• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

23 October , 2020, 12:51:19 pm

News:

Click aici pentru a te intoarce pe portalul Spania Romaneasca. www.SpaniaRomaneasca.com

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

Monica.D

Buna tuturor! Poate cineva sa imi faciliteze raspunsurile de la examenul de anul trecut? Va multumesc mult! 
Dumnezeu sa ne ajute dumineca la examen

Monica.D

..mai am o intrebare.. Stie cineva daca mai avem dreptul la un al treilea examen? Sau sunt doua, dupa care trebuie sa asteptam doi ani? Va multumesc  :)

andreea1983

Buna Monica D. ! Din cate stiu eu avem dreptul si la al treilea examen.Bafta tuturor la examenul de duminica!!! :)

erofei nina

Buna fetelor!
  Maine este  din nou o zi mare ... de data aceasta numai pentru voi, caci eu am ales alt drum dupa cum unele din voi stiu deja . Va doresc sa aveti parte de subiecte usoare, de inspiratie de moment, noroc si tot ceea ce este nevoie pentru o reusita! O sa-mi lipseasca cafeaua pe care o savuram cu voi la umbra zgarienorilor din Madrid dupa examen, in timp ce dezbateam subiectele examenului! Maine vor striga si numele meu...voi fi acolo cu  gandul inainte , in timpul si dupa examen...
Astept sa va conectati cand ajungeti acasa si sa va scrieti parerea despre examen!
Eu va scriu astazi din camera unui spital din Germania...o sa va relatez intr-o zi, daca aveti curiozitatea, despre "drumul" pe care am decis eu sa urmez dupa examenul de anul trecut!
Va tin pumnii!
Cu drag, Nina

ALI ALI

sa speram  ca vom avea noroc ... ....

Monica.D

Multumesc frumos pentru informatie, Andreea!

nicoleta picoiu

fetelor vreau sa stiu ce trebue sa fac sa pot lucra ca  asistenta in spania dupa o pauza de 5 ani,locuind aici ,care sunt primii pasi si daca sunt sanse!!!!va multumsc!!!!locuiesc in provinci Giona

mada_cjcr84

sa inteleg ca nu s-a mai prezentat nimeni la examenul de anu acesta????  eu una nu am avut tragere de inima sa parcurg atatia km pana la Madrid k rezultatul sa fie acelasi si sa  ma demoralizeze ink o data...Va asteptam cu detalii!

Monica.D

Buna Mada. Acelasi lucru mi s-a intamplat si mie.. :-[ Nu m-am simtit pregatita si cum sunt atatia km de parcurs pana la Madrid, fiind aproape sigura ca nu o sa iau examenul, in ultima clipa m-am hotarat sa nu merg. Anul viitor sper sa fiu mai pregatita  :-\ 
Si eu astept nerabdatoare sa vad ce au facut fetele care s-au prezentat si cum a fost examenul... Sper sa fi fost usor.. :)

Mihaela c

Nina,un motiv in  plus sa.ti dai seama ca alegerea a ta a fost buna!dupa cum observi nimeni nu are chef sa spuna ceva in legatura cu examenul.e clar ca si anul asta a fost ca si cei din urma. Imi pare rau...sincer,imi pare foarte rau!ma asteptam sa intre cineva pe forum  chiar in dupa amiaza examenului .deci pt cele care nu s.au prezentat,examenul esta reprezinta u  mister.

eni

Buna fetelor!!examenul anul acesta a fost putin mai usor, din pacate cred, e un examen dificil de trecut, ne am prezentat putine!!e normal ,suntem dezmagite, dar nu trebuie sa renuntam, consider ca suntem asistente iar diploma nu am obtinut o fara efort!!succes in continuare celor care mai au dreptul la urmatorul examen!!!

blana

sau afisat cumva rezultatele cu punctele de la examenul de luna asta???

