• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

28 November , 2021, 21:13:02 pm

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

erofei nina

Mai sa fie... nu am o lumanare la indemana sa o aprind acum cand isi da duhul forumul nostru!

hei! TREZIREAaaaaaaaaaaa!

Eu m-am intors din vacanta si nu am gasit nici o noutate aici. Haideti fetelor scrieti-mi ce s-a intamplat cu plangerile noastre, ce mai spune ministerul sanatatii, pe cand urmatorul examen? Care mai e viata voastra..cine s-a apucat de studiat si din ce anume? ce mai fac cele 2 fete care au trecut proba teoretica? Au avut proba practica?

kriss j

holaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!gata cu vacanta!!!sper ca v-ati odihnit , ca v-ati incarcat bateriile pt noua etapa ce ne asteapta.vin si cu o veste.am sunat la minister in dimineata asta.examenul nostru va fi undeva la inceputul anului viitor.in octombrie va fi al celor doua fete.am intrebat dc au primit reclamatiile noastre.zicea ca da si ca au fost revizate de catre tribunal,am intrebat dc se va tine cont de cerintele noastre ,mi-a zis ca ministerele nu ofera tematica,doar academiile,asa ca putem incepe sa studiem a la ciega otra vez.si cu practica nada...con lo cual istoria se repeta.i-am si zis domnului respectiv ca dc examenul va fi la fel de greu ca cel anterior vor aproba inca doua persoane si la a treia convocatorie inca 2 .a zis ca spera ca nu,el si-a exprimat punctul de vedere ca intermediar, ca si ei sunt constienti de dificultatea examenului.asa ca...burta pe carte!!!

tila

;D oooo,avem "fata noua" a forumului,binenteles  ;D
Bine v-am regasit fetele,am venit si eu din vacanta si noroc cu Nina ca de obicei ,care pune tot forumul "DREPTI"ca altfel...
Pai acum desteptaaarea si la treaba !Ne asteapta zile grele iarasi :(  ma gandesc la barbatii nostrii haha iar la limpiat si cratita,dar asta e... ;D

Kriss, academiile nu au tematica...ei ajuta opozantul sa studieze dar cu tematica lui,din cate stiu...sau nu sunt eu informata bine..

kriss j

tila,sunt de acord cu tine,dar asta a fost raspunsul dat in momentul in care am intrebat de tematica >:(

amalita

hola fetelor! stie cineva daca pentru auxiliar se cere si diploma de bac omologata?

kriss j

amalita,eu mi-am depus actele pt auxiliar acum o luna,mi-au cerut diploma de bacalaureat,dar ,doar o fotocopie,netradusa ,fara apostilie,doar mi-au compulsat-o.

myka

Salutare fetelor!Gandesc ca fiecare dintre noi sa apucat de studiat,reluat materia,tocit cu alte cuvinte!Imi spune-ti si mie care sunt scriitori ilustri in de-ale medicinei pe aici,caci vreau sa cumpar material de studiat si nu stiu ce anume !?!? ???

andreea1983

05 September , 2011, 11:18:39 am #4057 Last Edit: 05 September , 2011, 11:20:55 am by andreea1983
buna ziua!!!! imi poate spune si mie cineva ce trebuie facut pt titlul de auxiliar?(cerere,ce hartii trebuiesc,unde trebuie sa le depun)Va rog!! multumesc anticipat :) o zi buna tuturor!!

m.laura

buna fetelor ... nici o veste , niimic ??? atatea reclamatii si nu ne fac caz ..... e scump pt ei sa ne trimita raspunsuri , aproape 200 reclamatii ... scump , cred ca mai ieftin era daca ne subventionau practica...  jajajaj....

eu zic ca ar fi bine sa facem o carte cu contencioso administrativo sau cam asa ceva , caci deja e culmea culmilor , fara nici un raspuns , nimic ,... au trecut deja mai bine de 1 luna jumate , vacantele s-au terminat ... si nici puto caso ...

mihaeka

Buna ziua!

