• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

05 August , 2021, 20:44:16 pm

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

adela

Fetelor,vreau si eu sa trimit scrisoare,va rog sa imi spuneti ce sa fac.Sper sa nu fie prea tarziu,nu mai am net acasa si vin la locutori cam o data pe saptamana.Va pup!

m.laura

adela lasa un email iti trimit eu acum scrisoarea si maine sa si mergi sa o depui la subdelegacion de gobierno unde ai depus actele pt recunoastere.....

m.laura

ceva se misca si din partea ambasadei , am facut si eu o scrisoare speciala pt ministerul sanatatii al romaniei ca sa stie si ei ca motivul nerecunoasterii profesiei vin dintr-o neglijenta a lor pt ca in recomandarea elliberata de ei nu e specificata Directiva 2006 .... ( motiv pus de Saturnino juristei Denisa ) ... acum sa vedem ...
azi am fost si eu sa depun scrisori si la ms si la cel al educatiei si doamna de acolo mi-a pus o fata , ma privea de paca am omorat pe cineva  ... se pare ca sunt singura din mallorca care a depus reclamatii......

sARA

Buna fetelor eu cred ca urmatorul examen va fii prin februarie cand am sunat mi-au zis ca vor fii 3 convocatorii pe an in februarie, iunie si octombrie,asa ca eu zic burta pe carte ca timpul trece si iarasi ne trezim nepregatite.

constanta daniela

Cris,Julliet,M-laura,ma bucura vestile ce ne dati.Sant luate in considerare scrisorile ce a-ti trimis.sa speram ca vor lua masuri,ca vor pune la punct sistemul de recunoastere profesionala,dupa 4 ani de la intrarea romaniei en U.E.Sa speram ca urmatorul examen va avea un enunt mai simplu si concis, cu raspunsuri mai putin ambigue.Santem considerati profesionali sanitari-majoritatea cu ani de expierenta in spitale.Logic ar fi sa puna majoritatea intrebarilor bazate in simptomatologie,tratament,tehnici ce se fac in fiecare zi in spitale,reanimare,cumtrebuie sa actionezi in caz de urgente.Nu cred ca atunci cand incepi sa lucrezi intro sectie,o sa te intrebe cineva unde este situat hipotalamul,sau area de Broca.Pupici.

xanax

Quote from: Raluca21 on 18 July , 2011, 16:38:24 pm
Buna cat despre titulo de auxiliar de enfermeria,  depinde de fiecare caz in parte nu la toata lumea intarzie, au fost cazuri in care la 30 de zile de la depunerea dosarului l-au primit .

Buna, fetelor!
In ultima vreme nu am mai reusit sa intru pe forum pentru ca am inceput munca si nu am mai avut timp.
Eu am primit "denegado" de doua ori: prima data cand am cerut omologarea studiilor si mi-au zis ca nu se poate asa ceva, pentru ca este diferenta academica dintre postliceala si universitate si a doua oara cand am cerut echivalarea intre diploma de postliceala si titlul de auxiliar de enfermeria, cand au cerut toata programa analitica a materiilor cursate pentru ca apoi sa imi spuna ca nu se poate, pentru ca am studiat mai mult decat se cere  ???. Cu recunoasterea profesionala a fost deasemenea complicat pentru ca nu am avut certificatul de conformitate si asta dureaza, drept pentru care luna viitoare o sa incerc inca o data procedura pentru recunoastere profesionala.
Pentru cele care vor sa isi echivaleze studiile de postliceala cu auxiliar de enfermeria: stiu ca sunt multe dintre voi care au nevoie de o hartie care sa ateste oarecare pregatire pentru a lucra in rezidente de batrani, insa auxiliarul face mult mai multa munca, iar salariul este mic in comparatie cu enfermera diplomada. Nu este diferenta intre ceea ce am invatat noi in cei 3 ani de scoala postliceala si ceea ce invata cei cu "carrera universitaria", exceptand doar ultimele adaugiri facute de dupa 2005 incoace. Daca luptati pentru recunoastere profesionala, atunci sa fie la nivel de enfermera diplomada, nu de auxiliar!
Pentru a obtine un titlu ca sa pot munci aici am facut un curs de auxiliar de enf. si apoi m-am prezentat la probele libere pentru titulo oficial. Materia predata este sumara, notiuni de tehnica ingrijirii bolnavului, plus formación y orientación laboral, tehnici de odontologie, relaciones en equipo de trabajo, educación sanitaria y apoyo psicologico.

