• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

28 November , 2021, 22:00:42 pm

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Gabi Lupa

Maria-Cristina,mai sunt fete din forum ce au depus actele pt auxiliar si inca nu au primit raspuns.As vrea sa te intreb un lucru.In perioada examenului aveai depuse actele pt auxiliar?Daca da,tie nu ti-au trimis scrisoare cei de la  Ministerul Educatiei sa iti spuna ca trebuie sa renunti la un titlu?Pe mine da...,,toate mi se intampla numai mie'' cred.Eu am avut actele si la,, Primarie'' M.Educatiei si la ,,brutarie'' M sanatatii.Inaintea examenului cu 2-3 saptamani mi-au trimis cei de la M Educatiei o scrisoare in care ma instiintau ca sunt si in baza lor de date si la M sanatatii asa ca trebuie sa renunt la un titlu si inteligenta de mine am renuntat la auxiliar ca deh..eram super pregatita pt examen(credeam eu,dar ei nu... )

MARIA-CRISTINA

:-* :-*buna fetelor..gabi nu mi/au trimis nici o scrisoare,nici o confirmare, nici un tlf precum sa renunt la titlu,o cel de enfermera sau de auxiliar..yo l/am depus la M Educatiei in sept 2010 si pt ex din iulie m/am prezentat..si binenteles nu l/am luat :o..acu m/ai recent am sunat la ei si o doamna amabila mi/a zis sa depun otra queja precum necesito urgente el titlul que he encontrado trabajo :P..bueno..acu nu imi ramane decat sa aastept  cum a zis si ea ca dureaza de la 6,8luni sau kiar 1an >:(..ce sa mai zic..??!!!asteptam asteptam... pan om face parul alb de tot si nu ne mai  angajeaza nici naiba :'( :'( ..merci de rasp :-*si sa speram ca s/o rezolv un dia de esto toate probl noastre.
,,El verdadero amor se recibe cuando te lo dan,no cuando lo pides,,

juliett

gabi,si eu cand am fost la ex la madrid,aveam deja titulo de auxiliar,si m am putut prezenta...DOAR ca dupa homologarea titului de auxiliar, a 2 a zi am fost si mi am depus ptr recunoastere(aflasem si eu intre timp)si m au gasit in baza de date,si mi au zis ca tre sa renunt la cel de auxiliar,le am zis sa mi l anuleze daca vor,ca mi au dat o omologare inferioara a ceea ce am studiat eu.si au zis"aaa nuu nu l anulam" ::)si gata.

Gabi Lupa

ptiu.....sa inteleg ca vroiau sa ma faca auxiliar chiar inaintea examenului?si de aceea mi-au spus sa anulez ceva?bai cum trec eu pe langa ,,norocu draq''...draguti mai sunteti astia de la ministere!!!!!

ALI ALI

FETELOR PE MINE M AU INFORMAT LA SUBDELEGACION DE GUVIENRO DE TOT CE AM DE FACUT  CU PRIVIRE LA RECUNOASTREA DIPLOMEI ( CAND AM SOLICITA OMOLOGAREA MI AU SPUS  DIN DTAR SA MA GANDESC BN CE  SOLICIT PT CA O DATA OMOLOGATA NU SE MAI POATE FACE NIMIK  ..DECI  CELE CARE AU ACCEPTAT  AUXILIARUL   AU RENUNTAT DE BN VOIE LA PROFESIA DE ASITENTA )  ......ACUM ASTEPT EXAMENUL DIN IUNIE , AM SCRIOSAREA DE LA MINISTER SI SPER SA SE ANUNTE  CAT MAI REPEDE DATA  EXAMENULUI-----SALUTARIIII ;)

gabriela

Buna tuturor....A trecut ceva decind nu am mai intrat.....Dar sa incep...
Azi am f sa incerc sa mi depun actele pt o recunoastere de auxiliar de enfermeria....mi sa spus ca tb sa depun tot acele acte pe care le am depus la Min de Sanatate  si ca tb platita o tasa de aprox....46 e....
Eu am depus la Minis de Ed in 2008...dar am depus pt titlu universitar...am platit aceeasi tasa..si mia denegato...azi imi cerea denegarea....nici nu mai stiu unde este.......Acuma sunt un pic in ceata...citind ce atzi postat voi....ca cer un titlu inferior.....dar sincer.nu stiu ce mai vreau.
La Mins de Sanat...am depus actele in mai...imi lipsea aceea recomandare....acuma am primito...dar intre timp am primit acasa o scrisoare ..spunindu mi ca nu am 5 ani lucrati in ultimi 7....si ca nu se poate recunoaste diploma?????????? :(
Eu acuma va intreb...ce mai faccccc ??? ???Sfatuiti ma ce sa mai fac......sa mi prezint aceea recomandare asa..sau ce?????
Zau ca nu mai sti.....Am un stres.....
In plus pe foaia aceea de homol la Mins ED...imi pune acel domn ...ca cer...Technico medio de cuidados de auxil de enfermeria...... ???
Intreb........voi fetelor cele care aveti acest titlu ce atzi cerut????sau ce vau convalidat.......     
Multumesc.

