• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

26 October , 2021, 03:46:30 am

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Lunera

Incerc inca o data sa postez...e a 3 a oara...
In primal rind vreau sa va spun ca un trebuie sa ma felicitati...un era intentia mea sa ma dau mare desteapta, nici sa va jignesc, dimpotriva...tocmai asta e ...nu-mi explic cum de eu,care ma consider mai putin pregatita decit voi (am dat ex acum un an si jumatate) am putut raspunde la minimul de intrebari si niciuna dintre voi,nu .Asta e marea mea mirare,un ma intelegeti gresit...am mai spus ca eu cred ca v-ati pregatit bine...nicidecum nu v-am facut incompetente,proaste sau alte epitete pe care s-i le-au pus unele fete.
Vad ca mi-ati luat-o in nume de rau si mi-ati rastalmacit cuvintele...eu nu am spus ca ex a fost floare la ureche ci ca nu a fost cu mult mai greu decit cel de anul trecut si niciuna dintre voi nu ma poate contrazice ptr ca nu stiti cum a fost cel de anul trecut...cunoasteti doar cele citeva intreb postate de Ramona, nu cele 60.Dar nu are rost sa intram in polemica pe tema asta, cele doua examene au fost diferite- ne asteptam sa fie la fel...asta a fost greseala noastra.

Nina, eu am calculat punctele astfel: am raspuns corect la 55 intreb( din 80,de fapt 78 plus primele doua de rezerva)  por1,25 si apoi am restat cele 25 gresite por 0,25 si mi-a dat 6,25. Un cred ca m-au influentat postarile voastre ptr ca un le-am citit in intregime,ultimele pe fuga. Ramona cred ca nu a facut calculul, astept confirmarea sau infirmarea ei.

Eu nu v-am dat nici o bronca...doar va spun parerea mea sincera, mirarea mea de cum un ati luat voi un examen care mie nu mi s-a parut atit de imposibil...de aceea cred ca e vb de nervi,stres sau neintelegerea limbii, nicidecum a lipsei de pregatire. Eu sint in acelasi bando cu voi, chiar daca am recunoasterea am fost si sint alaturi de voi, puteam sa ma retrag cind mi-am vazut sacii in caruta...nu inteleg de ce unele dintre voi gindesc altfel...

Lunera

Vad ca unele dintre voi sinteti ironice, u-i nimic,fiecare are dreptul sa-si spuna parerea...insa draga Nely o sistenta trebuie sa fie bine pregatita nu ptr multumirea ei personala, ci ptr ca e in joc viata oamenilor...acest lucru nu-l pot suporta...lipsa de responsabilitate
.La fel cu mentalitatea "de ce trebuie sa stim...".Trebuie sa stim cum se face punctia lumbara chiar daca o face medicul, pregatirea pacientului e treaba auxiliarului.In ultima noapte la spital am citit o revista de specialitate ptr auxiliari si...ce intimplator...erau descrise zonele cerebrului, printre care si area de broca...am ramas masca si m-am gindit la fel ca voi (deh, mentalitatea noastra)- de ce trebuie sa stie un auxiliar aceste lucruri? E un exemplu ca sa va dati seama cit de mari sint cerintele aici.

Mihaela,noi am avut 60 de intreb, dar am avut 2,5 luni la dispozitie ptr a invata...voi stiati cu mult timp in urma ca trebuie sa dati acest examen...dar nu are importanta asta...important e sa reusiti si voi sa obtineti credentialul,eu una v-o doresc din suflet.
Eu am primit scrisoarea, dar cred ca putina lume nu are acces la internet in ziua de azi, sint multe locutorii ptr cei care nu au acasa, nu vad o asa de mare probl sa te interesezi de ceea ce ai nevoie, mi se pare normal.

Lunera

As vrea sa va raspund tuturor dar e imposibil, doar va spun ca eu am raspuns la multe intreb prin logica,etimologie, de ex. la cea cu pulsul apical- stiu ca apice= virf in spaniola si apex=virf in latina; la fel cea cu aneurisma aortico sacular:SACO=bolsa,deci raspunsul era embolsamiento...La intreb din codigo deontologico,din 5 am raspuns corect la 4...toate prin logica.La intreb 3...toata lumea stie ca o pers cardiaca respira mai bine sentado que echado en la cama.Intreb 15 am ghicit-o,12 am gresit-o, 31 e claR: debajo de la 3 vertebra inseamna intre a3a si a4a vertebra. Au fost vreo 15-18 intreb dificile, dar unele erau f usoare,de ex. 1,8,9,17,18,19,20,22,26,28,29,30,36,4041,4348,50 si altele...multe sint intreb din teste,imi aduc aminte de cea cu spalatul miinilor.

