• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

23 October , 2020, 13:58:59 pm

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

myka

Hello girls and boys!
E clar iar am facut rahatul praf,eu sumez un total de 46,5 pct.(nefavorabil),ne asteapta din nou un an in care nu vom profita de nimic asa cum ar trebuii pt ca ne va sta capul la sansa care a mai ramas,dat fiind faptul ca e ultima cu atat....mai mult  ne vom stresa .Examenul in sine nu ar fi fost asa greu dar nici nu dadea sansa sa obtii cu usurinta punctajul de trecere(parerea mea)
P.S. Sa speram ca nu ne vor lasa sa asteptam iar un an de zile si ca se va organiza mai repede asa cum promit in publicatia din boe
Felicitari candidatilor care au aprobat aceasta prima etapa!

ALI ALI

fetelee cate interbari din examen trebuia sa  facem corecte ?  nu mi amintesc cum se calculeaza punctajul cine imi spune si mie?

myka

ALLI ALLI 'calculul il faci in felul urmator,raspuns corect=1.25,raspuns gresit=0.25,din totalul raspunsurilor corecte scazi totalul gresitelor.Daca ai avut intrebari la care nu ai raspuns echivalentul lor este 0 adica nu le iei la socoteala.Pentru a aproba e necesar sa ai 55 pct.
P.S. Intrebarile de rezerva nu au relevanta(nu trebuie sa intre in socoteala ta)ni para bien ni para mal

VANESSA

Tot 40 si ceva de pc am facut si eu, 3 intrebari mai multe ca anul trecut.....sunt destul de dezamagita. Ma gandeam si la posibilitatea a ma inscrie la o academie care face pregatire pt eir dar din pacate nu am niciuna aproape ...ar trebui sa ma deplasez cam 120 km de 2 ori pe sapt....si mai trebuie si sa lucrez intre timp.....Alt an de sacrificii ne asteapta....

eni

care este pagina cu rezultatul examenului? eu nu o gasesc, puteti sa mi lasati linkul?!salutari si succes ptr urmatorul examen!!!

dina

Pagina anterioara...linkul e postat de Tila. Fetelor  chiar nu se tine cont de intrebarile de rezerva, nu mi se pare corect.  :( Atunci pt ce sunt puse??

xanax

In cazul in care se anuleaza una din cele 80 de intrebari principale, cea anulata se inlocuieste cu prima din cele 8 de rezerva si asa mai departe.

myka

Salutare tuturor!
As dori sa stiu daca e cineva pe forum care a incercat sa-si obtina diploma de auxiliar concomitent cu cea de asistent,ba chiar mai mult daca e cineva care a deschis expedient nou pt auxiliar in timpul dintre examene.Ce acte sunt necesare si locul unde trebuiesc depuse..:) Multam anticipat

daniela-c-s

Un salut calduros tuturor celor ce contribuie la mentinerea acestui forum .Pot sa spun ca sant una dintre norocoasele ce au aprobat proba scrisa(cred ca acest an au aprobat mai multe persoane ca anul trecut).Astept confirmarea prin afisarea rezultatelor in pag min de sanidad.In legatura cu obtinerea diplomei de auxiliar de enfermeria aici-eu astept  de 1 an si 4 luni.Am depus actele(aceleasi depuse pt min de sanidad)in luna aprilie 2011.In plus am platit o taxa de aprox 50 € si am cerut un formular pt omologare de estudios extranjeros neuniversitarios-auxiliar de enfermeria-TCAE.Totul se rezolva la Subdelegacion del Gobierno-in provincia  unde locuiesti.Cand am sunat sa intreb de estado de mi expediente-mi-au spus ca dureaza in jur de 1 an si 6 luni.Specific ca eu sant cu studii de liceu sanitar si echivalarea la sc postliceala sanitara.Pupici :-* 

daniela-c-s

As avea si eu o intrebare pt fetele care au aprobat in 2010 si 2011 si care actualmente lucreaza ca enfermeras-se ia in considerare experiencia laboral din romania, pe teritoriul spaniei, in cazul in care te angajezi aici?Pt. ca sant opinii diferite:unele zic ca da, altele ca nu.Multumesc anticipat :)

myka

Daniela-c-s ,ai nevoie de o adeverinta de la locul(rile) de munca din tara in care sa vina specificat durata in luni,ani,sectia unde ai lucrat.Daca detii aceasta adeverinta va trebui sa te prezinti cu ea la bolsa de empleo unica para enfermeras o personal medical,daca esti din Madrid metro bilbao ,sagasta 6.In plus trebuie sa ai copii dupa diploma,acte de identitate,adeverinta,cursuri daca e cazul ,pentru a te da de alta de pe 1-15 octombrie pt a fi valabile in anul urmator.

