• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

28 November , 2021, 21:26:16 pm

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

erofei nina

19 December , 2011, 21:21:42 pm #4290 Last Edit: 19 December , 2011, 21:33:06 pm by erofei nina
  Gabi Lupa, mesajul tau cald pe mine cel putin m-a uns pe suflet! esti ca un leac pe o rana deschisa! Si eu am ajuns la concluzia ca nu exista nici o sora cu 10 ani de experienta (au fost pe forum fete cu mult mai multa experinta dar nu a contat) ci este vorba chiar de ea, O. Aceasta creatura care a scuipat venin fara sa ne cunoasca isi exprima frustrarile atancandu-ne( au mai fost 2 mesaje in care ne facea spalatorese de wc-uri si tot felul de jigniri- probabil isi descria propria viata )! In neputiinta ei de a-si omologa studiile cauta un vinovat..IN CINE? in noi?

Gabi Lupa

Spalatorese de wc-uri????.....sa inteleg ca ea lucreaza la ,,Casa de campo'' sau mai nou pe Gran Via,ea nu spala wc-uri se spala altii in wc-ul ei.Va rog sa ma scuzati,dar eu va iubesc pe voi care atunci cand sunati la Minister,veniti repede la tastatura ,injurati windows-ul ca nu deschide mai repede,ba mai uitati parola de logare si apelati repede la agenda,mai trageti o injuratura celui care a luat-o fara sa spuna,ba mai mult,a indraznit sa nu o puna la locul sfant,pentru ca voi trebuie
sa postati pe forum ce a spus functionarul de la MS.AAAA...cine invata din CTO5 ,tomo 2 este mai frumos si mai aproape de de un creier obosit.(Ma refer la cele care trebuie sa invete si Conocimiento del medio, Lengua , matematica etc de cls a3a in cazul meu)  ;D .....

ankutel

oanny sincer rusine tie si celei care te.a crescut...!!!!!!!!!!!!!!!!! esti o mare nesimtita si obraznica...noi aici incercam sa ne ajutam, sprijinim ..nu ne improscam cu noroi ......pe mine ma uimeste tot ce spui....din cate persoane au intrat pe acest forum esti cea mai nesimtita....dupa cum vb cred ca lucrezi la coltul strazii...
noi nu suntem nici pe departe destepte...suntem femei normale cu casa,copii.sot,un servici  si care incercam sa ne echivalam studiile ....cei 10 ani care ii are sora ta de experienta aici nu ii vor folosi la nimic.....aici se lucreaza la un nivel mult mai inalt....
rusine tie ca esti o nesimtita lipsita de onestitate si respect !!!!!!!!!!!!sa nu mai intri pe forum !!!!!!!!!!!!

Oanny

nesimtite sunteti voi toate si ...ma abtin....aflati  ca eu am ceva in plus fata de voi....O Facultate!si nu in domeniul sanitar...asa ca nu va mai agitati...eu stiu ca medicina asta are mai multe ramuri...si puteai sa raspunzi cu ele....dar dak esti toanta si nesimtita...nu stii sa explici...stai aksa fato! Ati venit dl tara...ati stat prin camine....ati carat lapte, branza si oua la profesori sa va treaca...si acu sunteti mari doamne...si sa stii...ca nici un caz nu seamana unul cu altul...fiecare are alta problema...dar voua cum va place sa stati la barfa....va dati cu presupusul....eu am adresat niste intrebari destul de simple...dar dak nu stii sa raspunzi...sper sa luati toate examenul...chiar dak sunteti in plop...macar nu va mai vad pe aici...pe forum....si ce ati ripostat cu toatele cand v-am zis de wc-uri?va supara adevarul?aflati ca eu sunt in vacanta aici....hai ca ati facut-o de oaie!

ankutel

mai fato da proasta mai esti!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!sincer rar am intalnit asa prostie!!!!!mai bine nu mai postezi ca pe langa faptul ca esti o magarita mai esti si proasta
aici nimeni nu e doamna.....nu barfim ...si mai mult ajutam pe cine vine nou!!!!doar ca e corect ca acea perosna sa citeasca un pic si apoi sa intrebe!!!ce ti.am raspuns e ceea ce stim si noi!!!!
sincer dupa cateva luni de umblat cu acte si cu usi trantite in nas..o sa regreti ca ai vb asa!!!toate am crezut ca e un drum usor...dar ne.am izbit de o mare usa inchisa!!!! daca ai avea o facultate terminata ai fi stiut sa citesti si sa vezi cam cum stau lucrurile.....si atunci ai fi gandit altfel..e adevarat ca suntem multe si fiecare caz e diferit da ne uneste aceeasi problema .....ne.am dat cu presupusul la ce ai raspuns pt ca nu putem zice ceva clar ..de moment ce nici noi  nu stim....cei din minister is cei ce comanda.....si cum in spania somajul e in crestere ei nu au nevoie de asistenti straini asa ca examenul va fi ff dur!!!!
multa bafta
INCO O DATA ZIC CA RAR AM VAZUT ASA PROATSA CA TINE!!!!