Sunt in aceeasi situatie ca multe dintre voi... am diploma de Asisitent Medical Generalist in Romania si vreau sa profesez in Spania. Din cate am vazut ar fi doua posibilitati:
1. Sa trimit actele la ministerul educatiei pentru omologare ca Auxiliar de Enfermeria.
In cazul asta procedura este mai simpla si nu mai dau examen

2. Sa trimit actele la ministerul sanatatii pentru omologare ca Enfermera.
In cazul asta dureaza mai mult si este nevoie de examen.

Se pot trimite actele la ambele ministere pentru a obtine ambele omologari fara sa se afecteze una pe alta? Ma gandesc ca omologarea ca Auxiliar ar iesi mai repede si as putea lucra in domeniu pana mi-ar iesi si omologarea pt. Enfermera.

Mihaela c

buna fetelor.am si eu o intrebare....credeti ca se poate face un master chiar si ne -avand titlu recunoscut?se pare ca din ce caut sa ma informez mai mult,ca atat intru mai mult in ceata.din cate stiam eu,nu se putea face un master decat dupa recunoastere.acum insa...nu mai stiu nimic.astept raspunsurile vastre. ;D

MARIA-CRISTINA

:-*hollllllaaa!!!!LA MULTI ANI TUTUROR CU NUMELE DE MARIEE!!! :-*..sa fiti sanatoase, frumoase, fericite si sa dea domnul sa vi se implineasca toate dorintele.. :)sa fim in curand cu titlul in mana si sa ne gasim de munca ;)..va doresc o seara buna si sa  sarbatoriti frumos ;)
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

Nely

Buna fetelor,

Intamplator am intrat in seara asta pe pagina MInisterului Sanatatii si am vazut ca sunt noutati: au publicat un document nou in urma reclamatiilor primite si totodata au anuntat data si locul unde se va organiza proba orala ptr. cele care au luat exam. (din pacate nu ma lasa sa atasez aici documentul pdf). Pana aici totul O.K., dar ce m-a facut sa raman cu gura cascata a fost sa vad ca nu mai sunt 2 cele care au trecut 1ª proba, ci 3, iar cele de pe lista initiala au mai multe puncte: Silvia avea 56,5 si acum are 58 iar Steluta din 55 are 56,5. Ca sa nu mai vorbesc de cea noua, ca apare cu 55,3, nu stiu cum, ca la mine cat as calcula nu-mi da nici un rezultat cu 3 atata timp cat raspunsul corect e 1,25 si cel gresit 0,25. Ar trebui sa fie divizori de 5, nu? Sau in Spania e altfel matematica?

Si-asa am fost f. dezamagita de tot ce s-a intamplat pana acum (si cu proba si pe forum), dar acum n-am cuvinte...

Bafta celor care o sa dea proba orala, n-am nimic cu ele, sa nu se interpreteze gresit, dar nu mai inteleg nimic.

Cat despre cele care vor sa-si recunoasca diploma de auxiliar, vreau sa le intreb daca stiu ce inseamna asta? Nu are nimic de-a face cu meseria de asistent (DUE=Diplomado Universitario en Enfermeria), e vorba de auxiliar=infirmiera, cea care schimba si spala bolnavul, paturile, etc. Au avut cateva "norocul" sa le angajeze ca si auxiliar facand munca de asistenta, dar asta nu inseamna sa acceptam toate sa ni se coboare studiile. Informati-va bine, va rog, inainte de-a cere ceva.

carmencita

Buna fetelor, cred ca daca cititi pagina pe care v-o trimit, va veti lamuri cum sta treaba cu recunoasterea studiilor voastre
http://www.oammr-arges.ro/informatii_utile.htm

cris

Quote from: carmencita on 09 September , 2011, 21:02:52 pm
Buna fetelor, cred ca daca cititi pagina pe care v-o trimit, va veti lamuri cum sta treaba cu recunoasterea studiilor voastre
http://www.oammr-arges.ro/informatii_utile.htm

Carmencita, interesant articolul asta; ar putea fi considerat o raza de speranta, dar...cine stie, vad ca e actualizat in aprilie anul asta....nu stiu ce sa  cred,   Ministerul Sanatatii din Romania nu a dat nici-un semn pina acum,( nici macar la  plingerea formulata direct de cel putin una din fetele de pe forum in urma examenului )

