• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

23 October , 2020, 13:45:28 pm

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

xanax

Despre tematica si material de invatat: materia de parcurs e cea din toti cei trei ani de studiu, cu diferenta ca e adaptata la sistemul de sanatate de aici (administración, legislación, salud pública etc) si oarecum actualizata fata de ceea ce am invatat noi in scoala acu' 20 de ani (in cazul meu). Manualele CTO sau DAE mi se par destul de bine structurate ca sa acopere ceea ce trebuie pentru examen. Daca citesti fiecare capitol in parte, schematizezi ideile principale si apoi le combini cu ultraresumenes, o sa ai imaginea de ansamblu pe care sa o poti reciti dupa un timp pentru a-ti reimprospata cunostintele.
Nu incerca sa inmagazinezi toate notiunile de prima data pentru ca se uita repede. Lasa-le sa se sedimenteze si dupa catva timp treci inca o data peste capitolul respectiv, iar cand se anunta data examenului reiei toata materia + conspectele la citit. Pe de alta parte, unde apar nedumeriri poti cauta pe internet (youtube, wikipedia etc.) imagini si filmulete care sa iti clarifice ceea ce nu ai inteles.
Cat despre formalitati ministeriale... rabdare si nervi de otel, pentru ca nu isi vor schimba modalitatea de lucru si nu au niciun interes sa priorizeze problema asta.

anca l

multumiri pentru postare Xanax,banuiesc ca tu esti printre fericiti  care au trecut examenul ,daca e asa ,ma bucur ca ne spui si noi cum putem sa ne organizam deoarece avem nevoie de asemenea sfaturi concrete ca doar ca sa memoram atata cel putin in cazul meu e imposibil,eu am terminat acum 13 ani si nu am nici experienta,asa ca accept cu foarte mare placere orice sugestie....toate cele bune....

marilena tescan

Buna tuturor ,vreau sa va recomand 2 manuale foarte bune pentru examenul de anul viitor,eu am intrat in posesia lor de la o colega care a dat examen pentru oposiciones si sunt foarte complexe,si anume : MANUAL DAE de ENFERMERIA- EIR OPOSICIONES ,sunt 2 volume,autorul manualelor este DANIEL ANDRES CHECA.Nu stiu pretul lor pentru ca le-am primit cum spuneam de la o colega de munca ,enfermera,care a superat examenul de OPOSICIONES.Spor la invatat si mult succes anul viitor,acelas autor are si un manual de TESTE OFICIALES COMENTADOS Y EXPLICADOS 1998-2010 si SE NUMESTE RECOPILACION DAE DE EXAMENES del EIR.Sunt mult mai complexe decit manualele CTO.Cine locueste aproape de Girona ,zona COSTA BRAVA ma poate contacta,costul este mai mic daca xeroxati manualele decit daca le veti cumpara,colega mea a facut un curs  a traves de internet si a platit 2000 euro cu manualele incluse.Pe curind.Marilena.

anca l

multumim Marilena pentru bunatatea ta de a impartasi cu noi aceasta informatie,eu am sa le caut ,eu cred ca avem mare nevoie de asemenea informatii...

anca l

11 October , 2012, 13:49:38 pm #4684 Last Edit: 11 October , 2012, 13:51:31 pm by anca l
Marilena am gasit cele 2 volume de manual dae in internet se pot descarca gratis din urmatoarea pagina :APUNTES DE OSUNA  pentru cele care vor...am sa caut si cel cu testele ....