kriss j

fetelor,azi am primit scrisoare de la el defensor del pueblo."le comunico que se ha iniciado el estudio del asunto que ha sometido a nuestra consideracion y que se le informara puntualmentede toda la tramitacion relativa al mismo."se pare ca treaba se misca..

kriss j

juliett referitor la sustinera probei orale ,se va sustine ,am intrebat si eu la minister,si ziceau ca procedurile vor fi ca si cum ar fi fost 300 admisi...nu conteaza ca sunt doar doua persoane,mai multi examinatori decat examinati.. ;D.si referitor la urmatoarea convocatorie mie mi-au zis ca nu stiu nimic inca,ca este inca  prea devreme..

VANESSA

Fetelor a-ti vazut stirile de la Antena 1? Erau despre Spania , care spune ca a ajuns la aceasta criza din cauza romanilor, si vor sa ne vada cat mai departe de tara lor. Ei spun ca vor face tot ce se poate sa impiedice romanii sa ajunga in Spania deoarece acceptam sa muncim mult si pe bani putini, ceea ce face ca angajatorii spanioli sa prefere romanii iar ai lor sa ramana fara munca.
No comment......deci se explica de ce ne-au tratat asa.......o data in plus.

constanta daniela

Buna Xanax.Cred ca ai inteles gresit.Toate ne dorim si luptam pt a obtine recunoasterea profesionala si sa lucram ca enfermeras,conform studiilor noastre si profesiei ce am avut in Romania.DAR pana a obtine credentialul, eu personal ma multumesc sa lucrez ca auxiliar de enf si nu ingrijind batrini la domiciliu 24 ore.Eu am ovirsta mai inaintata ca majoritatea dintre voisi in hosteleria cer persoane mai tinere sau cu experienta in domeniu.Avind liceu sanitar si echivalare la postliceala,am speranta ca imi vor da aceasta diploma si fara sa fac vreun curs sau vreun modulo superior.lucrind ca interna nici nu pot sa fac un curs prezential, de zi.Sper sa am noroc.,macar in asta...
.

ramona-elena

Fetelor...nu am mai postat nimic pentru ca de data asta chiar am simtit ca nu mai am loc...in sensul bun o spun....este problema voastra si nu am vrut sa va "intrerup".Va spun sincer ca va apreciez pentru atitudine si continui sa va citesc in fiecare zi.De altfel ca si voi astept cu sufletul la gura sa vad ce rezultate veti obtine la cererile voastre trimiese catre diferitele institutii.Sper macar sa aveti o proxima convocatorie dreapta....cinstita...demna.....

Intreba daniela...cred...ce parere am despre examen.Sincer,cum am promis,l-am facut acum o saptamana intr-o 1h30min fara sa ma documentez....pe stiute si pe ghici  ;D si am raspuns corect la 48 de intrebari.Desigur ca as fi picat acest examen deoarece am raspuns la toate intrebarile si bineinteles cele 40 de intrebari gresite mi-ar fi restat.Examenul a fost intradevar greu.......cateva intrebari din anatomie destul de complicate cand in realitate oricine s-ar fi bazat pe o anatomie generala bazica....Intrebarile de urgente...cu arsurile...neumotoraxul.....socul...etc...mi s-au parut destul de pertinente.Este drept ca au fost cateva intrebari fara sens....
In fine....sper sa obtineti ceva ....sa nu fie o lupta in van.....

Apropo de stirea de pe antena 1...si aici pe site s-a postat o stire cum ca spania vrea sa reintroduca moratoria.....TIE(tarjeta de extranjeros)etc.....deci in concluzie acest examen a fost un inceput...pentru proiectul la care lucreaza guvernul spaniol pentru a introduce moratoria....... :(
"Cauta sa ajungi un soare si atunci o sa te vada toata lumea"-(Sthendal)

constanta daniela

Buna fetelor.Ramona ma bucur ca inca ne urmaresti si ne sustii in continuare.Apreciez rezerva ta si faptul ca ai asteptat sa se calmeze spiritele.Imi explici te rog ce inseamna Moratoria...Si inca ceva-am indoieli in privinta raspunsului cu privire la injectia IM in lactante.ei dau raspuns corect-m.vasto externo y gluteos.eu stiu ca lactante inseamna copilul mic pina la 1 an si ca injectia IM se face pina la 2 ani in el vasto externo.Dupa 2 ani se face in gluteos si in deltoides.astept opinia ta.pupici.