juliett

oanny cum adica "sper sa luati toate examenul...chiar dak sunteti in plop...MACAR NU VA MAI VAD PE AICI..... PE FORUM" poi stai un pic......tu ai 2 zile pe forum,nu stiu cine pe cine nu mai vrea sa vada pe forum.
te contrazici in afirmatii,iar acum ultima e cica esti in vacanta ::) ;D :o
cu facultatea pe care zici ca o ai,dai dovada prin vocabularul tau de "nivel universitar" ca ai terminat o cu ajutorul gurii,a posteriorului si clar desfacand picioarele in fiecare sesiune.ooo yeaaa q hija de puta!!!

Gabi Lupa

Mai Oanny,daca as fi avut o singura medie de 7 pe foaia matricola,nu ma prezentam cu ea nicaieri pentru ca ,,lucrezi'' cu vieti in meseria asta .Facultatea ta, este la terminata la Spiru Haret?.Cand ai plecat tu sa platesti facultatea aia de fara frecventa,aveai cei 7 ani de acasa?Ma indoiesc.Eu mi-am petrecut toate vacantele la bunici,la tara si as da 10 ani din viata sa mai traiesc o saptamana acolo.Daca ai pierderi de memorie du-te la pagina unde ai jignit, tu prima.E scris in limba romana,poate citi si ,,sora ta''.Ai venit in vacanta,ce dragut....cu autocarul banuiesc, pentru ca banii pentru biletul de avion i-ai dat ,,rectorului'' sa inchida ochii cand dai foaia alba la examenele de la facultatea ta.Si in vacanta asta a ta,stai pe Gran Via sa faci bani sa le duci suveniruri alor tai sa vada lumea ca ai fost in Spania.Tu cu facultatea aia a ta nu castigi intr-o luna cat castiga una de la frecat wc-uri aici intr-o saptamana....Inca ceva, se simte rautatea din sufletul tau si imi este mila de cei care te inconjoara......Sugereaza-i ,,surorii'' tale sa iti citeasca nevoile Virginiei Henderson iti recomand ,,Nevoia de a dormi si a odihni'' lipsa asta duce la tulburari psihice ...de tulburarile astea dai tu dovada.

Gabi Lupa

Ma uimeste neinteligenta ta de om cu studii superioare,deci: Vii in vacanta si citesti site-ul Ministerului Sanatatii din Spania care este in alta limba,mai vorbesti si la telefon cu ei cerand relatii.Coerenta nu face parte din viata ta.Sau la telefon ai spus,,-Chaval 30 euro en el culo y 40 en la boca''....Te sfatuiesc atunci cand mai postezi(pentru ca batuta nu te lasi,te simt,am lucrat cu bolnavi neuropsihici)ia un pix si o foaie si scrie ce postezi ca uiti, iti recomand Memo plus cant te duci acasa in tara.

juliett

gabi vai ce portie da ras am tras ;D ;D
nici daca am angaja cel mai bun detectiv nu ar putea reface firul povestii lui oanny aici ;D ;D ;D,ca bine zici uita ce afirma apoi zice ca noi am zis,jajajajajajaja,doamne cum poti fi atat de penibillll,hai ca maine ne da replica,te miri ce mai viseaza la noapte.deaia merge cum merge in Romania,ca cei destepti au plecat,au ramas cativa ca oanny.mama ei de facultate la distanta distruge viitorul Romaniei!! :o :o

VANESSA

Doamne Dumnezeule, cu astfel de oameni precum Oanny, mi-e rusine ca sunt romanca....
Probabil de asta nu vor sa ne dea recunoasterea cei din minister, or fi cunoscut vreo ¨asa-zisa¨ absolventa de facultate din Romania precum Oanny......
Oanny tu nu ai nici macar cei 7 ani de acasa, dar de facultati....ce sa mai vorbim....e drum lung de parcurs. Exista pe acest forum persoane cu un suflet deosebit, astfel ca in ciuda rautatilor tale au incercat sa te lamureasca....e inutil.

Oanny

20 December , 2011, 09:35:56 am #4300 Last Edit: 07 January , 2012, 14:24:18 pm by admin
Quote,,-Chaval 30 euro en el culo y 40 en la boca'' se vede ce lucrezi....nu-mi mai irosesc timpul cu voi...n-are rost....