r_monika

Buna fetelor,sunt ultima venita pe site,va salut cu respect pe toate.Va povestesc pe scurt istoria mea .Sunt asistent medical generalist ca si voi promotia 2003,am profesat in Romania intre 06.2004 si 06.2010,dupa care am venit in spania sotul meu fiind aici cu 4 ani in urma.Pana in ziua de azi nu am fost interesata sa lucrez ca asistenta in Spania pt ca fetita mea de 13 ani a ramas acasa cu parintii mei (neavand posibilitati foarte mari pt a-i asigura aici niste conditii bune,lucrurule stau f prost cu munca cu inchiriatul unui apartament numai pt noi etc.)Asa ca eu fiind in spania si fetita fiind in romania ,singurul meu obiectiv a fost sa strang bani si sa plecam cat de repede inapoi in romania.Asa am si facut in sept.anul asta am plecat cu toate lucrurile dupa noi in Romania,dar treaba a tinut doar 2 saptamani.Dupa ce am vazut cum stau treburile acasa ,cat de greu iti gasesti de munca ca asistenta(mie mi-au cerut 2000 euro spaga pt un post),am hotarat ca ne intoarcem in Spania cu fata cu tot si aici suntem.Am inscris-o la o scoala,deocamdata merge bine cu invatatul si m-am gandit ca daca tot "me toca"a sta mult si bine in spania sa incep sa-mi echivalez studiile.Dar spre marea mea dezamagire dupa toate citite pe acest forum si documentandu-ma in mare despre toate conditiile de recunoastere a titlului de asistent medical ,nu mai stiu daca se merita  LUPTA ASTA MARE SI GREA.Am vazut ca voi sunteti o familie mare si frumoasa dar in ultima vreme nu mai apar stiri despre veteranii site-ului,nu mai scrieti nimic ,fetele care au reusit recunoasterea prin examene ,prin alte metode ,si-au gasit de munca?In orice caz inca nu stiu daca ma bag in compicatele demensuri ale recunoasterii diplomei dar totusi daca ma poate cineva informa cu niste informatii as fi recunoscatoare.Cum am mai specificat mai sus am lucrat intre iunie 2004 si iunie 2010 ,apoi am fost in concediu fara plata pana in 01 ianuarie 2011 cand mi s-a desfacut contractul.Oare alea 6 luni de concediu fara plata se pune la vechime sau la experiente ca sa pot obtine certificatul de experienta profesionala de la minister?Ca ,daca nu se pune nu mai indeplinesc conditia de a lucra 5 ani din ultimii 7.Este cineva care cu certif.de experienta profesionala a reusit echivalarea?Pt ca eu nici nu ma gandesc la examene si minuni.Spuneti-mi diploma,FM si planul de invatamant trebuie sa fie apostilate originalele si dupa aia traduse si apostilata si traducerea.Unele zic ca nu mai trebe apostila,dar mie in romania mi s-a zis varianta asta cu apostila-tradus-apostila.Asta inseamna 300 ron fiecare act in parte.Nu stiu ce sa fac sunt super dezorientata,costa foarte mult,foarte mult de umblat si pe urma ce-i mai rau ca nu esti nici sigura ca-ti va abroba vreodata si o sa gasesti si de munca.Asi aprecia orice ajutor ,orice svat din partea voastra ...un salut calduros tuturora.

m.laura

buna monika ... actele iti trebuie traduse si legalizate doar atat, nu mai ai nevoie de apostile. Cu certificatul eu cred ca ar trebui sa suni la ministerul sanatatii din buc si sa vezi ce o sa-ti eleibereze si daca indeplinesti conditiile pt  certificatul cu cei 5 ani de exp in ultimii 7 sau daca iti elibereaza numai o recomandare care nu ti-e de folos din pacate ........... bafta si sper sa reusesti

myka

Buna,R-Monika,dupa cum spunea si persoana ce ti-a raspuns innainte de apostilarea actelor nu mai e nevoie din 2007 anul in care am intrat in UE,daca se ia in calcul anul de fara plata mai sigur trebuie sa intrebi pe la OAMMR  sau la institutia ce-i in masura sa-ti de-a acasta informatie.Parerea mea este ca trebuie sa te interesezi si repede daca cum zici tu vrei sa eviti examenul ,stii ca o poti face doar daca indeplinesti conditia cu 5 din ultimii 7 lucrati si daca trece timpul cu tot cu acel an validat, va fi in zadar varianta asta.
Multa Bafta!
P.S. Mai poti lua in calcul varianta diplomei de TECNICO EN CUIDADOS GENERALES,DOSARUL IL DEPUI DA MINISTERUL EDUCATIEI,PLATESTI O TAXA DE 53 E,astepti  cateva luni bune pana primesti un raspuns dar de cele mai multe ori e pozitiv.(in cazul in care dosarul e complet)