Lunera

Buna fetelor!  Nici eu nu am mai intrat demult ca acum lucrez si nu mai am atit de mult timp liber...dar am citit pe fuga postarile voastre...nu stiu ce sa va zic, am facut azi examenul si am raspuns corect la 55 intreb din cele 80...deci as fi luat un 62,50, cred.Nu mi s-a parut mult mai greu decit cel de anul trecut, poate putin mai complex...e greu de comparat: voi ati avut mult mai mult timp la dispozitie, nu ati avut intrebari despre legi si intrebari ciudate de genul "in ce oras s-a tinut conferinta care a pus bazele in atencion primaria?" si altele de genul asta...in examenul vostru au fost intrebari de diverse grade de dificultate,la unele  trebuia aplicata logica: de ex in cea despre fobia copiilor...e la mintea cocosului...toata lumea stie ca majoritatea copiilor tem intunericul, deci nu vad unde ar fi dificultatea.La intreb despre punctia lumbara: stim ca LCR-ul se extrage din spatiul subaracnoideo intre a 3a si a 4a vertebra lumbara...e destul de clar.E adevarat ca unele au chichite, de ex cea cu injectia i.m la lactante ( lactante= niño hasta 2 años)...si eu am gresit,am pus vastul extern...nu auzisem de region glutea ventral, doar dorsal ???
Cum mi-ati cerut opinia... sincer v-o spun, nu ma ascund dupa degete dar nici  nu vreau sa supar pe nimeni... nu-mi explic cum de nu ati putut obtine un minim de 55 puncte cind eu, fara sa invat un an am putut scoate un 62,5...cred ca explicatia e ca pur si simplu v-ati blocat, nervii au fost de vina...doar multe dintre voi ati invatat din manualul cto din care spuneti ca au cazut multe intrebari...nu stiu cum de v-ati pierdut in asa fel incit sa nu putei sa raspundeti corect la niste intrebari tip oposiciones...minus legislatie, bioetica,etc...mirarea mea vine din faptul ca sint sigura ca ati fost pregatite, stiu cit de mult v-ati fortat sa invatati ptr acest examen...cred ca doar nervii au fost de vina...
De asemenea, e adevarat si faptul ca nu au pus acest examen facil ptr ca nu au nici un interes sa dea via libre asistentelor straine in timp ce asistentele lor trebuie sa plece in strainatate din cauza somajului...e o situatie complicata din cauza crizei, sa speram ca lucrurile se vor imbunatati si nu va mai fi nevoie sa dam examene si sa ne chinuim atit ptr un loc de munca.
Eu sint alaturi de voi in continuare, vreau sa va spun sa nu va lasati, sa continuati lupta pina reusiti, desi nu mi se pare ca e o idee buna chestia cu reclamatiile la mass-media...stiti ce or sa zica?...ca asistentele straine nu sint la nivelul lor, ministerul va raspunde ca au demonstrat acest lucru...si v-a fi mai rau dpdv al ideii pe care si-o face lumea despre noi...din nefericire...
Acum trebuie sa priviti inainte, sa fiti hotarite sa reusiti si sa nu
va lasati doborite ... sa continuati sa invatati si sa luati urmatorul examen sau sa reusiti sa va reintroduca practica...ar fi mai usor.Trebuie eliminata mentalitatea unora care zic; "de ce trebuie sa stim unde se face punctia lumbara sau unde e situata area de broca"...trebuie sa stim de toate, sa fim bine pregatite dpdv teoric ptr ca aici asistenta nu e doar cea care face ceea ce zice doctorul ci are o functie de sine statatoare, are cabinet de consultatii, ia decizii, modifica tratamentul,etc, si ptr asta trebuie sa aiba o baza solida teorica...nu trebuie sa stie doar sa intepe...am mai spus asta si nu vorbesc degeaba, e ceea ce vad si in spitalul unde lucrez.
Am si eu o curiozitate, din cele 200 de persoane de la examen, cite romance erati, celelalte de unde erau?