Daca da imi da si mie cineva un link

Monica.D

Buna fetelor! Ar putea careva dintre cele care s-au prezentat la examen anul acesta sa afiseze intrebarile? Va rog frumos. Sunt curioasa cum a fost. Va multumesc mult. Si sper din suflet sa-l fi aprobat toate! :) :)

VANESSA

Eu anul acesta nu m.am prezentat pentru ca nici macar nu am stiut pe ce data este examenul (si am si nascut)....saptamana dinaintea examenului nu era pus nimic pe pagina ministerului de sanatate, iar luni 8 iulie deja era prea tarziu...asa ca mi.am luat teapa....mari nenorociti de oameni.
Acum imi spun ca tre sa astept 2 ani...ca asa au publicat in boe si trebuie sa se respecte ca am dreptul la 3 convocatorii chiar daca ma prezint sau NU, faptul ca trebuia sa fie 2 examene pe an nu se respecta ca cica nu au avut timp......si asta este scuza lor cea mare.....dar ca eu am nascut in aceeasi zi cu examenul nu este o scuza..........aoleuuu ce sila mi se face de oamenii astia.........

mada_cjcr84

Ce pustiu este pe aici!!Care dintre voi  stie cate au luat exam anu asta? Asa de curiozitate macar ;) ...

andreea1983

Felicitari fetelor care au luat examenul anul acesta!!!!! As avea si eu o intrebare......daca dau reatestare in tara si sa zicem ca iau examen si totul e ok mai trebuie  sa dau examen aici in spania sau....... din pacate nu mai am dreptul la libera practica deoarece un am profesat 5 ani...si acum imi zic ca trebuie sa fac 3 luni de practica in spitalul din romania dupa care trebuie sa dau examen scris si oral.... in cazul in care  iau examenul primesc o hartie de reatestare cu care pot sa cer certificatul ala de la bucuresti....au zis ca de data asta primesc un certificat nu o recomandare....eu ma indoiesc de tot ce zic cei de la oammr ...... ma gandesc ca sunt minciuni .... si pierd timpul degeaba in romania cu reatestarea lor...... cand i-am intrebat de ce nu ne recunosc diplómele in spania au zis ca nu e vina lor ca tinem noi neaparat sa profesam in spania ca in alte state ale uniunii europene sunt recunoscute...etc s.a.m.d.... e strigator la cer.........Multumesc anticipat pt raspuns :D:D:D si bafta!!!!!!!

gabriela

Buna fetelor.Ce se intimpla de Nu mai postatzi.Va citeam cu mult drag.Eu am renuntat de mult la recunoastere..dupa o incercare Cred ca in 2012.Am ramas insarcinata si acuna ma aprins flama iara...Acum citeva zila am vb cu o tipa polaca care si a omol diploma acá 2ani Cred fara concurs.ea mi a spus ca sa schimbat normativa si ca ar fi mai usor acuma de obtinut certificatul de la MS...Stie cineva ceva?mie in 2012mi au dat o recomendare care Nu mi a fol la nimic.Va pup fetelor...si astept sa postati cele care atzi reusit la concurs

gabriela

Andreea1986 acuma am citit mai bn ce ai scris...tu Esti in spania sau te ai hot sa faci practica?se poate sa ai dreptate ,se apune ca uniunea ar fi alocat miste fonduri pt a se obtiene mai usor acel certificat.trebuie interesat la Scoala undé ai terminat.Eu am term postliceala in 2000 am luc in domeniu un an si jumatate dupa care in 2004 am venit aici.am luc peste tot eje..ultimul loc la o resid ca auxiliar...grea munca..dar asta Nu conta..as mai fi lucrat daca Nu mi sar fi spus ...caí criza ..si ca acuma multe spanioloaice Nu au de Munca si ca se apunteaza...si ca ele au prioritate.si uite asa au contratar multe dale lor..si mie imi spuneau sa astept...si am astept de mai bn de un an...jeee.Si uite asa iarasi ma ambitionez sa lupt...ca doar cind am facut 3ani ..mam chinuit..Ce sa mai zic...ma anim singura.Vad ca sunt. Multe fete cu recunoasterea si farra munca...dar sa esperma ca lucrurilrile se vor indrepta.....Doamne ajuta!   Aiiii era sa uit...La múlti ani tuturor celor ce porta numele Andrei,Andreea...Sfintul sa va calauzeasca mereu pasi....