daniela-c-s

Multumesc mult mika.Sper ca e o informatie viabila.Pt mine ar fi un avantaj enorm, pt ca am 21 ani lucrati in tara.Nu locuiesc in madrid si nici nu mi-ar place(am suportat caldura sufocante din ziua examenului).Locuiesc in asturias-el paraiso verde-temperaturi mai joase aici.am adeverinta cu anii(perioadele lucrate in tara) si sectiile unde am lucrat(dar e din 2009).Are importanta asta?gracias bonita ;D

myka

Daniela-c-s ,nu cred ca are nici o importanta data la care a fost emisa dar mai bine apropie-te tu de locul unde ti-am zis si te vor pune mai bine in tema,stiu ca pentru straini dau 0.20 de puncte pe luna lucrata,dar sa tii cont de perioada de depunere pt a fi valabila in anul viitor,bineinteles daca se organizeaza repede si proba practica poti avea sanse sa te incadrezi.Felicitari pt proba scrisa si bafta la urmatoarea.
P.S. Trebuie sa-mi spui si mie cum ai facut sa acoperi toata materia astfel in cat sa ai proaspete cunostiintele la data examenului,caci eu m-am stofocat pe tot parcursul anuluui si tot am avut indoieli la intrebari ce trebuiau sa fie stiute si prea stiute.Frumoasa zona in care locuiesti e drept ca nu se compara cu Madridul.

carmencita

buna fetele, am vazut raspunsurile, dar cine ma ajuta cu intrebarile de la examen?

eni

buna! nu reusesc sa gasesc pagina de la Minister cu raspunsurile la examen!!asi vrea sa stiu exact cum ati intrat pe site ul ministerului...s au afisat raspunsurile cu cine a aprobat?!multumesc!!

VANESSA

Nu s-a afisat inca lista cu persoanele care au aprobat examenul.

O sa scriu intrebarea 40 si as dori daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva cum se face calculul , eu nu prea am inteles idea problemei si nici matematica nu este chiar punctul meu forte.

¨A un paciente se le prescribe administrar 67 mg de Metadona cada 24 horas.Dispone de un frasco de 250ml al 1%.¿Cuantos ml se le administrararn al dia?¨
1.250ml/dia
2.125ml/dia
3.67ml/dia
4.33,5ml/dia
5.16ml/dia

Raspunsul corect il stiu de pe site dar as vrea sa stiu cum se calculeaza.(banuiesc ca este ft usor dar eu m-am complicat ft tare)

andreea1983

Quote from: VANESSA on 07 August , 2012, 23:40:35 pm

O sa scriu intrebarea 40 si as dori daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva cum se face calculul , eu nu prea am inteles idea problemei si nici matematica nu este chiar punctul meu forte.

¨A un paciente se le prescribe administrar 67 mg de Metadona cada 24 horas.Dispone de un frasco de 250ml al 1%.¿Cuantos ml se le administrararn al dia?¨
1.250ml/dia
2.125ml/dia
3.67ml/dia
4.33,5ml/dia
5.16ml/dia

Raspunsul corect il stiu de pe site dar as vrea sa stiu cum se calculeaza.(banuiesc ca este ft usor dar eu m-am complicat ft tare)

vanessa eu am gandit asa... 1mg=1ml :)cred ca asa e cel mai simplu :) Oricum ai calcula nu iti da ca rezultat niciunul din celelalte raspunsuri :) o zi buna!

VANESSA

Multumesc pentru raspuns Andreea, acum mi-am dat seama ca de fapt era ft simpla intrebarea, numai ca eu am crezut ca e o solutie de 250 ml de 1 % si de asta ma complicam (am citit aiurea ce sa mai).

carmencita

Quote from: VANESSA on 07 August , 2012, 23:40:35 pm

1.250ml/dia
2.125ml/dia
3.67ml/dia
4.33,5ml/dia
5.16ml/dia

Concentratia procentuala de masa: reprezinta cantitatea de substanta dizolvata, exprimata în grame din 100 grame de solutie.
Concentratia procentuala de volum exprima numarul de litri de dizolvat din 100 l de solutie.
Concentratia procentuala volumetrica reprezinta grame de solut la 100 ml solutie.