Va pup si va doresc mult succes in lupta voastra si...sper sa nu mi-o luati in nume de rau ceea ce v-am spus despre examen...eu credeam ca a fost fff greu citind postarile si azi, cind l-am descarcat si l-am facut...nu mi s-a parut chiar asa de imposibil de trecut.
Si inca ceva...aveti grija cu avocatii, au interes sa va dea sperante ptr ca-i vb de munca,salariul lor...daca cineva e de fiar e procuroarea la care lucreaza una din fete...ea poate sa spuna daca aveti sau nu vreo sansa in reclamatiile voastre.

Raluca21

21 July , 2011, 10:04:19 am #3943 Last Edit: 21 July , 2011, 10:06:57 am by Raluca21
Buna Lunera,  te felicit pentru punctajul obtinut  sigur ca daca ai fi sustinut acest examen ai fi aprobat fara nici un fel de dificultate. :).Se vede ca esti foarte pregatita si intrebarile nu ti-au parut dificile (noua da).De exemplu intrebarile:3,12,15,31(dupa cum  ai vazut nu era trecut 3-4 si 4-5 respuesta corecta ,era trecuta denumirea si majoritatea nu o stiam ) ??? 53 ???,70 si multe altele .... dar poate mai sunt fete pe forum carora li-sa parut greu si te vor intreba ce logica se poate aplica la astfel de intrebari.Mie intrebarea 32 nu mi-sa parut de dificultad ,au fost altele.Asta e a trecut am fost foarte nepregatite ??? >:(vom incerca sa fim la nivelul ce ni-se cere in viitor si muchas gracias por tu apoyo. :)
.

Raluca21

A si inca ceva nu iti face probleme cu privire la plangerile noastre nu cerem ce nu ni-se cuvine vrem sa ni-se dea aceeiasi oportunitate ca si anul trecut sa putem face practica .Oricum pe cele care deja lucrati nu va afecteaza cu nimic ,iar la locul de munca demonstrati ca sunteti adevarate profesionale si nu va va afecta imaginea.Iar  o imagine despre noi deja si-au facut......cred ca o aveau inainte de examen . :-\

m.laura

Bravo Lunera , 55 intrebari rezolvate corect , insa sunt curioasa cate ai gresit pt ca se resteaza pt intrebarile gresite ... si de aici de pe forum fetele au mai zis ca facusera 42-46 insa au mai si gresit , asta e dezavantajul , ca se resteaza .... intr-adevar au fost si intrebari usoare ,insa majoritatea destul de dificile si timpul destul de putin in comparatie cu ex de anul trecut .... ( noi am avut 80 intrebari, anul trecut au fost 60 si tot in 2 ore iar gradul de dificulatte mai mare )....... in fine , important e sa obtinem ce vrem , egalitate ... aceleasi drepturi ca si anul trecut ..... intr-adevar o asistenta trebuie sa stie sa faca de toate  insa cunostintele si experienta se dobandesc lucrand , nimeni nu se naste invatat sau atotstiutor iesit proaspat din bancile scolii ..... ( tu care lucrezi aici poti sa confirmi lucrul acesta , sunt convinsa ca ai invatat multe lucruri lucrand pe langa teoria ce o sstiai din scoli) ....

in fine important e sa ne concentram pe urmatorul examen si sa speram ca vom obtine ceva in urma plangerilor depuse .......

ce nu mi se pare corect caci in cazul mariei c. , reprezentata de consilierul juridic Denisa , ajungand in fata d.lui Saturnino li s-au dat motive neintemeiate , nestructurate privind nerec. autom. a diplomei , ca in final negasind alta scuza decat sa dea vina pe statul roman si anume pe nespecificarea Directivei 2006 in recomandarea eliberata de ei .... si nicidecum motivul ca nu avem aceiasi ani de studii , aceleasi materii, aceleasi ore .... in fine , se pare ca pana acum persoanele care cerea rec. s-au conformat cu ce li s-a spus si ce li s-a dat .... insa ma intreb de ce pana acum 4-5 ani se dadeau omologarile/recunoasterile diplomelor fara nici o problema ......
in fine ce m-ai conteaza , cu statul nu te poti pune , noi macar am incercat sa miscam ceva , sa ne cerem drepturile , sa speram ca va avea si ceva rezultate .....

