• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

28 November , 2021, 21:32:22 pm

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

juliett

buna fetelor.....uff nici nu stiu cu ce sa incep.. :P sunt intr un stres continuu...incep cu...inceputul ;D
mi au raspuns din nou cei de la Comisia Europeana cand o sa am timp o sa postez raspunsul lor,in mare nu e nimic rezolvat au zis ca nu ma pot ajuta in domeniul asta si sa ma adresez unei alte persoan(mi au dat numele si adresa etc).
al 2 lea subiect.......de dupa esecul examenului din iulie am batut la poarta tuturor spitalelor spunand ca vreau sa lucrez ca auxiliar(am titulo omologat)nimeni nu stia nimic trebuiea sa astept sa se publice etc....bun la spitalul provincial (tila stie) mi au spus ca in iunie a fost publicat in boe ca se vor oferii plazas ptr aux de enfermeria si ca incepand din septembrie se va publica convocatoria.ufff cate nerabdare am avut sa se faca septembrie....si iata ca ieri(urmarind zilnic monitorul oficial de la provincia castellon)a a parutttttt,s au oferit 9 plazas de auxiliar de enfermeria,azi am fost la spital,si,am ramas iar putin dezamagita,mai am de asteptat,ptr ca trebuie sa se publice in boe convocatoria,asta ar dura cam inca o luna sau 2, si apoi am termen 20 de zile sa ma inscriu.asa ca eu ma apuc sa repet ceea ce am inv ptr ex din iulie,ca sa stiu la ex acesta care va fi nu stiu cand exact.
partea buna este ca mi au dattemario mi au dat toate detaliile in leg cu desfasurarea ex,va fi proba scrisa cu 45 de intrebari si 4 variante de raspuns,apoi va fi proba oral care va durea 15 min,si ptr mine(extranjera)va fi si o proba de limba castellano.
partea buna a lucrurilor desi sunt intr un stres continuu(dupa esecul de la madrid,am astept la orice)este ca aici MI AU DAT UN TEMARIO.
vi l las si vou sa vedeti atributiile unui auxiliar si din ce trebuie sa ma pregatesc:
1.rol del auxiliar de enfermeria en la ejecucion del plan de cuidados,necesidades basicas
2.necesidad de eliminacion,sondajes,enemas,ostomias
3.ulceras por presion
4.documentacion sanitaria
5.cadena emidemiologica
6.material esteril
7.administracion de medicamentos
8.vigilancia del paciente
9.secreto profesional
10.recogida y transporte de muestras biologicas
11.el paciente oncologico
12.pacientes toxicomanos

plus partea administrativa,constitutia legi si normative.
vi le am scris in mare dar fiecare capitol e mai elaborat si mai erau cateva categorii.
dar vazand programa eu va spun sincer ca ptr rolul de aux de enfermeria este tot ce am inv eu in scoala..........asa ca.....nu stiu cat timp voi mai avea sa invat ptr ex de anul viitor..mi am luat si eu cto ed 5,dar cu siguranta ma voi prezenta la ex de anul viitor ptr enfermera.acum ptr me prioritar este pregatirea ptr ex acesta...tinand cont ca sunt doar 9 locuri.
va voi tine la curent
bafta tutror si spor la invatat.

juliett

aa si cei de la spital mi au recomandat sa ma inscriu la sindicatul de salud ugt ,si m am inscris,ei ma tin la curent cu tot ce se intampla convocatorii bolsa de trabajo etc.
le am spus si lor de ex din iulie si m au intrebat"dar unele romance care lucr in spital au dat si ele ex"si am zis nu asta e de anul trecut numai"si a zis "a da f bine au facut ca au pus ex ca unele habar nu au" :-\

kriss j

juliett,animo!!!!ma bucur extradordinar de mult pt tine...si imi doresc din suflet sa iei acest examen.dar,nici nu vreau sa  te aud ,ca nu te vei prezenta la urmatorul...oricum ce repasezi acum ,te va ajuta si pt examenul nostru.si partea administrativa,constitutia ,legi si normativele din cate stiu eu le visai ;D...bafta muuuuuuultaaa.!!!!!!!!!!!!

juliett

mersi mult kriss j o draguta ca de obicei  ;D desi psihic ma termina stiind ca ma voi prezenta la un alt examen(teama si esecul de la madrid m a afectat,ca pe toate de altfel)dar ma linistesc gandindu ma ca cel de aux trebuie sa fie mai usor sau cel putin temario ce il am sunt notiunile pe care eu le am invatat,iar partea administrativa am cam o luna de cand nu le mai visez ;D figura mare esti ;D
ptr ex de anul viitor voi invata cto si nimic mai mult(cred ca e de ajuns ;D)

ALYY G.

