• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

28 November , 2021, 21:08:53 pm

News:

Click aici pentru a te intoarce pe portalul Spania Romaneasca. www.SpaniaRomaneasca.com

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

myka

Salutare tuturor.De necrezut ce se intampla,cum adica pana la anu-n mai.....,ce inseamna asta chiar suntem bataia lor de joc,nu mai inteleg nimic,parca spuneau ca doar in cazul in care nu sunt suficienti candidati poate intarzia mai mult dar dat fiind faptul ca suntem cele peste 200....care am fost respinse in vara +cei care probabil vor mai fi convocati........Pe zi ce trece ma descurajez tot mai mult....cum naiba sa ne punem pe invatat cand vezi ca totul e o nebuloasa .o incertitudine cu alte cuvinte o cacealma,suntem ai nimanui....si materie avem slava domnului de parcurs,trebuie sa fim niste genii sa retinem CTO-urile.Privind partea buna sa spunem ca avem mai mult timp pentru a invata :).

gabriela

Buna tuturor.Dupa cum bn vad e o nebuneala totala.Sper sa la lamureasca intr un fel......... :)
Mihaeka eu am depus aceleasi acte ca ale tale i mai....precizez ca am terminat in 2000...nu stiu tu cind..si am primit acasa o scris in aug..sa prezint certif de empat,certif penal si o declaratie jurada.....dar nu preciza nimic de ..medidas comp.......
Am prezentat acestea si dupa nu mai 2 zile am primit alta scrisoare .... cum ca ;D pt a se recunoaste diploma de enfermera tb sa fiu in posesia acelui certificat emis de minist de sanat Romania...si ca tb sa am 5 ani lucrati consecutiv in ultimi 7.......si atit........
Eu ce sa mai inteleg???????????.........nimic de medidas nu pune in nici o scrisoare............
Stie cineva sa ma sfatuiasca ...ce sa mai fac? :-[
Multam....... :)

Gabi Lupa

Gabriela,suna la Ministerul Sanatatii le dai numarul de expediente al dosarului tau si te lamuresc ei.Eu sper sa ti se recunoasca automat deoarece ai terminat in 2010.Bafta!!!

Gabi Lupa

uhhh...nu mi-am pus inaintasii  :o si am vazut 2010 in loc de 2000....batranetea.....

mihaeka

gabriela, imi pare rau de situatia ta. In afara de ce am scris in acest forum, alte detalii nu cunosc. Nu pot sa spun decat sa suni la minister si sa intrebi.
Eu am terminat in 2008.

VANESSA

Buna gabriela, daca ai lucrat 5 ani din ultimii 7 ,cei din romania iti vor da certificatul de conformitate si vei obtine automat recunoasterea diplomei.....dar daca tu nu ai lucrat in romania 5 ani din ultimii 7 din Romania poti obtine cel mult o recomandare pt recunoasterea diplomei in strainatate DAR in care nu scrie nimic de Directiva europeana si nu iti foloseste la absolut NIMIC.....deci daca cumva nu ai experienta scrie direct o scrisoare catre ministerul sanatatii din madrid si ABIA ATUNCI te vor baga in medidas compens,

Oanny

Buna tuturor! Sunt noua aici si am niste intrebari pt voi: daca stiti data examenului din ianuarie si care e tematica pt examen? Va multumesc!

mihaeka

De unde sti ca va fi examen in ianuarie. Din cate am inteles eu, in ianuarie se va afisa data examenului, care poate fi in iunie.
Tematica este...TOATA MATERIA

Oanny

De unde ai inteles ca va fi afisata data examenului pe internet in ianuarie? Ai vb la Minister? Si nu inteleg ce inseamna ¨toata materia¨. Vrei sa fii mai explicita, te rog? Voi aveti carti de pe care invatati? Exista o carte care se invata intitulata ¨toata materia¨? Se gaseste in librarii? Adica, dak vrei sa dai o informatie, da-o, dar explicita si corecta, dak nu, nu mai scrie nimic. Multumesc.

