• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

23 October , 2020, 13:26:59 pm

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

asistenti medicali in spania

Started by neacsu, 01 November , 2006, 09:56:38 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

cris

Uite ca intre timp, de cand am plecat eu, au mai dat un pas inainte. Si constat ca daca m-as intoarce in tara pt  revalorizare, de Rm. Valcea cel mai apropiat centru acreditat este la Craiova  :( :( Si acum altaintrebare: oare cursul este obligatoriu presencial sau s-ar putea face si la distanta?! Ma indoiesc! 

Deci, deschideti linkul de mai sus, acolo sunt ultimele noutati in materie de revalorizare asistent medical. Daca vreuna dintre voi afla ceva in plus, are noutati sau experiente proprii cu acest curs, o interesata directa va roaga sa le postati si aici.

mihaela m

Multumesc Cris, dar eu sunt stabilita in Spania cu doi copii scolarizati asa ca nu pot merge in Romania,cele care pot calatori si studia in Romania va invidiez.  ;). Eu am sunat la ministerio de sanidad si nu s-a schimbat nimic in legatura cu examenul de " medidas compensatorias", continuam cu cele trei sanse de examen care din punctul meu de vedere este foarte dificil, aproape imposibil. Dar nu am de ales ,bafta la toate  :D

cris

Da, Mihaela M, in aceeasi situatie sunt si eu, tot doi copii si amandoi la scoala-gradinita, asa ca nu ma invidia :) :) ca nu pot merge asa usor in Romania pt curs. Daca ar fi fost posibil sa fie facut la distanta, altfel ar fi stat lucrurile, dar am impresia ca prezenta e obligatorie.
Am sunat acasa sa ma interesez; nu stiu prea multe nici acolo......imagineaza-ti!

Monica27

Buna fetelor!  Mai sus am postat ce sa publicat in monitorul oficial despre cursurile de revalorizare! Gasiti toate scolile unde se fac ... .La iasi au inceput deja din 7 febriarie!  Sper sa va fie de folos! 

cris

Buna, Monica27! Credeam ca ai pus ceva  nou, dar nu e asa  :-\  :-\. Ce ai postat e de fapt ordinul 5114/2014, postat 3 mesaje mai sus de al tau. Ma intereseaza daca se cunosc si alte centre din tara unde s-au inceput cursurile. Tu esti din Bucuresti?
Si am o intrebare pt cine stie sa-mi explice: de ce in ordin nu apare si generatia care a terminat in 1998??! ??? ???

Monica27

Buna Cris!  Se mai fac inscrieri la focsani am sunat astazi! Eu sunt din buzau si m-ar interesa bucuresti sau focsani. .dar problema e ca la bucuresti nu sunt organizati , vreau sa spun ca am sunat saptamanal si tot imi spun reveniti peste 2 saptamani. ..astazi mi-au sp sa revin peste 3 saptamani asa ca o sa merg la focsani. .daca nu o sa fie nici o schimbare .. mi-au sp . ca va incepe cand vor fi suficienti elevi inscrisi .cele care vor sa marga la focsani pot contacta cu mine! Va doresc o zi buna!

cris

Monica, multumesc pt raspuns! Am o rugaminte la tine: daca ai ocazia, te-as ruga sa intrebi de ce in ordinul in cauza- 5114/2014-, nu apare ca se pot inscrie si cei care au terminat in 1998, ceea ce este si cazul meu. Daca te uiti in ordin, o sa vezi ca nu apare pe nicaieri promotia 1995-1998. Nu inteleg care e explicatia! :-\ :-\

Monica27

Buna Cris! te poti inscrie fara problema ca nici promotia mea nu apare eu am terminat in 2005 ,dc te uiti bine  pune cum spui tu promotia  1995-1998  dupa aia pune promotia 2006_2009. ..Eu am intrebat si mi-a sp ca da😊 bafta!