Ms. ANDREEA1983 :) o sa-mi cumpar si eu CTD se pare ca prox. ex. o sa fie "posibil" in ianuarie am vorb. ieri cu cei de la ministerul sanatati spor la invatat:!!

doctorock

Buna ziua! As dori sa apelez la experienta pe care a-ti trait-o dumnevoastra si sa cer o lamurire daca este posibil, la o problema cu care ma confrunt.
Sunt absolvent al unei scoli Postliceale Sanitare, promotia 2001 si nu am profesat aceasta meserie pana in actualitate.De curand am efectuat stagiul de reatestare a competentelor profesionale impus de Ordinul Asistentilor si Moaselor din Romania si am absolvit acum o luna(august 2011), obtinand certificatul de membru OAMMR ce-mi recunoaste si permite angajarea pe teritoriul Romaniei. In acest moment am depus dosarul de cateva zile si astept raspunsul (recomandarea, din pacate nu certificatul, care dupa cum am inteles se elibereaza celor care au absolvit Scoala incepand din 2007) de la M.Sanatatii si dureaza cel putin 4-5 luni.
Intrebarea mea este: Credeti ca aceasta "Recomandare" va fi suficienta pentru a-mi omologa studiile in,Spania?
Un dosar am depus in Spania la MEC acum 2 ani si mi-au raspuns ca este incomplet prin lipsa acestui Certificat sau Recomandare   ce ar mentiona experienta profesionala.
Tinand cont ca o recomandare care sa ateste experienta mea profesionala (5 ani in ultimii 7)e putin probabila odata ce nu am exercitat aceasta meserie, ce ar fi de facut?
Va multumesc mult!

erofei nina

Pot sa dau eu un "diagnostic" cazului tau, doctorok: EXAMEN!-asta te paste si pe tine cu recomandarea obtinuta de la minister!
Ce ar fi de facut: depune dosarul la ministerul sanatatii din Spania , ulterior atasezi si recomandarea de la Bucuresti(-o vei obtine dupa 4 luni) 
Intre timp citesti forumul si iti faci o ideie despre cat de DUR  este examenul prin care suntem obligati sa trecem...
Procura-ti carti...si spor la invatat!

O intrebare: in ce a constat stagiul de reatestare impus de OAMMR? sunt multe fete care au depasit termenul de 5 ani in care nu au profesat si era bine de stiut pentru toata lumea. Timpul trece repede!

Juliett....mult succes! Sunt cu gandul la tine...sper sa iesi cu fruntea sus din examen si sa ne faci cinste daca te angajezi!

doctorock

Multumesc pentru raspunsul tau dat atat de prompt. Cine stie...poate printr-un miracol,o sa am noroc. Reatestarea competentelor care se face intr-adevar dupa trecerea celor 5 ani fara a profesa consta intr-un stagiu de 3 luni, sectiile Medicala, Pediatrie si Chirurgie (cate o luna in fiecare sectie) si apoi un examen pe care il sustii cu OAMMR-ul din filiala judetului din care faci parte. Taxa este de 100 Ron si examenul consta in test grila cu 40 de intrebari de medicina si ceva legislatie. Examenul mi s-a parut destul de greu pentru ca nu prea au respectat tematica ce mi-a pus-o la dispozitie. Nu stiu cum sunt filialele OAMMR din celelalte judete dar cea din Jud Neamt mi-a impus obligativitatea prezentarii in fiecare zi la stagiul de practica(luni -vineri) si chiar am fost controlat. Am tinut sa mentionez asta pentru a scoate in evidenta faptul ca oricine doreste sa faca reatestarea ,trebuie sa se gandeasca la o"vacanta" de cel putin 4 luni in Romania.
Referitor la cazul meu as vrea sa stiu daca a prezentat cineva un dosar la MSPS din Madrid  ce cuprinde urmatoarele acte.Tin sa intreb asta pt ca intr-una din paginile forumului am observat din postarea unui membru ca atunci cand nu ai diploma din 2007 (dupa nu stiu ce art 46) trebuie sa faci dovada ca cea obtinuta anterior este conforma normelor lor de invatamant (respectiv Art 43) : sa demonstrezi ca ai facut 4600 de ore in 3 ani la zi si practica a depasit in nr de ore mai mult de jumatate.
Eu am anexat la dosarul meu urmatoarele acte:
*Certificat de Absolvire Sc.P Liceeala
*Foaie Matricola cu mediile obtinute in anii de studii
*Adeverinta de la Scoala absolvita precum ca am frecventat cursurile la zi intre anii 1998-2001
*Planul de Invatamant cu numarul de ore facut la fiecare disciplina(in total 4600 ore)
*Adeverinta precum ca am efectuat stagiul de reatestare a competentei profesionale in perioada ...feb- iunie 2011 cu notele  pt stagiu practic si cea de la ex teoretic
*Certificatul de Membru OAMMR
*Adeverinta de la OAMMR precum ca nu am avut probleme de etica si de deontologie in RO
*Cazier judiciar de la Politie
Va intreb pentru ca am observat ca desi pe site-ul MSPS lucrurile sunt clare in privinta actelor, au fost cazuri cand li s-au cerut documente aditionale.
Inca odata ,multumesc mult pentru eventualele raspunsuri.