Ai face bine sa respecti regula bunului simt, in cateva postari ai reusit sa deranjezi pe aproape toata lumea. Comporta-te decent altfel iti vom interzice postarile pe forum.

Sper sa iei in serios avertizarea!

Gabi Lupa

20 December , 2011, 10:19:46 am #4301 Last Edit: 20 December , 2011, 10:21:21 am by Gabi Lupa
Ee...si doar ti-am spus ca dai semne de boala neuropsihica.....ai grija sa nu bei de sarbatori,poti ajunge la suicid.Nu am stiut tariful ca habar nu am cum merge,daca ti l-am stricat,iarta-ma.

Gabi Lupa

Oanny,sa trecem la lucruri serioase.AI DECENTA SI NU MAI INTRA PE ACEST FORUM.Tu chiar nu vezi ca suntem unite?Sau nu stii ce inseamna,,UNITE''?Si chiar nu vezi ca esti singura contra atatora,pentru ca nimeni nu iti da dreptate?Fetelor,haideti sa o tratam cu indiferenta pentru ca asa trebuiesc tratati(stiti voi cine).

kriss j

fetelor ,dar chiar ne coboram la un asemenea nivel???eu zic ca nu se merita.cum zicea gabi lupa in postarea anterioara "indiferenta"este indicata in situatii de genul asta.hai sa dam dovada de intelepciune ...pt ca noi am stiut sa fim intelepte si in situatii mai grave decat asta...

tila

Chicas,chicas..am ras,mi-am facut nervi citind asemenea aberatii..dar merita?! >:(
Sunteti inteligente si nu merita sa va coborati la asemene nivel...ma intreb pe unde o fi Admin??? o fi si el in vacanta  ;)

Haideti sa ne vedem de ale noastre..eu astazi am auzit ca anul care vine nu va iesi nici un examen de OPOZITII  nici in educatie nici in sanidad pentru ca nu sunt plazas,posturile sunt blocate (vorbind de opozitii )
Atunci ma intreb examenul nostru,o sa fie  la fel ca si cel de anul acesta insuperabil... :-\

Sunt obligati prin legea UE sa se organizeze...dar cine stie ce ne mai asteapta..

Gabi Lupa

Hmmmm....mi-e teama ca vor invoca o scuza si vor amana examenul mult.Nu mai este acelasi partid de guvernare....vor schimba ministrii(si al sanatatii evident).....Unde locuiesc eu,au construit o Rezidenta, de 1 an si ceva este terminata, dar nu au bani pt angajari.Batrani,slava domnului sunt.....dar cu ce platesc salariatii???

kriss j

in ceea ce priveste dificultatea examenului ,eu cred ca peor ca cel anterior nu poate fi,de un singur lucru mi-e frica ,si am preferat sa ma abtin pana acum,dar vad ca mai sunt fete care gandesc la fel ca mine.o data cu schimbarea ministrului de sanidad se vor schimba multe.dc vor aplica inca o data vreo situatie din asta de urgenta (ca si cu dreptul de munca)prin care se ingheata examenul ,data fiind situatia de criza in care se afla spania.sa ne zica ca din cauza presupuestelor ridicate ce implica o astfel de examinare ,se va amana pt nu stiu cat timp de -acum incolo..nu stiu, asta este o parere a mea personala drept pt care nu vreau sa se faca interpretari gresite,eu sunt in anumite situatii mai sceptica ,tot timpul pun raul inainte.

ALYY G.

da, kriss j, e foarte adevarat ce spui si em ma gandesc la acest lucru noul guvern ne vrea mult mai putin decat cel anterior acum nu prea mai vad nici o sansa  ...
Eu am vreo 2 sapt. ca nu mai am" ganas" de invatat ¿ pt.ce ?

xanax

Din cauza faptului ca s-a restructurat masiv in sistemul sanitar nu se mai scot oposiciones in sanatate, iar toate celelalte proceduri sunt tergiversate. E de asteptat ca examenul sa fie dificil, iar data acestuia sa fie cam la fel cu cea de anul asta. In ianuarie este programat examenul de formacion sanitaria especializada  de care pomenea "eminenta cenusie venita in vacanta" in postarile trecute. Convocatoria trebuie publicata in BOE cu cel putin 2 luni inainte de examen (anul asta a aparut in BOE in martie si examenul a fost in iulie, dupa cum bine stiti), asa ca... mai avem ceva de asteptat.
In alta ordine de idei, eu trebuie sa fac practica obligatorie pentru a obtine titulo oficial de TCAE si astept din martie sa imi dea plaza. Din cauza restructurarilor m-au programat in ianuarie, 7 ore pe zi, ca sa o termin in 2 luni de zile. Daca nu ma pot prezenta punctual la practica (orele 8-15, zilnic) trebuie sa o aman pana cand voi putea fi disponibila si cand imi vor gasi din nou plaza. Deci cu orarul asta nu se poate combina un loc de munca cu practica, iar cele 410 h sunt in folosul comunitatii, pentru ca nu te plateste nimeni, insa trebuie sa fii activ si implicat ca sa scoti un calificativ bun.
Asa te motiveaza de nu se poate sistemul sanitar spaniol cu munca “benevola”, cu taxe incasate si cu termene amanate pe nervii nostri tociti... tot sa inveti si sa te pregatesti...