eni

Ma bucur ca avem intre noi si fete destepte, care au invatat. Mie personal mi s a parut un examen dificil, nimeni nu a contestat faptul ca anul trecut era mai putin dificil, problema este ca s-au permis si alte posibilitati de examinare. Mi -ar fi placut ca si anul trecut sa depuneti plangeri, cunosc fete care trebuiau sa intre la recunoastrerea automata , dar au tacut si s-au examinat (inclusiv in sala cu mine erau!), asta este, problema e ca toate trec din timpul nostru, problema cu care ne confruntam pare ca nu are nici o rezolvare...in fine, important e sa nu ne lasam, e dreptul nostru ,l-am castigat cand am primit respectiva diploma, acum ca una are mai multe cunostiinte alta mai putine e normal, fiecare asimileaza cat poate. Problema este ca nu e cazul sa ne criticam , in final toate avem acelasi scop, aici lipseste caldura unei asistente!! :-*. Bineinteles ca vom invata mai mult in speranta ca vom trece de acest examen! Testul respectiv l-am dat spre rezolvare ptr a cere o parere persoanelor care au studiat aici (medici + asistente si au recunoscut ca e greu, din 6 care l-au facut niciuna nu trecea), e putin strigator la cer ca din 250 de pers au trecut 2, anul trecut au trecut mai multe persoane, desi timpul util a fost mai scurt! Ce- mi ziceti de examenul de Moasa, e vreuna care a dat examen? mi -ar fi placut sa vad testele lor. Mersi si spor la invatat, mi s-a spus sa-mi dedic 2-3h zilnic ca sa trec acest examen!!!ce incurajare ptr ca sunt examene de EIR. Succes fetelor si sunt convinsa ca in final...vom reusi!!

Nely

Imi pare rau, dar nu ma pot abtine citind ce a postat Lunera: deci toate suntem niste proaste, sau papa-lapte care s-au lasat luate de emotii.
In fine, nu vreau sa atac pe nimeni, dar ma doare sa vad ce parere au unele.
Eu am prietene la care li s-a recunoscut automat diploma acum 5-6 ani, care au lucrat non-stop aici si au prins din mers multe chestii, care in Rom. nu s-au facut.
E adevarat ca e in avantajul nostru sa fim cat mai pregatite, in primul rand ptr. multumirea si constiinta fiecaruia, si dupa aceea e si impresia care o dam celor din jur.
Nu mi se pare deloc corect ca unii sa fie lasati sa practice meseria fara sa treaca un examen asa de "intortocheat" (nu neaparat greu) si altora sa li se pretinda sa "manance" cartile care aici se parcurg in 3-4 ani, cu practica pe langa. Si sa nu uitam ca nu am putut lucra din cauza lor, ca nu ne-au lasat.
Asta ne mai lipsea, sa vina cineva care se presupune ca e de partea noastra sa ne jigneasca, sincer nu ma asteptam.
Si eu am dat testul mai multor persoane (si spanioli si romani) sa vedem daca imi spun acelasi lucru, c-a fost floare la ureche, inseamna ca intr-adevar nu suntem pregatite si nu meritam sa obtinem recunoasterea.
Ca sa nu mai zic ce parere isi fac cei de la Solvit sau cine-stie cine mai citeste Forumul.

constanta daniela

Vaya chicas...que bronca nos echo Lunera...jejeee.Cred ca a facuto in sensul constructiv al problemei.Daca vreuna sau mai multe dintre fete ar fi obtinut un punctaj de 70-80 de puncte m-as fi inclint in fata lor si as fi zis ca da,este f bine preparata .Dar cu un punctaj minimo de 55-60 de puncte,raman la concluzia personala ca a fostun examen dificil,cu intrebari mai putin obisnuite  ca in testele de oposiciones ce am facut un monton, majoritatea dintre noi-si cu 5 raspunsuri...Am alta nelamurire cu privire la punctia lombara-ei dau rasp corectpor debajo de la tercera vertebra lumbar-asta inseamna spatiul intervertebral L2-L3.Eu stiu ca se face in sp interv L3-L4 sau L4-L5 si in lactantes ,intre L3-L4.Am gasit acum pe internet un articol unde spun ca nu are nici o contraindicatie daca se face in sp interv L2-L3.Vi se pare o intrebare f usoara si concisa....Astept opinii...pupici.