kriss j

doctorok,inteleg ca toate aceste documente se afla la ministerul sanatatii si ca astepti sa fie revizate.ma gandesc ca ai solicitat recunoastere profesionala nu omologare,pt ca omologarea fara experienta ceruta nu ti-o va da nimeni.dc este asa cum am inteles eu...vei intra la masuri compensatorii ,si daca ai noroc sa-ti dea un raspuns pana la inceputul anului urmator, ne vedem la examen..examenul este dificil.multa bafta!!!

kriss j

ti-am recitit postarea si se pare ca nu ai depus actele...mergi cu ce ai la ms,chiar dc iti lipseste recomandarea,depune-le si intre timp poate iti ajunge recomandarea pe care o poti atasa ulterior la dosar,important este sa soliciti recunoastere profesionala.bafta.

marilena tescan

Buna Juliett,eu lucrez deja ca auxiliar de enfermerie si auxiliar de farmacie intr-o rezidenta privata in provincia Girona,convocatoria despre care vorbesti tu nu seamana deloc cu ceea ce am facut eu,acum vorbesc in numele meu cind m-am inscris pentru convocatoria para plazas de auxiliar de enfermeria am dat doar un examen psicotecnico si o entrevista,examenul psicotecnico consta in intrebari cu 4 variante de raspuns dar nu sunt intrebari din medicina ci sunt intrebari depre cum ai proceda tu in anumite cazuri,asta ca sa vada daca gindirea ta este apta sau nu pentru acel post,iti dau doar un exemplu pe care mi-l aduc eu aminte si anume daca iti cere cineva un pahar cu apa iar acea persoana nu are nimic de facut in acel moment tu ce ai face?cum reaccionezi?ai dai un vas cu apa,te deranjaza daca acea pesoana nu are nimic de facut in acel moment si ai spui doar sa se ridice si sa mearga singur sa-si ia un pahar cu apa,te superi sau ai dai dar nu iti convine ca te-a deranjat,cam asa suna una din intrebarile de la examenul sicotecnic,entrevista consta in intilnirea cu unul din reprezentantii acelei rezidente sau spital si o alta persoana din afara ,in legatura cu acea convocatoria vei avea nevoie pe lina CV si de o CARTA DE PRESENTACION,eu iti pot da o copie dupa carta mea de presentacion daca te intereseaza,am 2 zile libere si te pot ajuta cu informatii sau ce ai tu nevoie,ma poti contacta pe adresa mea de e-mail [email protected].Bafta in continuare si ANIMO,vei reusi cu siguranta.