Gabi Lupa

Oanny,daca ai fi citit 1-2 pagini in urma ai fi inteles.Data examenului inca nu se stie.Ar fi trebuit in Ianuarie conform BOE de anul acesta.Se pare ca ne vor mai pune cateva bete in roate ex:amanarea examenului.De invatat,invatam majoritatea din CTO (4 sau 5).fiecare cum am facut rost sau am cumparat.Cateva pagini in urma una dintre colege a fost foarte amabila si a lasat cateva link-uri de unde poti sa descarci CTO,multe din noi le-am cumparat din internet sau librarii si am dat 160 euro.

erofei nina

16 December , 2011, 14:47:19 pm #4270 Last Edit: 16 December , 2011, 14:50:44 pm by erofei nina
Quote from: Oanny on 16 December , 2011, 14:05:49 pm
... dak vrei sa dai o informatie, da-o, dar explicita si corecta, dak nu, nu mai scrie nimic.

Esti noua pe forum dar foarte obraznica! Eu stiu ca raspunsul nu este cel pe care il asteptai dar e cel real! daca citeai forumul ai fi inteles ca nu avem tematica! trebuie sa stim  tot! carti exista atat in librarii cat si aici pe forum (gratis) ...dar poate ti-a fost greu sa dai vreo 10 pagini in urma...si/sau sa le descarci ;
  De unde stim cand va fi examenul?  Hm..greu de dedus! sau nu stiai ca s-au invetat telefoanele...iar cei de la minister au si ei unul..e drept ca ne amagesc ori de cate ori mai suna una din fete dar poate suni tu si ii pui un pic la respect, Oanny!

VANESSA

Foarte bun raspuns, Nina.
Mi se pare o lipsa de respect Oanny, sa faci astfel de comentarii rautacioase.dupa ce ca ai primit un raspuns ...UNICUL ... care exista la aceasta data.

mihaeka

Quote from: Oanny on 16 December , 2011, 14:05:49 pm
De unde ai inteles ca va fi afisata data examenului pe internet in ianuarie? Ai vb la Minister? Si nu inteleg ce inseamna ¨toata materia¨. Vrei sa fii mai explicita, te rog? Voi aveti carti de pe care invatati? Exista o carte care se invata intitulata ¨toata materia¨? Se gaseste in librarii? Adica, dak vrei sa dai o informatie, da-o, dar explicita si corecta, dak nu, nu mai scrie nimic. Multumesc.

Am ramas fara cuvinte... In loc de "multumesc pentru raspuns" am primit un fel "taci dracu' daca nu-mi spui tot ce, deja, scrie pe forum, ca eu sunt foarte lenesa sa citesc". Daca aveai curiozitatea sa cauti 1-2 pagini in urma, gaseai toate informatiile si manualele puse de mine (gratis).

Oanny

..eu am sunat la MS din Spania.. si mi s-a spus ca in ianuarie va fi examen...m-am gandit ca poate voi cum stati toata ziua pe forum....poate aveti mai multe informatii...ca de la Minister nu afli prea multe..si nu inteleg de ce zici ca as fi obraznica....ca nu dai tu un raspuns concret?

Oanny

Si nu e lipsa de respect fata de nimeni....sa adresezi intrebari si sa nu primesti raspunsuri concrete..

Gabi Lupa

Nu stam ,,toata ziua pe forum'',multe dintre noi avem copii si servicii.Eu una am setat in yahoo.mail, cand scrie cineva pe forum sa ma notifice in correo si asa sunt informata de noutatile postate in forum.Eu personal nu cred cava fi examen in Ianuarie deoarece trebuia sa fim notificate pana acum prin scrisori sau BOE,suntem deja la jumatatea lui decembrie.

Oanny

bine...eu am sunat la MS ca am avut`probleme cu plicul, nu am intrat in posesia lui din cauza adresei si am sunat la MS si mi s-a spus ca o sa piarda testarea din ianuarie din cauza adresei(am depus actele pt sora mea, nu pt mine). Deci....trebuie sa inteleg ca testarea va fi in ianuarie, nu? Am gasit ceva pe site-ul lor, cum ca ar fi un examen pe 28 ian, dar nush sigur....Astept sa apara acea convocatoria in boe. O zi buna!

Gabi Lupa

Oanny,te rog frumos daca poti, posteaza link-ul unde ai intrat si ai vazut ca examenul va fi in 28 ianuarie.Poate deslusim misterul.Multumesc anticipat!De curand am vorbit si eu cu cineva si mi-a spus ca in Ianuarie iau spus si ei cei de la Minister,dar deja suntem obisnuite,fiecare spune ce vrea (ma refer la birocratii M.Sanatatii).Cand sunam sau mergem personal,mai mult ne dezinformeaza decat sa ne informeze.

