• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

27 November , 2020, 23:36:49 pm

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

De la zero...

Started by Claudiu, 05 May , 2006, 10:30:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Claudiu

Buna ziua!

Va rog sa imi spuneti si mie, de la zero, ce trebuie sa fac pentru a munci in Spania. Prietena mea a obtinut un permis de studii si eu vreau sa vin cu ea si sa imi gasesc de lucru, legal.

Am auzit la televizor ca Spania, si alte cateva tari au ridicat interdictiile referitoare la piata de munca. Ce inseamna asta?

Asadar, eu pot sa vin ca turist, imi gasesc (sa zicem) intr-o luna de lucru, adica ma accepta o firma, imi face o oferta de munca. Pot lucra imediat (adica din "turist" sa devin "angajat" in Spania, cu contract de munca, legal) ? Sau trebuie sa obtin un permis (de munca, de rezidenta) ? Cum se face?

Multumesc anticipat.
Numai bine,

Claudiu

benu

Ai inteles gresit de la Tv. Spania va scoate interdictia pentru Romania si Bulagria la 2 ani dupa integrare, adica in 2009, in cazul in care vom adera la 1 ianuarie 2007. Probabil au scos interdictia la ultimele 10 state care au intrat in 2004, dar la romani sigur nu.
Inainte de a veni in Spania ca turist te sfatuiesc sa mergi la ambasada Spaniei in Bucuresti si sa te informezi, pentru ca era vorba sa scoata statul spaniol o viza de 3 luni pentru cautarea unui loc de munca, daca iti gasesti iti faceau acasa, daca nu trebuia sa te intorci inapoi, insa cred ca inca nu a intrat in vigoare.

Alta solutie ar fi sa mergi la OMFM (oficiul pentru migratia fortelor de munca) pentru ca ei sunt cei mai in masura sa te ajute sa pleci cu acte in regula pentru munca in Spania.

Iar o alta cale, putin mai greoaie dar cea mai sigura ar fi sa gasesti un spaniol care sa vrea sa te angajeze sa iti faca o oferta de munca si depuna actele ... sa astepti (cel putin 6 luni) si daca raspunsul e favorabil abia atunci poti pleca sa muncesti legal in Spania.

Insa daca te ia prea tare dorul de prietena te poti duce si sa faci naveta... la fiecare 3 luni. Sau ar mai fi o solutie.... sa muncesti la negru.... nu ai fi singurul mai sut vreo 400.000 de romani in situatia asta. Iar cei care acum au acte, tot ilegal au muncit si ei la inceput.

Nu e usor, dar nici imposibil.  ;D
Multa bafta!
mândru ca-s român ;)

Claudiu

Salut! Am gasit o firma care a inceput tratativele pentru obtinerea permisului de munca. Eu inca ma aflu in cele 90 de zile.... Si am impresia ca ma risc daca raman peste, nu? Am inteles ca pe timpul cat se proceseaza actele, trebuie sa nu fi fost ilegal in Spania. E corect? Dar daca cer permis de rezidenta (o sa fie negativ acum, daca nu mi-au iesit actele) si cu chestia asta nu mai sunt ilegal in Spania, ca oficial eu astept raspunsul la permisul de rezidenta (asa mi-a zis cineva).... e o solutie sa raman aici legal? Dar in tara cand ma voi intoarce nu voi avea probleme?

benu

ca sa stai legal aici ar trebui sa te duci la politie cu un motiv plauzibil .... fa si tu un curs de ceva ca sunt multe cursuri gratis pentru emigranti spre exemplu unu de limba spaniola si iesi castigat. Si te duci cu el la politie si spui ca vrei sa iti prelungesti viza de turist . Ei ti-o pot prelungi maxim inca 3 luni de zile..... dar oricum pentru tine nu este deajuns. Raspunsurile la vize vin foarte greu.... eu in locul tau nu m-as duce in Romania pentru ca am auzit sute de cazuri ..... acum te sfatuiesc sa faci cum crezi pe urma sa nu ma blestemi pe mine daca nu o sa iasa bine  ;D