juliett

marilena mersi de informatii,na eu ce sa zic,poate au mai schimbat si ptr auxiliar conditiile.eu inca nu am scris aici tot temario ce il am,toate informatiile le am de la spitalul la care ma voi prezenta,este un spital de stat,si cand mi au dat documentele cu desfasurarea examenului ( am vreo 6 foi)in care scrie inclusiv membrii comisiei la proba practica.
daca ar fi asa usor cum ai sustinut tu ex ar fi floare la ureche,sa actionezi dupa propria initiativa.
desi ma repet temario ce mi lau dat e tot ce am inv in scoala si tot ce am pregatit eu ptr ex e la madrid.din librarii mi am cump 2 carti de aux de enfermeria una ma costat 80 de euro si alta 35,si sunt fffff elaborate,desi nu stiu ce sa mai inteleg cu atributiile auxiliarului ptr ca in cartile astea pe coperta scrie mareee AUXILIAR DE ENFERMERIA,si daca ma apuc sa le invat e toata materia de asistenta.desi nu voi invata mare lucru,doar repet,ca de inv am inv acuma cateva luni,voi face teste de auxiliar de pe net.
plus ca ptr mine(extranjera)primul ex va fi cel de limba(bine ca nu mi cer valenciana,ca nu o stiu dar mi ar placea sa o invat)desii in spital cand am fo am auzit ff multe cadre medicale vb valenciana,eu neintelegand nimic.
ex de limba costa in citirea unui paragraf(ce mi dau ei)apoi sa vorbesc liber cu ei ce am inteles din textul respectiv,si apoi sa scriu dupa dictare ce mi zic ei. :o :P
poate e o diferenta de selcatare a personalului intre clinici private residencias y spitalele de stat.nu stiu ,dar oricum daca voi avea ceva nelamuriri te voi contacta.de moment nu mi a zis nimeni de carta de presentacion doar titulo sa l prezint.
si in cazul in care iau acest ex o sa am si un interviu,deci dupa cate am scris eu am dedus ca procesul de selectare e destul de riguros. :P :P fiind doar 9 locuri si sute de inscrisi.nu mi fac nici sperante,nici iluzii ptr ca am mai trecut prin asa ceva si e destul de greu sa supor un alt esec.o sa merg la ex f lejer bazandu ma pe cunostiintele mele si daca nu voi reusii cu siguranta va fi doar faptul ca ar putea alege "pe ai lor"ca sunt destui,desi la spital mi au spus c atrebuie sa iau nota 5 ca sa trec examenul dar daca sunt f multi inscrisi poate procesul de selectare va fi in fct de nota de la ex...o departajare cumva se va face. :o :o

xanax

Juliett, manualele de auxiliar de enfermeria trateaza cam aceleasi teme ca si cele de enfermeria, insa la un nivel mai general, punand accent pe ingrijirile de baza care se acorda pacientului, asa ca din punctul asta de vedere nu iti face probleme ca nu ai sa reusesti sa obtii o nota mare. In ceea ce priveste limba, chiar daca in comunitatea autonoma unde dai examenul se vorbeste o alta limba, examenul il sustii in limba oficiala, exceptand cazul in care iti cer expres cunostinte de limba secundara. Daca stii si catalana/dialect valencian asta este un avantaj pentru tine. Citeste intrebarile de examen cu mare atentie si la proba orala incearca sa dai raspunsuri cu fraze scurte si concise. Atentie la accente si la ortografie.

juliett

" Juliett, manualele de auxiliar de enfermeria trateaza cam aceleasi teme ca si cele de enfermeria, insa la un nivel mai general, punand accent pe ingrijirile de baza care se acorda pacientului, asa ca din punctul asta de vedere nu iti face probleme ca nu ai sa rueusesti sa obtii o nota mare."adica xanax?sa nu mi fac griji ca nu obtin o nota mare?ba mi as face griji.

