• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

CUM POT LUCRA LEGAL ROMANII CARE VOR SA VINA IN SPANIA ???

Started by sonya, 06 February , 2009, 13:13:13 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sonya

Buna ziua ,am si eu o intrebare ,poate ca raspunsul este pe site dar nu prea am vreme sa caut :CE SATATUT AVEM NOI ROMANII CU REZIDENTA FARA DREPT DE MUNCA , ACUM CA AM INTRAT IN U.E. ,DAR CEI CARE VOR SA VINA IN SPANIA SI NU AU DECIT PASAPORTUL ,EI CUM POT PRIMI REZIDENTA SI CIT DE GREU II ACUM DE OBTINUT ?????? VA ROG FRUMOS CARE IMI PUTETI RASPUNDE ,ASTEPT RASPUNSUL .

LA REVEDERE MULTUMESC FRUMOS
                                     SONIA

andreearussu

din anul 2009 s/a ridicat moratoriul . Toti romanii pot lucra legal  in Spania. Indiferent de mentiunea care apare pe certificatul comunitar sau pe targeta de rezidenta orice roman poate  lucra pe cont propriu sau ca angajat pe tot teritoriu spaniol

katy_24

buna ziua,
As dori sa aflu si eu de ce  anume trebuie sa ma interesez pt a putea gasi un loc de munca in Spania?mai exact de ce documente as avea nevoie pt a ma putea apuca de cautat.Abia am ajuns aici si daca ma poate ajuta cineva cu cateva informatii.Va multumesc mult!

vio

Quote from: katy_24 on 12 June , 2009, 17:43:02 pm
buna ziua,
As dori sa aflu si eu de ce  anume trebuie sa ma interesez pt a putea gasi un loc de munca in Spania?mai exact de ce documente as avea nevoie pt a ma putea apuca de cautat.Abia am ajuns aici si daca ma poate ajuta cineva cu cateva informatii.Va multumesc mult!

Buna Katy_24
Ai nevoie de Certificatul de rezidenta care se obtine de la Comisaria. Este bine sa te inscrii si la primarie daca te stabilesti undeva ( empadronamiento ). Pt munca : INEM aproape ca nu mai ajuta pe nimeni, apoi ar mai fi agentii temporale care se misca un pic mai bine si o alta varianta ar fi cautatul pe cont propriu. E foarte greu de gasit un loc de munca cu somajul care este acum in Spania, dar cine stie daca ai pe cineva sa-ti dea vre-un pont. Succes!

Seremi

Am sa incerc sa fiu cat mai scurt si concis posibil. As dori sa aflu o informatie legata de eliberarea actelor pentru a putea avea un job in Spania (Madrid).

Am auzit zvonuri cum ca s-ar elibera in 6 luni pentru ca rata somajului este in crestere astfel incat Spaniolii sunt primii cu drept de munca, dupa care restul.
Am auzit zvonuri cum ca angajatorul s-ar ocupa de acte in cazul in care esti acceptat.
Iar astazi am intrat in legatura cu un roman care tocmai si-a ridicat actele, la el a durat 3 saptamani.

Ma puteti indruma catre un site de unde sa iau o informatie 100% corecta?

Va multumesc,

Mihai Serester

vio

02 August , 2009, 21:35:14 pm #5 Last Edit: 02 August , 2009, 21:46:13 pm by vio
Quote from: Seremi on 29 July , 2009, 12:08:14 pm
Am sa incerc sa fiu cat mai scurt si concis posibil. As dori sa aflu o informatie legata de eliberarea actelor pentru a putea avea un job in Spania (Madrid).

Am auzit zvonuri cum ca s-ar elibera in 6 luni pentru ca rata somajului este in crestere astfel incat Spaniolii sunt primii cu drept de munca, dupa care restul.
Am auzit zvonuri cum ca angajatorul s-ar ocupa de acte in cazul in care esti acceptat.
Iar astazi am intrat in legatura cu un roman care tocmai si-a ridicat actele, la el a durat 3 saptamani.

Ma puteti indruma catre un site de unde sa iau o informatie 100% corecta?

Va multumesc,

Mihai Serester

Daca vrei sa citesti despre asta, ai aici ceva documentatie http://www.map.es/ si http://www.mtin.es/. Oricum treaba e mult mai simpla decat inainte de 2009, acum ca  avem aceleasi drepturi ca orice cetatean ue. Daca ai permisul de rezidenta nu are de ce sa dureze 3 saptamani si angajatorul este cel care se ocupa de tot. Numai bine!