Oricum foarte multi dintre noi au depus actele asa la inceput, ca si cum ar fi in ro dar defapt toti eram in spania si cand a iesit viza ne-am dus si am luat-o. Oricum deja s-a relaxat mult treaba la vama nu mai e ca inainte. Iar pana or sa iti iasa tie actele o sa fim si in UE. deci o sa fii cetatzean european si o sa ai voie sa stai in spania cat vrei.
mândru ca-s român ;)

Claudiu

Salut Benu! Iti multumesc mult pentru raspunsuri. Am cautat cursuri si am gasit unul de spaniola pentru straini, gratis, dar problema e ca tine doar o luna deci la Politie nu cred ca or sa imi prelungeasca viza cu 3 luni cat vreau eu. Am gasit unul si pe bani (mai putini ~ 300 euro, caci altele erau 1000) pe la Cervantes pe site. Aici cred ca o sa ma duc, tine 3 luni.

Mai am doua intrebari, Benu:

1. La Politie automat iti prelungesc viza sau e dupa cum vor ei? Presupunand ca m-am inscris la curs (si am dat banii :) ) Ce trebuie sa duc la Politie? In cat timp imi prelungesc viza? Imi dau ceva "la mana", o foaie, ceva pe pasaport? Eu ma stresez mai mult caci am bilet de intoarcere (modificabil la data) cu avionul. Si in Otopeni nu e ca cu autocarul, unde probabil se descurca soferii.

2. Ai zis "eu in locul tau nu m-as duce in Romania pentru ca am auzit sute de cazuri". La ce te referi? Eu vreau sa merg sa fac Craciunul acasa. Apoi o sa vin in ianuarie, cand o sa fim in UE. Stii ca azi se da raportul la ora 3. E sigur ca o sa intram in 2007.

Multa bafta, noroc, sanatate... si astept sa imi raspunzi si mie, te rog.

Claudiu

Salut.

Am fost la o fundatie romaneasca si am vorbit cu cineva. Uite ce mi-a zis:

1. Ca desi nu au trecut 3 luni tot ma poate trmiite acasa Politia spaniola, "daca asa vor muschii lor" :) Nu prea cred. Pot demonstra ca am bani sa raman pana la incheierea celor 3 luni.

2. Ca la data in care e programata firma (Empresa) pentru a depune actele, care e acum in Octombrie, inainte sa mi se incheie mie cele 3 luni, SIGUR (deci nu posibil ci sigur) o sa le ceara un act de comparecencia, pe care il obtin de la Ambasada Spaniei din Bucuresti, care sa ateste ca nu sunt in Spania. Ca anul trecut ii credeau dar ca anul asta e nevoie de asta.

Eu am citit ca nu trebuie sa fiu ILEGAL (no se halla irregularmente) in Spania la momentul depuinerii actelor.

Apoi firma va obtine un Resguardo si pot sa mi-l dea mie, iar eu cu Resguardo pot sta linistit, legal in Spania. Nu o sa am probleme nici la Politia spaniola si nici in Decembrie cand o sa ma duc in tara, la vama. E adevarat?

Nu stiu ce sa fac cu actul ala de comparecencia, eu pot sa demonstrez oricui ca la data respectiva sunt legal in Spania, cu viza (stampila) de intrare in Spania.

Sim

Salut, Claudiu!

Am si eu o intrebare, off topic. Prietena ta cat a asteptat pana cand i s-a acceptat viza de studiu? Eu mi-am depus actele acum o luna si inca nu mi-a venit raspunsul. La ambasada zic ca intarzie mai mult vizele, desi termenul maxim e de o luna, si cursurile au inceput marti deja. Nu stiu ce sa cred, voiam sa stiu daca altora le-a venit mai repede.