marilena tescan

Buna Juliett,este posibil sau mai mult ca sigur adevarat ca exista diferenta intre spitale ,rezidente si alte institutii sanitare.Exista 2 tipuri de convocatorias si anume una interna si este doar pentru fetele care deja lucreaza pe post fix si vor sa-si schimbe postul actual pe unul mai bun (in functie de posturile care se scot la concurs) si o convocatoria externa care este pentru auxiliarele care lucreaza deja pe post de sustituciones o cubrir vacaciones o bajas  si pentru toti cei care vin din afara,in cazul meu iti dau un exemplu,cind m-am prezentat la convocatoria externa s-au scos 22 de posturi de auxiliar de enfermeria ,s-au inscris 240 de persoane,dar prioritate aveam in primul rind cele care lucram deja in rezidenta,am ramas pe posturi fixe 15 fete dintre cele care lucram deja pe posturi de sustituciones si restul au venit din afara, in carta de presentacion fiecare a specificat  postul si orarul pe care il  dorea ,de exemplu eu am scris ca prefer una plaza en sicogeriatria en turnos de mañana si chiar acest post mi l-au dat pentru ca era disponibil,eu stiind ca acest post este disponibil.Aveam deja 11 luni de cind lucram in acea rezidenta si ma invatasera si pe mine colegele ce trebuie sa scriu in acea carta de presentacion,alte colege care nu au stiut sau trezit aruncate in turnuri de noapte sau in coreturnos,este bine sa specifici de ce post esti interesata.Daca ai nelamuriri eu iti pot raspunde,iar referitor la faptul ca lucrez si pe post de auxiliar de farmacie (adica prepar medicamentele pentru rezidenta 2 zile pe saptamina miercurea si joia,de ex miercuri prepar caro de la planta 1 si planta 3 iar joi carul de la ambele pasillos de la planta 2 ,in rest sunt pe sectie ,am o zi libera pe saptamana si un fin de semana lucrez si unul il am liber),totul depinde doar de sefi,de concucerea spitalului respectiv,eu nu am avut nici un titlu oficial cind mi-au dat plaza fixa ,sunt cu actele in tramite si atit,abia acum o luna mi-a iesit titlul de auxiliar de enfermerie  si ma lupt in continuare ca si toate celelalte fete sa obtin titlul de enfermera de cuidados generales pentru ca am lucrat 10 ani in Romania in terapie intensiva pediatrie si in urgenta si am destula experienta sa lucrez si aici.Tot ce vreau sa concluzionez este ca un auxiliar cu studii superioare asa cum suntem noi avem intaietate in fata celor care au doar un simplu titulo de auxiliar de enfermeria .Te pup si succes iti doresc,vei avea noroc ai sa vezi.

marilena tescan

scuze corectez 2 greseli  si anume  >turnos de ma&ntilde;ana<  si  >s-au trezit aruncate< ,am scris repede si am gresit.

juliett

marilena mersi de incurajari si de sfaturile bune,da in cazul in care ma voi inscrie si mi vor cere poate o carte de presentacion cu siguranta te voi contacta,eu le am spus unor medici cu care am vb in spital ca sunt enfermera doar ca aici nu am inca recunoasterea...bla bla intreaga poveste.si au inceput sa rada si au zis"nu ti face atunci probleme ptr ex de auxiliar"
desi as vrea sa te intreb ceva...ca tu lucrezi in domeniu si esti mult mai informata decat mine,ptr mine fiind ptr prima data cand ma prezint la un astfel de post,pe mine m au incadrat la cele 9 plazas de auxiliar fiind 2 categorii:
1.plazas de naturaleza funcionaral,turno libre (unde sunt eu incadrata)
2.plazas de naturaleza laboral,turno libre(aceasta categorie avand un temario mult mai usor,mai vast si sunt doar cateva capitole si ceva din partea administrativa.)
care e diferenta?oricum maine ma duc la spital iar si voi intreba si acolo.
mersi si te am pupatttttttttttt :)

tila

Buna fetelor,
Pe unde sunteti? Chiar asa de ocupate sunteti in ultima vreme? Nu mai dati nici un semn,nici o noutate?
Pe zi ce trece forumul moare,ce pacat.. :'(

Poate m-a apucat pe mine nostalgia,insa citeam pe celalalt topic....postarile Ramonei,ale Lunerei...fetelor eu sper ca v-a trecut supararea pe mine..  Lunera sper sa te alaturi din nou forumului si sa vii cu vesti noi de la locul de munca din spital..

Haideti fetelor mai spuneti ceva,o opinie,o intrebare,orice !!! ;)
va pup

OVIDELA

fetelor daca doreste cineva sa cumpere manual CTO EDITIA 5 160 euro in zona catalunia LLEIDA tel fix 973249078 ,spor la invatat pa!

OVIDELA

sal alina  ma bucur ca am vb cu tine ,as vrea id tau si mai vb pe mess ,o zi faina sa ai!

ALYY G.