Oanny

http://sis.msps.es/fse/PaginasDinamicas/Informacion_General/CalendarioConvocatoriaDin.aspx?MenuId=IE-00&SubMenuId=IE-08.
Eu am luat de buna data, fiindca si aia dl MS mi-a zis ca va fi examen in ianuarie...dar...nu prea cred...ca aici e vb de formare, de cursuri...Acuma...na...sora mea va fi `pt prima data la acest examen...si sora mea are o experienta de 10 ani ca asistenta medicala...asa ca....cat de cat va sti si teoria si practica...ce nu stie prea bine...e legislatia...

ankutel

ce sa zic......oanny.....urat ai vb dar o sa iti zic ce a fost la ex ..din 250 de fete ...au luat doar 3 si credema ca nu e vb de experienta ....aici iti cere sa stii la un nivel ff inalt cam de medic rezident..dar acum sa speram ca sora ta o a sa aprobeze...ceea ce ne dorim si noi....

juliett

Quote from: Oanny on 16 December , 2011, 10:28:11 am
Buna tuturor! Sunt noua aici si am niste intrebari pt voi: daca stiti data examenului din ianuarie si care e tematica pt examen? Va multumesc!

oanny,in primul rand trezeste te,revino ti la realitate,HEELLOOOO,ori nu intelegi lb spaniola ori o intelegi in modul tau....nu stiu ce ti au zis cei de la MS,dar in ianuarie nu va fi nici un examen,dupa cum se vede nu tu esti persoana in cauza ptr acest ex ci sora ta,e clar ca tu nu ai timp sa citesti forumul(unde gasesti toate raspunsurile)dar ar putea o face sora ta(daca o intereseaza)si eu la inceput am stat o noapte intreaga si am citit forumul,ca sa nu vin apoi cu niste intrebari stupide la care nimeni nu e obligat sa raspunda.....cand totul se gaseste aici.stiu ca lenea i mare si e mult de citit dar te va ajutaaaaa.IN IANUARIE SE VA PUBLICA IN BOE CONVOCATORIA .....ASA CA FI PE FAZA...si de la publicarea convocatoriei pana la ex e cale lunga si batuta,asa ca timp ptr examen mai este,va fi prin aceeasi perioada ca si cel de anul asta.
sa nu m a intrebi in ce data a fost ca .....scrie pe forum.
si daca vrei carti ptr sora ta iti vand eu toata legislatia si inca vreo 5 carti de diplomada en enfermeria ca sa invete sora ta,plus exp de 10 ani pe care o are sigur ex viitor va fi o reusita,doar ca i dau un sfat surorii NICIODATA NU STI LA CE SA TE ASTEPTI!!!!
iar cine a zis ca tematica "toata materia"ti a dat cel mai bun,sincer si coerent raspuns,dar tu cum nu esti asistenta nu intelegi ce inseamna toata materia.

Gabi Lupa

Hmmm...am citit si rasfoit acel link....mi-am pierdut timpul de pomana,nu scrie absolut nimic in legatura cu noi.Nimic de  ,,rumanas y bulgaras''.Alta chestie ce nu inteleg,daca sora ta are experienta 10 ani,cum de nu i-au dat recunoasterea automata.Banuiesc ca este venita recent aici, odata ce te interesezi tu pentru ea.Deci probabil are cei 5 ani lucrati din 7.

tila

Haideti fetelor va pierdeti timpul cu cine nu trebuie..zau asa, nu va mai faceti nervi degeba....irositi-va energia pentru studiu...

Si eu am pierdut timpul astazi cu link-ul postat......MS trebuie sa publice in BOE data examenului..

Oanny

19 December , 2011, 12:57:28 pm #4283 Last Edit: 19 December , 2011, 15:34:45 pm by erofei nina
mai sa fie....dar multe mai stiti voi....de asta mergeti in fiecare an la examen....si picati...voi luati tensiunea Tantei Geta de la 3 si de asta nu stiti teorie sau practica....si recomandati...toata materia....nush dc imi pierd eu vremea pe aici...credeam ca o sa fiu super-informata...ca voi dati detalii ¨toata materia¨. Lasati forumurile si invatati...sa va exprimati.....coerent....(nu generalizez). Dak voi va plangeti ca aveti 2000 ml de nush ce medicamentatie si nu stiti sa calculati cat tb administrat la fiecare ora in 2 zile.....situatia e grava fetelor....stati aksa....ne faceti de ras....