Raluca21

21 July , 2011, 14:18:45 pm #3949 Last Edit: 21 July , 2011, 14:22:41 pm by Raluca21
Lunera cum tu  ai multa experienta si multe cunostiinte poate ne poti explica si noua cum se calculeaza el ritmo adecuado de infusion intrebarea
70 Como sueroterapia,la paciente tiene pautados dos sueros glucosados al5% alternando con dos sueros fisiologicos al 0,9%.¿cual seria el ritmo adecuado de infusion?
1-21 ml/h
2-100ml/h
3-84ml/h
4-125ml/h
5-62ml/h
asta ca am vazut ca stii reguli de calcul care noua ne-ar fi de folos pt urmatorul examen si deasemenea daca ne poti ajuta cu intrebarea 74 .Multumim ,daca  ne APOYAS poti sa o faci :D.Poti sa ne spui si noua din ce carti ai studiat??pentru a o face si noi (adica restul de fete ce nu am aprobat) :o

erofei nina

21 July , 2011, 14:52:41 pm #3950 Last Edit: 21 July , 2011, 15:06:31 pm by erofei nina
  Lunera, am vrut sa ma abtin ..dar nu pot, nu ma reprezinta!  Nu se supara nimeni ca ti-ai scris parerea dar nici nu va fi vreodata cineva de acord cu tine (ma refer aici la cele care am trecut prin acest examen) si ar fi corect sa nu te superi nici tu.
 Eu NU te felicit pentru punctajul obtinut caci nu ai facut 62 de punte ( din cate am vazut nu ai scazut intrebarile gresite care se depuncteaza deci clar ai mai putine) dar mai ales ca eu NU TE CRED  ca tu la prima vedere ai reusit sa raspunzi corect .....sincer iti spun! Nu te acuz cum ca ai fi mincinoasa , nu am dovezi dar fi sincera si spune-mi ca nu ai citit inainte raspunsurile care s-au scris pe forum la o parte din intrebari...asta pana sa se afiseze pe siteul ministerului lista cu raspunsurile corecte; tind sa cred ca fara sa vrei ti s-au intiparit in minte raspunsurile la intrebarile pe care le-am dezbatut pe forum in mare parte cele mai grele iar la cele usoare (cum ar fi cea cu obscuridad) ai raspuns ca si noi corect!
    Explicatia ta pentru „incompetenta „ noastra este ca ne-am blocat! Ok...s-a blocat una, doua...9...zece..dar aproape 250!!!?? S-a blocat si Ramona care a invatat suplimentar  odata cu noi chiar si dupa ce s-a vazut cu diploma recunoscuta? S-au blocat si medicii carora li s-a aratat examenul iar la multe din intrebari (acelea care ni s-au parut si noua grele) nu au stiut sa raspunda?
 Spui ca intrebarile de genul celeia cu punctia lombara ti se par normale...explica-mi de ce trebuie sa stiu eu intre ce vertebre si ce membrana se face punctia?  Eu nu am facut 6 ani de medicina cat fac medicii ... si eu nu voi punctiona niciodata in coloana vertebrala! pai daca ar fi sa-ti dau dreptate asta inseamna ca noi trebuie sa invatam si cum se fabrica o seringa sau un stetoscop...ca de, vom lucra mereu cu ele! A...daca as lucra cu un anestezist, sigur ca fara sa vreau as invata si eu odata ce il ajut la realizarea unei tehnici. Mi se pare normal sa ma  intrebe  cum pregatesti pacientul pentru o punctie , cat timp trebuie sa stea cu capul nemiscat, ce dieta trebuie sa urmeze inainte si dupa...ceva de genul acesta!
 Concluzia mea este ca examenul a fost cu mult mai greu decat cel de anul trecut! Vin cu un singur argument care mi-e la indemana : in ultimii 10 ani s-au dat examene cu 4 variante de raspuns doar o singura data (exceptand ex. nostru) a fost cu 5 variante; ganditi-va ca 5 secunde pierdute la fiecare varianta citita (caci ale naibii unele erau mai lungi decat intrebarea) conteaza! Nu mai zic acum de intrebarile incalcite ...si multe altele!