Lunera

La intreb despre ritmul perfuziei eu am facut urmatorul calcul simplu: 4 sueros inseamna 2000 ml (fiecare flacon sau bolsa e de 500 ml in mod normal)...impartite intre 24 h e 83...cred ca au mai postat fetele probleme de genul asta inainte de examen...calculo de goteo,dosis,etc.
La intreb 74 am raspuns cum stiam eu cu regla de 9: spatele e 9 la suta,gluteos alte 9 la suta,deci in total 18.Cred ca pe voi v-au confundat mult si numele ciudate...de ex in intreb despre fobiile copiilor.

Eu am invatat dupa carti de oposiciones dar ceea ce m-a ajutat cel mai mult au fost testele de pe internet,multe din intreb le stiam de la atitea teste cite am facut.

In unele postari in loc de "nu" mi-a aparut "un" ptr ca am scris pe word ca sa nu mai imi expire sesiunea...sper sa intelegeti ceea ce am vrut sa spun. :D

Raluca21

22 July , 2011, 00:50:46 am #3964 Last Edit: 22 July , 2011, 00:52:17 am by Raluca21
Perdon ,dar eu nu am inteles ce regula stiai tu de 9+9 de unde ?????asta doar daca ai pus sa iti dea 18 raspunsul corect  ???doar ca regla de los 9 para los menores de 14 años e alta.Eu nu am fost pregatita dar m-am documentat dupa examen .
Grafica de superficie quemada de Shriners:
-cabeza=17%
-cuello=2%
-tronco anterior=13%
-tronco posterior=13%
-nalgas=5%
-genitales 1%
-brazos=8%
-antebrazos=6%
-manos=5%
-muslos=13%
-piernas=10%
-pies=7%
TOTAL 100%
IN concluzie era tronco posterior13%+nalgas5%= 18% quemadura totala ;)
iar regula pt adulti cred ca o stiti.....

Raluca21

22 July , 2011, 01:13:19 am #3965 Last Edit: 22 July , 2011, 01:17:59 am by Raluca21
Lunera noi am inteles foarte bine ceea ce ai scris, poate crezi ca nu intelegem intrebarile ca sunt in spaniola, dar tu postezi in limba romana si asta e limba noastra materna.Asa ca am inteles toate mesajul tau ,a fost foarte clar. Nu toate fetele care dau examen au 1,2 ....ani de Spania ,sunt fete care sunt aici de 7,8 chiar 10 ani  si au avut timp suficient pentru a invata limba spaniola .Nu vreau sa par ceea ce nu sunt ,dar ne-ai last pe toate ,,con la boca abierta"....
Fetelor manuta pe cartii si animo. NU MOR CAII ,CAND VOR CAINII.

Mihaela c

lunera, nu contest faptul ca esti bn pregatita din pdv profesional.dar de aici si pana a face afirmatiile care le-ai facut , e drum lung.postarea ta e....un amestec de multe la un loc.ne-ai explicat foarte clar si pe intelesul fiecareia cat de...suntem.nu vrei sa ne jignesti, dar nu poti intelege cum de nu am trecut un examen asa simplu si logic.pai asta nu-i jignire?ce lipseste din fraza asta pt a fi jignire?nu inteleg cum a-ti putut fi atat de....
de nu a-ti trecut un examen asa simplu?mai citeste odata postarea ta poate vei intelege ce ne-a deranjat.nu e de ajuns ce n-e fac domni astia bine- voitori care rad de noi?sau poate nu rad?in cazul asta lista prostilor e mult mai lunga pt ca multi, ba chiar ff multi au recunoscut ca spania exagereaza.pe mine personal postarea ta m-a durut mai mult decat atitudinea m sanatati.a fost ca o palma peste un obraz si asa obosit.sper doar ca nu vei fi la fel de sincera si  realista si cu colectivul in care lucrezi, caci bagajul de cunostinte nu ti-ar mai fi de folos.SI  bine a zis cine a zis...SA FI OM, E LUCRU MARE

