• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

09 December , 2021, 14:49:45 pm

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ELLA ROMAN

felicitari ,izabell si celor doua fete!IZABELL AS VREA SA TE INTREB CUM AI REUSIT SA PARCURGI CTO_URILE SI SA REUSESTI?EU  LE.AM CUMPARAT DE CURIND SI VREA SA SPUN...CA IMI VINE SA PLING CIND AM VAZUT CE COMPLEXITATE AU!!!TI/AI FACUT SCHITE....AI FACUT SI TESTE????NU STIU DE UNDE SA MA APUC!AM INCEPUT SA CITESC...CUM SA LE FIXEZ IDEILE???SCUZE DE INTREBARILE ASTEA PROSTESTI..BANALE...DAR...POATE ..NE DAI UN SFAT!!!!!MERCI! PE CURIND!

tila

Hola,
Mihaeka, daca ai posibilitatea sa depui acest certificat,este bine sa-l ai la dosar,cine stie ...decat sa-ti vina vreun raspuns  de la MS dupa 3-4 luni ca iti trebuie certificatul ?! Pentru ca mie mi s-a intamplat...

Ella,eu vroiam sa scriu acelasi lucru,pentru ca la fel si mie mi se par super grele ,  :(..Ma bucur ca nu sunt singura  :) care gandeste asa,,

Izabell, gracias mil pentru incurajare.Eu una am zile cand gandesc ca nu voi mai profesa poate niciodata..au trecut atatia ani de cand astept incat am obosit...nu mai am acelasi elan si iluzia pe care am avut-o cand am studiat pentru primul examen....stiu ca unele fete gandesc la fel ca si mine pentru asta ne rezumam la citit forumul,si atat...nu mai avem forta..

ELLA ROMAN

BUNA FETEEOR...DIN NOU!! AS MAI AVEA 2 INTREBARI CELOR CARE STUDIAZA CTO/URILE!!!ATI DESCOPERIT DE CE FAC TRIMITERE LA INTREBARILE DIN EIR???SI VA ROG, SA VA UITATI NU CUMVA E GRESIT TABELUL  DE LA COMPATIBILIDAD DE SISTEMA ABO PAG.90!!IZABELL SPER SA NE DAI UN SFAT!

izabell

Draga Ella Roman, am sa incerc sa iti trimit materialul pe care l-am parcurs eu si dupa care am invatat. Sa nu te sperii cand ai sa vezi ce material este si doar trebuie sa iti faci rabdare si sa-l citesti. Eu cu creionul in mana am scos notite, mai bine zis scheme, le-am rezumat si mi-a prins foarte bine. Este un Cto editia a 6-a, dar pentru medici. Sunt foarte bine explicate si pe intelesul nostru. Ai foarte multe lucruri pe care doar trebuie sa le citesti si ai sa vezi ca in timp ai sa le asimilezi. La inceput am crezut ca nu o sa inteleg nimic si ca nu o sa-mi ramana nimic in cap. Iar despre teste iti trimit si testele si ai sa vezi ca vei regasi situatii similare cu cele de la examen. Este dureros, ca dupa ce am studiat ani intregi si apoi am si lucrat este necesar sa o luam de la zero cu studiu. Dar cu rabdare si perseverenta ai sa reusesti. este greu inceputul, pana te mobilizezi un pic. Nu trebuie sa tocesti, ci doar sa citesti si sa iti faci scurte rezumate cu ce este mai imp. si ce crezi tu din experienta ta ca te poate ajuta. Acum, fiecare persoana are stilul ei de a invata. Eu am cumparat toner si coli si le-am imprimat, le-am indosariat si am studiat dupa ele in ritmul meu. Acum ca le am ma ajuta mai departe in opozitii si in celelalte examene. In fiecare seara stateam 2-3 hore si citeam. Nu te gandi ca am avut foarte mult timp: lucram in doua locuri, intr-o rezidenta de la 8-15 si de la 15:30-20;00 intr-o casa. Plecam dimineata si ajungeam noaptea acasa. Mai aveam norocc ca lucrand in ture mai aveam si zile libere ca sa ma mai odihnesc un pic dimineata. Lucram doar in tura de dimineata si de noapte, destul de dificil, dar am supravietuit.  Am doi copii, unul mic de 4 ani si altul de 20 de ani, deci o casa grea. Faceam seara repede ce trebuia sa fac si apoi ma puneam la studiat.Am dormit foarte putin, in ultimul timp si am reusit sa obtin in final ce mi-am dorit. Eu va incurajez pe toate ca se poate si nu se moare din asa ceva. Doar ca este destul de dificil si in final obositi foarte tare. Nu trebuie sa citesti absolut tot ,ca sunt multe chestii peste care pot sa sari sau doar sa iti arunci un ochi, pentru tine.Incerc sa le trimit si sa imi spui cum ti se par. Cu mult drag si spor la treaba, iti doresc din tot sufletul spor la invatat.
Nu imi da voie sa le trimit sau nu stiu sa le trimit. Da-mi adresa de mail sa ti le pot trimite sau spune-mi cum sa incarc fisierele ca sa le pot trimite aici.