Monica27

Ca sa fi sigura % poti suna la ministerul educatie. Dar eu cred ca  ca poti ..tu de unde esti cris?  Sper sa iti fue de folos ! Eu abia astept sa inceapa😦 ca de cand sun dupa atati ani de asteptare ar fi in sfarsit o sansa pt cele care vrem sa  ramanem in Spania.

cris

In Romania sunt din Valcea; in Spania - Santander.

Monica27

pentru cele care vor sa se inscrie la Focsani aici aveti toate detaliile chiar si foaia de inscriere ;) ;)http://www.spshippocratefocsani.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=31&Itemid=32 . estas un poco lejo cris eu in barcelona.

cris

Monica, inteleg ca acum esti in Spania, asa e? Inseamna ca vei merge in Romania pt curs... sau il vei face la distanta...?
Complicata situatia asta cu mersul in Romania , tinand cont ca aici avem servicii, copii, familie....

cris

Ma intreb: chiar nu mai sunt fete interesate de subiectul asta, nu au mai ramas asistente romance in Spania??!! Nimeni nu mai posteaza nimic! O stire din domeniu, o noutate, ceva, orice.... care sa ne fie de folos.
Ce a fost odata forumul asta....! Putin a mai ramas din el   :-[ :-[

Monica27

Da sunt in Spania, si pentru mine e foarte complicat ca lucrez am vorbit la munca avand in vedere ca sunt 3 luni
aproximativ pt. cele care au certificat de competente profesionale cum e cazul meu. Si eu cred ca e o sansa pt. cele care vor sa lucreze in spania ,tinand cont ca aceste cursuri se fac doar 3 ani.cat despre prezential sau nu mie mi sa spus ca e prezential..Eu cred ca merita un efort sa lucram si noi de ce am studiat nu sa ne vada aici numai ca "limpiadoras ,cuidadoras de anciano y niños"..plus ca de examenele din Madrid stres  , bani cheltuiti si degeabaa😔😔😔..Eu daca o sa mai aud vreo noutate o sa postez dar nu cred ,ca o sa mai puna nimic pentru ca asta e metodología pt revalorizare ca eu am sunat la minister ..Fetelor animo! Va doresc numai bine!

VANESSA

Buna fetelor, eu am terminat colegiul de asistenti medicali.....eu nu pot face cursul de revalorizare? O sa sun si eu sa vedem ce imi spun ca as fi ft interesata....in orice oras.....prefer in cta dar pana la urma imi e indiferent.....

cris

Buna, Vanesa! In ce an ai terminat ?

cris

Daca ai informatii, nu ezita sa le impartasesti cu noi. Dupa ce suni, ma refer.

VANESSA

Am terminat in 2005......si din 2007 ma chinui cu recunoasterea diplomei.  Dar cursurile de revalorizare dureaza 3 ani?????

Monica27

Buna Vanessa! Vad ca ai terminat ca si mine in 2005! Eu ma lupt din 2008 cu omologare ..referitor la última intrebare dc dureaza 3 ani se refera ca iti da sansa sa faci timp de 3 ani acest curs nu ca dureaza 3 ..cursul dureaza intre 11 si 32 de saptamani!  Dc pe diploma ta scrie certificat de competente profesionale inri in categoría de 11 saptamani ca si mine. .se fac inscrieri la craiova , focsani si iasi de moment . Daca intri pe pagina scoala postliceala hippocrate focsani acolo gasesti si formularul de inscriere te poti inscrie pe Internet. .sper sa iti fie de folos raspunsul!  O zi buna!

VANESSA

Multumesc mult Monica, tu deja faci cursul?

Monica27

Buna Vanessa!  Nu am inceput m-am inscris la focsani dar dc nu se inscriu persoane de suficiente sper sa se inscrie astazi am vazut ca se mai incepe la cluj-napoca! lasa-mi o adresa de E-mail sa de Facebook ceva sa vb !