Mihaela c

buna....lunera,maria-cristina,laura..si toate cele care va implicati(caci sunt destule)...ce stiti, se poate face un master fara recunoastere de titlu?intreb asta pt ca eu stiam ca nu se poate!si totusi , ieri am sunat la o univ din alcala de henares si mi-au spus ca da, se poate fara nici o probleme deoarece suntem comunitari si din punctul lor de vedere studiile coincid(le-am explicat putin despre situatia noastra si  despre examen si bine-inteles ca au ras.au spus ca examenul de final pt master e alcatuit din tematica si intrebari cu trei variante de raspuns .au incheiat spunand ca e clar,nu vor sa n-e dea recunoasterea, dar, desi putem face un master si vom obtine diploma la final, totusi , fara recunoastere ca si enfermera, nu putem profesa.si atunci...ba se poate...ba nu se poate.....daca un master e adresat doat licentiatilor si diplomatilor si daca este un titlu superior...si daca de regula se cere ultimul titlu obtinut...(multi DACA)....nu stiu! cred ca e o intrebare retorica.mi-e greu sa recunosc, dar cred ca desi am deschis multe usi, sau inchis aproape toate (defensor, solvit...)mie una ,personal mi-a mai ramas doar sa o rog din nou pe denisa sa sune la ms in ro si sa vada daca au decis   ce vor face cu  recunoasterile eliberate (daca l-e vor reformula)

blana

Buna ziua tuturor, sunt pentru prima data pe acest forum (deoarece doar astazi am aflat de el de la niste prieteni) si am observat ca sunt multe persoane in aceasi situatie ca si mine .

Acum sa va povestec putin ce mi s-a intamplat mie :

In 2008 am depus actele (diploma de bacalaureat, diploma de absolvire a scolii post liceale , foaie matricola cu toate notele si materile efectuate pe parcursul scolii etc.  , legalizate si traduse in limba spaniola )  personal la Ministerul de Educatie si Stiinta din Madrid. Dupa aproximativ 1 an am primit raspuns negativ de la Minister , aceas raspuns a fost respins deoarece in dosarul depus lipsea un certificat eliberat de Ministerul Sanatati din Bucuresti unde sa se dovedeasca ca s-a exercitat aceasta profesie minim 5 ani (pe baza cartii de munca si a unei adeverinte de la secretariatul spitalului unde am lucrat ).
Cu acest certificat am fost la un avocat din madrid in anul 2009, dupa care s-a facut un recurs impotriva Contecioso Administrativo ,acest proces a durat 3 ani , pana in luna lui august 2011 cand acest recurs a fost denegat (deoarece diploma de terminare a scolii posliceale de Asistent Medical Generalist nu este considerat de spanioli ca studiu universitar) . In acesta scriisoare mi s-a mai explicat ca as mai putea sa fac un recurs de ¨casacion¨ in timp de 10 zile de la primirea scrisori (disperata am fost din nou la avocat dar m-a sfatuit sa omit aceasta recurs datorita faptului ca este costisitor si ¨ïmposibil¨de castigat ).
In momentul de fata nu mai stiu ce sa fac , ma aflu intr-o situatie fara nici o iesire , nu mi-au dat nici macar posibilitatea de a echivala studille (ca sa ajung la nivelul cerut de ei, universitar) , nu mi-au spus de acest examen despre care scrieti pe acest forum  caut de cateva ore bune datele necesare pentru a ma putea inscrie la acest examen , ma poate directiona cineva spre site-ul sau unde pot gasi cat mai multe detalii despre inscrierea la acest examen?

Din cate am observat era mult mai usor sa fac scoala de asistent din nou de la 0 ca era mult mai simplu, mai  putina bataia de cap , ¨hartogaraie¨si poate si mai putini bani decat am cheltuit pe avocati si procurori . Timpul de asteptare si perioada cat am stat prin procese echivaleaza cu timpul in care as fii putut termina studiile direct aici. Se pare ca diplomele eliberate in Romania (cu toate ca ei se bat cu pumnii in piept ca diplomele lor sunt recunoscute in UE ) sunt egal cu 0.