ELLA ROMAN

ASA E TILA!!!!SI EU TOT ASASPUN!!!CA NU MAI AM PUTERE!!AM FOST SUPER DEZAMAGITA DE DIFICULTATEA EXAMENULUI!MI/E FRICA SA NU SE MAI REPETE INCA ODATA...SPANIOLII NU NE VOR AICI!

ELLA ROMAN

ITI  MULTUMESC DIN SUFLET IZABELL!!!MA BUCUR CA MI/AI RASPUNS!AS VREA SA IMI TRIMITI...TESTELE...SAU CE CREZI TU CA M/AR PUTE AJUTA!!!!TE PUP...MERCI

izabell

Ella nu stiu cum sa le trimit aici ca nu imi da voie. da-mi mailul tau sau uite asta este mailul meu si trimitem un semn ca sa stiu ca esti tu si ti le trimit. [email protected]

mihaeka

@ELLA ROMAN: Te rog mult de tot, nu mai scrie cu majucule ca este foarte greu si obositor de citit.

@izabell: cred ca ai face foarte multe fericite (inclusiv pe mine :D) daca ai pune pe forum sau in oricare alt loc de unde putem lua si noi materialele.

gabriela

BUNA FETELOR.AM CITIT CE SA INTIMPLAT CU VOI ..SI EU VA TIN PUMNI IN CONTINUARE .MULTA BAFTA.
VREAU SA VA SPUN CA EU AM DEPUS IN IUNIE ACTLELE SI CERINDU MI ACEEEA RECOMANDARE AM F IN TARA SA DEPUN ACEL DOSAR LA MS.CINND ERAM IN TARA AM PRIMIT ACASA O SCRISOARE CERINDU MI SA PREZINT IN 15 ZILE CERTIF DE EMPATRONARE,ACEEA ADEV DIN ROM SI O DECLARATIE PE PROPIA RASP CA LOCUIESC AICI DE MAI MULT TIMP.AM 6 ANI AICI.AM DEPUS TOT DAR DUPA O LUNA ...CIND M AM INTORS.PESTE 2 ZILE AM PRIMIT O SCRISOARE DIN CARE REIESE CA NU MI POATE RECUNOASTE DIPLOMA CA NU AM 5 ANI LUCRATI IN ULTIMI 7 ANI.EU AM LUCRAT IN TARA 2 ANI SI IN 2004 AM VENIT AICI...DECI IMI E IMPOSIBIL SA AM ACESTI ANI.

OARE CE MAI POT FACE ACUM?
CE MA SFATUITI SA MAI FAC?
VA MULTUMESC

gabriela

MA GINDESC SA IMI DEPUN PT AUXILIAR ...CA MI SA LUAT DE CIND INCERC.

juliett

buna fetelor,astazi s a publicat in BOE ,convocatoria,in leg cu cele 9 locuri de auxiliar ptr spital...daca va mai aduceti aminte...ce va povesteam de mine... :o
examenul nu stiu cand e,nu s a publicat data,dar am 20 de zile la dispozitie sa mi depund dosarul ptr inscriere...iupiiii,eu de moment sunt in Romania in vacanta si pe 29 ma intorc,iar pe 31 merg sa ma inscriu.
bafta tuturor si v am pupatttt. 8) 8)

gabriela

JULIETT TU AI TITLUL DE AUXILIAR DE ENF OMOLOGAT.?
BAFTA

juliett

da Gabriela il am omologat din 2009,de Ministerul Educatiei,a durat 8 luni omologarea,dar nu am lucrat niciodata ca auxiliar. :P :P

gabriela

este cineva care a gasit sa descarce de pe internet manualul cto de enferm ed 5?

gabriela

de  ce juliette?
nu ai vrut  sau nu ai gasit?

juliett

nu am gasit gabriela ,desi am cautat vreo 2 luni,pe la toate azilele si clinicile private,apoi m am lasat pagubasa,ca deja intrasem la masuri compensaorii si am zis ca prefer sa invat,lucrand doar media jornada,asa am timp sa ma preg ptr ex de enfermera. ::) ::) ::)

xanax

Quote from: gabriela on 19 October , 2011, 19:31:42 pm
este cineva care a gasit sa descarce de pe internet manualul cto de enferm ed 5?

