o piramida modificata de catre Russell si Col si de care , sincer, nu m-am impiedicat in studiul meu). Varianta corecta 2.

admin

Salutare,

In primul rand vreau sa va transmit un mesaj de incurajare, stiu ca ati muncit mult sa ajungeti aici, si mi se pare o mare nedreptate.

Va stau in continuare la dispozitie si sper sa nu renuntati, nina in mesajul catre solvit poate le aduci aminte si ca nu suntem cetateni UE de mana a doua.

Va rog sa imi trimiteti intrebarile la [email protected] sa le pot posta aici.

Voi verifica logurile vizitatorilor din ultimele 2 luni si va pot spune daca s-a intrat de pe vre-un ip guvernamental, totusi pana una alta sa nu facem acuzatii foarte grave fara acoperire ca pe urma vom fi luati peste picior.

totusi daca se confirma aceasta ipoteza putem crea un grup select in forum unde se va putea citi doar cunoscand parola.

Succes si sper ca dupa aflarea rezultatelor sa fie cat mai multe fetze zambitoare.

juliett

intreb 40-1? eu am pus 4 ca multe alte fete,si e gresit..offf
intreb 53-2? eu am pus 1,e gresita si asta ..doamne dar cum sa fie agua??????chiar comentam cu raluca21 intrebarea asta.