MAXIMUS

buna ziua.as dorii sa intreb ceva daca ma poate ajuata cineva.cu diploma de postliceala asistent  farmacie se poate muncii in spania intr-o farmacie?se pot echivala stidile?se gaseste de munca in acest domeniu?multumesc

m.laura

Mihaela , in leg. cu tema de master mie mi s-a spus ca nu , nici macar dupa ce se recunoaste titlul pe care-l am deoarece nu este universitar , nu mai pot studia ceva mai mult , nu pot aspira la ceva mai mult ..... nu stiu ce sa zic .... fiecare zice altfel ... mie mi-au zis de la ministerul educatiei caci am sunat sa intreb de omologarea de auxiliar si mi-au zis ca de ce nu ma inscriu la o facultate si pana la urma m-a lamurit ca ar trebui sa fac iarasi scoala de la inceput  pt ca cu diploma pe care o am nu pot continua studiile nici dupa obtinerea recunoasterii , am dreptul doar sa profesez ca si asistenta  .... acum ce sa mai zic .... diplome de mierda ce avem ....  acum fiecare isi spune parerea si pana la urma tot nici o lamurile in privinta asta ....

blana , ca sa intri la examen trebuie sa-ti depui solicitare si iarasi copii dupa toate actele tale la Ministerul Sanatatii , si apoi ei daca considera ca nu indeplinesti conditiile pt recunoasterea automata iti dau sansa sa intri la examen ... citeste paginile anteriore, acolo ai toate datele de care ai nevoie ... bafta ....

erofei nina

Maximus, intamplator am vazut pe site-ul ministerului educatiei ca se poate cere titlul de "tehnico en farmacia" ; succes!

Fetelor, am si eu o intrebare pentru cele care au obtinut titlul de auxiliar de enfermeria:
  Voi ati cerut omologarea sau recunoasterea la ministerul educatiei???  Lipsita de informatii ,anul trecut  am cerut si eu acest titlu  mai inferior insa  la ministerul sanatatii (ulterior am aflat ca ptr auxiliar trebuia sa depun dosarul la ministerul educatiei)  si pentru ca deja exista un dosar (- de enfermerie-) acolo, cele doua dosare s-au comasat --- am asteptat in zadar!

m.laura

nina , eu am depus acum solicitarea pt omologare de auxiliar , e o cerere tip , eu aveam dosarul la min.ed. pt omologarea de due, si numai am specificat sa mi se redeschida acel expediente deoarece acolo am toate actele necesare pt omologarea de aux. enf. , trimite si tu o scrisoare sa-ti redeschida expedientele daca ai unul la ms . ed. iar daca nu ataseaza toate actele din nou  , tre sa platesti o taxa si solicitarea si gata .... eu asa am facut .... iar de la ms.ed mi-au zis ca sunt f.multe solicitari si atunci trebuie sa asteptam in jur de 1 an ....  desi raspuns ar trebui sa-ti dea in 3 luni ..... in fine ....

juliett

eu in 2009 am cerut homologarea studiilor ca si auxiliar de enfermeria,la ministerul educatiei.am platit o taxa de 47 de euro,iar actele necesare au fost diploma de asistenta,foaia matricola,planul de invatamant,pasaport,si un formular pe care l am completat la subdelegacion del gobierno.dupa 8 luni mi a venit titulo te tecnico en cuidados auxiliares de enfermeria,familia profesional de sanidad.
pe data de 19 noiembrie 2009 cand am primit homologarea,a 2 a zi am mers din nou la subdelegacion cu actele ptr a mi depune dosarul ptr recunoastere(intre timp aflasem de asa ceva),iar la depunerea dosarului la subdelegacion del gobierno m au gasit ca deja am omologarea ca titulo de auxiliar.le am spus ca nu ma intereseaza acest titulo, lam cerut in necunostinta de cauza(nu stiam ce inseaman exact si care sunt atributiile unui auxiliar) si am dreptul sa mi cer recunoasterea ptr ca eu am un titulo de asistenta medicala si daca trebuie anulat titulo de auxiliar sa l anuleze.dar nu l au anulat si au zis ca pot cere recunoasterea. ::)

erofei nina

Multumesc pentru raspuns, fetelor!
Eu am tot navigat pe siteul ministerului ed. si  vad ca se mentioneaza si de reconocimiento profesional...acum duda mea este urmatoarea : daca omologarea titlului de auxiliar dureaza 1 an si doua luni  nu se poate cere "reconocimiento"  - poate dureaza mai putin?  nu a existat nimeni care sa ceara asa ceva?