dina

S-a afisat pe  site-ul MS lista definitiva cu fetele admise, aceeasi lista, nici o modificare.Ma gandeam ca se mai solutioneaza  anumite contestatii dar din pacate ,nu  :(  Succes la oral fetelor si sa va gasiti de munca!

anca l

buna Mika eu as vrea sa te intreb: se depun aceleasi acte ca si pentru asistenta?ca sa obtii varianta diplomei ca si tehnico...

r_monika

Multumesc fetelor pentru raspuns,o sa sun la ministerul din Romania sa vad ce mi se spune in legatura cu vechimea

r_monika

Buna Anca,pentru tehnico iti trebuie certificatul de competente profesionale,foaia matricola+plan de invatamant,diploma de bac,justificant daca ai lucrat cu vechimea ,copie dupa actul de identitate si dovada, ca ai platit taxa de 46,42 euro.Intradevar nu se mai cere apostila ,numai tradus si legalizat de un notar.MIKA mie mi-au zis la ministerul educatiei ca-mi omologheaza ca tehnico en auxiliares de enfermeria,ceea ce zici tu "tehnico en cuidados generales"e alt ceva?nu am idee cum sa completez formularul?

myka

Buna tuturor!
Anca ,asa cum ti-am zis si vad ca mai sunt fete care au raspuns ai nevoie de aceleasi acte pentru dosarul de Auxiliar de Enfermeria sau Tecnico en Cuidados Generales (din cate stiu eu se face diferenta intre cele doua diplome pt. ca cea dintai o obtii si cu acel curs de cateva luni in schimb cea de a doua e diploma ce o obtii dupa cei 2 ani de studiu in planul formarii profesionale ...in cadrul studiilor superioare neuniversitare.)Voi fi mai explicita in ceea ce priveste titlul cel obtinem cu aceste tramite pe parcursul saptamanii viitoare cand voi avea in mana respectivul credential . Spun asta pt. ca am primit confirmarea cedarii lui de catre ministerul educatiei dupa 2 luni de ateptare...adica..am depus dosarul la sf. lunii august si saptamana trecuta am primit instiintarea cu aprobarea.Astfel se mai sterge un mit in care se spune ca dureaza o eternitate sau cine stie sau schimbat lucrurile pe la minister cu noul guvern si merg ceva mai repede.
P.S.-Merita incercat(o sansa in plus)

anca l

29 October , 2012, 18:54:27 pm #4693 Last Edit: 29 October , 2012, 19:00:06 pm by anca l
 ;)va multumesc fetelor(r_Monika  si Myka)pentru raspuns ,Myka te rog cand o sa poti .... :)asa cum scrie si monika sa ne explici putin ...o zi buna va doresc ;)

dina

Fetelor...povestiti-ne cum a  fost la proba orala!Tehnici, intrebari...????

dina

Doamneee nu pot sa cred,  din cele 4 fete a mai picat una, la oral...chiar au avut motive??? Am vazut pe site-ul MS. Feteloooor unde sunteti????   Sarbatoriti...sigur ;)! Felicitari!