Mihaela c

lunera, nu contest faptul ca esti bn pregatita din pdv profesional.dar de aici si pana a face afirmatiile care le-ai facut , e drum lung.postarea ta e....un amestec de multe la un loc.ne-ai explicat foarte clar si pe intelesul fiecareia cat de...suntem.nu vrei sa ne jignesti, dar nu poti intelege cum de nu am trecut un examen asa simplu si logic.pai asta nu-i jignire?ce lipseste din fraza asta pt a fi jignire?nu inteleg cum a-ti putut fi atat de....
de nu a-ti trecut un examen asa simplu?mai citeste odata postarea ta poate vei intelege ce ne-a deranjat.nu e de ajuns ce n-e fac domni astia bine- voitori care rad de noi?sau poate nu rad?in cazul asta lista prostilor e mult mai lunga pt ca multi, ba chiar ff multi au recunoscut ca spania exagereaza.pe mine personal postarea ta m-a durut mai mult decat atitudinea m sanatati.a fost ca o palma peste un obraz si asa obosit.sper doar ca nu vei fi la fel de sincera si  realista si cu colectivul in care lucrezi, caci bagajul de cunostinte nu ti-ar mai fi de folos.SI  bine a zis cine a zis...SA FI OM, E LUCRU MARE

Mihaela c

cu siguranta avem si alte lucruri despre care putem vorbi.de exeplu vreau sa va spun ca denisa a reusit sa vb acum cateva zile  la min sanatatii din ro.i-a raspuns o doamna fffff amabila si i-a spus ca ceea ce se intampla nu poate fi adevarat,ca ei elibereaza aceleasi recunoasteri si pt cei din italia, belgia......si ca nimeni nu au pus bete in roate.i-a dat apoi un alt nr de tel unde urma sa sune a 2 zi, dar nu i-a mai raspuns nimeni.a incercat si a 3 .a zi si rezultatul a fost acelasi....nimeni nu respunde.si satula de toata nebunia a sunat la presa(a lucrat la antena 1 inainte de a termina facultatea de drept).si le-a explicat pe scurt care-i treaba cu noi , cei din spania si ca nu poate lua legatura si ..respectiva.au sunat ei la min si asa a putut vb cu pers respectiva.urmarea povesti e ca urmeaza sa vada ce se poate face.sa reformuleze..sa adauge...a ramas ca se vor pune in contact                                                                    Mi-e f somn....cititi va rog ideea nu si cuvintele.noapte buna

Raluca21

22 July , 2011, 08:50:34 am #3969 Last Edit: 22 July , 2011, 08:55:41 am by Raluca21
  :D :oLa fel cu mentalitatea "de ce trebuie sa stim...".Trebuie sa stim cum se face punctia lumbara chiar daca o face medicul, pregatirea pacientului e treaba auxiliarului.In ultima noapte la spital am citit o revista de specialitate ptr auxiliari si...ce intimplator...erau descrise zonele cerebrului, printre care si area de broca...am ramas masca si m-am gindit la fel ca voi (deh, mentalitatea noastra)- de ce trebuie sa stie un auxiliar aceste lucruri? E un exemplu ca sa va dati seama cit de mari sint cerintele aici" :).

,,La labor del personal de enfermeria  se centra en la preparacion delmaterial necesario,el control de la persona antes de la puncion y durante la misma,la colaboracioncon el medico en el desarrollo de la la tecnica y los controles posteriores", iar  cat despre rolul enfermerei e clar pregateste pacientul ,cerandui colaborarea ,masoara constantele vitale inainte  de efectuarea tehnici ,in timpul acesteia si dupa, informand medicul de orice modificare in ,,coloracion cutanea,el pulso o la repiracion,asi como la persona refiere mareos o cefalea intensa durante la tehnica", trimite monstrele obtinute la laborator si controleaza frecvent locul punctiei ,,en busca de hemorragia o signos de escurrimientode LCR"
Astea sunt cerintele aici ,asta face o asistenta .Din ce se postase eu am inteles ca medicul face punctia,auxiliarul pregateste bolnavul si ENFERMERUL trebuie sa stie ce fac ambii doar ca sta de umplutura .....
Sa speram ca a ramas destul de clar atributia noastra in aceasta tehnica :o pentru examenul viitor :-*