Oanny

Voi care stiti multe...ar trebui sa stiti si dc nu ii recunoaste automat diploma, nu?

erofei nina

19 December , 2011, 15:25:02 pm #4285 Last Edit: 19 December , 2011, 15:37:48 pm by erofei nina
Quote from: Oanny on 19 December , 2011, 14:04:38 pm
Voi care stiti multe...ar trebui sa stiti si dc nu ii recunoaste automat diploma, nu?

Eu stiu de ce nu a primit sora ta recunoasterea automata; ai de ales intre 3 variante: 

1)   - E la fel de desteapta ca si noi...ii masoara tensiunea  t.Getei de la 3 (hai recunoaste ca  tanti Geta e maica-ta si e hipertensiva saraca ori de cate ori  te vede la usa)
2)   – Are diploma pe care nu scrie certificat de competente profesionale caci acum 10 ani nu se eliberau astfel de diplome si experienta pe care o are ii este in zadar in acest caz (aici chiar nu e vina ei).
3)   – La fel ca si sora ei...nu stie sa citeasca! Altfel nu-mi explic cum te poate delega pe tine, Oanny sa-i obti informatii! Nu s-a prins pana acum ca tu ai o problemutza cu materia cenusie (hei, scoate capul din horn si lasa cenusa de acolo ...eu ma refer la creierasul tau). Cine nu se exprima coerent? Daca tu nu intelegi ce ti se scrie, e cu totul altceva. Incearca sa-ti agiti un pic capul , poate fac conexiune neuronii..Ce-s aia neuroni?...ai dreptate, nu ai de unde sa sti!
  Eu sunt absolut convinsa ca toate cele 3 variante sunt corecte asadar nu te obosi sa-mi raspunzi.

Ia zi tu , lenesa mare si rautacioasa care esti, cate examene s-au organizat  pana acum (auzi la ea, in fiecare an )? Care e formula de calcul in administrarea medicamentelor? m-am prins ca ai dat la nimereala pe una din paginile forumului si ti-a sarit tie ceva in ochi legat de microgotas, macrogotas sau normogotas dar cum nu sti sa citesti...ai trecut repede peste!

Ia hai....codita intre picioare si mars  de pe forum! Noi avem de studiat „toata materia”...da, TOATA!

erofei nina

19 December , 2011, 15:32:49 pm #4286 Last Edit: 19 December , 2011, 15:35:32 pm by erofei nina
Fetelor, Admin...avem un virus  ! Daca imi permiteti eu vreau sa-i radiez postarile de pe acest forum! Nu de alta , dar ne tulbura linistea in sens negativ! Parazitii nu pot fi educati caci sunt paraziti...uneori se mai numesc si altfel ex.:  OAnny  ;)

erofei nina

in zadar te agiti sa dai replici..atata timp cat sunt conectata te sterg de aici cu carpa de wc-uri pe care ai adus-o in discutii (cred ca tu o  folosesti si in bucatarie sa te speli la gurita)!

dina

Foarte  bine Nina!!! Sterge-i toate mesajele si  blocheaza-i si accesul pe forum daca poti...Nu are ce cauta aici!!!Nu ne poate jigni in halul asta...suntem foarte multe si foarte bine pregatite!! :)

Gabi Lupa

Oanny,in ciuda rautatilor tale am demonstrat ca sunt bine educata si......rau am facut.Eu nu cred ca te interesezi pentru sora ta ,ci pentru tine.Forumul este in limba romana, nu examenul.Daca sora(tu) nu stii(e) sa citeasca in limba romana,am o veste proasta,examenul este 100% in spaniola.Si DACA ai habar de limba spaniola nu ma poti contrazice ca una tilde o una coma schimba intelesul deoarece la SINGURUL examen la care am participat,toate din forum am avut 5 raspunsuri pt fiecare intrebare(cu tilde si comas).Si daca tot esti tu asa inteligenta,,De ce nu i-au/ti-au omologat/convalidat cei 10 ani experienta?''Cumva.....vre-un malpraxis?Nu ma mira sa fi facut sondaj gastric cu sonda Foley sau sa fi injectat solutie uleioasa pe vena.Fetelor,daca conteaza pentru voi parerea mea despre voi .....va respect din suflet pentru ca ,am fost acolo in Iulie si am suferit impreuna,am pierdut nopti alaturi pe forum reamintindu-ne ce am invatat sau ce noutate am mai aflat am impartasit-o cu toate.