Merci pentru raspuns,
Sim

Ion

02 October , 2006, 13:17:56 pm #7 Last Edit: 03 October , 2006, 08:08:13 am by Ion
Buna! Eu inca sunt in Romania. Sotul meu este in Spania si cauta un loc de munca. Avem o firma de constructii. Ca sa fiu oarecum comica as spune ca s-a dus si el dupa muncitori. Aici in tara nu am putut sa gasim nici un singur om care sa vrea sa lucreze cu noi. Iar cei pe care i-am gasit nu doreau carte de munca, sau erau prea putini cei 15 mil ( si sunt perfect de acord - dar doar cu faptul ca salariul e mic! ), ori erau bautori impatimiti si - fara sa comentez de ce - cu ei nu am putut face fata lucrarilor. Luau banii si a doua zi nu mai veneau. Mahmureala, bat-o vina!
Cu alte cuvinte, dorim sa lucram in alta tara, alaturi de ...romanii nostri ( sic!).
Nu stiu cum sa procedez daca am firma si doresc sa lucrez cu ea, adica prin ea...Iata de ce: avem o oferta pt un an cu o firma din Romania, care are contract cu spaniolii. Patronul roman sustine ca poate sa il ia pe sotul meu prin firma noastra, practic angajeaza firma si ca reprezentant e sotul meu. El este constructor, nu e o problema. Problema e cat de avantajos ( legal etc...) este acest lucru in ideea de a obtine drept de sedere si de lucru pentru o perioada cat mai mare, eventual chiar reintregirea familiei si stabilirea in Spania...
Suntem chiar la zero. Nu stim nimic despre legislatie, despre Spania din acest punct de vedere.
Patrioti convinsi, hotarati sa facem in Romania ceea ce altii cu bani nu au putut, suntem nevoiti sa ne indreptam spre castelele Spaniei, fie ele si de nisip...
Daca tot e sa ne chinuim pe lume, macar sa o facem pe bani!
Va multumesc!

voica ionica

Sant din Bucuresti si fata mea e in Spania (Denia linga Valencia) cu prietenul ei de 4 lunii de zile si tot de la ea am auzit ca poti veni ca investitor in Spania si totodata pe varianta asta se pot face si acte legale,acum nu stiu cat de adevarat este daca aflu ceva TE MAI CONTACTEZ.iN PERIOADA ASTA CAUT SI EU DE MUNCA IN Spania,sper sa am noroc,daca vrei sa-mi tranzmiti ceva ma gasesti la adresa de e-mail [email protected],slutari si numai bine pe toate fronturile

Claudiu

Buna ziua.

Pentru Sim: cam 3 saptamani a durat pentru prietena mea sa obtina viza de studii.

Pentru Benu sau ceilalti:

E incredibil ce mi se intampla, nu mie direct ci firmei spaniole care vrea sa imi depuna actele. De o luna se chinuie sa sune sa imi faca cita pentru depunerea dosarului si gasesc linia ocupata. Au incercat si pe internet si tot nu au reuit. Stiti cumva cum ii pot ajuta, cu o informatie, ceva? Ce sa faca sa reuseasca asta? Pot eu oare sa sun si sa ii programez eu?

Pentru Voica Ionica:
Am fost si eu interesat sa vin in Spania ca investitor si mi-au spus de la o fundatie pentru imigranti romani ca nu e practic, ca iti trebuie un proiect si multi bani.

stancristi

buna ziua
  vreau sa stiu si eu dc pot trece granita romaniei fara sa am pasaport, sa vin doar cu buletinul , sa vin in spania , vreau  sa vin acolo ca am acolo pe iubita mea si imi asigura ea totul acolo , plus vreau sa stiu cum pot sa imi iau f usor de munca in spania, ma pricep la f multe domeni ca am o experinta in vro 5 domeni la ora actuala si de romania asta m am saturat, vreau sa am tot c imi trb , dar aici nu am cum , mori de foame.
astetp un rasp de la voi

erofei nina

stancristi, poti sa treci granita doar cu buletinul dar ca sa lucrezi ai nevoie de DNI sau NIE si fara pasaport nu poti sa-l obti!

traducator

Completez, stancristi:
vrei tot, pe loc si foarte usor... sincer, e imposibil sau se plateste foarte scump si nu neaparat in bani.

LooneybinCEO

Quote from: traducator on 15 March , 2010, 17:01:13 pm
Completez, stancristi:
vrei tot, pe loc si foarte usor... sincer, e imposibil sau se plateste foarte scump si nu neaparat in bani.

Mda, cam asa.