Sa spun si eu punctajul meu? Nu are rost ... caci dupa razboi multi viteji se arata! Un singur punct lipsa si esti eliminat..ca la scoala de soferi (cum zicea cineva)!

MARIA-CRISTINA

Quote from: Nely on 21 July , 2011, 13:58:44 pm
Imi pare rau, dar nu ma pot abtine citind ce a postat Lunera: deci toate suntem niste proaste, sau papa-lapte care s-au lasat luate de emotii.
In fine, nu vreau sa atac pe nimeni, dar ma doare sa vad ce parere au unele.
Eu am prietene la care li s-a recunoscut automat diploma acum 5-6 ani, care au lucrat non-stop aici si au prins din mers multe chestii, care in Rom. nu s-au facut.
E adevarat ca e in avantajul nostru sa fim cat mai pregatite, in primul rand ptr. multumirea si constiinta fiecaruia, si dupa aceea e si impresia care o dam celor din jur.
Nu mi se pare deloc corect ca unii sa fie lasati sa practice meseria fara sa treaca un examen asa de "intortocheat" (nu neaparat greu) si altora sa li se pretinda sa "manance" cartile care aici se parcurg in 3-4 ani, cu practica pe langa. Si sa nu uitam ca nu am putut lucra din cauza lor, ca nu ne-au lasat.
Asta ne mai lipsea, sa vina cineva care se presupune ca e de partea noastra sa ne jigneasca, sincer nu ma asteptam.
Si eu am dat testul mai multor persoane (si spanioli si romani) sa vedem daca imi spun acelasi lucru, c-a fost floare la ureche, inseamna ca intr-adevar nu suntem pregatite si nu meritam sa obtinem recunoasterea.
Ca sa nu mai zic ce parere isi fac cei de la Solvit sau cine-stie cine mai citeste Forumul.
buenoo........!!deci concluzie :-[
adevarat ca am avut mai mult timp de studiat de la,,fecha que se ha publicado el examen,,si fiecare ne-am pregatit cum am putut si de unde am putut am invatat..aici isi spune cuvantul si ani de munca lucrati in sistem sanitar in tara si mai ales aici..++ca majoritatea dintre noi nu a lucrat si nici nu lucreaza in sistem..si e ff usor de zis,,ca nu au fost destul de grele intrebarile >:(,,si adevarat ca trebuie sa stim de toate ca doar de aia ne-am pregatit si am facut o sc in tara..problema e ca noi aici cerem Recunoasterea  titlului..si ca trebuia facut si org ca si anul trecut...dar...ei au gandit si planificat ff bine acest ex..ca stiau ca nu o sa-l superam si ca au si ei ale lor enfermeras si nu lucra si in somaj stau,sau pleaca en extranjeros..en fin...O SA REUSIM ,,POATE,,la a doua convocatorie sa luam ex  ;)sau o sa ne anunte ca il superaam cu practica ;D..YO VA UREZ SUCCES FETELOR LA INVATAT  SI ANIMO :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Raluca21

21 July , 2011, 15:08:27 pm #3952 Last Edit: 21 July , 2011, 15:10:38 pm by Raluca21
Ca sa vedeti cum gandesc unele enfermeras carora li -au recunoscut titulo acum 5-6 ani ,imi spune ca da trebuia sa stim unde se face punctia lombara  i-se pare normala intrebarea ca in caz de-o,, urgenta",trebuie sa actionezi  ...va sa zica fac eu ca enfermera punctia sau mai stii ma pun sa fac o traheoctomie (ca e viata omului in joc si nu te poti risca ).Unele cred ca am fost si noi la examen ca nu am avut ce face nicidecum ca am invatat pentru asta fiecare cat aputut.Noi stim ce vrem si trebuie sa ne atingem tinta   ;)ANIMO  :-*

erofei nina

Quote from: Raluca21 on 21 July , 2011, 10:14:43 am
A si inca ceva nu iti face probleme cu privire la plangerile noastre nu cerem ce nu ni-se cuvine vrem sa ni-se dea aceeiasi oportunitate ca si anul trecut sa putem face practica .Oricum pe cele care deja lucrati nu va afecteaza cu nimic ,iar la locul de munca demonstrati ca sunteti adevarate profesionale si nu va va afecta imaginea.Iar  o imagine despre noi deja si-au facut......cred ca o aveau inainte de examen . :-\