myka

Salutare fetelor,cand spuneam de Tecnico de cuidados generales o faceam pt. ca asa mi-a transmis functionara de la M.E.C. in momentul in care m-am informat .De fapt pe credentialul ce l-am primit scrie in felul urmator" Homologacion al Titulo de Tecnica en Cuidados Auxiliares de Enfermeria",desi eu pe formular am completat la echivalentul diplomei cerute: auxiliar de enfermeria.
CITESC CE SCRIE DINA SI NU POT SA CRED... E IMPOSIBIL CA O PERSOANA CE A FACUT FATA EXAMENULUI SCRIS CU TOATE DIFICULTATILE LUI ,SA FIE RESPINSA LA PROBA PRACTICA..Cu siguranta ne dorim toti sa stim care au fost conditiile si cerintele acestei probe,speram sa ne mai scrie fetele ....

anca l

mika ,iti multumesc pentru raspuns,felicitari pentru credential ,cel putin ai facut un pas inainte ,bafta...
;)

kriss j

buna,fetelor.sunt una dintre cele trei ,care am aprobat oralul.ne pare rau pt colega noastra, era o fata care se pregatise,dar probabil nervii au tradat-o.sunt niste emotzii de nestapanit.in primele secunde cd te vezi in fatza tribunalului,te quedas en blanco.ne au bagat in sala,pe rand,ei sunt asezati la o masa ,sunt 5 persoane,pe noi ne au invitat sa luam loc,la o masa in fata lor,asta este momentul cel mai impactant cd  toate cele 5 priviri se indreapta asupra ta,dc reusesti sa depasesti acest moment este bine,pt ca asa ai sansa sa expresezi ce ai invatzat.(chiar vb intre noi,in ciuda pregatirii,toate fetele au fost foarte bine pregatite,sunt anumite momente in care nu ti gasesti cuvintele,nu stii ce sa spui)intrebarile sunau cam asa:esti in rezidenta unde este ingresat pacientul x ,tinand cont de sintomatologie ce-i faci?trebuia sa restrangi in cateva fraze clare o gramada de materie,probabil asta era ideea ,sa vada dc avem capacitatea de a improviza.referitor la cel de al doilea caz,cu cecostomia,s au bazat mai mult pe pregatirea pre si postoperatorie,si la primul caz la fel ,ceva de genul mergi la pacientul x acasa,era in domiciliu primul pacient,cum actuezi,bineinteles tinand cont de sus enfermedades.printre altele ,astea erau cele mai importante ,au mai fost intrebari ca :ce este FA ,exact asa au zis(adica fibrilacion auricular,)cum se manifesta,ce semnifica inr,bineinteles trebuia sa spui si cat este valoarea normala in pacient cu FA,ce este sterilizarea si de cate tipuri este.nu mi mai aduc aminte alte intrebari,dar cu sigurantza, colegele mele,vor posta parerile lor referitor la examen.rezultatele nu ni le au comunicat pe loc,ieri le-am aflat si noi .ce imi doresc eu, sa nu va dezanimatzi,este un drum lung,dar se merita efortul.eu personal,am studiat din cto,mi-am scos pe caiete ideile cele mai importante.am inceput cu  anatomie-fisiologie ,pt a-mi  crea o baza, ca sa pot intelege patologia.cu cele trei volume cto si o oarecare continuitate in studiu acest examen este alcanzabil.va doresc multa bafta,animo pt ca ,poder es querer.si voi puteti!!!!!va pup.