In cazul nostru la:
100 ml sol. ...............................1 g metadona
x ml sol, ....................................0,067 g metadona /zi

x: 100x0,067 = 6,7 ml

Nu este si raspunsul lor, dar asta este rezolvarea.

m.laura

BUNA TUTUROR , NU STIU DACA VA ADUCETI AMINTE DE MINE .... ANUL TRECUT AM FOST UNA DIN PERSOANELE DEZAMAGITE DE EXAMEN SI CARE NU A REUSIT , LA FEL CA VOI, SA TREACA PESTE ACEASTA PROBA DIFICILA .... SE PARE CA ANUL ACESTA SE REPETA ISTORIA , IMI PARE RAU SA AUD ASTA ..........
VREAU SA VA IMPARTASESC DIN EXPERIENTA MEA SI DACA SUNTETI INTERESATI MERITA SA INCERCATI SI VOI .....
VAZAND CA N-AM SANSA LA OMOLOGAREA DIPLOMEI IN SPANIA , AM DECIS SA INCERC IN ALTA PARTE SI UITATI-MA ACUM ... SUNT IN GERMANIA .... DEOCAMDATA STUDIEZ LA O ACADEMIE ¨ AL-HAMI INTERNATIONAL ACADEMY¨ SUNT AICI DE 2 LUNI  SI POT SA VA SPUN CA E FOARTE BINE , AICI AU MARE NEVOIE DE ASISTENTE MEDICALE INSA TREBUIE SA STII LIMBA , DE ACEEA NE-A OFERIT ACEASTA ACADEMIE SANSA DE A FACE CURSURI DE LIMBA OFERINDU-NE TOATE CONDITIILE NECESARE IAR DUPA APROBAREA EXAMENULUI INTRAM PE PIATA MUNCII .......
STIU CA 3 PERSOANE DINTRE VOI AU DEPUS  DEJA CV-UL  LA OFERTA ACADEMIEI , NOI AM DORI SA FACEM O REUNIUNE IN SPANIA CA SA VA INFORMAM DESPRE CE ESTE VORBA INSA DORIM SA FIE MAI MULTE PERSOANE INTERESATE SI SA SE ADUNE MACAR 20 DE PERSOANE........ DE ACEEA VA SCRIU , DACA SUNTETI INTERESATI VA ROG SA-MI SCRIETI  AICI SAU PE ADRESA MEA DE EMAIL  [email protected]     SAU PE FACEBOOK   http://www.facebook.com/laura.muresan.m  PE PAGINA MEA DE FACEGOOK GASITI SI SITE-UL ACADEMIEI , GRUPUL NOSTRU...     
MERITA SA INCERCATI , E O NOUA SANSA , DACA AVETI INTREBARI NU EZITATI .... MAI ANUNTATI SI PE COLEGELE/COLEGII NOSTRI DE SUFERINTA DACA AVETI EMAILUL LOR CA SA NE UNIM SI SA NE AJUTAM .... POATE SUNT INTERESATI ........  VA LAS SI SITE-UL ACADEMIEI  http://www.al-hami-international-academy.com/index.php?option=com_contact&view=contact&id=2&Itemid=5&lang=en
VA MULTUMESC  SI ASTEPT RASPUNSURILE VOATRE CAT MAI CURAND , DACA SE POATE SAPTAMANA ACEASTA DEOARECE AM DORI CAT DE CURAND SA ORGANIZAM ACEASTA REUNIUNE , NE-AM GANDIT CA PE 8 SEPTEMBRIE SA FIE ACESTA DACA SE APUNTEAZA DESTULE PERSOANE ........

m.laura

ce liniste profunda ........n-am primit multe raspunsuri , astept raspunsuri si pro si contra , nici o problema  ... ceea ce v-am expus eu nu e ceva obligatoriu dar merita macar sa incercati si sa va interesati , sa va informati .... poate fi un nou inceput ........
am inteles ca sunt persoane care mi-au scris pe email insa nu mi-au ajuns , imi pare tare rau , va rog sa-mi scrieti aici sau pe facebook ........  o seara placuta si multa bafta in continuare

myka

S.O.S.^
Am lansat o intrebare cu 2 saptamani in urma aprox.,suna in felul urmator Exista cineva care a cerut in timp ce astepta convocatoria la examen diploma de Auxiliar de enfermeria o Tecnico en cuidados generales.Vreau sa fac eu acest lucru acum dar teama mea e aceea ca poate impiedica procesul deja inceput pe partea enfermeriei....Ajutati-ma sa iau o decizie ,nu stiu ce sa fac...