tila

Buna dimineata fetele,
Nu pot sa citesc si sa nu ma minunez de nerusinarea unora.. >:(
Lunera sincer nu ma asteptam..insa ma intreb si eu acelasi lucru ca si Mihaela C. :oare cum esti tu in viata de zi cu zi cu familia ta,cu colegii de servici... en fin ce importanta are ?! es tu problema...insa sa poti veni cu astfel de afirmatii inseamna ca trebuie sa ai un tupeu fantastic,si un obraz foooarte gros sa faci  proaste aproape 248 persoane.
Daca noi nu suntem una de partea altora,unite pentru ca suntem intr-o tara straina,ma intreb atunci cine ?
Imi aduc aminte examenul vostru,de atata euforie am inceput sa invat odata cu voi,sa fiu alaturi de voi cu sufletul si gandul,dar acum imi dau seama cat de mult m-am equivocat...Aici nu vorbesc numai de tine...Vorbesc in special de o persoana cu care am vorbit personal, de care am crezut ca este o persoana deosebita...iarasi m-am equivocat pentru ca in ziua cand eu am avut examen nici macar un mesaj,sau un cuvant de incurajare nu mi-a trimis..sau macar sa intrebe cum ma simt dupa acest examen...
Am deviat de la subiect..insa tot ce vreau sa spun este ca cei din prima tura ati avut noroc,si spun asta pt. faptul ca ati putut alege intre practica si ex.,ca  a fost mai usor ( nu spun ca nu a fost greu ),iar acum ne mirati de parca nu ne-am fi pregatit,si am fi asteptat sa ne pice totul usor...
Cum de schimbator este omul si cum uita de unde a plecat...insa asta este mentalitatea romanului,poate daca am gandi de alta forma si tara noastra ar fi fost mai ridicata economic,si am fi ramas acasa muncind linistite alaturi de prieteni,familie iar acum aceasta discutie nu ar mai fi avut loc..

m.laura

lunera stiu ca te refereai ,in leg cu quemaduras,  la regla de 9 de wallace ( eu aici unde lucrez dau un curs de primul ajutor si explic regula respectiva , atat eu cat si medicul de aici , dupa urmatoarea regula ) insa..........poate nu e buna regula noastra :))

Se estima que el reparto en porcentaje sería el siguiente:
Cabeza y cuello    9 %
Tronco anterior    18 %
Tronco posterior    18%
Extremidad superior (9 x 2)    18%
Extremidad inferior (18 x 2)    36 %
Area genital    1%

tronco post. + nalgas = ????

in fine nu cred ca mai are rost sa discutam aceasta tema pt ca nu ajungem nicaieri , la nici un beneficiu in favoarea noastra , acum trebuie sa ne concetram pe urmat. examen si pe reclamatiile depuse si sa speram ca vom avea aceleasi oportunitati , drepturi ca si anul trecut .....

dejavu

BUNA FETELOR. CONCENTRATI-VA ASUPRA EXAMENELOR NU ASUPRA PERSOANELOR CARE NU STIU SA SE POARTE INTR-O SOCIETATE FIE EA INTR-UN MEDIU MULT MAI EVOLUAT DECAT LOCURILE NOASTRE DE BASTINA.

dejavu

http://forum.spaniaromaneasca.com/bursa_locurilor_de_munca_pentru_asistenti_medicali_din_spania-t975.330.html
INTRATI VA ROG FRUMOS SI CITITI CUM O ASISTENTA CU MULTA EXPERIENTA SPUNE CA REGULA DE TREI SIMPLA ESTE CEVA FOARTE COMPLICAT( CRED CA NICI PITAGORA SI NICI THALES NU SE DESCURCAU CU ACEASTA REGULA  :D) SI CALCULEAZA DE TREI ORI CA SA OBTINA O SINGURA DATA DOZAJUL NECESAR DUPA CARE VINE SI FACE MORALA PE ICI PE COLO. RUSINE MAI MARE CA ASTA NU CRED CA EXISTA.