Monica27

Buff. .am scris repede si vad ca nu se intelege prea bine😁😁😁. .vroiam sa spun ca m-am inscris la focsani dar mi-au spus ca dc. nu se strang suficiente persone nu se va incepe😣😣..asta e valabil pt .toate scolile. .Eu sunt dispusa sa merg oriunde☺. Se mai fac inscrieri la Cluj, Iasi, si Craiova .Dar única care face inscrieri pe internet e focsani. .La celelalte se pot trimite actele pe cineva (familiar etc)..dar eu vad áiurea ca nu iti da posibilitatea de a te inscrie pe internet la toate ,imaginativa atatia km sa te inscri la atatea scoli si dupa sa iti spuna ca nu incep ca nu sunt elevi suficienti..😔😔 De exemplu la Cluj au pus ca se fac inscrieri dupa 9 pana pe 13 martie ..nu mi se pare corect dupa atatea luni de asteptare sa se faca metodología acum iti da doar 5 zile sa te inscri 😦 multa lume nici nu stiu de aceste cursuri ..dar nu toate au aceiasi perioada ..La focsani sunt 3 saptamani pana pe 15 martie. .fetelorrr animo apuntaros☺☺

Lya

08 March , 2015, 21:45:10 pm #4824 Last Edit: 08 March , 2015, 21:48:42 pm by Lya
Buna seara tuturor,La multi ani doamnelor si domnsoarelor!Incerc de ceva timp sa realizez recunoasterea profesiei de asistent medical generalist...insa,vad ca sunt multi pasi de urmat...m-ati putea clarifica daca copiile actelor traduse,cotejate vor trebui si legalizate/apostilate..,si unde va trebui sa depun aceasta cerere,eu am descarcat-o de pe pagina Ministerului Sanatatii si am toate actele,insa...nu pot ajunge momentan la Madrid.Poate ca este cineva printre voi din zona Murcia care imi poate spune in alta parte unde pot depune dosarul?!Detin si acel certificat cu noua lege,am terminat scoala psotliceala in 2012,insa cred ca nici asa...mare lucru nu se rezolva fara examen sau practica....!Va multumesc ...!!!

Lya

08 March , 2015, 23:09:34 pm #4825 Last Edit: 08 March , 2015, 23:13:39 pm by Lya
Aa,ceva care nu v-am scris,am citit cu atentie ca multe dintre voi ati depus dosarul si la Ministerul Educatiei,asa am facut si eu si surpriza,nu dupa mult timp,aprox 4 luni mi-au dat credentialul de tecnica en cuidados generales de enfermeria.Admir mult ca luptati pentru a vi se recunoaste titlul de asistent medical aici,si cum am dosarul complet,intre timp mi-am facut si un certificado de antecedentes penales aici,as vrea sa depun acest dosar si la Ministerul Sanatatii.Parerea voastra,sa depun acest dosar,sau imi vor cere in schimb sa renunt la credentialul obtinut?Ori cu obtinerea credentialului de TCAE,s-ar putea sa fi pierdut sansa de a obtine recunoasterea :-[?Mai este cineva intr-o situatie asemanatoare?! :-\

andreea1983

LYA  incearca aici :

Subdelegación del Gobierno
Área de Sanidad

Dirección:

Calle Galdo, 6.  30071  Murcia - Murcia   

Teléfono:

Pref 968 989 478

Fax:

968 989 440

Director:    Manuel J. Méndez Romera

si nu uita sa ceri numero de registro. Bafta!Sper sa iti fie de ajutor

cris

Monica, ce mai e nou? Se incepe cursul sau nu? Eu deja ma gandesc ca o sa las totul pentru anul viitor, anul acesta imi este imposibil sa plec de aici.....

crissu87

Buna tuturor! Va urmaresc de mult timp si va admir pentru ceea ce faceti! Ca sa intru direct in subiect: eu am terminat scoala postliceala in 2009 si incerc sa imi echivalez studiile in spania..am trimis la ministerul sanatatii toate documentele pentru certificatul de conformitate si am primit o recomandare in care se specifica  , ca sunt in conformitate cu directiva 36/2005 ce. Intrebarea mea este: ce sanse am sa mi-i se recunoasca studiile? Pe recomandarile primite de voi scrie la fel?