getuta

Buna fetelor!Vreau sa ma atasez si eu acestei familia numeroase si suferinde.As vrea sa impartasesc si eu putin din experienta mea.
Am absolvit scoala postliceala in 2000.Din 2001pana in 2012am lucrat ca asistent in spital in orasul meu.
In 2001 m-am inscris la colegiul medical universitar din Craiova cu sediul in orasul meu.in 2003 am absolvit ca asistent medical specializat.
In 2009 venind la sotul meu in Spania,mi-am depus dosarul la M.EDUC pt homologare,dupa un an mi-au cerut programa analítica sau un certificat din care sa reiasa ca studiile mele sunt cf art31/2005/36/ce.
Eu am scos progama analítica de pe internet,la indemnul unui funcionar de la subdelegación del ministerio din Pamplona,de unde locuiesc,dar pb un am scos tot ce trebuia,deoarece mi-au trimis raspuns ca studiile mele un sunt in concordanta cu cele de aici si mi-au dat denegado,dar m-au indrumat sa cer recunoasterea la M.SANIDAD.
Aici aceiasi problema,mi-au cerut un certificat cu art31/2005/36/ce.
De la postliceala am obtinut ac certificat,dar mi-au zis ca scoala unde am terminat un e autoritatea competenta,vor de la M,SAN.sau M.EDUC.,motiv pt care m-au trecut la medidas compensatorias.
Am sunat la M.SAN.din Romania si mi-au zis ca studiile mele un se incadreaza la art31,dar fetelor in art vb despre planul de studiu pe care eu il am cf art,sau daca nu indeplineste art trebuie sa ai 5 ani consecutiv lucrati din ultimii7,pe cate eu ii am,ma rog nu vor sa-si asume niste responsabilitati.
Ultimul lucru o sa cer si la universitate ac certificat ca apartine de M.EDUC.si cu planul de studiu sa vad ce mai vrea ac MEZCUA.
E clar ca nu vrea sa-mi dea recunoastera.
Am o intrebare,daca cineva ma poate sfatui,i-as fi recunascatoare:Pot sa mai bag inca o data dosarul la M.EDUC.dupa ce am planul de studiu de la univ cu ac certificat ,daca mi-au spus ca hotararea e definitiva,gandesc ca daca am alt nr de dosar i-mi va face caso,ce credeti?

getuta

Buna fetelor!Stiu ca in per asta nu intra nimeni pe forum,dar daca din intamplare vede cineva mesajul,as dori sa-mi spuneti daca a apelat cineva la firma SOLVIT.Eu am facut o plangere si la ei,mi-au timis mesaj ca se vor pune in contact cu mine,dar deocamdata nimic,astept de o saptamana,aveti idee cat dureaza pana iau legatura cu tine,sau daca te contacteaza.
As dori sa urez  pe aceasta cale tuturor un CRACIUN FERICIT SI UN AN NOU CU MULTE IMPLINIRI.

getuta

Fetelor,am citit nenumarate mesaje postate de voi,si am gasit si cel cu docuente necesare pt recunoastere profesionala,in care spune ca daca studiile un indeplinesc directiva 2005/36/ce,dar eu am adus o recomandare de la ministerul sanatatii cu ac directiva,dar spune ca studiile mele sunt cf art 11,si 7 ale ac directive,ei vor art 31,in fine.PT cei care un indeplinesc ac art,si au profesat 3 ani consecutivi in ultimii 7 au dreptul la recunoastere,eu am obtinut acea recomandare in care spune clar per in care am lucrat 2001-2012,si ca studiile sunt cf art 11 ale directivei.VA rog lamuriti-ma de ce nu-mi dau recunoasterea,ori eu sunt toanta,ori nu vor sa aplice legea?
Un vreau sa renunt la drepturile mele,nu stiu unde sa ma adresez,sunt dispusa sa apelez la comisia europeana,dar un stiu unde sa ma adresez,ma poate ajuta cineva?..
va multumesc si va salut pe toate.