dejavu

APROPO! EU STIAM DE EXISTENTA CALCULATOARELOR ELECTRONICE NU DE A CELOR ELECTRICE. MAI AM PANA MA PUN LA ZI CU TEHNICA :D

cris

Quote from: dejavu on 22 July , 2011, 14:27:30 pm
http://forum.spaniaromaneasca.com/bursa_locurilor_de_munca_pentru_asistenti_medicali_din_spania-t975.330.html
INTRATI VA ROG FRUMOS SI CITITI CUM O ASISTENTA CU MULTA EXPERIENTA SPUNE CA REGULA DE TREI SIMPLA ESTE CEVA FOARTE COMPLICAT( CRED CA NICI PITAGORA SI NICI THALES NU SE DESCURCAU CU ACEASTA REGULA  :D) SI CALCULEAZA DE TREI ORI CA SA OBTINA O SINGURA DATA DOZAJUL NECESAR DUPA CARE VINE SI FACE MORALA PE ICI PE COLO. RUSINE MAI MARE CA ASTA NU CRED CA EXISTA.

Dejavu, creo que te estas pasando, parece que estas a la espera para atacar, eu  nu inteleg din postarea Lunerei ca regula de trei simpla i se pare "ceva foarte complicat", ci faptul ca se verifica de 3 ori, si e de inteles tinind cont ca lucreaza cu bebelusi gravi sau f gravi si orice greseala de calcul poate fi fatala.

...hai sa nu fim nedrepti, eu inteleg ca prima  postare de dupa examen a Lunerei  a deranjat,  (ma includ si eu), pero.....no le busquemos 3 pies al gato!

rebeca

dejavu draga..sincer..nu as vrea sa cad pe mana ta in vreun spital..te simt cu o rautate de nedescris..nu am mai vazut asa ceva pe acest forum...nu stiu cum iti permiti sa vorbesti asa..citez " RUSINE MAI MARE CA ASTA NU CRED CA EXISTA."..orice om responsabil mai ales in acest domeniu se verifica..si bine face..pentru ca nu e de joaca..sincer..tu ai impresia ca lucrezi pe papusi sau ursuleti?..nu stiu...revizuieste-ti comportamentul si cuvintele pentru ca acest statut de asistenta trebuie sa te ridice in primul rand sa ai un nivel de demnitate si de gandire matura si mai ales la o alegere mai frumoasa a vocabularului.

juliett

Lunera

Imi pare rau ca v-am suparat atit de tare...nu era intentia mea...mi-ati cerut parerea sincera si v-am spus-o...doar ca nu mi s-a parut un examen pe care nu-l pot trece decit 2 persoane...Mihaela, chestia cu palma... imi pare rau...
Imi dau seama ca nu se accepta sinceritatea pe acest forum, asa ca mai bine imi vad de treaba...am recitit ceea ce am scris si nu am spus ca examenul a fost f simplu, ci doar unele intreb la care nu stiu cum de nu ati raspuns voi care sinteti mai bine pregatite decit mine...atit.

Dejavu, cred ca ai avut un dejavu si n-ai inteles ca era vorba de calculator ptr a face socoteli, nu era vb despre computer, ordenador.Si, asa cum a zis Cris, nu era vb de dificultatea regulei de 3 ci de a muncii, in general... cind lucrezi cu viata oamenilor, care aici are mare valoare, trebuie sa ai mare grija.

Laura,asa e, eu am calculat cu regula de Wallace : 9 la suta partea super a spatelui plus 9 cea inferioara...nu stiam cea modificata ptr copii, dar cind am verificat cu rezultatele am vazut ca cel corect e tot 18 la suta.

Mihaela, eu nu am spus ca sint f bine pregatita dpdv profesional,dimpotriva, am spus ca eu cred ca sinteti mai bine pregatite decit mine ptr ca eu am dat examenul mai demult.

Tila, esti nedreapta, am fost alaturi de voi cind puteam sa ma retrag cind mi-am vazut sacii in caruta... cum bine au facut majoritatea fetelor...nu am uitat de unde am plecat...E f adevarat ca anul trecut a fost un mare avantaj posibilitatea practicii.
Si inca ceva...in familie,in viata eu incerc sa fiu dreapta,sincera, sa-mi recunosc greselile si sa incerc sa le indrept, nu sa arunc mereu vina pe altii.