gabriela

Fetelor vream sa va mai intreb ceva......aceea Recomandare de la Mins de Ed din Rom..are  termen de valabilitate ?Trebuie prezeentata in termen de 3 luni????????

juliett

gabriela,iti explic situatia mea,poate iti va fi de folos.........in 2008 am depus ptr prima data dosarul ptr omologare ca si diplomada(nestiind ce am cerut)dupa 3 luni am primit denegado(logic),primind si o scrisoare in care se specifica sa cer un titulo inferior celui de diplomada,ptr ca studiile mele nu corespund cu cele de diplomada,am fost la un avocat de mierda,i am explicat situatia si a zis cerem de auxiliar de enfermeria(eu nestiind ce i aia)am zis bine,in 2008 am depus dosarul,si dupa 8 luni,pe 12 noiembrie 2009 am primit credencialul cu omologarea de tecnico en cuidados auxiliares de enfermeria,familia profesional de sanidad.am fost ffff fericita,am zis am reusitttt ;D ;D apoi am aflat si eu de recunoastere,am mers exact a 2 a zi ,si mi am depus dosarul ptr recunoastere,m au gasit in baza de date ca am deja un titulo homologat,le am spus sa mi l anuleze,ca nu il vreau,nu mi l au anulat au zis ca nu e nimic..........si mai mult m am putut prezenta la ex din madrid. la depunerea ptr auxiliar am platit si eu o taxa de 46...ceva de genu.
la depunerea ptr recunoastere,nu am avut recomandarea d ela MS ROM,am avut o dupa ex de la madrid,am trimis o in august cerand sa mi se ataseze la dosar,am sunat dupa 3 luni(neavand un raspuns)si mi au zis ca no vale.es igual trebuie sa dau ex si anul acesta.
si eu am omologarea de auxiliar,dar nu mi a zis nimeni ca am pierdut dreptul de a obtine recunoasterea,nu am renuntat la titlu de enfermera,si m am si prezentat la ex din madrid.........eventual.........eventual.....daca iau ex ptr recunoastere se anuleaza cel de auxiliar,ca e logic..... sa ai 2 titluri pe o singura diploma....nu stiu :P   plus ca e o diferenta intre omologare si recunoastere.
bafta si succes.                                                                                           

ALI ALI

salutareee.........dragele mele , eu am impresia ca nu avem parte de aceasi lege /informatii..... pe mine m au informat de la subdelegacion de guverno- cadiz- ca o data ce mi se acorda homologarea unei diplome  nu se mai poate face nimik, ramanem cu ce ni sa dat, acum din cate vad ce scrieti voi e total diferit-desi e difernta intre homologare si recunoastrea diplomei.eu am primit scrisoare de  masuri compensatorii si tot accept sa se anunte data examenului ...sper sa am noroc ......ca din 2008 ma tot streses cu diploma de asistenta medical generalista......cine vrea sa vb mai des aici las mail meu :[email protected]......salutariiiiiiiii

ALI ALI

eu din cate stiu certificatul de recuonatere dde la minsiter are valabilitate de 3 lui...cel putin mie asa mi au spus ....

juliett

ali ali,poate au mai schimbat "regulile jocului"dar in 2008 asa era,plus ca m am prezentat la ex in 2011,important e sa iau ex......si apoi sa faca ce vor ei cu titulo meu de auxiliar.si eu ca si toata lumea am primit acasa scrisoarea cu medidas compensatorias.
aaaa unica diferenta,(mi a scapat acest detaliu)titulo de auxiliar mi l au omologat cei de la ministerul educatiei,pe vremea aceea ei se ocupau,iar cand m am dus sa depun ptr recunoastere au zis ca se ocupa ministerul sanatatii..au schimbat institutiile.