xanax

Buna, fetelor! Eu sunt cea de a doua care a aprobat examenul oral. Vad ca deja kriss a spart gheata cu primele impresii legate de examen. La prima vedere pare ca daca ai aprobat proba scrisa, la oral-practic va fi mai simplu, insa nu e nici pe departe asa. Proba orala nu reflecta in nici un caz pregatirea fiecareia dintre noi si mai ales felul in care ne-am comporta intr-un caz concret. Imi pare nespus de rau pentru cealalta colega care nu a mai aparut pe lista admiselor!
Fiecare dintre noi a venit pregatita pentru cele trei cazuri, ne asteptam ca examenul sa decurga cam la fel cu cel de anul trecut, cu mai multe intrebari puse din toate cele trei cazuri in parte pentru fiecare.
Eu am intrat prima si mi s-au pus doua intrebari, mai bine zis mi-au pus doua situatii: cazul I - esti enfermera de CAP si te duci acasa la Antonio. Ce observatii ai in legatura cu cazul lui? O intrebare deschisa, pentru care a trebuit sa improvizez si sa imi adun ideile si sa vorbesc aproximativ 10 minute, timp in care cei cinci membrii ai comisiei ma priveau cu fete inexpresive si ascultau si nu mi-au pus macar o intrebare ajutatoare. La un moment dat au zis ca e destul si am trecut la cazul III: - acum esti enfermera la o rezidenta de batrani, unde il ai ca pacient pe Jose Luis, cel cu infarctul de miocard. Pe baza datelor din foaia de examen (constante vitale si simptome) ce ne poti spune in legatura cu acest pacient? Acelasi tip de intrebare, cu diferenta ca la un moment dat au cerut sa precizez care este valoarea normala de saturatie de oxigen in cazul lui.
Dupa ce am vorbit in linii mare de insuficienta cardiaca si am "brodat" pe marginea datelor cazului au zis ca e suficient, ca nu mai aveau nici o alta intrebare si ca eram libera sa ies.
Nu stiu pe ce criterii se bazeaza cand fac evaluarea si care este modul de a alege tipul intrebarilor, dar se pare ca au folosit atat intrebari deschise, cat si intrebari scurte si concise, iar scopul principal este sa vada capacitatea fiecareia fata in fata cu cazul respectiv si cu o situatie de criza, de urgenta.
Personal, eu am pregatit cele trei cazuri sistematizand toate informatiile dupa cele 14 nevoi personale (V. Henderson) si patrones funcionales (M. Gordon).
Ca material de studiu, dupa cum am mai zis si in alte postari anterioare, am avut manualele CTO, plus internetul. Timpul alocat a fost minim, (2 luni inaintea examenului), pentru ca pe termen lung nu pot retine toate informatiile pe care le citesc.
Nu este deloc usor, dar nici imposibil. Nu trebuie sa disperati, capul sus si inainte!

anca l

bravo fetelor,felicitari!!!!ma bucur pentru reusitata voastra ;)...

daniela-c-s

Un salut tuturor.Sant  a treia care a aprobat proba orala.Trebuia sa fim 4 admise.Imi pare nespus de rau pt colega noastra.,caci toate am studiat la limita.Eu am intrat a doua la examinare.Am avut emotii greu de controlat si inafara de asta , ex mi s-a parut dificil, mai mult decat m-am asteptat.Pe mine m-au intrebat mai intai despre pregatirea pre si preoperatorie a unui pacient, in general.Am inceput sa vorbesc si dupa ce am terminat nu m-au intrebat nimic mai mult.Dupa aceea, o doamna din comisie mi-a spus sa dezbat despre al treilea caz, fara o intrebare concreta.Am inceput sa vorbesc despre simptomele care le are, care indica insuficienta cardiaca. Cand ziceam despre edema con fovea, m-au intrebat ce este aceasta.M-au intrebat ce este diaforesis,cand se admin nitroglicerina si ce efect are.Am continuat despre cum trebuie sa actuez-costante vitale, oxigenoterapia, ecg con posibilidad de desfibrilacion, etc .Am mai adaugat ca pacientul cvasi implineste criteriile pt o intubatie endotraheala.Ultima intrebare a fost-ce trebuie sa fac in cazul in care pacientulse afla intr-o rezidenta geriatrica.Am spus ca trebuie sa stabilizez pacientul si sa chem ambulanta para transladar a un hospital.Cam asta a fost in mare.O atmosfera destul de crispata....dar  peste care am trecut cu bine.C a si cele 2 colege, am studiat din manual CTO-5 edicion.Am facut testele de pe internet de multe ori, asta pt proba scrisa, pt ca ajuta mult.M-am mai informat , edificat pe internet, in unele lucruri.Am invatat cam 2 ore pe zi, inafara de sambata si duminica.M-am axat pe fiziologie si patologie.Trebuie mentalizat ca examenele sant dificile.Dar cu perseverenta, studiu aprofundat, rabdare, se puede conseguir lo mas dificil.Multumim de felicitari si imi doresc din tot sufletul ca la anul, sa fim noi cele care sa va felicitam pt reusita. :-*