En fin, vad ca degeaba incerc sa va explic, asa ca va las sa continuati lupta si va doresc mult succes (Tila, esti nedreapta, am fost alaturi de voi cind puteam sa ma retrag cind mi-am vazut sacii in caruta cum bine au facut majoritatea fetelor...nu am uitat de unde am plecat...E f adevarat ca anul trecut a fost un mare avantaj posibilitatea practicii

Lunera

Ultima parte am uitat s-o sterg :D...m-am repetat, scuze.

Lunera

Admin., te rog frumos sa iei masuri, uite ce am primit azi DE LA DEJAVU ,plus un virus:

You have just been sent a personal message by dejavu on Spania Romaneasca.

IMPORTANT: Remember, this is just a notification. Please do not reply to this email.

The message they sent you was:

BUNA LUNERA. EU TE CUNOSC FOARTE BINE. STIU UNDE STAI SI STIU UNDE LUCREZI. INTR-UN CUVANT ITI CUNOSC TOATA SITUATIA ACTUALA. TE ROG MULT AI GRIJA CU AFIRMATIILE PE CARE LE FACI PE FORUM. SA NU ITI CAUZEZE "NISCAIVA NEPLACERI COANE FANICA" (PT. CEI CARE STIU SA SCRIE MAI ALES IN MICROSOFT WORD CEEA CE NU ESTE CAZUL TAU - ASTA ESTE DIN I.L. CARAGIALE). MI-A FACUT PLACERE SA ITI SCRIU ACESTE RANDURI. TOT CU MICROSOFT WORD AM EDITAT TEXTUL DAR NU MI-A TASTA "UN" IN LOC DE "NU" HAHAHA.

Reply to this Personal Message here: http://forum.spaniaromaneasca.com/index.php?action=pm;sa=send;f=inbox;pmsg=618;quote;u=5811

dejavu,ceea ce ai trimis tu e o amenintare si voi pune o denuncia a la policia.Poti sa stai linistita ca oricum nu am de gind sa mai scriu pe forum.

cris

Asta e chiar inadmisibil!
Dejavu mi-e rusine cu colege de breasla ca tine! Verguenza te tendría que dar!!!
Poate te gindesti sa imi trimiti si mie o amenintare gen cea trimisa Lunerei, fii linistita, eu nu te denunt, eu te astept!

cris

Fetelor, ce inseamna asta?! Am inceput un razboi contra Lunerei?

karmen

buna fetelor.dece sa ne certam intruna nu avem nimik de castigat,si in plus fiecare persoana gandeste diferit,daca am fi toti la fel cu ce ne-am alege.FRUNTE SUS,UN SUT IN FUND,UN PAS INAINTE!tot ce conteaza e sa invatam si sa demonstram ca putem si ca nu suntem ¨proaste´¨.emotiile mereu isi spun cuvantul.dat aviitoare sa bem un ceai de valeriana si sa ne relaxam

erofei nina

Dumnezeule unde s-a ajuns! Lunera nu e cazul sa te retragi..e un forum si in plus o sa-i dai satisfactie acestui personaj ; fiecare are dreptul de a-si spune parerea dar sa NU sa se ajunga la amenintari!! Nu sunt de acord cu opinia ta despre examen  dar apreciez sinceritatea ta si faptul ca nu ai incercat sa ne lingusesti. Eu cred ca acest Dejavu nu este coleg/a cu noi...nu are cum sa fie! Cat de limitat intelectual trebuie sa fi sa ajungi sa te iei de viata unui om intr-un mod amenintator!
 A...eu as fi facut regula de trei simpla nu de 3 ori ci de 4..5 pana ma lamuream si eram foarte sigura ca nu gresesc cu nimic.

admin

Dejavu, pentru inceput primesti interdictia de a posta mesaje timp de 30 zile. Te sfatuiesc sa te potolesti, inteleg ca tu stii unde sta lumea, putem banui si noi ca tu stai in Galicia? putem chiar specula si sa banuim ca stai in apropiere de Vigo? sau sa mergem mai departe... si sa iti postam si adresa?

