• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

30 November , 2020, 03:27:40 am

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

masina inscrisa in romania

Started by martin_38, 23 April , 2010, 23:44:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

martin_38

daca vin in spania cu o masina inscrisa in romania si a-mi expira itp-ul din romania pot face itp-ul in spania?sau asigurarea?una la mana si a doua daca a-mi cumpar o masina din germania o pot anscrie in spania fara probleme? multumesc anticipat!

LooneybinCEO

Quote from: martin_38 on 23 April , 2010, 23:44:34 pm
daca vin in spania cu o masina inscrisa in romania si a-mi expira itp-ul din romania pot face itp-ul in spania?sau asigurarea?una la mana si a doua daca a-mi cumpar o masina din germania o pot anscrie in spania fara probleme? multumesc anticipat!

Daca cumparati o masina din Germania, sigur se poate inregistra usor in Spania. La restul intrebarilor.....mai bine tac ca nu sunt sigur.

Bafta!

traducator

Quote from: martin_38 on 23 April , 2010, 23:44:34 pm

Chiar daca e inscrisa in Romania, poti inscrie masina in Spania, daca esti aici rezident. Mai mult, legea te obliga s-o inscrii in 3 luni.

Marc_ro

Pentru a putea ramane cu o masina (in spatiul UE,nu doar in Spania) mai mult de 3 luni, inmatriculata in alt stat, trebuie sa fie inmatriculata pe numele unui nerezident. Cea mai buna varianta este inmatricularea pe o firma. Problema ramane cu valabilitatea ITP-ului ce necesita un drum pe an in Ro.
Asa s-au fentat taxele de prima inmatriculare din Romania, cu ajutorul peroanelor fizice sau firmelor din Bulgaria