gabriela

Da fetelor eu am depus acel dosar la Min de sănătate lipsind aceea recomandare si aceea. Adeverinta de la OAMMR .I n vara am f acasă am obt Adeverinta si in August am depuso după numai 2zile primesc acasă o scrisoare ...si printre altele îmi spune ca nu mă incadrez in.....ca nu am luc 5ani in ultimi 7...dar nimic de medidas compensatorias.In Dec am primit de la buc o recomandare in care îmi pune cit am luc in tara si ca sunt apta sa profesez si fiindu mi necesară in obținerea omologari.Chestia e ca pina acuma nu am depuso.     sperind ca nu are valabilitate.Mi se pare o aberatie ca aceasta rec sa aibă valabilitate....pt ca e un act in care îmi pune vechimea din tara   Si atit....eu nu i mai înțeleg ...mîine merg acolo si o depun si încerc sa obtin vro informație.Si vreau sa cer si omolog pt auxiliar... Măcar ASA sunt prinsă in sistem...poate iese mai repede.

gabriela

Acuma am văzut..!!!!!pe recom scrie ca a f emisă pe 8noe??????deci dacă are valabilit. Ar tb sa export peste 2 zile?????oooo. Doamne.....dar mie mi a ajuns in Decembrie pina am traduso am legalizatttt ....uffff. trecu agita timp.va pup fetelor

ALI ALI

julliett  ma bucur pt tine dar din pacate in tara asta TOTUL E POSIBIL.....deci nu ma mai mira nimik...te rog vb  despre examen , u ce ia invata ? eu sunt un pik derutata  hara nu am de unde sa incep si unde sa termin..... daca vrei lasa mi mail tau si vb mai multe ..eu deja l am postat ........domane ajutaa.........sall all

juliett

ali ali,ms dar na ce sa zic nici titlu de auxiliar nu mi a fost de folos,nu mi am gasit nimic in domeniul asta.insa despre ce am invatat.....sincer mi e si rusine sa zic ce am invatat,cat am invatat si cati bani si timp am investit...f multttttt din toate pct de vedere,daca citesti forumul vei gasi multe informatii despre carti,despre ce si cum ne am pregatit fiecare dintre noi,si sincer nu vreau sa rascolesc acea perioada....ptr ca....a fost cea mai grea si urata experienta din viata mea.
in prezent,ptr ex de anul acesta,iti spun cu mana pe inima,ca nu am deschis o carte,ma voi prezenta la ex cu amintirile de anul trecut.
bafta multa si spor la invatat daca te ai apucat.

kriss j

fetelor,din cate stiu eu titlul de auxiliar si recunoastere profesionala son dos vias diferentes,sunt doua ministere diferite,sunt foarte multe fete care lucreaza ca auxiliar de enfermeria si au fost convocate pt examen..asa ca incercati pe ambele cai..cele care nu au primit scrisoarea cu medidas compensatorias,faceti voi o scrisoare in care spuneti ca datorita faptului ca nu aveti experienta ceruta pt a vi se acorda recunoasterea automata si faptul ca nu mai puteti aporta nici un document (de exemplu recomandarea de la bucuresti) ,cereti masurile compensatorii...bafta..ahh,uitasem,am sunat iar la minister si nu se stie absolut nimic despre examen,nici macar un zvon...bine ,nu ca l-as astepta cu bratele deschise ;D,ca am invatat si eu exact ce a invatat si juliett 8)

gabriela

Buna fetelor.....am revenit :)Am f azi la Minister si am vb cu un :domn:...ii spun ca am depus actele in mai si acuma am primit aceea recomandare..dar ca intre timp in august am priit o notificare...in care ma anuntau ca nu intru la recunoastere automata ca nesecito acel certificat cu aceea directiva........
O citeste si imi zice .da ...nu intri la recun automata...ca nu ai lucrat decit 2 ani....mentionez ca am lucrat 2003_2005..pina am venit aici... si sa atasez aceea recomandare pe care mi au trimiso Minist de Sanat din Buc....si sa specific ca nu sunt in posesia acelui certificat si ca cer medidas comp....si atit.....Am intrebat daca aceasta recomandare are valabilitatae 3 luni de la data emiteri....si imi zice...a nu stiu ca vad ca nu pune nimic......in gindyl meu....merci .asta vad si eu ca nu pune nicaieri.....si cam atit......am depus si astept sa vad daca imi acepta medidas...Am intrebat si daca se stie cind va fi exam anul acesta....aa nu se stie nimic..tb sa cauti pe pagina ministerului.....F dragut nu.....
Ce sa mai acuma nu imi ramine decit sa astept si intre timp tb sa mi traduc diploma de bac..si legalizat si sa incerc sa depun la celalat minister :o de Educatie pt ....auxiliar....poate reusesc ceva in final.... ;).Acuma ma uit pe acele carti..ufffff......multa materie.....Ce mai bafta fetelor.....sa va vad pe toate asistente..... :)