anca l

;)felicitari inca odata la toate pentru reusia si bafta in continuare  ;),imi pare rau pentru cealalta ,e mare pacat ,dar ce se va intampla acuma cu ea va avea o alta sansa de proba orala sau trebuie sa o ia de la capat cu proba scrisa?eu va mai astept pe forum cu sugestii si pareri fetelor ....sa ne mai incurajati...va pup pe toate...

myka

FELICITARI FETELOR...multa bafta in continuare.Imi pare nespus de rau pentru cealalta colega poate dupa ce va depasi momentul va avea bunavointa de a-si impatartasi impresiile,...mult curaj.

dy

Buna fetelor,si felicitari celor ce au obtinut credentialul!am si eu o intrebare daca sunteti dragute si dispuse sa ma ajutati cu o informatie.
si eu m-am luptat pt omologarea diplomei de asistent aici in spania,din 2008 si in sfarsit anul trecut mi-a fost omologata in urma unei practici de 2luni efectuata intr-un spital din provincia unde locuiesc.M-am bucurat tare mult pt reusita,dar "no es para tanto",fiindca nu gasesc nimic de lucru ca asistenta.Singurele oferte ce le gasesc sunt de auxiliar de enfermeria,si fara diploma nu ma ia nimeni,si eu am nevoie urgent de un loc de munca,atat incat as vrea sa cer la minister sa imi elibereze diploma de auxiliar de enfermerie.Voi credeti sau stiti  ca ar fii posibil in cazul meu??'adica cu diploma omologata ca diplomada en enfermeria,acum sa cer si  pt auxiliar???stiu cazuri de fete care la fel nu le omologau in baza documentatiei trimise decat ca auxiliar,si apoi in urma practicii au primit si diploma de diplomada en enfermeria.si acum le au pe amandoua,dar cazul meu e invers,am credentialul si vreau de auxiliar.Daca ma puteti ajuta cu vreo informatie,va multumesc tare mult!astept raspunsurile voastre.
PS daca stiti si un nr de tel de la ministerul educatiei din madrid,va rog sa il postati.
multumesc mult si mult succes mai departe!

anca l

buna dy ,eu cred ca daca intri pe pagina de internet al ministerului de educatie sigur gasesti un numar de telefon sau intra pe internet si pune portada gestion y homologacion de titulos ministerio de educacion,eu totusi as avea o intrebare  daca esti amabila sa-mi raspuzi:cum ai facut sa obtii sa-ti omologheze diploma si in ce conditii,din ce provincie esti tu?ai reusit sa scapi de examen?

myka

Buna Dy, cred ca poti merge la minister sa ceri omologarea diplomei de auxiliar de enfermeria fara nici o problema sunt numeroase cazuri de fete care detin atat diploma de asistent(recunoastere) cat si diploma de auxiliar(homologare).Eu in locul tau nu as pomeni de cealata diploma.Pe aceasta pagina in sus am pomenit cele necesare pt. dosar.
Eu am o alta intrebare pt. tine,Cum e posibil sa fi facut practica anul trecut si noi de ce nu avem acest drept?Exista o alta modalitate de recunoastere la voi in comunitate diferita de cea de la Madrid?? Din informatiile mele nu se mai fac practicas tuteladas de 2 ani.