este un link functional doar pentru primul volum din cele 3, scanat alb/negru, de calitate 7/10
http://www.todotegusta.com/2011/09/manual-cto-de-enfermeria-5-edicion/

gabriela

credeam ca numai eu am f in situatia asta.eu am lucrat intr o resid 6 luni.fara titlu omolog...dupa care mi sa cerut titlu de auxil.....si mi au spus ca ma mai suna pt vro baja daca mai au nevoie.dar bineinteles c anu au mai sunat
acum nu stiu ce sa mai fac.de la minist de san mi au trimis o scrisoare si imi zice ceva ca nu se poate omologa diploma ca nu am 5 ani lucrati consecutivi in ultimi 7..eu am lucrati doar 2 ani in tara 2002-2004 .atunci am ajuns aici.dar de masuri comp nu mi zice nimic.ce pot face?

gabriela

xanax am intrat aici...dau descargar si imi cere un nr de telef...il scriu ....dar numi merge?
tu ai reusit sa descarci?
explica mi ....merci

juliett

gabriela,eu zic sa mai astepti si sigur iti vor trimite scrisoarea cu masuri compensatorii,asa a fost si la noi anul trecut.eu nu am lucrat nici o zi in romania ca asistenta,si m au bagat la masauri compensatorii,anul trecut.

gabriela

noapte buna...ca miine avem cole.........

gabriela

sa astept sa mi trimita alta scrisoare.....sau sa merg eu sa fac o cerere cerind masuri compens...? ???

kriss j

izabell,esti incredibila...felicitari!!!2 locuri de munca,2 copii,examen aprobat..si mai ai timp sa mai si postezi pe forum ...si postezi, nu gluma :D.multumim pt detalii si pt incurajari.juliett,mi niña multa bafta!!

gabriela

xanax  asa am reusit ....multumiri..

gabriela

Izabel esti de apreciat....bravo...te felicit....... :)

gabriela

Ramona de ce nu ai mai scris?
Chiar imi este dor de scrierile tale.........eu am invatat multe de la tine.
Mai posteaza .....si mai spunene nautatzi.
Pupici

MARIA-CRISTINA

:-*buna fetelor...ma bucur sa vad ca mai sunt fete care sau alaturat noua si le urez bun venit ;)..yo ce sa va zic..vin cu 2noutati..una buna alta nu prea..1-e ca mi-au omologat diploma de bac(si asta in scurt timp am depus in iulie)si a 2a-e ca am sunat la ms educatiei sa vad de tramitele cu aux de enfermera ca le am depuse de anul trecut 23-9-2010 si s-a facut anul sii..si nu am primit nici un rasp..desi in iunie am sunat si am intrebat care-i treaba si mi-au zis sa fac o cheja si ca dureaza cam 8-10luni..bun..am facut ce mi-au zis le-am depus si de atunci (din iulie cand am depus cheja)nu am mai sunat pana sapt asta ..spre mirarea mea mai ca nici ca ma gasea cu adresa (am dat peste una tonta >:()m-am enervat ..zic daca m-ati gasit cu bacul cum de nu cu asta ca la aceasi adresa stau >:(..en fin..pana la urma m-a gasit tonta si-mi zice ca pan la sf luni imi dau un rasp..daca nu otra cheja sa fac :o..i-am zis ca a trecut 1an si 1luna..acu nuj ce sa mai cred si sa zic :'(..va tin la curent cu rasp..izabell..esti o mamica si o enfermera desavarsita y sabes luchar..si ne incurajezi si pe noi bravoo..yo invat din manualul cto de enfermerie edicion4..aici sunt detailate toate si sunt pe inteles..uffff..doamne ajuta la invatat..va urez.. :-*
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

larysa

BUNA FETELOR .MA BUCUR MULT CA EXISTA FORUMUL ASTA DE CURIND AM AFLAT DE EL .SI EU SUNT O ASISTENTA RATACITA PRIN SPANIA ...SUNT DE 4 LUNI AICI SI   ME-AM DEPUS ACTELE PTR.RECUNOASTERE ,SI ACUMA ASTEPT RASPUNS DE LA M.S.AM LUCRAT IN TARA 4 ANI SI NU MA INCADREZ IN CEI 7 ANI DIN CARE 5 LUCRATII .OARE MAI AM VREO SANSA SA LUCREZ AICI CA ASISTENTA MEDICALA '?....va rog daca imi poate da cineva un raspuns ??????????salutare la toata lumea.

myka

Buna seara!Mai stie cineva ceva de examenul nostru pe ce data va avea loc sau alte date referitoare la el??Am inceput si eu sa parcurg cto-urile si intradevar e multa,foarte multa materie .Am vazut ca vorbeati de niste teste care se aseamana mult cu examenul anterior,care sunt acelea si cum as putea sa fac rost de ele.
:)