Buna Ovidela , iti dau adresa mea de email  [email protected] mai vorbim :]

kriss j

fetelor,care sustin maine proba practica ,le doresc mult curaj si multa ,multa bafta..si asteptam si noi sa ne povestiti cum a fost...pupici..

juliett

From: Romulus Bena [mailto: [email protected]gov.ro ]
Sent: 2 august 2011 18:03
To: 'Dumitrescu Iulia'
Cc: 'Oana Moscalu'; 'Bogdan.Toncescu'
Subject: RE: ASISTENTI MEDICALI / testul de aptitudini

Stimatã doamnã Dumitrescu,
Am primit în afarã de reclamaþia dumneavoastrã mai multe reclamaþii referitoare la modul în care a fost organizat testul de aptitudini în vederea recunoaºterii calificãrilor profesionale ca asistent medical generalist.
Ca urmare a acestor solicitãri, am verificat problema semnalatã faþã de dispoziþiile dreptului european în materie, Directiva 2005/36/CE privind recunoaºterea calificãrilor profesionale.
Din pãcate trebuie sã vã informãm cã legislaþia europeanã nu conþine prevederi referitoare la testul de aptitudini propriu-zis. Conþinutul acestui examen este, potrivit Directivei ºi a ghidului sãu de aplicare, la latutudinea statului membru gazdã ºi nici SOLVIT, nici instituþiile europene nu sunt în mãsurã sã evalueze acest conþinut, neavând, evident, expertiza necesarã în domeniul medical.
Totodatã, dacã consideraþi cã testul de aptitudini a avut o dificultate excesivã ºi/sau cã conþinutul sãu a depãºit domeniul de expertizã cerut pentru asistenþii medicali generaliºti, puteþi contesta în faþa instanþelor judecãtoreºti modul în care s-a desfãºurat examenul. În cadrul unei astfel de proceduri veþi putea cere expertiza unor specialiºti care sã determine dacã conþinutul examenului a fost unul echitabil faþã de cerinþele de expertizã medicalã ce pot fi aºteptate din partea unui asistent medical generalist ºi faþã de formarea profesionalã ce se asigurã în insituþiile de învãþãmânt spaniole. Dacã acest examen a fost astfel elaborat încât sã aibã un grad de dificultate excesiv, fãrã legãturã cu gradul de dificultate al examenelor obiºnuite ºi depãºind sfera normalã de cunoºtinþe ale unui aistent medical generalist, acest lucru ar trebui sã se poatã demonstra în faþa justiþiei, în baza unor probe precum expertiza unor speciliºti în domeniu. 
De asemenea, puteþi invoca argumentul faptului cã în Monitorul Oficial din 29.03.2011 a fost publicat Ordinul nr. SPI/679/2011 din 8 martie prin care se specifica faptul cã examenul va fi organizat în primele 6 luni ale anului. Aceastã dispoziþie a fost încãlcatã, examnul fiind organizat în luna iulie.
În concluzie, ne pare rãu pentru faptul cã procedura de recunoaºtere a calificãrilor se desfãºoarã cu dificultate în Spania ºi cã în ciuda eforturilor noastre pentru a accelera ºi fluidiza aceastã procedurã, totuºi subzistã obstacole pentru asistenþii medicali generaliºti care doresc sã obþinã recunoaºterea calificãrilor în Spania. Totodatã, legislaþia europeanã ºi competenþele instituþiilor europene nu se aplicã acestei situaþii particulare, fiind în acest caz necesarã evaluarea de cãtre specialiºti a conþinutului examenului susþinut de dumneavoastrã, pentru a se determina dacã acesta a fost organizat în mod echitabil pentru concurenþi. Aºadar vã recomandãm ca dumneavoastrã ºi alte persoane aflate în aceeaºi situaþie sã vã adresaþi instanþelor judecãtoreºti spaniole.

Cu stimã,

Romulus-Andrei BENA

fetelor,asta e primul raspuns din data de 2 august a celor de la solvit.iar astazi am primit al 2 lea raspuns(eu fara sa mai fac vreo solicitare)de aceea v am postat si primul raspuns ca sa intelegeti.

2.Stimatã doamnã Dumitrescu,
Având în vedere cã am continuat sã primim reclamaþii referitoare la testul de aptitudini organizat în Spania pentru recunoaºterea calificãrilor profesionale, dorim sã vã facem douã sugestii pe lângã cea trimisã mai demult.
1. Dumneavoastrã vã puteþi adresa direct Comisiei Europene. Deºi rãspunsul dumnealor cãtre noi, pe cale informalã, a fost negativ, considerând problema de drept intern a statului membru, dumneavoastrã aveþi posibilitatea de a face o plângere oficialã, în speranþa cã totuºi vor cere clarificãri Spaniei dupã ce vor primi un numãr însemnat de reclamaþii pe aceeaºi temã.
Astfel, puteþi face trimite reclamaþia la Directoratul General Piaþa Internã mark[email protected]europa.eu (competentã pe problema recunoaºterii calificãrilor profesionale) ºi de asemenea aveþi informaþii generale privind depunerea unei plângeri, cu formular ºi adresã dedicatã plângerilor la secþiunea dedicatã aplicãrii dreptului UE ºi exercitarea drepturilor de cãtre cetãþeni http://ec.europa.eu/eu_law/your_rights/your_rights_forms_ro.htm .