xanax

Nu stiu in ce masura iti poate fi de folos raspunsul meu, insa ma gandesc ca ar fi mai bine sa continui pe partea cu recunoasterea profesionala. Eu am depus actele la Ministerul Educatiei acu' 3 ani pentru convalidare ca auxiliar de enfermeria si nici pana in ziua de azi nu am primit raspuns de la ei...
Pentru a lucra intr-o rezidenta de batrani se cere o diploma de auxiliar de geriatria/enfermeria, ceea ce inseamna ca ai o minima pregatire pentru a putea lucra cu pacientul. Aceasta diploma se poate obtine ori facand un curs pe internet, ori la un centru de formación profesional, cu durata de 3-6 luni si iti permite sa muncesti in rezidente private. Un curs mai amplu de tecnico en cuidados auxiliares de enfermeria, echivalent cu FP I, dureaza 2 ani, insa iti da dreptul sa muncesti si in institutii sanitare de stat (spitale/clinici) si include, pe langa creditele de ingrijiri acordate bolnavului: relaciones en el equipo de trabajo, formacion y orientacion laboral, administracion, tecnicas de odontologia.
Concret: dupa ce am incercat sa fac tot ce se putea cu diploma de asistenta si am primit aceleasi raspunsuri "no se puede", "denegado" etc., am luat-o de la capat cu invatatul si am scos titulo oficial de TCAE, pentru a putea lucra, iar pe cealalta parte am incercat si ultima sansa, cea cu recunoasterea profesionala.

myka

Xanax,am inteles ca in loc de recunoastere profesionala trebuie ceruta omologarea la Titulo de tecnico en cuidados generales,stiu persoane care au cerut-o si au obtinut-o  dar nu aveau legatura cu examenele s.a.m.d.,lucru de care depind eu in momentul de fata si grija mea e aceea ca poate complica recunoasterea pt. enfermeria,sa nu ma cheme la viitorul examen sau ceva de genu.Multumesc oricum.

marilena tescan

Buna Myka ,poti sa ma suni pe mine si te lamuresc ,eu m-am prezentat si la examenul de anul trecut si la cel de anul acesta pentru recunoastere si am obtinut si titlul de Auxiliar Tecnico en Curas de Enfermeria,lucrez de aproximativ 2 ani si 6 luni intr-o rezidenta ca auxiliar de enfermerie si auxiliar de farmacie,iti pot dovedi acest lucru cu Planingul de lucru si cu contractul de munca indefinido,nu am avut si nu am nici o problema cu recunoasterea sau cu prezentarea la examene si nici nu am fost instiintata de vreo institutie ca trebuie sa renunt la titlul de auxiliar pentru cel de enfermerie,nr meu de tel este 872988353 (fix).635117043 (mobil),numele meu este BUBU.

irenne

Salutare,
am si eu o intrebare: inca nu s-au afisat rezultatele la examen? Au trecut mai bine de doua saptamani si pe pagina ministerului sunt afisate doar listele cu persoanele convocate.

