• Welcome to Comunitatea Romanilor din Spania - Spania Romaneasca. Please login or sign up.

28 November , 2020, 00:08:10 am

News:

In perioada 1-19 decembrie 2012 forumul a functionat doar partial din cauza unor probleme tehnice. Ne cerem scuze pentru neplacerile cauzate.

Informatii Spania. Lucruri bine de stiut!

Started by ripe12, 22 January , 2010, 11:40:37 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ripe12

22 January , 2010, 11:40:37 am Last Edit: 22 January , 2010, 19:27:14 pm by ripe12
Informatii actualizate din Spania (in special din Comunidad de Madrid)

Doresc sa va informez ca puteti gasi informatii importante despre:
 - stiri actualizate despre viata in Spania
 - aparitia unor noi legi sau modificarea celor vechi cu privire la imigratie
 - informatii si sfaturi despre cum sa-ti gasesti mai usor de lucru
 - informatii despre ajutoare financiare acordate de statul spaniol
 - noutati despre evenimente culturale, educatie, sistemul sanitar etc.
 - serviciul de forum care se va pune la dispozitia utilizatorilor raspunzand, cat se poate de prompt, la orice fel de intrebare cu caracter administrativ, social, economic…

Totul in portalul www.estamostodos.net, un portal creat de asociatia spaniola Al Compás Contigo si adresat in special imigrantilor.
De asemenea portalul are traducere in limba romana si araba!
Nu uitati, informatii actualizate despre ce se intampla in Spania gasiti pe
www.estamostodos.net.

In plus, daca doriti sa va recunoasteti diplomele sau sa va faceti propria afacere puteti cere consultanta asociatiei Al Compás Contigo care va delega o persoana sa va insoteasca la ministerele unde trebuie sa depuneti actele pentru a nu avea nici o indoiala ca ati putea gresi!!! totul GRATUIT!!!

Adresa asociatiei:
C/Fernando el Católico, Nr. 13, Birou nr. 8, Madrid, Metro QUEVEDO, Autobuzele 16 si 61
Tel: 91.188.77.85 sau 671.318.498

adygna

??? Am inteles din scurta prezentare ca puteti oferi informatii despre lucrul in Spania. Eu sunt in cautarea unui loc de munca si mi s-a oferit un job de catre o firma in Granada ca operator electronist. Intrebare; Voi aveti cunostinte de firmele din Romania care dau "tepe" si denumirea lor ? Ca eventual sa ma pazesc. Eu imi caut de lucru ca muncitor asamblare sau sofer. Imi puteti oferi ceva link-uri, recomandari ??

ripe12

Despre Granada nu stiu foarte multe, in afara de faptul ca este situata in sudul Spaniei si merita vizitata... cu atat mai putin despre firmele care dau "tepe". Oricum uitati-va de 3 ori la contractul pe care il semnati indiferent din ce tara e firma angajatoare!!!
Ca si locuri unde sa va gasesiti de lucru, uitati-va pe:
www.infojobs.net
www.infotrabajo.es
www.infoempleo.com

Sau cautati pe: www.redtrabaja.es si www.sepe.es pentru mai toate informatiile necesare angajarii.

brun3tica09

Buna ziua!
De curand m-am mutat in Palma de Mallorca si as dori si eu sa aflu niste detalii.
Mi-am scos NIE si am facut o gafa.L-am plastificat.
Acum trebuie sa ma duc sa imi scot altul ca am inteles ca nu e valabil plastificat.
Ma poate ajuta cineva  ce pasi am de urmat.
Va multumesc mult!

traducator

Pai scoate hirtia din plastic. Se taien cu grija marginea de plastic si iese.