• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

27 November , 2020, 23:38:36 pm

News:

Sistemul de popularitate a fost perfectionat. Astfel in functie de numarul mesajelor postate pe forum veti urca in grad. Gradele sunt asemanatoare celor din armata, singurule diferente sunt ca gradul cel mai mic se numeste "Membru" iar gradul suprem se numeste "Vip". Pentru a urca la un nivel superior este nevoie sa postezi 25 de mesaje.

Conditii de obtinere a NIE

Started by victor83, 09 November , 2009, 18:02:43 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

victor83

09 November , 2009, 18:02:43 pm Last Edit: 09 November , 2009, 20:22:09 pm by victor83
Hello,

Am si eu o intrebare din care rezulta mai multe intrebari :

Ce imi trebuie pt a obtine NIE ?

Trebuie sa locuiesc intr-un apartament si pe urma ma duc sa imi fac NIE? Daca da, se inchiriaza si cu pasaportul ?

Dupa cat timp se elibereaza?

As aprecia un raspuns cat mai rapid.

Multumesc anticipat!

benu

depinde de Comunidad Autonoma in care te afli.

pasii necesari ar fi

1. empadronamiento (trebuie sa te ia cineva in spatiu, sau sa inchiriezi un apartament cum ai zis, se face la primarie)
2. seguridad social (acolo ceri cardul de sanatate pentru cetateni straini)
3. politie (acolo ceri NIE de obicei ti-l dau pe loc e o foaie verde format A4, platesti o taxa de 8 euro la banca pentru ea cu asta ai dreptul sa si muncesti de la 1 ianuarie 2009)
mândru ca-s român ;)

victor83

Multumesc frumos. Sunt pe cale sa imi iau empadramiento or whatever... si sunt gata. Nu prea le au spaniolii cu cetateni UE astea .. ma refer la astia de rand nu la autoritati.. RUMANO ? aaa ciudadanos UE AAAAAAAAAAAAAAA ... oricum merci pt reply <3