Mihaela c

buna seara fetelor!ce face-ti?vad ca nici acum nu sunteti mai animate ca inainte de examen....!IMI PARE FFF RAU!inca o deziluzie pentu majoritatea dintre noi.dar dupa cum vedeti,nici acum nu-i capat de drum!am avut bucuria de a cunoaste cateva dintre voi.sunteti persoane deosebite.imi pare de-asemi foarte rau ca unele dintre voi ati  decis sa plecati in germania. sunt putin egoista....dar o familie nu se destrama atat de usor,nu?sigur vom vorbi..sigur vom face in continuare haz de necaz,dar sper ca nu numai!!!!asta.i viata!in final fiecare face ce.i mai bn pt el
!se pare ca totusi exista si persoane norocoase.de exemplu daniela-c-s.f !ma bucur pt ea!de fapt..MINT!ME DA IGUAL!!!!si stiti de ce?pt ca forumul...nu e doar un simplu forum..e mult mai mult!poate spune cineva cate persoane au trecut pe aici?Nu..pt ca sunt foarte multe .tu ,daniela ,ce ne nu ai spus nimic pana acum?
nu ai avut nici o intrebare?nici o curiozitate?nu ai simtit nevoia sa spui nimic nici.unei fete...sa.i fi alaturi...?nu ai fost niciodata trista?asta.i bn pt tine!dar acum...de ce.ai facut.o?sa n-e spui ca esti fericita?te mira ce-ti spun?
sunt rea?da...!sunt rea!si personal nu simt nimic pt tine...!nu mi-ai transmis nimic.intra.devar,persoanele care au infiintat si mentinut forumul,meria felicitate,caci altfel...tu ce faceai?
nu am absotut nimic cu tine....dar cred ca tocmai asta e ptoblema!!!!au fost aici inca de acum trei ani fete care au postat informati...sfaturi,adrese...foarte pretioasa!fete care au luat examenul iar acum profeseaza....fete care au ras..fete care au plans...tu unde te incadrezi?
si eu am intrat in luna iulie si am spus...sunt fericita!dar am facut.o pentru ca am si plans alaturi de ele.crede.ma,ca nu sunt rea!!!!dar am alta notiune despre ce inseamna forumul....!si respect foarte mult fete de aici!!!!        E PAREREA MEA SI ASA CUM TU AI SPUS CE.AI SIMTIT,O FAC SI EU!

Mihaela c

Si tocmai pt ca respect toate fetele de aici ,ma simt oarecum obligata sa  spun ceva ..pt ca nu vreau sa par  ceea ce  nu sunt..!!!pot face zece alte scoli...alte facultati,caci nici una nu.mi va umple golul lasat de faptul ca nu pot profesa ce.mi place!dupa cum am spus,as vrea sa nu mor pana nu voi lucra macar un an intr.un spital aici,sau pana nu voi vedea un corp deschis...!sa vad o inima vie,care pulseaza viata.ori asta ,la medicina chinezeasza nu voi dedea niciodata!!!dar am descoperit o alta fata a medicinii ...o fata magica....am invatat sa ma joc cu acelele....sa scimb in cateva minute starea de spirit(shen)am invatat sa tratez...sa vindec,prin ace...am invatat ca organele functioneaza intotdauna in paralel..ca nu poate functiona unul fara altul...ca intotdeauna un organ yan(un organ de consistenta dura),functioneaza in paralel cu un organ yang(cu tuberie...stomac,intestin,a)m invatat ca pentru a tonifica,rotatia acului in punctul de activare ,e de 45 grade,iat pt dispesare,de 180grade.am invatat ca pentru caderea parului(calvitas),diagnosticul e insuficiencia de sangre(insuficiencia de qi de xue).si ca sintomele sunt...cansancio,insomnio,falta de apetito,palidez,falta de concentracion,falta de animo.......si acum vine partea frumoasa...!insuf  de qi de sangre....orgaele care se ocupa de sange sunt: ficatul,care inmagazineaza ;si inima,care pompeaza.de animo (shen),de cansancio se ocupa rinichii.deci pt insuf de sangre tonificam  ficatul,rinichii ,inima.apoi mai punem cateva puncte analgezice si clar ca dupa cateva sesiuni esti alt om!!de.asa am spus ca acum confio mas en medicina chinezeasca!pt ca nu numai trateaza,dar si previne!trateaza cauza,nu numai efectul!clar ca nu face minuni ca si medicina moderna....clar ca aici nu poti vedea o inima care pulseaza viata...dat e bn de cunoscut amandoua...e bn de lucrat cu amandoua..!fiecare are beneficiile ei!viata mea e totusi...sangele,caci ma mentine vie...jeje...sunt nebuna,stiu!!!!dar am si eu fanteziile mele.va pup pe toate.....si va doresc...NUMAI BINE!!!!!

Mihaela c

Andreea 1983.....cum ti.a iesit examenul...ce.ai facut? Zi.mi ceva! Cum la toate intrebarile mele ai raspuns bine...si intrebarile erau din MIR..chiar as vrea sa stiu ...! Sper sa ai vesti bune!

dina

S-au afisat azi rezultatele examenului ,pe siteul MS.  Sunt doar 4 fete admise.Trist  :(    Felicitari!