MARIA-CRISTINA

:-*salutare fetelor..mai vin si yo cu o intrebare??!!cele care ati depus la MEducatiei pt omologare de titlu,, auxiliar de enfermera,,ati adaugat la dosar si diploma de bac omologata aici?? :o...vreau sa stiu daca are vreo semnificatie..??stiti ceva..??

kriss j

maria-cristina,eu mi-am depus actele la min educatiei anul trecut, dupa examen...mi-au cerut intr-adevar diploma de bac,nici macar n-am tradus-o,am lasat doar o fotocopie..

gabriela

Kriss J --pai si ti au primit as diploma de bac?
Mi se pare ciudat..pt ca cer traducerea la fiecare act...mie asa mi au spus.......
Da Maria Cristina....pt Min de Ed..pt omologare de auxiliar de enfermeria.....iti tb aceleasi acte pe care le ai depus si la Mins de Sanatate -in plus SI diploma de bac..tradusa presupun..mie asa mi au spus....o taxa de platit de 46 e si dureaza intre 12 ;15 luni.pe mine asa m au informat...

MARIA-CRISTINA

:-*salutare..merci de raspuns fetelor..yo am depus actele(pt omologare de auxiliar de enfermera) dupa cum am mai spus in 2010 in sept si de atunci nici un rasp..desi  am sunat si depus o queja rasp este ca dureaza si pan*la 1an si.iii..yo am depus diploma de bac tradusa si legalizata..iar acu am prim si omologarea :Pdiplomei..si am s/o depun saptamana care vine..intrebarea e daca avem diploma de bac  omologata se omologheaza cea de auxiliar mai repede??stie careva ceva de tema asta??!!intreb si yo??!! si ma refer mai mult la fetele care deja au omologarea de ,,auxiliar de enfermera,,nujj..tare confuza sunt :-\..acu nici cu auxiliar nu e  usor de omologat..offf..offf..!!!darmite cu cel de enfermera.. ???

juliett

fetelor nu vreau sa ma amestec in discutia voastra,ca vad ca ma depaseste situatia,legile se schimba aici de la o zi la alta,dar eu am primit omologarea de auxiliar fara diploma de bac,nu mi a cerut o nimeni........in 2008-2009.bafta tuturor.

gabriela

Salutare......Maria _Cristina.....eu am fost la Mins de Educatie acu 2 zile.....si mi au cerut :certificatul de absolvire de postliceala,
_adeverinta cu ani de studiu,
_adev.cu orele efectuate,
_actu de identitate
_diploma de bac.......dar nu omologata......doar tradusa......,
_si taxa de 46 euro.
Doar atita...nu mi au zis sa mi omolo.dip de la bac.....si au spus ca dureaza intre 12 _15 luni.
A..si bineinteles toate actele in copii legalizate si traduse ........

MARIA-CRISTINA

:-* :-*salutare fetelor..multumesc de mesaje si raspunsuri..deci mai am de asteptat pana la raspunsul de la MEducatiei desi am 1an si 5luni de cand am depus actele pt auxiliar de enfermera :o..si cu diploma de bac e bun asa ca yo am depus/o doar tradusa si legalizata..un weekend placut la toate :-*

gabriela

Da Maria Cristina este si aici de asteptat...... ;Dde o sa ne saturam.......
Un sfirsit de saptamina placut si cu mucho descanso...... :)