Am aceeasi parere! Pentru a castiga lupta trebuie sa apelam la orice mijloc posibil..chiar si cel cu mass -media!
Si mai cred un lucru: data viitoare daca vom avea un examen asemanator vor fi 50 de persoane care il aproba...dar nicidecum majoritatea oricat de mult vom studia. Eu m-am gandit la toate variantele pe care mi le ofera viata (ca sa nu zic statul spaniol) si de aceea in curand plec in tara sa-mi reincalzesc relatiile cu fostii mei sefi :-\ Viitorul NU SUNA BINE iar eu trebuie sa fiu pregatita pentru orice varianta!

rebeca

Da, adevarul este ca o asistenta trebuie sa stie unde se face punctia lombara desi ea nu va face aceasta interventie..in aproape toate cartile de nursing pe care le-am avut in Romania care de altfel sunt destul de vechi (Lucretia Titirca care stiti)dar se pot gasi acum mai actualizate..ce vreau sa spun..si in manualele noi si in cele mai vechi peste tot se puncteaza aceasta informatie ca fiind foarte importanta si tin minte ca la un examen in scoala ni s-a dat aceasta intrebare si nu era deloc iesita din comun.Eu am terminat anul trecut dar precizez am lucrat si invatat din carti care sunt folosite de f mult timp in postliceeale si nu numai.

VANESSA

Eu cred ca se deviaza mult de la subiect si uitati cateva aspecte importante, eu stiu ca noi in scoala am invatat foarte multe ,inclusiv unde se face punctia lombara, DARRR astea deja sunt lucruri care nu au nimic in comun cu CONOCIMIENTOS BASICOS DE ENFERMERIA cum scria in BOE. ...... Ma asteptam la mai multa sustinere din partea colegelor noastre romance, si cuvinte de incurajare, nu cred ca e cazul sa aruncam cu pietre ....

Lunera

nU STIU CE S-A intimplat, am scris vreo jumatate de ora un post dar vad ca nu a aparut, sper ca nu exista cenzura...;D

Raluca21

LUNERA NU TE-A CENZURAT NIMENI AICI TOATE AVEM DREPTUL LA REPLICA, MI-SA INTAMPLAT SI MIE SA NU SE POSTEZE :)

kriss j

Mihaela c

eu incep sa cred ca ministerul sanatatii a fost chiar indulgent cu noi....si daca ma gandesc bine, are dreptate.cred ca asta a fost motivul pentru care a  durat 3 ani in a organiza un examen..pt a avea timp sa n-e pregatim.ce proasta sunt...maine l-e voi trimite o scrisoare in care imi voi cere scuze pt faptul ca i-am deranjat si ca nu am inteles sensul cuvantului..notiuni elementare.dar ma bucur ca nu sunt singura proasta...sincer!prostul ala de enfermero din doce de octubre la care lucrez a zis ca trebuie sa citeasca intrebarea de 2-3 ori pt a raspunde..si ca sunt intrebari la care NU STIE RASPUNSUL.Hmmmm si mai zice ca are 20 de ani de experienta...eu ma gandisea sa depun o plangere la "[email protected].."dar m-am razgandit, caci nu vreau sa.i supar!desi daca ma gandesc mai bine, ii voi deranja.asa...sa vad ce.mi vor face....ma vor expulza?

si lunera, vreau sa te intreb ceva..cate intrebari a-ti avut voi la examen?si ai primit scrisoare in care erai informata ca esti propusa pt examen, ca poti alege tipul probei si multe altele?eu nu am primit.cum e posibil sa spuna..urmariti in internet?si cine nu are acces la internet?sau cine nu s-a nascut cu internet? .si cred ca toate s-au majoritatea me-am pregatit din acelasi temariu ca si tine, dar ceva nu coincide.felicitari ca ai luat examenul!felicitari ca lucrezi in spital...cinste tie!dar noroc ca nu lucrezi la ministerul sanatati.(dupa ce ai trecut examenul, clar!)      DE DATA ASTA NU-MI CER SCUZE PT DERANJ PENTRU CA NU AM FOST REA!