2. De asemenea, puteþi trimite o solicitare privind problema dumneavoastrã europarlamentarilor români ºi sã solicitaþi sã punã problema în cadrul dezbaterilor din Parlamentul European. Aveþi lista europarlamentarilor români aici http://www.europarl.europa.eu/members/public/geoSearch/search.do?country=RO&language=RO .
În speranþa cã aceastã problemã, dificilã pentru mare numãr de cetãþeni români ce doresc sã-ºi recunoascã profesia în Spania, va fi rezolvatã,

Cu stimã,

Romulus-Andrei BENA

juliett

ahh sunt colonel ;D ca si  tatal meu 8)
deci mie mi se pare buna ideea cu europarlamentarii,daca ma gandesc mai bine le voi trimite cazul si lor.

Gabi Lupa

>:( heyyy....moare forumul sau ma insel? ..prefer sa ma insel...este cineva pe aici???? v-ati ascuuuuunsss???....gata cu gluma.Azi dupa postarea Iuliei am scris un mail Oanei Antonescu, deputat UE..mai si m-am plaaansss de chiar am lacrimat.haideti fetele lista de deputati este lunga in link-ul dat de Solvit...Din ce carti si link-uri mai studiati?Eu am luat EIR, este ieftina si buna.poopici

kriss j

fetele care ati sustinut azi proba practica,ce faceti? nu ne dati si noua nici un detaliu?cum a fost?

izabell

Azi am sustinut proba practica si a fost foarte usor. Comisia a fost foarte amabila si intrebarile foarte pertinente din cele trei cazuri care au fost la examen. Am aprobat toate trei examenul si dupa examen am sarbatorit asa ca intre romani cu o cafea si fiecare cea a vrut. Va doresc bafta la urmatorul examen.

ALYY G.

Fetelor felicitari! ma bucur pt. voi va mai asteapta  o mica batalie .......locurile de munca                                                                            Inca o data felicitari!!!!!!!!

kriss j

felicitari!!!multumim izabel,pt informatie...deci nimic practic,doar intrebari legate de cele trei cazuri?ma bucur ,pt reusita voastra,bafta in continuare si cat mai repede sa auzim de voi ca v-ati gasit de munca,

m.laura

felicitari fetelor , insa puteti sa specificati , daca va aduceti aminte si ce intrebari ... asa cate una ce va vine in minte ... sa ne facem o idee....

azi m-au sunat cei de la ministerul sanatatii pt ca eu aveam 2 adrese de domiciliu la ei si doreau sa stie la care sa-mi trimita o notificare .... asa ca pana ajunge notificarea aici in palma de mallorca poate va ajunge la una dintre voi inainte sunt tare curioasa sa vedem ce au de zis  ... asa ca fiti pe faza si postati care primesc notificarea , banuiesc ca e in legatura cu reclamatiile depuse ....

pe mine ce ma intriga e ca toti dau acelasi raspuns : solvit , ms ed. , defensor de pueblo .... toti zic de examen si temario , dar nici unul nu specifica nimic de practica , de ce nu mai avem dreptul la practica .... examenul nu mai are importanta ca nu ne putem pune noi cu statul si sa mergem in judecati si sa demonstram ca ex a fost dificil .... in fine .... sa ne zica ceva si de practica ....

am vb zilele trecute cu o fata ce a absolvit anul acesta in iunie ... i-am cerut material de unde a invatat ea si mi-a zis sa-i dau temariul si imi faciliteaza tot ce am nevoie , pe cand ii arat temariul a ramas uimita ... e un temariu general , deci tot , a ramas fara cuvinte asa ca i-am cerut ei temariul ce l-a avut de la universitate .... sunt curioasa sa vedem ce temariu au avut ei ....  deci o injusticie cu temariul asta .....

... animati-va fetelor , mai scrieti ceva pe forum ... ceva noutati .....