m.laura

buna fetelor, stie careva sa faca o scrisoare cu contencioso administrativo pt faptul ca nu ne dau cei de la minister nici un raspuns la reclamatiile depuse??? sa facem una in numele tuturor celor care am depuss reclamatii , exact cum a facut nina cu scrisoarea la solvit , sa ne dam fiecare datele si sa reclamam faptul ca nu ne dau nici un raspuns ... deja au trecut 2 luni si nimic .... rusinos .....

haideti fetelor animo ....  va dati batute ?? jjaja ... sau invatati pe rupte pt urmatorul ex. .... chiar daca e asa meritam si noi un raspuns oricat de negativ sau nu ar fi el ...

andreea1983

Buna ziua tuturor!!! Am gasit o carte de testesi vroiam sa va cer si voua parerea va las 2 link-uri unul de la o librarie si unul de la libros google .Ce ziceti?ne poate fi de ajutor?

http://www.casadellibro.com/libro-eir-enfermero-interno-residente-test-de-autoevaluacion/1061437/2900001090025
http://books.google.ro/books?id=TXQ0k57YWRwC&printsec=frontcover&dq=eir:test+de+autoevaluacion&hl=es&ei=n_9xToJP64viBOni4McJ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CCUQ6AEwAA#v=onepage&q&f=false

-eu am cumparat manual cto de enfermeria 5º edicion si tot apar acolo casute care scrie ceva de genul Preguntas EIR 06-07, 77(un exemplu) am cautat la librarii si am gasit aceasta carte si ma gandeam ca ne-ar fi de fol...spor la invatat!!! astept o parere

multumesc

MAXIMUS

MERCI NINA.AS DORII DACA SE POATE MAI MULTE DETALII  IN LEGATURA CU ASISTENT FARMACEUTIC IN SPANIA.DACA E RECUNOSCUTA DIPLOMA DE POSTLICEALA.DACA SE GASESTE DE MUNCA IN ACEST DOMENIU,CAM CAT SE CASTIGA IN ACEST DOMENIU....CAT MAI MULTE DETALII POSIBILE.VA MULTUMESC

ALYY G.

Buna, sunt si eu ca si voi toate intr-un stres continuu ......... din 2008 incerc sa-mi convalidez diploma de asistent  cu Minist. de educacion si inca mai astept raspuns de la ei!   intre  timp mi-am depus actele la Ministerul sanatati anul acesta la sf. lunei iunie am sunat si mi-au zis ca va trebui sa ma prezint la un ex. neavand cei 5 ani munciti in Romania  dar nici  un detaliu mas*      Spuneti-mi si mie va rog frumos ce carti va-ti cumparat /sau de unde aveti material pt. studiat ? ma mai intereseaza intrebarile care vau fost puse la ex. nu stiu din ce anume sa ma apuc de invatat    MULTUMESC !

m.laura

admin ... help us .... jaja
nu poti sa transformi formatu de la testele publicate in linkul lasat de   andreea ??  sa le putem scoate la imprimanta ...  help pls ... ms

andreea1983

m.laura deci e buna cartea?am uitat sa mentionez ca e din 2005 si la librarie sunt din 2010 ...din 2011 nu am gasit..pt cine vrea sa o cumpere o gaseste la casa del libro costa 30 de euro aproximativ :) Mie mi s-a aparut ok mai ales ca la raspunsuri iti explica si de ce acela e raspunsul corect..spor la invatat tuturor!

andreea1983

alyy g. eu cumparat Manual CTO de enfermeria 5 edicion de la Casadellibro sunt 3 volume si costa 160 de euro..in legatura cu examenul din pacate nu pot sa dau mai multe detalii ...eu sambata asta ma duc sa depun la Min sanatatii adeverinta si certificatul de membru si o scrisoare prin care le cer medidas compensatorias...oricum am auzit de la fete ca examenul e greu...si desi nu m-au bagat in examene de momento...m-am apucat de invatat :) bafta!!!