Lunera pe tine te sfatuiesc sa te duci la cea mai apropiata sectie de Policia Nacional, acolo te duci cu mesajul scos la imprimanta si de restul se ocupa ei, eu le voi furniza toate datele care le detin. Nu te costa nimic, in maxim 2 luni iti vor zice cine este persoana care te-a amenintat, veti merge la proces unde el/ea te va implora sa iti retragi plangerea penala.  Cunosc un caz similar.

Aviz amatorilor, Internetul nu este locul nimanui si cu atat mai putin acest site.

eni

Sunteti dezastru...fiecare are opinia lui, in loc sa va certati puneti mana pe carte, nu demonstrati nimic inteligent, avem dreptul sa ne spunem parerile fiecare, spor la invatat! si fi ti mai cu picioarele pe Pamant!!

kriss j

admin ,te vad conectat,cum pot posta un document format pdf?

kriss j

MINISTERIO DE SANIDAD, POLÍTICA SOCIAL E IGUALDAD
DIRECCIÓN GENERAL DE ORDENACIÓN PROFESIONAL
COHESIÓN DEL SNS Y ALTA INSPECCIÓN
SUBDIRECCIÓN GENERAL DE ORDENACIÓN PROFESION
NOMBRE......DIRECCCION

Doña ......., nacional de Rumania, con domicilio en la calle .........y con pasaporte nº -----, en relación al reconocimiento de títulos de cualificación profesional dentro del ámbito de la Unión Europea, competencia de la Subdirección General de Ordenación Profesional, por medio del presente escrito, desea formular las siguientes alegaciones:

Uno de los objetivos de la Comunidad Europea, en virtud de lo dispuesto en el artículo 3, apartado 1, letra c), del Tratado, es la supresión, entre los estados miembros, de los obstáculos a la libre circulación de personas, facultando a los nacionales de los distintos estados miembros la posibilidad de ejercer una profesión en otro estado miembro que no sea aquel en que haya adquirido su cualificación profesional, estableciéndose expresamente en el artículo 47, apartado 1, la necesidad de adoptar directivas para el reconocimiento mutuo de diplomas, certificados y otros títulos de formación, al objeto de garantizar que las personas que han adquirido sus cualificaciones profesionales en un estado miembro, puedan acceder a la misma profesión y ejercerla en otro estado miembro con los mismos derechos que los nacionales de dicho estado.

El derecho de ejercer una profesión en un estado miembro distinto de aquel donde el profesional se formó, no obstante, no se configura como un derecho absoluto, estableciéndose la posibilidad de que se puedan establecer unos requisitos para su ejercicio, que los estados puedan fijar el nivel mínimo de cualificación necesaria para garantizar la calidad de las prestaciones que se realicen en su territorio, pero en modo alguno dichos requisitos pueden ni deben representar una carga desproporcionada para los profesionales que soliciten dicho reconocimiento.

Al objeto de establecer una regulación general para el reconocimiento de cualificaciones profesionales, se dictó la Directiva 2005/36/CE, del Parlamento Europeo y del Consejo, de 7 de septiembre, que se incorporó al ordenamiento jurídico español a través del Real Decreto 1837/2008, de 8 de noviembre. En dicha normativa se establece el régimen general de reconocimiento de títulos de formación.

Al objeto de poder ejercer la profesión de enfermera responsable de cuidados generales dentro del estado español, solicité ante el Ministerio de Sanidad, Política Social e Igualdad, el reconocimiento de mi cualificación profesional obtenida en Rumania, consistente en ---- (aquí debes incluir tu formación profesional). El Director de Programas de la Subdirección General de Ordenación Profesional, en relación a la solicitud formulada, mediante escrito fechado el 21 de enero de 2.011, me comunicó que los diplomas y certificados presentados, en aplicación de la normativa citada, no permitían el reconocimiento automático de mi cualificación profesional, por lo que era aplicable el régimen general de reconocimiento de títulos, consistente en la superación de medidas compensatorias.