juliett

buna fetelor,vin si eu cu o veste buna ....pentru mine ;D mai demult va spuneam ca m am inscris la spital ptr 9 locuri disponibile de auxiliar(asta era in octombrie,cand a iesit convocatoria)si consta din examen de lb castellano ptr extranjeri+ex scris.
bun,ieri am avut ex de limba......va povestesc putin desfasurarea lui...din 1800 de candidati :P suntem vreo 15 extranjeri(romance+alte natii),ieri dim la 8 m am prezentat la spital ptr examen,uff cate romance.....ne au bagat pe toti intr o sala si era o comisie formata din 5 persoane,ne au citit un text,apoi l am scris dupa dictare toti o data.....textul continea termeni medicali,era un fel de epicriza(parca asa se num.in rom)despre un pacient care a urmat un tratament si in urma analizelor tiene bajo riesgo cardiovascular,dar are probleme gastrointestinal(ma rog,din ce imi mai aduc aminte,forumalrea era mai lunga si mai complexa,cam o jumate de pagina am scris dupa dictare).
apoi am iesit toti afara,am asteptat 15 min,si ne striga pe fiecare,am intrat pe rand inca o data in sala.eu am fost a 3 a.
ce emotii am avut doamneeeeeeee,ma pierd cand tre sa vorbesc in fata unei comisii,cand mi a venit randu mi au dat un text dintr un ziar sa l citesc,era despre legea anti tabaco,apoi mi au pus intrebari din textul citit.
dupa ce am terminat de citit mi au zis cei din comisie"ai citit foarte repede"si m am pierdut.....am zis gata l am picat,nu ma trec,iar la intrebari din text,la inceput m am blocat,se uitau toti la mine,si nu mai stiam ce am citit...offff....dar m au  ajutat putin intrebandu ma ei ceva.si apoi mi am adus aminte......weno cuestion,ieri toata ziua am zis ca l am picat si am avut o zi grea,pana azi cand s au afisat rezultatele si ESTOY APTA,asa ca merg la ex scris ce e pe 23 ferbuarie.uyyyy q happy soyyy,nu am inv nimic,nu am deschis o carte,desi pana in 23 voi mai face niste teste de pe net.
oricum nu voi intra pe nici unu din cele 9 locuri,ptr ca suntem 1800 de candidati,si eu nu am nici experienta,nici puncte,dar macar sunt multumita ca pot face fata unui examen,chiar si de auxiliar........asta in cazul in care iau scrisul.dupa ex de la madrid am zis ca nu sunt capabila sa iau un ex aici in spania,iar ptr me orice ex luat indiferent de nivelul de dificultate imi ridica moralul.
va pupic,si spor la invatat.

juliett

eu fac acuma niste teste recente ptr auxiliar si gasesc intrebari de genu.......
¿CUÁLES SON LOS HUESOS QUE COMPONEN EL ANTEBRAZO?
Húmero y radio
Húmero y cúbito
Radio y cúbito
Cúbito y carpo.
:)))nu stiu daca sa rad sau nu dar daca intrebari de genu imi vin si la examen......am o luminita ca l voi lua:))

ALI ALI

SI EU FAC EXAMENE TOT DE GENUL ASTA SI MI SA SPUS SA PUN ACCENT PE TRATATELE DE NANDA ......CAUTAT PE NET....
DE EXAMEN SE STIE CEVA FETELOR?

MARIA-CRISTINA

:-* :-*salutare fetelor...uiiiiii..yupiiiiiii...bravoo!!!juliet..ma bucur ff mult ca ai reusit sa iei acest ex..si la scris ai sa vezi ca o sa/l obtii..sunt notiuni pe care le cunosti si sigur ai sa/l iei..iti urez bafta multa si noroc :-*

gabriela

Buna fetelor
Ma bucur mult ca mai sunt si fete fericite.....bafta....Haidetzi sa va mai comentez ce am primit azi de la min de San..
Sapt trecuta am depus aceea recomandare trimisa din Rom..si azi am primit o scrisoare......eu sperind ca mi pune ceva de medidas.....surpraizzzzz..
Scrie asa.....En relacion a su solicitud de rec de su titulo de Enfermera Resp en Cuidados Generales expedido en Rumania,a los efectos de ejercer en España la profesion,le informamos q hemos recobido su documentacion notificando q no tiene la experiencia preof requerida.
    Si tampoco puede aportar el Certificat de Competente Profesionale es necesario presentar un certificado de la autoritat campetente de su pais q acredite el nivel de cualificacion profesional_art 11 y sucesivos de la citada Directiva 2005_36_CE)
Atit.....eu ce sa mai inteleg....fetelor cele care stiti ..indrumati ma......eu ce Doamne iartama sa mai atasez....ca in afara de aceea recomandare emisa de Min de Sanat din Romania....si aceaa adeverinata de la OAMMR...nu mai am nimic.......
Sfatuiti ma ... ce sa mai fac..... :-[