VANESSA

Am sunat si eu azi la ministerul sanatatii si mi-au zis ca dupa 15 ianuarie PROBABIL vor stii ceva , de moment nu se stie nimic.
Desigur ca mie raspunsul nu mi-a placut deloc si am intrebat de ce au scris in Boe ca vor organiza examen semestral daca tot nu se respecta. Domnul ft ¨dragutz si amabil ¨de la telefon mi-a zis ca era primul an si nu stiau exact cum va fi, dar e ft ¨greu¨ de organizat si deci.....tinand cont ca exam practic de anul acesta a fost in octombrie, cel mai probabil ca anul viitor va fi la fel unul prin iunie si celalalt in toamna, dar oricum nu e nimic sigur.
Vaya inseguridad ....spor la invatat!

Gabi Lupa

Multumim Vanessa!Cred ca ai gasit acelasi ,,domn dragut''pe care l-am gasit si eu acum 2 ani.Tot nou in minister mi s-a recomandat atunci cand i-am pus intrebari si nu a stiut raspunsul,nici macar in ochi nu m-a privit.Acum asteptam noul Ministru cu  toata gashca lui cea noua sa se instaleze comod in fotolii gandind noi legi si comunicate de urgenta.

gabriela

DOAMNE FETELOR ...AM RIS....DE AM MURIT.....
BRAVO CA SUNTETZI UNITE...........SI ASEMEANEA FETE CA.....OANYY.........SA VA LASE IN PACE.......SI SA SI VADA DE ¿TRAEABA¿ EI
NU MERITA O ASA ...INDIVIDA ...SA FIE BAGAT IN SEAMA..........IGNOR TOTAL......

FETELOR VA DORESC ......SARBATORI FERICITE...SI UN CALDUROS CRACIUN FERICIT ALATURI DE CEI DRAGI VOUA......... :)

kriss j

Fie ca sarbatorile de anul acesta sa va umple sufletul de bucurie, incredere, speranta si iubire.Iar Mosul sa aduca cele mai dorite si neasteptate cadouri voua si celor apropiati. LA MULTI ANI !!!

myrella1979

Va urez sa fiti fericiti cu ocazia Sfintelor Sarbatori de Craciun, sa lasati necazurile, grijile si supararile la o parte si sa aveti o zi minunata alaturi de cei dragi sufletului vostru!  ..CRACIUN FERICIT!1

ankutel

va doresc craciun fericit si un an nou mai bun si cu multe realizari..fie cat toate visele si dorintele sa devina realitate ...craciun fericit!!!

deutza_deea

Fetelor vreau sa va urez Sarbatori Fericite si fie ca noul an ce vine sa va aduca tot ce va doriti si sa speram ca o sa fie mai bun decat anul acesta!Eu una sincer ma bucur ca amana examenul , deocamdata nu am deschis cartile, le mai sterg din cand in cand de praf ;D ;D,dar doar atat!:P

Gabi Lupa

Dragelor,va urez un AN NOU FERICIT,tarjeta plina pana la refuz, sa fiti acctionare la Zara,Mango,Massimo Dutti si pe unde mai vreti voi,pe Rajoy sa il hipnotizati si tot Ministerul Sanatatii.SARBATORI FERICITE!!!!La cat mai multe omologari de Certificate de Competenta!!!!!!!

admin

Sarbatori fericite si La multi ani! In 2012 va doresc sanatate si sa reusiti sa va angajati pe meseria pe care sunteti calificate!

numai bine!

tila

Multumim Admin,pentru urari :)
acelasi lucru va doresc si eu fetelor :un an mai bun plin de reusite,sanatate,pace sufletesca si Bunul Dumnezeu sa ne ajute sa ajungem la finalul drumului cu bine...

Feliz 2012 !!!

myka

La Multi Ani !Fie ca noul an sa aduca cu el recunoasterea competentelor....... :o,al diplomelor noastre si locuri de munca prin rezidente ,spitale si clinici. ;) :)Salutari tuturor