El Real Decreto 1837/2008 regula el régimen general de reconocimiento de títulos de formación en los artículos 18 y siguientes. Concretamente y en relación a las medidas compensatorias, el artículo 22, establece, en su apartado  1 que "la autoridad competente española podrá exigir a la persona solicitante la realización de un periodo de prácticas de tres años como máximo o la previa superación de una prueba de aptitud" y si bien el apartado 2 establece que corresponde a la persona solicitante elegir entre el periodo de prácticas y la prueba de aptitud, el apartado 3 establece que dicha capacidad de elección corresponderá a la autoridad competente española en una serie de supuestos, entre los que incluye los casos previstos en el artículo 18.2.b), que se refiere a los médicos de formación básica, médicos especialistas, enfermeras responsables de cuidados generales, odontólogos, veterinarios, matronas, farmacéuticos y arquitectos.

En ejercicio de esa facultad de decisión que la normativa atribuye al estado español para la superación de esas medidas compensatorias, se optó por la realización de una prueba de aptitud, dictando la Orden SPI/679/2011, de 8 de marzo, por la que se convocaba a los nacionales de los estados miembros de la Unión Europea  cuyas cualificaciones profesionales adquiridas en otro estado miembro no podían ser reconocidas de forma directa para el ejercicio en España de la profesión de enfermero responsable de cuidados generales, por no cumplir los requisitos legalmente exigidos, a la superación de una prueba de aptitud.

El artículo 22 del Real Decreto 1837/2008 establece que las medidas compensatorias son exigibles en aquellos supuestos en que la formación recibida en otro estado miembro corresponda a materias sustancialmente distintas de las superadas para obtener el título de formación exigido en España, entendiendo por tales aquellas cuyo conocimiento sea fundamental para el ejercicio de una profesión y en las que la formación recibida por el migrante presente diferencias importantes de duración o de contenido respecto a la formación exigida para el ejercicio de la profesión regulada en España.

La propia normativa reconoce que esa prueba de aptitud exigible tiene fundamentalmente por objeto suplir o complementar la formación recibida, que no se considera suficiente por haber aspectos fundamentales no abarcados por el programa de estudios que fue preciso superar en el estado miembro que otorgó el título cuyo reconocimiento se solicita. Mediante esa prueba de actitud lo que en definitiva se pretende es realizar un control sobre los conocimientos profesionales del solicitante, pero puesto que se parte de que hay materias que no han sido objeto de esa formación para obtener la cualificación profesional, resulta absolutamente imprescindible que las autoridades competentes establezcan una lista de materias y un programa que, sobre la base de una comparación entre la formación requerida en su estado y la recibida por el solicitante en otro estado miembro de la Unión Europea, no estén cubiertas por el diploma u otros títulos de formación que posea el solicitante.

Esta exigencia, en principio, parece cumplirla la convocatoria de la Orden SPI/679/2011, de 8 de marzo, pues en la misma se establece que "las materias sobre las que versará la prueba son las que se contienen en el programa que figura en el punto 5.2.1 del Anexo V de la Directiva 2005/36/CE, de 7 de septiembre, y del Real Decreto 1837/2008, de 8 de noviembre"; no obstante en el referido anexo (folio 46274, del BOE Nº 280, del día 20 de noviembre de 2.008) únicamente se hace referencia a una serie de materias generales, por lo que en base al mismo, difícilmente se puede completar la formación ya recibida para poder superar dicha prueba de aptitud.

El objeto del presente escrito es solicitar al Ministerio de Sanidad, Política Social e Igualdad y más concretamente a la Subdirección General de Ordenación Profesional que, asumiendo que nuestra formación no es suficiente para el reconocimiento directo de nuestra titulación, se nos den los instrumentos necesarios y adecuados para suplir esas deficiencias y poder demostrar nuestra capacitación para el ejercicio de la profesión de enfermeras responsables de cuidados generales y esos instrumentos no son otros que la publicación de un programa de aquellas materias sobre las que versará la prueba de aptitud, programa que deberá ser lo suficientemente completo y detallado para permitir a todos los profesionales conocer las materias sobre las que deben formarse o completar la formación ya recibida, por considerar que el programa al que hace referencia la Orden de 8 de marzo en absoluto cumple esas exigencias, al ser excesivamente genérico.

Madrid, a 22 de julio de 2.011

Fdo.: NOMBRE

MINISTERIO DE SANIDAD, POLÍTICA SOCIAL E IGUALDAD
SUBDIRECCIÓN GENERAL DE ORDENACIÓN PROFESIONAL
Paseo del Prado 18-20 (Madrid)