VANESSA

buna Getutza, ei vor art.31, cu art. 11 doar te ajuta sa ajungi la examen....ca acum mai nou daca nu ai un certificat cum ca e in conformitate cu art 11 nu poti intra nici in examen....e jale.....eu sunt complet dezamagita....nu m-am putut prezenta anul asta si mi.au trimis repede o scrisoare spunand ca acum tre sa astept pana-n mai 2015 ca sa incep iar tramitele......deci in 2015 incep.....iar urmatoarea data cand am dreptul sa intru in exam....cine stie cand va fi......sunt prea nenorocoti......eu cred ca ar fi bine sa incercam cu comisia europeana...acesti oameni ne NEAGA drepturile....

getuta

Vanesa eu am si recomendare cu anii profesati si tot nu mi rec,am obt si un cert cu art 31 de la postliceala,dar nu-l accepta cabroní.cum ajungem la comisia europeana?

gabriela

La múlti ani...si anul ce a venir sa va aduca multe impliniri si satisfactii.Sa dea Dumnezeu sa ajungem undé ne am dorit si undé meritam.  Cineva mai Are noutati....Vad ca Nu mai posteaza nimeni..O seara buna

KATI

Buna, tuturor si un an nou mai bun 2014 cel putin sa speram ca va fi,,
Ca sa intru in subiect ,referitor la ce ai postat tu cu cei 5 ani de nepractica ptr Reatestare este cumplit cel putin aici la Bucuresti unde am facut eu,,de aceea ati las nr meu de tel daca esti curioasa sa-ti spun toti pasii ce i-am facut si cam cum decurge totul, 0740826413 Orange, sau  Digimobil: 0771818019,  Kati
P.S. pot fi gasita pina in 18 februarie in RO apoi in Spania

myka

La multi ani ,in 2014 doresc sa aveti parte de succese ,realizari si totodata visul de a aproba examenul sa devina realitate.

getuta

Buna fetelor.ce mai faceti,ce mai ziceti?
Stie cineva ceva de ex de anul acesta?
Daca cineva are carti de enfermería CTO,DAE, sau RECOPILACION DAE DE EIR  si vrea sa le vanda as dori sa cumpar eu.Ma puteti contacta la nr de tel 664617246 sau pe mail [email protected].
Va salut pe toate si spor la invatat!

elena72

Buna fetelor! :)Sunt Elena si ma bucur in sfirsit ca va pot scrie.urmaresc forumul din 2010 de cind lupt si eu cu ...hirtiile am primit de doua ori denegado de la Ministerul Educatiei,o data ca nu am adus la termenul  cerut de ei certificatul de competenta iar cind am avut hirtia de la Ministerul Roman am pus din nou dosar  si am primit a doua oara denegado sub pretextul ca odata ce mi s-a dat rezolutia definitiva ei un l-au mai verificat >:(.Am bagat un un dosar cerand omologare pt auxiliar ,credential care l-am primit  in ianuarie a.c.In acelasi timp am pus un nou dosar la Ministerul Sanatatii si am primit raspuns ca m-au trecut la medidas compensatorias.Ar vrea cineva sa-mi spuna care sunt urmatorii pasi pt a intra in examen anul acesta?daca este cineva care invata pt anul acesta(miar placea sa tin legatura cel putin pt,, animo"ca-s obosita...)-si cum pot intra in posesia materialului de studiat??Sunt cumva nerabdatoare sa iau legatura cu voi adunadu-mi ultimele forte vreau sa ma pregatesc pt asalt ca...drum de intoarcere nu-i asa ca....sper sa facem o echipa TARE!! CURAJ ROMANIA!!(numarul meu de.tel.632559788)

larysa

Salutare,,, si eu sunt trecuta la medidas compensatorias, am sunat la minister si mi-au spus ca incepind de martie se publica convocatoria in BOE,