dy

multumesc fetelor care mi-au raspuns.O sa incerc sa va raspuns la ce m-ati intrebat si sper sa ma fac inteleasa.
Asa cum va spuneam si in mesajul anterior eu m-am luptat cu obtinerea omologarii inca din 2008 de la inceputul anului 2008,cand am trimis dosarul cu tot ce mi-au cerut pt a obtine omologarea,si dupa o asteptare de aproape 9 luni :oam primit prima scrisoare in care ma anunta ca imi lipseste certificatul de la ministerul sanatatii din romania,si doar dupa ce il trimit imi vor examina dosarul.Am facut rost de certificat doar dupa aproape un an,pt ca era complicat,eu eram in spania,trebuia cerut la bucuresti,eu nu mai lucrasem de 4 ani,nu eram inscrisa  la oammr,in fine,a trebuit s aplec in tara ,sa invat  pe rupte pt a ma prezenta la examen pt ocuparea unui loc de munca in orasul unde locuiam,ca sa pot beneficia de a fii membru oammr,am lucrat aproape 2 ani in tara,timp in care am solicitat certificatul la bucuresti,am asteptat 2luni pana mi l-au eliberat.(acum am inteles ca se asteapta si 6luni deoarece certerile sunt mai multe)Apoi odata avut in mana certificatul,am sunat la minister educatiei din madrid,le-am zis nr de dosar, si i-am intrebat daca il mai pot trimite sau mi-au arhivat dosarul(in scrisoarea care ei mi-au trimis-o mi-au zis ca daca  nu il trimit in 3luni,imi arhiveaza dosarul),mi-au zis sa il trimit,tradus si legalizat.Si apoi dupa 3luni ,mi-au trimis scrisoare in ro(le-am dar adresa din ro ca sa ma tin ala curent)si ma anuntau ca mi-au examinat dosarul si ca nu imi pot omologa diploma automat(desi aveam diploma de studii superioare de scurta durata)(colegiul universitar medical),si ca pt a obtine omologarea trebuie sa ma prezint la un examen oral SAU sa fac practica in spital 2luni de zile.Atunci inca era la inceput si aveam obtiunile astea,acum s-a schimbat totul si ma minunez de-a dreptul.Noi am fost ultimele fete care au avut obtiunile astea.Am ales practica si aici sunt,cu diploma in mana si fara servici!ca s anu zic ca pt a face practica a trebuit s arenunt la locul de munca din tara si sa vina in graba  in spania ca s afac practica cand ei m-au chemat.In concluzie...multe sacrificii si multi nervi mancati si distrusi!daca a meritat?inca nu stiu!asta e povestea mea...

anca l

:(multumesc pentru raspuns dy,capul sus si mergi mai departe ,ai totusi omologarea asa ca  incearca sa trimiti si sa da depui CV si incearca si cu diploma pentru auxiliar asa cum ne-a indrumat myka ,dupa acel certificat stau si eu si astept ,astept....pana cand .....va veni....si apoi....vom vedea...dar asta e ,iti doresc succes

LoreM

BUNA FETELOR...AZI MI-A SCRIS CINEVA IN EMAIL SI MA GANDEAM SA VAD CE MAI FACE-TI...MA BUCUR MULT PENTRU CELE CARE INCA NU SI-AU PIERDUT SPERANTA SI LUPTA...MEREU CEL CARE DUCE LUPTA SI LA URMA I-A TORFEUL E CEL MAI BUCUROS...UNEORI NU INTELEGEM DE CE TREBUIE SA LUPTAM ATATA SAU DE CE LUPTA E ASA GREA, DAR TOATE ISI AU TIMPUL LOR...PENTRU CELE CARE SE AFLA IN ZONA CATALUÑA SI CRED CA POT SA LE AJUT CU INFORMATII IMI POT SCRIE PE ADRESA DE EMAIL SI AM SA VA RASPUND...EU AM TERMINAT GENERATIA 2005, COLEGIUL DE ASIST MEDICALI UMF.CLUJ NAPOCA SI AM DIPLOMA OMOLOGAT CA SI DUE,ACTELE LE-AM DEPUS PRIMA DATA IN MARTIE 2005 CU DRAG INTIND O MANA DE AJUTOR