• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

24 July , 2021, 14:17:09 pm

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

va rog mult de tot un sfat... am mari probleme cu empetronamiento..

Started by alinnoaghiu, 19 December , 2008, 15:37:58 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alinnoaghiu

va salut pe toti... fac impreuna cu sotia mea o scoala in madrid si locuiesc linga madrin in arroyomolinos..pina aici toate bune, dar cind am fost sa-mi fac empetronamiento am inceput sa am probleme... am facut un contract si inchiriez o locuinta in arroyomolino dar de la primarie mi-au zis ca e o lege noua si trebuie intii NIE de la MINISTERIO DE INTERIOR ... am dat telefoane timp de o saptamina ( nr date de primaria din arroyomolino ) la care nu au raspuns nimeni... am mers personal la POLITIA din MADRID... aici un militian de 2 clase m-a tratat ca pe ultimul infractor.. pina nu am facut un scandal monstru nu m-au bagat in seama... cu toate aste mi-au dat un alt nr de telefon care cica merge..bun, am sunat..mi-au facut programare pt NIE in august 2009...dar mi-au zis ca trebuie sa scot o hirtie de pe sit-ul lor si cu hirtia aia imi da primaria din arroyomolinos empetronamiento... MA DUC LA PRIMARIE :( SI-MI ZIC CA NU SE POATE, CA EI AU NEVOIE DE N.I.E PROVIZORIE CA ALTFEL NU-MI DA EMPETRONAMIENTO !!!! SA MOR DE NERVI.... Marg inapoi in MADRID... Politia zice ca nu, ei nu stiu asa ceva..primaria ar trebui sa-mi dea empetronamiento si ei nu au NIE provizoriu !!! CE SA FAC.... AM VENIT AICI SA FAC O SCOALA, SA MA ANGAJEZ CU HIRTII IN REGULA SI ASTIA NU STIU CE FAC.. E MAI RAU CA-N ROMANIA... TREBUIE SA-I DAU IN JUDECATA ??? SUNT LEGAL AICI, AM LOCUINTA... NU CRED CA NU SE POATE FACE EMPATRONAMIENTO ASTA..CINEVA CLAR GRESESTE...
VA ROG FRUMOS UN SFAT !!!!!!!!
CU STIMA....
ALIN NOAGHIU

gossa

Greseste functionarul de la primarie. Pe baza contractului de inchiriere ce face "empadronamiento" si pe baza acestei hirtii se scoate de la politie "certificado de residente como ciudadano comunitario". Adica NIE. Cu programarea pe care ti-ai facut-o deja.

in_the_end

Tipic romanesc...
Nu inteleg ceva...fac scandal...
Prima mutare este sa-ti faci acel NIE...
Patronamentul sincer...habar nu am de ce te lupti ptr el...nu-ti foloseste fara nie...nimeni nu-ti cere patronament...ci numai o adresa de contact...
Da ai nevoie de patronament la seguridad social...dar...daca ai programarea in august 2009 ca sa depui actele ptr nie...atunci prin 2010 o sa poti sa te afiliezi si la seguridad...
Nu te agita aiurea...faci riduri

Cezar

Quote from: in_the_end on 24 March , 2009, 14:54:34 pm
Tipic romanesc...
Nu inteleg ceva...fac scandal...
Prima mutare este sa-ti faci acel NIE...
Patronamentul sincer...habar nu am de ce te lupti ptr el...nu-ti foloseste fara nie...nimeni nu-ti cere patronament...ci numai o adresa de contact...
Da ai nevoie de patronament la seguridad social...dar...daca ai programarea in august 2009 ca sa depui actele ptr nie...atunci prin 2010 o sa poti sa te afiliezi si la seguridad...
Nu te agita aiurea...faci riduri

Corect!!!  Face scandal monstru.  Pai de aia nu ti-au dat de la inceput! :)
Ca sa ai NIE te duci la Seg-Social si sau la Extranjerie.  Faci cerere de rezidenta in Spania. Doar asa poti avea NIE. 
Ceea ce nu te omoara te face mai puternic.